Czy ogórki kiszone są zdrowe?

Z pewnością każdy z nas słyszał kiedyś, że warto jeść kiszonki. Dlaczego rzeczywiście powinniśmy znaleźć w swojej diecie miejsce na ogórki kiszone? Jakie witaminy zawierają?
Czy ogórki kiszone są zdrowe
źródło:123RF

Spis treści

Właściwości ogórków kiszonych

Ze względu na zawartość bakterii kwasu mlekowego, ogórki kiszone to naturalny probiotyk. Oznacza to, że wzmacniają one odporność i wspomagają trawienie. A to nie wszystko! 

Dzięki temu, że ogórki kiszone kryją w sobie dużo błonnika, zapobiegają zaparciom. Zapewniają też uczucie sytości, co docenią szczególnie osoby będące na diecie – to dlatego, że ogórki kiszone są również niskokaloryczne.

Dlaczego warto jeść ogórki kiszone?

Przez to, że ogórki kiszone podlegają procesowi fermentacji, posiadają duże ilości witaminy C – jest jej aż dwa razy więcej niż w zwykłych ogórkach. Warzywa te zawierają również witaminę K,która reguluje gospodarką wapniową organizmu i wpływa na krzepliwość krwi. 

Ogórki kiszone są również bogate w witaminę A, która korzystnie wpływa na wzrok. Jedynym minusem kiszonych ogórków jest duża zawartość soli. Osoby z nadciśnieniem oraz te, będące na diecie niskosodowej, nie powinny więc spożywać ich w dużych ilościach. Jeśli jednak jesteśmy zdrowi, sięgajmy po kiszonki. Co ciekawe, moc witamin zawierają nie tylko same warzywa, ale również woda, w której się znajdują. Sok z ogórków kiszonych to doskonałe lekarstwo na kaca.

Reklama

Ogórki kiszone a kwaszone

Kupując w sklepie ogórki kiszone, przeczytajmy dokładnie to, co jest napisane na opakowaniu. Możemy bowiem przez przypadek kupić ogórki kwaszone, które nie są tak zdrowe i wartościowe jak kiszone. Wszystko przez to, że kwaszenie nie jest naturalnie zachodzącym procesem. Niektórzy producenci wykorzystują w ten sposób niewiedzę konsumentów i uzyskują gotowy produkt szybciej, niż poprzez kiszenie. Jest on jednak niższej jakości.

Ogórki kiszone będą świetnie smakować jako dodatek do kanapek, placków ziemniaczanych, gulaszu czy klusek z sosem pieczeniowym. Przyrządzimy z nich także wyśmienitą zupę.

Czytaj:

 

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->