Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Dawkowanie ziemi okrzemkowej. Jak stosować diatomit?

Jak dawkować ziemię okrzemkową (diatomitową), stanowiącą jeden z najskuteczniejszych suplementów diety służących detoksykacji organizmu? Jak stosować diatomit, aby nie narazić się na wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych?
Miarka z ziemią okrzemkową
źródło:123RF
Spis treści

Dawkowanie ziemi okrzemkowej

W przypadku suplementu diety, jakim jest ziemia okrzemkowa, dawkowanie uzależnione jest od kilku parametrów, wśród których wyróżnić należy przede wszystkim stężenie zawartej w diatomicie krzemionki (może ono wynosić od 30 do nawet 90 procent). W związku z dużą różnorodnością tego typu suplementów, nie istnieje jeden określony sposób dawkowania ziemi okrzemkowej. 

Spotkać się można niekiedy z ogólnym zaleceniem, by dzienna dawka nie przekraczała jednej tysięcznej masy wszystkich produktów żywnościowych przyjmowanych danego dnia. W praktyce przekłada się to na około 10-15 gramów diatomitu. Są jednak producenci, którzy zalecają, by nie przekraczać poziomu 3-5 gramów – każdorazowo należy więc zapoznać się z ulotką. 

Reklama

Dawkowanie diatomitu

Dawkowanie diatomitu jest podstawowym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo stosowania suplementów diety z dużą zawartością krzemionki. 

Przekroczenie dawek zalecanych przez producentów i zawartych na opakowaniach poszczególnych preparatów, grozi wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych, takich jak:

  •  trudne do zidentyfikowania bóle głowy, mięśni i stawów,
  • dolegliwości układu trawiennego, w tym bolesność brzucha, biegunka, zaparcie, kolka, nudności, wymioty,
  • odczyny uczuleniowe, miejscowe lub uogólnione wysypki na skórze, opuchlizny, rumienie,
  • zaburzenia w sferze emocjonalnej i psychoruchowej, w tym problemy z koncentracją i snem, wahania nastroju, uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, apatia. 

Reklama

Jak stosować ziemię okrzemkową?

Jak stosować ziemię okrzemkową? Z punktu widzenia bezpieczeństwa, a także efektywności terapii, kluczowe jest trzymanie się kilku istotnych zasad.

  1. Dawka wyjściowa powinna być dwu-, a nawet trzykrotnie niższa od tej, którą planujemy docelowo osiągnąć po kilku tygodniach przyjmowania suplementu. Jeśli przyjąć założenie, że naszym maksimum są 2-3 łyżeczki diatomitu na dobę (10-15 g), przyjmowanie preparatu należy zacząć od jednej małej łyżki (5 g). 
  2. Przez cały czas suplementacji należy regularnie się odżywiać. 
  3. Niezbędne jest intensywne nawadnianie organizmu – zalecana minimalna ilość wody na dobę, to 2 litry. 
  4. Przyjmowanie ziemi okrzemkowej należy przerwać w sytuacji wystąpienia jednego z wyżej opisanych skutków ubocznych, bądź też innych objawów o nierozpoznanym charakterze. Warto też w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem. 
  5. Ziemię okrzemkową mogą spożywać wyłącznie osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież powyżej dwunastego roku życia. Produkt ten nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży i okresie laktacji, a także przez pacjentów cierpiących na astmę lub nietolerujących któregokolwiek ze składników. 

Reklama

Ziemia okrzemkowa do picia

W jakiej postaci przyjmuje się diatomit? Najczęściej przeznaczona jest ziemia okrzemkowa do picia. Produkt sprzedawany jest w postaci sypkiej – biały proszek należy rozpuścić w szklance wody o pojemności 250 mililitrów. Do dawkowania używamy zwykłej łyżeczki (ma około 5 ml) lub miarki dołączonej do preparatu. 

Pamiętaj o zaleceniach zawartych na opakowaniu. Jeśli producent nie opisał sposobu dawkowania u osób w przedziale wiekowym 12-18 lat, pamiętaj, że w tym przypadku porcje powinny być o około 50 procent mniejsze, aniżeli w przypadku dorosłych. Pamiętaj też o stałym monitorowaniu reakcji swojego ciała na przyjmowaną substancję. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, zakończ suplementację, lub zmniejsz kolejną dawkę. 

Reklama

Jak długo stosować ziemię okrzemkową?

Jak długo stosować ziemię okrzemkową? Czas suplementacji nie został precyzyjnie i naukowo określony, tak jak jednak w przypadku innych tego typu preparatów, przyjmuje się, że nie powinien on przekraczać 6 miesięcy. 

Diatomit nie jest więc przeznaczony do przyjmowania w sposób permanentny. Z drugiej strony, czas jego stosowania musi wynosić minimum kilka tygodni, jeśli mają być zauważalne spodziewane efekty terapeutyczne w postaci oczyszczenia organizmu z toksyn, zwiększenia odporności, czy redukcji dolegliwości bólowych ze strony stawów oraz kości

Reklama

Co to jest ziemia okrzemkowa?

Co to jest ziemia okrzemkowa? To luźna skała, wyglądem przypominająca kredę, zawierająca ponadprzeciętnie duże ilości krzemionki. Tak zwany diatomit powstaje w wyniku osadzania się na dnie zbiorników wodnych (zarówno mórz, jak i jezior), skamieniałych szczątków mikroskopijnych glonów zwanych okrzemkami.

Pancerzyki tych drobnoustrojów zbudowane są z opalu, czyli bezpostaciowej krzemionki, a także krystalicznej postaci tej substancji, czyli kwarcu. To tłumaczy skład chemiczny skały, a także jej wyjątkowe właściwości. Uważa się, że ujemny ładunek krzemionki ma moc przyciągania metali ciężkich, absorbuje ona także różnego rodzaju zanieczyszczenia, toksyny a nawet pasożyty.

Wykazuje więc silne działanie oczyszczające i w takim właśnie celu najczęściej jest przyjmowana. Kilogram ziemi okrzemkowej kosztuje około 30-60 złotych. To porcja, która wystarczy na około 100 dni, czyli przeszło 3 miesiące suplementacji. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Barbara Rakowska, Okrzemki – organizmy, które odniosły sukces, Kosmos, Problemy Nauk Biologicznych Tom 52, 2003, nr 2-3
  • Skała diatomitowa, Państwowy Instytut Geologiczny, www.geoportal.pgi.gov.pl
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Odżywianie
Gorzki smak w ustach - rano i po jedzeniu. Co oznacza i jak się go pozbyć?
Gorzki posmak w ustach
Zielone ziemniaki - czy można je jeść? Trucizna czy odmiana?
Ziemniaki
Zupka chińska - ile ma kalorii i jak ją zrobić? Czy można ją jeść w ciąży?
Zupka chińska na czerwonym tle
Podobne artykuły
Produkty bez glutenu
W czym jest gluten, a co nie zawiera glutenu? Gdzie najwięcej?
Chleb wieloziarnisty razowy
Najzdrowszy chleb – jaki na diecie? Zdrowe pieczywo
Masło klarowane
Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?
Jedzenie z glutaminianem sodu
Glutaminian sodu - jak dawkować? Szkodliwość i skutki uboczne
Produkty do diety na zbilansowanie indeksu glikemicznego
Indeks glikemiczny - czym jest? Tabele produktów z niskim i wysokim IG

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!