} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Leczenie endometriozy. Leki, zabieg czy dieta?

Endometrioza jest wciąż bardzo tajemniczą chorobą, dlatego leczy się ją niezwykle trudno. Doraźnie pomagają tabletki hormonalne, ale pozbyć się zrostów można jedynie poprzez zabieg chirurgiczny lub laparoskopowy.
Kobieta cierpiąca na endometriozę
Źródło: 123RF
Spis treści

Endometrioza spędza sen z powiek nie tylko powiększającej się rzeszy chorujących kobiet, ale także lekarzom ginekologom, którym wciąż nie udało się ustalić przyczyn powstawania tej tzw. wstecznej miesiączki. Wciąż nie wiadomo dokładnie, dlaczego część komórek endometrium, zamiast opuszczać organizm wraz z krwią menstruacyjną, cofa się i trafia np. do układu moczowego, wątroby, a nawet do płuc. Skoro nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, trudno też ustala się skuteczne leczenie.

Istnieje kilka metod leczenia endometriozy. Na wybór najlepszej, składa się wiele czynników, m.in. wiek kobiety, jej plany macierzyńskie, stosowane wcześniej leczenie i jego efekty, a także stopień nasilenia choroby i lokalizacja ognisk endometriozy.

Reklama

Tabletki nie tylko antykoncepcyjne

Wiadomo, że związek z endometriozą ma zaburzona gospodarka hormonalna, m.in. zbyt dużo stężenie estrogenów. Dlatego doraźnym leczeniem endometriozy, powstrzymującym jej objawy, jest terapia hormonalna środkami antykoncepcyjnymi.  Zatrzymanie owulacji jest jednoczesnym zatrzymaniem złuszczania się endometrium. Jest to metoda bardziej na spowolnienie rozwoju choroby lub podtrzymanie efektu po zabiegu laparoskopowym. Nie można jej stosować u kobiet, które planują powiększenie rodziny. A niestety w wielu przypadkach, endometrioza jest diagnozowana właśnie podczas prób znalezienia źródła problemów z zajściem w ciążę u kobiet. Wszczepy endometrium potrafią zagnieździć się w jajowodach i całkowicie je zablokować, powodując czasową niepłodność.

Reklama

Zabieg laparoskopowy

Wszczepy blokujące jajowody i inne ogniska endometriozy usuwa się za pomocą nowoczesnej metody zwanej laparoskopią. Jest to zabieg o wiele mniej inwazyjny niż tradycyjne działania chirurgiczne (np. laparotomia, czyli pełne cięcie jamy brzusznej). Na czym polega zabieg? Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, nacinając jedynie małe fragmenty skóry, wprowadzając do środka kamerę oraz narzędzia. Lekarze wiedzą, gdzie pojawiają się zrosty dzięki nowoczesnej diagnostyce: USG, rezonansowi i tomografii. Usunięte zrosty pomagają w udrożnieniu m.in. jajowodów oraz przywróceniu równowagi hormonalnej w organizmie. Najczęściej laparoskopię łączy się także z pobraniem wycinka do badań histopatologicznych, które mają za zadanie wykluczyć obecność komórek nowotworowych w usuniętych zrostach. Jest to najskuteczniejsza jak dotychczas metoda leczenia skutków endometriozy. Niestety, nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, bo endometrium nadal – w tradycyjnym cyklu miesiączkowym - co miesiąc się złuszcza, cofa i odkłada się w różnych organach i układach, tworząc zrosty w nowych miejscach. Jest to więc również metoda doraźna.

Dziś już na szczęście bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, że na skutek nieleczonej endometriozy trzeba przeprowadzić histerektomię, czyli usunąć całą macicę. 

Reklama

Metody domowe i alternatywne

Można także wspomóc medycynę działaniami w domu. W leczeniu endometriozy, nie bez znaczenia jest dieta – bogata w antyoksydanty, zdrowe tłuszcze omega3 i sterole roślinne, a także błonnik. Można też wspomóc się ziołolecznictwem – mieszanki ziół neutralizują stany zapalne i wspomagają detoks organizmu.

Adepci jogi podkreślają również rolę tej hinduskiej praktyki w ogólnym uzdrowieniu organizmu – holistyczne podejście do ćwiczeń, zarówno ciała, jak i umysłu, przywraca równowagę i przede wszystkim uczy świadomości ciała, a z nią łatwiej walczyć z comiesięcznym bólem. 

Pacjentki cierpiące na endometriozę powinny prowadzić higieniczny tryb życia, dbać o siebie i regularnie odwiedzać ginekologa. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!