Dni płodne objawy – jak kobieta odczuwa owulację?

Dni płodne to czas w cyklu menstruacyjnym, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Warto poznać swój organizm i dowiedzieć się w jaki sposób przebiega owulacja oraz jak obliczyć dni płodne. Najważniejsze w prowadzeniu kalendarzyka są przede wszystkim sumienność i regularność.
Kalendarzyk dni płodnych
Źródło: 123RF

Spis treści

Podczas decydowania się na naturalne metody planowania rodziny, istotna jest wiedza, która nakreśli nam kiedy są dni płodne. Przede wszystkim trzeba kontrolować temperaturę ciała, najlepiej korzystając ze specjalnego termometru owulacyjnego. Należy również zwracać uwagę na wygląd śluzu szyjkowego, a także stan szyjki macicy. Niekiedy owulacji towarzyszą również takie objawy jak: zwiększenie popędu seksualnego, polepszenie kondycji skóry oraz włosów.

Jak obliczyć dni płodne?

Wiele kobiet zastanawia się kiedy są dni płodne po okresie. By poznać swoje ciało warto prowadzić kalendarzyk. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż w jego sporządzaniu istotna jest systematyczność. Płodne dni to okres tuż przed owulacją, w jej trakcie i zaraz po niej.

Warto umieć rozróżniać dni płodne i niepłodne. Zakłada się, iż dni płodne rozpoczynają się trzy dni przed jajeczkowaniem, a kończą mniej więcej dwa dni po nim. Należy jednak mieć na uwadze, że plemniki są w stanie przeżyć w organizmie żeńskim nawet do kilku dni.

Datę owulacji wyznacza się biorąc pod uwagę co najmniej kilkumiesięczną, rzetelną obserwację. Oczywiście nawet będąc skrupulatnym można wskazać błędną datę, ponieważ cykl menstruacyjny zazwyczaj nie jest regularny, a obliczanie dni płodnych polega na prognozowaniu momentu owulacji. Tylko te kobiety, które miesiączkują regularnie mają szansę na prawidłowe zastosowanie tej metody podczas planowania rodziny.

Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie notować długości cyklu, ani daty ostatniej miesiączki oblicz dni płodne korzystając z internetowych kalkulatorów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż niekoniecznie będą wskazywały właściwy dzień, ponieważ na regularność miesiączki, a tym samym datę dni płodnych wpływa wiele aspektów pobocznych, takich jak: stres, intensywna aktywność fizyczna czy infekcje pochwy.

Dni płodne – oblicz

Skorzystaj z poniższych punktów i dowiedz się jak wyliczyć dni płodne.

  • Przez minimum trzy miesiące zapisuj datę rozpoczęcia miesiączki.
  • Narysuj wykres – na początku oraz końcu jego osi nakreśl punkty oznaczające miesiączkę, a pomiędzy nimi poszczególne dni cyklu.
  • Od końca odejmij 14 dni - przy 28-dniowym cyklu wtedy ma miejsce owulacja – i zakreśl ten punkt.
  • Do zapłodnienia najprędzej może dojść dwa dni przed lub dwa dni po owulacji.
  • Zakreśl te dni na swoim wykresie, a później wpisz właściwe daty z kalendarza.

Reklama

Dni płodne - objawy

Dni płodne charakteryzują się zwiększeniem poziomu progesteronu w organizmie kobiety. Właśnie jego obecność zwiększa możliwość zapłodnienia i wywołuje charakterystyczne objawy dni płodnych.

Pierwszym z nich jest:

  • Zwiększona temperatura ciała o dwie kreski – należy mieć jednak na uwadze fakt, iż faza płodności ma miejsce już trzy dni wcześniej. By jak najdokładniej zmierzyć temperaturę używaj przeznaczonego do tego celu termometru owulacyjnego, który ma specjalną skalę oraz jest dokładniejszy od tradycyjnego. Jeśli wiadomo, że organizm nie jest osłabiony na skutek przeziębienia, a temperatura ciała jest podwyższona może być to pierwszą oznaką ciąży.

Drugim, równie istotnym symptomem pokazującym kiedy kobieta ma dni płodne jest:

  • śluz szyjkowy – w dni płodne śluz jest gęsty i obfity, dając tzw. uczucie wilgoci w pochwie. Jego zadaniem jest próba zapewnienia przetrwania plemnikom w kwaśnym pH pochwy, przyspieszenie ich ruchu oraz dostarczenie substancji odżywczych. Pomaga on przeżyć plemnikom dłużej w organizmie kobiecym. Śluz w dni płodne jest transparentny, gładki oraz „ciągnący się”. Należy umieć go rozróżniać od śluzu w dni niepłodne, który jest o żółtawym lub białym zabarwieniu, lepkiej konsystencji i daje uczucie suchości w pochwie.

Trzecim, ostatnim objawem, na który należy zwrócić uwagę jest:

  • stan szyjki macicy – zbadanie go wymaga nieco doświadczenia oraz wprawy. Jej stan należy kontrolować wkładając palec do pochwy.  W dni płodne ujście szyjki macicy jest rozluźnione, miękkie oraz wilgotne, a szyjka sprawia wrażenie delikatnie uniesionej.

Czytaj też:

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->