Najzdrowsze miejsce w internecie

Kim jest seksuolog i jak wygląda wizyta?

Rozmowy o sprawach intymnych bywają niełatwe, dlatego wizyta u seksuologa może wywoływać u niektórych osób lęk. Tymczasem nie ma się czego obawiać. Kiedy warto wybrać się do poradni seksuologicznej?
Para u seksuologa
Źródło: 123RF
Spis treści

Kim jest seksuolog?

Seksuolog to specjalista z dziedziny seksuologii, czyli tej zajmującej się seksualną sferą życia człowieka. To dziedzina interdyscyplinarna, ponieważ dotyczy ona płciowego życia człowieka zarówno pod kątem cielesnym, jak i psychicznym. Seksuolog może uzyskać wcześniej tytuł lekarza medycyny w zakresie:

  • psychiatrii, 
  • ginekologii,
  • urologii. 

Dzięki temu pacjent dowie się czy jego problemy ze współżyciem wiążą się z psychiką, czy raczej z nieprawidłowym funkcjonowaniem jakichś narządów. 

Sprawdź: Ejakulacja - czym jest? Zaburzenia, problemy z ejakulacją

Kto powinien pójść do seksuologa?

Brak satysfakcji z życia erotycznego wiąże się z odczuwaniem napięcia, a także szeregiem innych negatywnych emocji i przeżyć, które mogą negatywnie odbić się nie tylko na psychice, ale też na funkcjonowaniu całego organizmu. Dlatego warto przełamać swój wstyd i odwiedzić seksuologa, jeśli mamy do czynienia z problemami takimi, jak:

Do seksuologa powinny wybrać się również osoby, które nie akceptują swojej orientacji seksualnej, mają problem z określeniem swojej tożsamości płciowej bądź uważają, że ich życie erotyczne odbiega od ogólnie przyjętych norm. Także osoby, które boją się „pierwszego razu” znajdą u seksuologa potrzebną pomoc.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Pierwsza wizyta u seksuologa wygląda podobnie jak wizyta u psychologa czy psychiatry i zwykle polega na zebraniu szczegółowego wywiadu. Musimy być przygotowani, że lekarz zapyta nas nie tylko o rodzaj problemu, z którym do niego przyszliśmy, ale też o:

  • nasz ogólny stan zdrowia, 
  • regularnie przyjmowane leki,
  • przebyte choroby. 

Taka wiedza będzie potrzebna specjaliście do ustalenia czy na jakość naszego życia seksualnego nie mają wpływu czynniki zewnętrzne czy schorzenia ogólne. Dopiero po zebraniu wywiadu seksuolog zadecyduje o dalszym postępowaniu, np. wykonaniu dodatkowych badań.

seks
Pierwszy wibrator w życiu - jak wybrać?
Podpowiadamy, jak wybrać swój pierwszy wibrator, by wzbogacić życie seksualne i nie zniechęcić się do dalszych eksperymentów.
Przeczytaj artykuł

Porady seksuologa

W zależności od postawionej diagnozy, seksuolog może:

  • zalecić psychoterapię, 
  • przepisać kurację farmakologiczną,
  • podpowiedzieć metody, które mogą okazać się pomocne w rozwiązaniu problemów. 

Specjalista może również udzielić kilku porad związanych z samą techniką współżycia. Zdarza się, że osoba zmagająca się z problemami na tle seksuologicznym nie chce wybrać się do lekarza. Wówczas zasięgnąć opinii może jej partner, choć w przypadku gdzie problemy dotykają dwojga osób najlepiej jest zdecydować się na terapię seksuologiczną dla par. Będzie ona najskuteczniejsza i pozwoli zrozumieć problemy i oczekiwania drugiej strony, dzięki czemu porozumienie będzie znacznie łatwiejsze.

Ile kosztuje wizyta u seksuologa?

Jeżeli chcemy zasięgnąć bezpłatnej porady seksuologicznej, musimy wcześniej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze nam skierowanie. Jeśli zdecydujemy się na wizytę prywatną, trzeba będzie przygotować się na koszt w granicach 100-200 zł

Cena wizyty zależy od renomy i doświadczenia seksuologa, a także od regionu kraju.

Kim jest seksuolog kliniczny?

Dzwoniąc do poradni seksuologicznej, wcześniej zastanówmy się do jakiego seksuologa powinniśmy się udać. Seksuolog-psycholog lub seksuolog-terapeuta zajmuje się jedynie pracą terapeutyczną
i psychoterapeutyczną, a także terapią dla par. Lekarz seksuolog pomoże nam w sytuacji, gdy problem ma podłoże medyczne. Nie tylko postawi on diagnozę, ale też zaleci wykonanie odpowiednich badań dodatkowych i wdroży farmakoterapię.

Porady seksuologa przez telefon

Niektórzy seksuolodzy oferują udzielanie porad przez telefon lub Internet. Taka usługa może okazać się pomocna w sytuacji, w której w naszej miejscowości seksuologa nie ma lub jeśli boimy się wizyty 
w gabinecie. Zachęcamy jednak do tego, by pokonać swój wstyd i lęk – nieleczone problemy z dziedziny seksuologii będą źle oddziaływać na naszą psychikę, a niektóre – także i na zdrowie fizyczne. Poradę seksuologa przez telefon lepiej jest potraktować jedynie jako wstępną diagnozę lub konsultację.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
5 faktów o wpływie nauki na zdrowie i kondycję
Okulary na książkach
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Obojnactwo
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Mężczyzna siedziący w łóżku
Podobne artykuły
Kto to psycholog, psychoterapeuta, psychiatra i coach? Kto jest kim?
Promiskuityzm – co to jest i na czym polega? Przyczyny
Osoba niebinarna - co to znaczy?
Fizjoterapeuta uroginekologiczny - w ciąży i po porodzie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama