Ziemia okrzemkowa - opinie. Właściwości lecznicze diatomitu

Ziemia okrzemkowa (diatomitowa), dotąd znana głównie jako surowiec w przemyśle chemicznym, coraz częściej stosowana jest w celu detoksykacji organizmu, a w szczególności jelit. Czy tak zwany diatomit jest bezpieczny? Czym jest, jak działa, jakie ma właściwości i zastosowania? Jakie są na temat ziemi okrzemkowej opinie lekarzy i ludzi stosujących tego typu suplementy diety?
Ziemia okrzemkowa na czerwonej łyżce
źródło:123RF

Spis treści

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa (inna nazwa: ziemia diatomitowa) jest luźną, kruchą skałą, stanowiącą osad zbudowany ze skamieniałych szkieletów martwych okrzemek. Są to mikroskopijnych rozmiarów (od 5 do 500 μm średnicy) jednokomórkowe glony, występujące od milionów lat w morzach oraz zimnych akwenach śródlądowych. Po swojej śmierci, okrzemki opadają na dno zbiorników wodnych, tworząc tzw. diatomit - skałę o bardzo dużej zawartości krzemu. Jest to wprost związane z budową okrzemków – ich zewnętrzna ściana komórkowa, tworząca swego rodzaju skorupkę/szkielet, zawiera bowiem takie komponenty, jak:

 • opal (krzemionka bezpostaciowa - ditlenek krzemu SiO2),
 • kwarc (krzemionka krystaliczna).

Ziemia okrzemkowa  ma zabarwienie białe lub żółtawe. Jest sypka, lekka i miękka – wyglądem przypomina kredę. W Polsce spotykana jest w kilku miejscach: na dnie jezior w okolicy Łodzi, Poznania i Augustowa, ale przede wszystkim u podnóża Bieszczad, gdzie jest wydobywana na skalę przemysłową (złoża w Jaworniku Ruskim).

Właściwości ziemi okrzemkowej

Stosunkowo niedawno właściwości ziemi okrzemkowej zaczęto wykorzystywać w celach leczniczych. Znajdujące się w jej składzie substancje, a więc obie postaci krzemu (opal i kwarc), a także  wapń, magnez, sód czy żelazo, mają liczne zastosowania prozdrowotne. 

Na pierwszy plan wśród nich wysuwa się działanie detoksykacyjne, którego podstawą jest zdolność przyciągania niepożądanych w organizmie ludzkim toksyn, złogów, pasożytów oraz innych substancji i ustrojów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ziemia okrzemkowa występuje w dwóch odmianach: spożywczej oraz przemysłowej. Do kontaktu z organizmem ludzkim, w zastosowaniach wewnętrznych i zewnętrznych, przeznaczona jest wyłącznie pierwsza z nich. 

Na co pomaga ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa stanowi składnik licznych suplementów diety oraz preparatów leczniczych o szerokim zastosowaniu. Diatomit nie tylko oczyszcza układ pokarmowy z różnego rodzaju toksyn, ale też:

 • obniża poziom tak zwanego złego cholesterolu (LDH), spowalniając postęp zmian miażdżycowych,
 • obniża ciśnienie tętnicze krwi, chroniąc naczynia krwionośne, serce i mózg, wspomagając leczenie chorób takich, jak cukrzyca,
 • poprawia perystaltykę jelit, pomaga kontrolować masę ciała,
 • zwiększa mineralizację kości, chroni przed osteoporozą i urazami mechanicznymi,
 •  stymuluje syntezę kolagenu, usprawniając działanie stawów, zapobiega zmianom zwyrodnieniowym,
 •  poprawia kondycję paznokci, włosów, skóry i zębów, chroni przed próchnicą,
 • stymuluje reakcje systemu immunologicznego, zwiększając odporność organizmu
 • działa energetyzująco, pobudza układ nerwowy.

Pozostałe zastosowania diatomitu

Z uwagi na wykazywane właściwości, diatomit znajduje zastosowanie nie tylko w dietetyce i lecznictwie, a także różnych gałęziach przemysłu.  

Ziemia okrzemkowa może być składnikiem:

 • środków owadobójczych,
 •  nawozów sztucznych,
 • środków do dezynfekcji,
 •  farb i lakierów,
 •  past do zębów,
 • peelingów do twarzy i ciała.

Jest też ziemia okrzemkowa wykorzystywana w branży budowlanej, ma bowiem znaczące właściwości izolujące (termicznie, elektrycznie, akustycznie, przeciwogniowo). 

Opinie o ziemi okrzemkowej

Opinie o ziemi okrzemkowej wyrażane przez konsumentów zazwyczaj są pozytywne. Użytkownicy podkreślają takie efekty leczniczego stosowania diatomitu i jego cechy, jak:

 • ustąpienie lub złagodzenie problemów trawiennych, związanych z zaleganiem złogów i toksyn w zwojach jelit,
 • brak zauważalnych negatywnych skutków ubocznych stosowania preparatów z ziemią okrzemkową,
 • nieprzyjemny, kredowy smak,
 • długi czas oczekiwania na efekty terapii – nawet kilka tygodni.

Czy tego typu opinie mogą być miarodajne? Czy są rzetelne i uczciwe? Jak na stosowanie suplementów z diatomitem zapatrują się lekarze?

Opinie lekarzy o ziemi okrzemkowej

Ziemia okrzemkowa jest substancją stosunkowo słabo przebadaną w kontekście oddziaływań na organizm ludzki. Wiele z jej właściwości wywodzących jest z wiedzy na temat poszczególnych komponentów składowych, na przykład krzemionki, wapnia czy żelaza. 

Opinie lekarzy o ziemi okrzemkowej zazwyczaj cechują się dyskretną ostrożnością – podkreśla się przede wszystkim konieczność dawkowania suplementów ściśle wedle zaleceń producentów zawartych na opakowaniach. Istotne jest, by:

 •  nie przekraczać dawki stanowiącej 0,1 procenta (1/1000) masy produktów żywnościowych przyjmowanych w ramach codziennego menu,
 • w czasie suplementacji pić dużo wody (w wymiarze przynajmniej 2 litrów dziennie),
 • nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia oraz u kobiet w ciąży i okresie laktacji,
 • przerwać przyjmowanie ziemi okrzemkowej w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów. 

Uwaga. Z istniejących doniesień wynika, że przyjmowanie ziemi okrzemkowej w nadmiarze może w niektórych przypadkach powodować bóle głowy, mięśni i stawów, a także dolegliwości żołądkowe. Możliwe są też miejscowe podrażnienia i wysypki, a także pogorszenie kondycji psychicznej. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Skała diatomitowa, Państwowy Instytut Geologiczny, www.geoportal.pgi.gov.pl
 • Barbara Rakowska, Okrzemki – organizmy, które odniosły sukces, Kosmos, Problemy Nauk Biologicznych Tom 52, 2003, nr 2-3

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

17905
Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po suplementy wzmacniające organizm?

  W okresie wzmożonych zachorowań

  Po chorobie

  Suplementuję profilaktycznie cały rok

  Nie stosuję suplementów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij