Dni płodne objawy – jak kobieta odczuwa owulację?

Dni płodne to czas w cyklu menstruacyjnym, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Warto poznać swój organizm i dowiedzieć się w jaki sposób przebiega owulacja oraz jak obliczyć dni płodne. Najważniejsze w prowadzeniu kalendarzyka są przede wszystkim sumienność i regularność.
Termometr i kalendarz
Źródło: 123RF
Spis treści

Podczas decydowania się na naturalne metody planowania rodziny, istotna jest wiedza, która nakreśli nam kiedy są dni płodne. Przede wszystkim trzeba kontrolować temperaturę ciała, najlepiej korzystając ze specjalnego termometru owulacyjnego. Należy również zwracać uwagę na wygląd śluzu szyjkowego, a także stan szyjki macicy. Niekiedy owulacji towarzyszą również takie objawy jak: zwiększenie popędu seksualnego, polepszenie kondycji skóry oraz włosów.

Jak obliczyć dni płodne?

Wiele kobiet zastanawia się kiedy są dni płodne po okresie. By poznać swoje ciało warto prowadzić kalendarzyk. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż w jego sporządzaniu istotna jest systematyczność. Płodne dni to okres tuż przed owulacją, w jej trakcie i zaraz po niej.

Warto umieć rozróżniać dni płodne i niepłodne. Zakłada się, iż dni płodne rozpoczynają się trzy dni przed jajeczkowaniem, a kończą mniej więcej dwa dni po nim. Należy jednak mieć na uwadze, że plemniki są w stanie przeżyć w organizmie żeńskim nawet do kilku dni.

Datę owulacji wyznacza się biorąc pod uwagę co najmniej kilkumiesięczną, rzetelną obserwację. Oczywiście nawet będąc skrupulatnym można wskazać błędną datę, ponieważ cykl menstruacyjny zazwyczaj nie jest regularny, a obliczanie dni płodnych polega na prognozowaniu momentu owulacji. Tylko te kobiety, które miesiączkują regularnie mają szansę na prawidłowe zastosowanie tej metody podczas planowania rodziny.

Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie notować długości cyklu, ani daty ostatniej miesiączki oblicz dni płodne korzystając z internetowych kalkulatorów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż niekoniecznie będą wskazywały właściwy dzień, ponieważ na regularność miesiączki, a tym samym datę dni płodnych wpływa wiele aspektów pobocznych, takich jak: stres, intensywna aktywność fizyczna czy infekcje pochwy.

Dni płodne – oblicz

Skorzystaj z poniższych punktów i dowiedz się jak wyliczyć dni płodne.

  • Przez minimum trzy miesiące zapisuj datę rozpoczęcia miesiączki.
  • Narysuj wykres – na początku oraz końcu jego osi nakreśl punkty oznaczające miesiączkę, a pomiędzy nimi poszczególne dni cyklu.
  • Od końca odejmij 14 dni - przy 28-dniowym cyklu wtedy ma miejsce owulacja – i zakreśl ten punkt.
  • Do zapłodnienia najprędzej może dojść dwa dni przed lub dwa dni po owulacji.
  • Zakreśl te dni na swoim wykresie, a później wpisz właściwe daty z kalendarza.

Dni płodne - objawy

Dni płodne charakteryzują się zwiększeniem poziomu progesteronu w organizmie kobiety. Właśnie jego obecność zwiększa możliwość zapłodnienia i wywołuje charakterystyczne objawy dni płodnych.

Pierwszym z nich jest:

  • Zwiększona temperatura ciała o dwie kreski – należy mieć jednak na uwadze fakt, iż faza płodności ma miejsce już trzy dni wcześniej. By jak najdokładniej zmierzyć temperaturę używaj przeznaczonego do tego celu termometru owulacyjnego, który ma specjalną skalę oraz jest dokładniejszy od tradycyjnego. Jeśli wiadomo, że organizm nie jest osłabiony na skutek przeziębienia, a temperatura ciała jest podwyższona może być to pierwszą oznaką ciąży.

Drugim, równie istotnym symptomem pokazującym kiedy kobieta ma dni płodne jest:

  • śluz szyjkowy – w dni płodne śluz jest gęsty i obfity, dając tzw. uczucie wilgoci w pochwie. Jego zadaniem jest próba zapewnienia przetrwania plemnikom w kwaśnym pH pochwy, przyspieszenie ich ruchu oraz dostarczenie substancji odżywczych. Pomaga on przeżyć plemnikom dłużej w organizmie kobiecym. Śluz w dni płodne jest transparentny, gładki oraz „ciągnący się”. Należy umieć go rozróżniać od śluzu w dni niepłodne, który jest o żółtawym lub białym zabarwieniu, lepkiej konsystencji i daje uczucie suchości w pochwie.

Trzecim, ostatnim objawem, na który należy zwrócić uwagę jest:

  • stan szyjki macicy – zbadanie go wymaga nieco doświadczenia oraz wprawy. Jej stan należy kontrolować wkładając palec do pochwy.  W dni płodne ujście szyjki macicy jest rozluźnione, miękkie oraz wilgotne, a szyjka sprawia wrażenie delikatnie uniesionej.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są preparaty, które wspierają regulację aktywności gospodarki hormonalnej. Ich aktywne składniki, biorące udział w procesach podziału komórek pozytywnie wpływają m.in. na płodność, prawidłowe miesiączkowanie czy zmiany trądzikowe.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Seks
Przeczytaj artykuł
Czy można zajść w ciążę podczas okresu - czy to możliwe?
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Podobne artykuły
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić mężczyznę? Zobacz, co najbardziej podnieca facetów
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama