Czy ogórki kiszone są zdrowe?

Z pewnością każdy z nas słyszał kiedyś, że warto jeść kiszonki. Dlaczego rzeczywiście powinniśmy znaleźć w swojej diecie miejsce na ogórki kiszone? Jakie witaminy zawierają?
Czy ogórki kiszone są zdrowe
źródło:123RF
Spis treści

Właściwości ogórków kiszonych

Ze względu na zawartość bakterii kwasu mlekowego, ogórki kiszone to naturalny probiotyk. Oznacza to, że wzmacniają one odporność i wspomagają trawienie. A to nie wszystko! 

Dzięki temu, że ogórki kiszone kryją w sobie dużo błonnika, zapobiegają zaparciom. Zapewniają też uczucie sytości, co docenią szczególnie osoby będące na diecie – to dlatego, że ogórki kiszone są również niskokaloryczne.

Dlaczego warto jeść ogórki kiszone?

Przez to, że ogórki kiszone podlegają procesowi fermentacji, posiadają duże ilości witaminy C – jest jej aż dwa razy więcej niż w zwykłych ogórkach. Warzywa te zawierają również witaminę K,która reguluje gospodarką wapniową organizmu i wpływa na krzepliwość krwi. 

Ogórki kiszone są również bogate w witaminę A, która korzystnie wpływa na wzrok. Jedynym minusem kiszonych ogórków jest duża zawartość soli. Osoby z nadciśnieniem oraz te, będące na diecie niskosodowej, nie powinny więc spożywać ich w dużych ilościach. Jeśli jednak jesteśmy zdrowi, sięgajmy po kiszonki. Co ciekawe, moc witamin zawierają nie tylko same warzywa, ale również woda, w której się znajdują. Sok z ogórków kiszonych to doskonałe lekarstwo na kaca.

Ogórki kiszone a kwaszone

Kupując w sklepie ogórki kiszone, przeczytajmy dokładnie to, co jest napisane na opakowaniu. Możemy bowiem przez przypadek kupić ogórki kwaszone, które nie są tak zdrowe i wartościowe jak kiszone. Wszystko przez to, że kwaszenie nie jest naturalnie zachodzącym procesem. Niektórzy producenci wykorzystują w ten sposób niewiedzę konsumentów i uzyskują gotowy produkt szybciej, niż poprzez kiszenie. Jest on jednak niższej jakości.

Ogórki kiszone będą świetnie smakować jako dodatek do kanapek, placków ziemniaczanych, gulaszu czy klusek z sosem pieczeniowym. Przyrządzimy z nich także wyśmienitą zupę.

Czytaj:

 

Więcej z kateogrii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Źródła naturalnej witaminy C. W czym jest jej najwięcej?
Przeczytaj artykuł
Najczęstsze objawy niedoboru witamin i składników mineralnych
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Źródła naturalnej witaminy C. W czym jest jej najwięcej?
Najczęstsze objawy niedoboru witamin i składników mineralnych
Produkty bogate w magnez - najlepsze źródła magnezu w jedzeniu
Produkty bogate w żelazo - w czym jest żelazo?
Witaminy na włosy: na wypadanie i wzmocnienie - jakie stosować?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama