Dawkowanie ziemi okrzemkowej. Jak stosować diatomit?

Jak dawkować ziemię okrzemkową (diatomitową), stanowiącą jeden z najskuteczniejszych suplementów diety służących detoksykacji organizmu? Jak stosować diatomit, aby nie narazić się na wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych?
Miarka z ziemią okrzemkową
źródło:123RF

Spis treści

Dawkowanie ziemi okrzemkowej

W przypadku suplementu diety, jakim jest ziemia okrzemkowa, dawkowanie uzależnione jest od kilku parametrów, wśród których wyróżnić należy przede wszystkim stężenie zawartej w diatomicie krzemionki (może ono wynosić od 30 do nawet 90 procent). W związku z dużą różnorodnością tego typu suplementów, nie istnieje jeden określony sposób dawkowania ziemi okrzemkowej. 

Spotkać się można niekiedy z ogólnym zaleceniem, by dzienna dawka nie przekraczała jednej tysięcznej masy wszystkich produktów żywnościowych przyjmowanych danego dnia. W praktyce przekłada się to na około 10-15 gramów diatomitu. Są jednak producenci, którzy zalecają, by nie przekraczać poziomu 3-5 gramów – każdorazowo należy więc zapoznać się z ulotką. 

Dawkowanie diatomitu

Dawkowanie diatomitu jest podstawowym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo stosowania suplementów diety z dużą zawartością krzemionki. 

Przekroczenie dawek zalecanych przez producentów i zawartych na opakowaniach poszczególnych preparatów, grozi wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych, takich jak:

 •  trudne do zidentyfikowania bóle głowy, mięśni i stawów,
 • dolegliwości układu trawiennego, w tym bolesność brzucha, biegunka, zaparcie, kolka, nudności, wymioty,
 • odczyny uczuleniowe, miejscowe lub uogólnione wysypki na skórze, opuchlizny, rumienie,
 • zaburzenia w sferze emocjonalnej i psychoruchowej, w tym problemy z koncentracją i snem, wahania nastroju, uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, apatia. 

Jak stosować ziemię okrzemkową?

Jak stosować ziemię okrzemkową? Z punktu widzenia bezpieczeństwa, a także efektywności terapii, kluczowe jest trzymanie się kilku istotnych zasad.

 1. Dawka wyjściowa powinna być dwu-, a nawet trzykrotnie niższa od tej, którą planujemy docelowo osiągnąć po kilku tygodniach przyjmowania suplementu. Jeśli przyjąć założenie, że naszym maksimum są 2-3 łyżeczki diatomitu na dobę (10-15 g), przyjmowanie preparatu należy zacząć od jednej małej łyżki (5 g). 
 2. Przez cały czas suplementacji należy regularnie się odżywiać. 
 3. Niezbędne jest intensywne nawadnianie organizmu – zalecana minimalna ilość wody na dobę, to 2 litry. 
 4. Przyjmowanie ziemi okrzemkowej należy przerwać w sytuacji wystąpienia jednego z wyżej opisanych skutków ubocznych, bądź też innych objawów o nierozpoznanym charakterze. Warto też w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem. 
 5. Ziemię okrzemkową mogą spożywać wyłącznie osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież powyżej dwunastego roku życia. Produkt ten nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży i okresie laktacji, a także przez pacjentów cierpiących na astmę lub nietolerujących któregokolwiek ze składników. 

Ziemia okrzemkowa do picia

W jakiej postaci przyjmuje się diatomit? Najczęściej przeznaczona jest ziemia okrzemkowa do picia. Produkt sprzedawany jest w postaci sypkiej – biały proszek należy rozpuścić w szklance wody o pojemności 250 mililitrów. Do dawkowania używamy zwykłej łyżeczki (ma około 5 ml) lub miarki dołączonej do preparatu. 

Pamiętaj o zaleceniach zawartych na opakowaniu. Jeśli producent nie opisał sposobu dawkowania u osób w przedziale wiekowym 12-18 lat, pamiętaj, że w tym przypadku porcje powinny być o około 50 procent mniejsze, aniżeli w przypadku dorosłych. Pamiętaj też o stałym monitorowaniu reakcji swojego ciała na przyjmowaną substancję. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, zakończ suplementację, lub zmniejsz kolejną dawkę. 

Jak długo stosować ziemię okrzemkową?

Jak długo stosować ziemię okrzemkową? Czas suplementacji nie został precyzyjnie i naukowo określony, tak jak jednak w przypadku innych tego typu preparatów, przyjmuje się, że nie powinien on przekraczać 6 miesięcy. 

Diatomit nie jest więc przeznaczony do przyjmowania w sposób permanentny. Z drugiej strony, czas jego stosowania musi wynosić minimum kilka tygodni, jeśli mają być zauważalne spodziewane efekty terapeutyczne w postaci oczyszczenia organizmu z toksyn, zwiększenia odporności, czy redukcji dolegliwości bólowych ze strony stawów oraz kości

Co to jest ziemia okrzemkowa?

Co to jest ziemia okrzemkowa? To luźna skała, wyglądem przypominająca kredę, zawierająca ponadprzeciętnie duże ilości krzemionki. Tak zwany diatomit powstaje w wyniku osadzania się na dnie zbiorników wodnych (zarówno mórz, jak i jezior), skamieniałych szczątków mikroskopijnych glonów zwanych okrzemkami.

Pancerzyki tych drobnoustrojów zbudowane są z opalu, czyli bezpostaciowej krzemionki, a także krystalicznej postaci tej substancji, czyli kwarcu. To tłumaczy skład chemiczny skały, a także jej wyjątkowe właściwości. Uważa się, że ujemny ładunek krzemionki ma moc przyciągania metali ciężkich, absorbuje ona także różnego rodzaju zanieczyszczenia, toksyny a nawet pasożyty.

Wykazuje więc silne działanie oczyszczające i w takim właśnie celu najczęściej jest przyjmowana. Kilogram ziemi okrzemkowej kosztuje około 30-60 złotych. To porcja, która wystarczy na około 100 dni, czyli przeszło 3 miesiące suplementacji. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Barbara Rakowska, Okrzemki – organizmy, które odniosły sukces, Kosmos, Problemy Nauk Biologicznych Tom 52, 2003, nr 2-3
 • Skała diatomitowa, Państwowy Instytut Geologiczny, www.geoportal.pgi.gov.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 11)

17905
Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po suplementy wzmacniające organizm?

  W okresie wzmożonych zachorowań

  Po chorobie

  Suplementuję profilaktycznie cały rok

  Nie stosuję suplementów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij