Reklama
Właściwości ogórków kiszonych
Ze względu na zawartość bakterii kwasu mlekowego, ogórki kiszone to naturalny probiotyk. Oznacza to, że wzmacniają one odporność i wspomagają trawienie. A to nie wszystko!
Dzięki temu, że ogórki kiszone kryją w sobie dużo błonnika, zapobiegają zaparciom. Zapewniają też uczucie sytości, co docenią szczególnie osoby będące na diecie – to dlatego, że ogórki kiszone są również niskokaloryczne.
Dlaczego warto jeść ogórki kiszone?
Przez to, że ogórki kiszone podlegają procesowi fermentacji, posiadają duże ilości witaminy C – jest jej aż dwa razy więcej niż w zwykłych ogórkach. Warzywa te zawierają również witaminę K,która reguluje gospodarką wapniową organizmu i wpływa na krzepliwość krwi.
Ogórki kiszone są również bogate w witaminę A, która korzystnie wpływa na wzrok. Jedynym minusem kiszonych ogórków jest duża zawartość soli. Osoby z nadciśnieniem oraz te, będące na diecie niskosodowej, nie powinny więc spożywać ich w dużych ilościach.
Jeśli jednak jesteśmy zdrowi, sięgajmy po kiszonki. Co ciekawe, moc witamin zawierają nie tylko same warzywa, ale również woda, w której się znajdują. Sok z ogórków kiszonych to doskonałe lekarstwo na kaca.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Ogórki kiszone a kwaszone
Kupując w sklepie ogórki kiszone, przeczytajmy dokładnie to, co jest napisane na opakowaniu. Możemy bowiem przez przypadek kupić ogórki kwaszone, które nie są tak zdrowe i wartościowe jak kiszone. Wszystko przez to, że kwaszenie nie jest naturalnie zachodzącym procesem.
Niektórzy producenci wykorzystują w ten sposób niewiedzę konsumentów i uzyskują gotowy produkt szybciej, niż poprzez kiszenie. Jest on jednak niższej jakości.
Ogórki kiszone będą świetnie smakować jako dodatek do kanapek, placków ziemniaczanych, gulaszu czy klusek z sosem pieczeniowym. Przyrządzimy z nich także wyśmienitą zupę.