Dla Ciebie, na zdrowie!

Męski orgazm - rodzaje. Ile trwa i jak go wzmocnić?

Męski orgazm trwa około 5-10 sekund i zazwyczaj związany jest z wyrzutem nasienia. Jego siła zależy od wielu czynników. Jakich? Zobacz, co zrobić, by zwiększyć intensywność doznań.
Kobieta i mężczyzna przytulają się w łóżku
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest męski orgazm?

Męski orgazm, w odróżnieniu od kobiecego, często traktowany jest w kategoriach rozkoszy przede wszystkim fizycznej, a w mniejszym stopniu – spełnienia emocjonalnego. Stosunkowo prosty jest też mechanizm dochodzenia do orgazmu – w wielu przypadkach wystarczająca może się okazać mechaniczna stymulacja prącia.

Choć brak jest jednej wiążącej definicji, opisywany jest jako moment szczytowego podniecenia i maksymalnej przyjemności, którym towarzyszą określone reakcje fizjologiczne.

Najczęściej orgazm u mężczyzn współwystępuje z ejakulacją, czyli wyrzutem nasienia, aczkolwiek nie w każdym przypadku ma to miejsce (sporadycznie możliwy jest też orgazm bez wytrysku i na odwrót). Należy też pamiętać, że pojęcia te nie są ze sobą tożsame i w rzeczywistości odnoszą się do innych mechanizmów, choć występujących w tym samym czasie.

Według seksuologicznego modelu Master & Johnson, orgazm u mężczyzn stanowi 3. fazę aktywności płciowej, następującą po etapach podniecenia i tzw. plateau (termin ten oznacza utrzymanie pobudzenia), a przed odprężeniem, które przychodzi niemal natychmiast po zaspokojeniu.

Inni badacze ciąg ten ujmują w podobny sposób – w równie popularnym modelu Kaplan kulminacja następuje po fazach pożądania i podniecenia i także szybko przechodzi w odprężenie, a więc stan, w którym mężczyzna nie odczuwa chęci współżycia, a często nawet nie jest do tego zdolny.

Jak wygląda męski orgazm?

Męski orgazm objawia się w bardzo charakterystyczny sposób, a następujące reakcje są mało zindywidualizowane u różnych osób. Należą do nich:

 • ejakulacja – wytrysk spermy z najądrzy, przez nasieniowody i cewkę moczową, na zewnątrz, do czego dochodzi na skutek skurczów mięśni opuszkowo-jamistych w momencie orgazmu. Jest to to finał skomplikowanej kaskady procesów biochemicznych, zachodzących w organizmie począwszy od momentu pobudzenia seksualnego. Przesuwanie się spermy przez nasieniowody i cewkę stanowi dodatkowy bodziec zmysłowy, potęgujący uczucie przyjemności fizycznej;
 • skurcze kolejnych grup mięśniowych, począwszy od zlokalizowanych głęboko w podbrzuszu, przez prącie, aż po zwieracz odbytu. Skurczom ulega także cewka moczowa. Ruchy te odczuwane są jako bardzo przyjemne;
 • przyspieszony oddech i akcja serca, wzrost ciśnienia tętniczego;
 • uczucie błogości, rozprężenia emocjonalnego przy jednoczesnym napięciu całego ciała.

W czasie orgazmu silnie aktywowany jest tzw. układ nagrody w mózgu (móżdżek, ciało migdałowate, jądro półleżące), które dosłownie zalewane jest różnego typu neuroprzekaźnikami. Jednocześnie praktycznie odłączona zostaje tzw. kora oczodołowo-czołowa, odpowiadająca m.in. za samokontrolę. Dlatego orgazm opisywany jest niekiedy jako krótkotrwały stan, w którym nic się nie liczy.

Reklama

Męski orgazm analny

Należy pamiętać, że do orgazmu u mężczyzny doprowadzić może nie tylko stymulacja prącia, ale też gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jest to narząd wielkości orzecha, dobrze wyczuwalny przez kanał odbytu – znajduje się na głębokości kilku centymetrów (tzw. punkt G).

Umiejętne pobudzanie prostaty członkiem, palcem lub jednym z przeznaczonych do tego celu akcesoriów erotycznych (dilda, kulki, wibratory), także może doprowadzić do rozkoszy, stąd pojęcie męskiego orgazmu analnego.

Wedle wielu relacji, może on być dużo bardziej intensywny, niż ten osiągnięty na skutek stymulacji członka. Uwaga – w przypadku pieszczot analnych niezwykle istotne używanie lubrykantów, zapewniających właściwe nawilżenie i zapobiegających bolesnym otarciom. W określonych sytuacjach wskazane może być także stosowanie prezerwatyw, specjalnie do tego przeznaczonych, silnie nawilżonych i zdecydowanie grubszych.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Ile trwa orgazm mężczyzny?

Silny orgazm u mężczyzny może trwać od 5 do nawet 10 sekund, aczkolwiek wartość ta nie jest nigdzie precyzyjnie określona. Należy pamiętać, że długość momentu szczytowania zależy od wielu czynników, takich jak:

 • indywidualne predyspozycje związane między innymi z funkcjonowaniem układu nerwowego, mięśniowego, krwionośnego, hormonalnego, emocjonalnego;
 • wiek (z reguły u starszych mężczyzn satysfakcja seksualna jest krótsza);
 • doświadczenie, świadomość własnego ciała i jego reakcji, umiejętność kontroli niektórych struktur mięśniowych, pozwalająca zintensyfikować i wydłużyć orgazm;
 • stopień zaspokojenia, wielkość pokładów zmagazynowanej spermy – im więcej przepływa jej przez nasieniowody i cewkę w trakcie orgazmu, tym dłużej może trwać przyjemność.

Reklama

Jak wzmocnić męski orgazm?

Tak jak różna może być długość, tak też od wielu czynników zależy siła orgazmu. Na wiele z nich można świadomie oddziaływać. Jak wzmocnić męski orgazm?

 • Warto zadbać o dodatkową stymulację innych stref erogennych, aniżeli sam członek. W szczególności należy zwrócić uwagę na wspomniany punkt G. Oddziaływać na to miejsce można analnie, ale też od zewnątrz, poprzez uciskanie przestrzeni między workiem mosznowym a odbytem.
 • W przypadku klasycznego stosunku dopochwowego, na finiszu partnerka może zwiększyć siłę stymulacji, na przykład zaciskając mięśnie Kegla, bądź pozwalając na jeszcze głębszą penetrację.
 • Siłę orgazmu wzmaga często ilość i jakość bodźców erotycznych, wszelkie urozmaicenia w sypialni (seks oralny, analny, używanie gadżetów, gry i zabawy erotyczne).
 • Choć nie jest to regułą, którą należy traktować w kategoriach absolutnych, istnieje zauważalna korelacja między obfitością wytrysku, a siłą orgazmu. Ponieważ przesuwanie się spermy przez nasieniowody i cewkę odczuwane jest jako silna przyjemność, im dłuższa jest ejakulacja, tym więcej towarzyszy jej doznań. Warto więc ograniczyć ilość aktywności seksualnych (rezygnując np. z masturbacji pomiędzy stosunkami), aby zwiększyć ilość wyprodukowanego i zmagazynowanego nasienia, a tym samym intensywność doznań.
 • Ważna jest też nauka reakcji własnego działa. Siłę własnego orgazmu wielu doświadczonych kochanków potrafi skutecznie wzmocnić poprzez właściwe ułożenie ciała, czy napięcie określonych partii mięśniowych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Piotr Gałecki, Andrzej Depko, Sylwia Jędrzejewska, Monika Talarowska, Orgazm człowieka z perspektywy fizjologicznej, Pol. Merk. Lek., 2012, XXXIII.
 • Amjad Alwaal, Benjamin N. Breyer, Tom F. Lue, Normal male sexual function: emphasis on orgasm and ejaculation, Fertility and sterility, 104(5).
 • Sławomir Jakima, Seksualność człowieka dorosłego, http://seksuologia.amu.edu.pl/wp-content/uploads/2014/08/lek.-med.-Sławomir-Jakima-Seksualność-człowieka-dorosłego-–-norma-i-patologia.pdf, data dostępu 23.04.2021.
 • Jerry Kennard, The Science of Male Orgasms. Understanding Arousal and Orgasm Dysfunction, https://www.verywellhealth.com/male-orgasm-information-2329076, data dostępu 23.04.2021.
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Mężczyzna rozpina spodnie
Masturbacja męska - sposoby. Jak wpływa na organizm?
Mężczyzna rozpina kobiecie stanik
Libido u kobiet - co to jest? Jak podnieść niskie?
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i jak do niego doprowadzić?
Plemniki i komórka jajowa
Ile żyją plemniki w pochwie i na zewnątrz?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!