Kim jest seksuolog i jak wygląda wizyta?

Rozmowy o sprawach intymnych bywają niełatwe, dlatego wizyta u seksuologa może wywoływać u niektórych osób lęk. Tymczasem nie ma się czego obawiać. Kiedy warto wybrać się do poradni seksuologicznej?
Para u seksuologa
Źródło: 123RF

Spis treści

Kim jest seksuolog?

Seksuolog to specjalista z dziedziny seksuologii, czyli tej zajmującej się seksualną sferą życia człowieka. To dziedzina interdyscyplinarna, ponieważ dotyczy ona płciowego życia człowieka zarówno pod kątem cielesnym, jak i psychicznym. Seksuolog może uzyskać wcześniej tytuł lekarza medycyny w zakresie:

  • psychiatrii, 
  • ginekologii,
  • urologii. 

Dzięki temu pacjent dowie się czy jego problemy ze współżyciem wiążą się z psychiką, czy raczej z nieprawidłowym funkcjonowaniem jakichś narządów. 

Sprawdź: Ejakulacja - czym jest? Zaburzenia, problemy z ejakulacją

Kto powinien pójść do seksuologa?

Brak satysfakcji z życia erotycznego wiąże się z odczuwaniem napięcia, a także szeregiem innych negatywnych emocji i przeżyć, które mogą negatywnie odbić się nie tylko na psychice, ale też na funkcjonowaniu całego organizmu. Dlatego warto przełamać swój wstyd i odwiedzić seksuologa, jeśli mamy do czynienia z problemami takimi, jak:

Do seksuologa powinny wybrać się również osoby, które nie akceptują swojej orientacji seksualnej, mają problem z określeniem swojej tożsamości płciowej bądź uważają, że ich życie erotyczne odbiega od ogólnie przyjętych norm. Także osoby, które boją się „pierwszego razu” znajdą u seksuologa potrzebną pomoc.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Pierwsza wizyta u seksuologa wygląda podobnie jak wizyta u psychologa czy psychiatry i zwykle polega na zebraniu szczegółowego wywiadu. Musimy być przygotowani, że lekarz zapyta nas nie tylko o rodzaj problemu, z którym do niego przyszliśmy, ale też o:

  • nasz ogólny stan zdrowia, 
  • regularnie przyjmowane leki,
  • przebyte choroby. 

Taka wiedza będzie potrzebna specjaliście do ustalenia czy na jakość naszego życia seksualnego nie mają wpływu czynniki zewnętrzne czy schorzenia ogólne. Dopiero po zebraniu wywiadu seksuolog zadecyduje o dalszym postępowaniu, np. wykonaniu dodatkowych badań.

Porady seksuologa

W zależności od postawionej diagnozy, seksuolog może:

  • zalecić psychoterapię, 
  • przepisać kurację farmakologiczną,
  • podpowiedzieć metody, które mogą okazać się pomocne w rozwiązaniu problemów. 

Specjalista może również udzielić kilku porad związanych z samą techniką współżycia. Zdarza się, że osoba zmagająca się z problemami na tle seksuologicznym nie chce wybrać się do lekarza. Wówczas zasięgnąć opinii może jej partner, choć w przypadku gdzie problemy dotykają dwojga osób najlepiej jest zdecydować się na terapię seksuologiczną dla par. Będzie ona najskuteczniejsza i pozwoli zrozumieć problemy i oczekiwania drugiej strony, dzięki czemu porozumienie będzie znacznie łatwiejsze.

Ile kosztuje wizyta u seksuologa?

Jeżeli chcemy zasięgnąć bezpłatnej porady seksuologicznej, musimy wcześniej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze nam skierowanie. Jeśli zdecydujemy się na wizytę prywatną, trzeba będzie przygotować się na koszt w granicach 100-200 zł

Cena wizyty zależy od renomy i doświadczenia seksuologa, a także od regionu kraju.

Kim jest seksuolog kliniczny?

Dzwoniąc do poradni seksuologicznej, wcześniej zastanówmy się do jakiego seksuologa powinniśmy się udać. Seksuolog-psycholog lub seksuolog-terapeuta zajmuje się jedynie pracą terapeutyczną
i psychoterapeutyczną, a także terapią dla par. Lekarz seksuolog pomoże nam w sytuacji, gdy problem ma podłoże medyczne. Nie tylko postawi on diagnozę, ale też zaleci wykonanie odpowiednich badań dodatkowych i wdroży farmakoterapię.

Porady seksuologa przez telefon

Niektórzy seksuolodzy oferują udzielanie porad przez telefon lub Internet. Taka usługa może okazać się pomocna w sytuacji, w której w naszej miejscowości seksuologa nie ma lub jeśli boimy się wizyty 
w gabinecie. Zachęcamy jednak do tego, by pokonać swój wstyd i lęk – nieleczone problemy z dziedziny seksuologii będą źle oddziaływać na naszą psychikę, a niektóre – także i na zdrowie fizyczne. Poradę seksuologa przez telefon lepiej jest potraktować jedynie jako wstępną diagnozę lub konsultację.

Zobacz także:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!