Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Fizjoterapeuta uroginekologiczny - kto powinien się do niego udać?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz terapią chorób i nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem obszaru miednicy. Kiedy warto się do niego udać?
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista, który diagnozuje, leczy i przeciwdziała schorzeniom i problemom związanym z obszarem miednicy. Może on pomóc kobiecie lepiej przygotować się do porodu, a także łagodnie przejść poród i przyspieszyć powrót do formy w i po połogu.
 • Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się nie tylko kobietami w i po ciąży, ale także paniami z nietrzymaniem moczu, parami mającymi problem z zajściem w ciążę i wieloma innymi zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem obszaru miednicy.
 • Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego obejmuje wywiad z pacjentem, testy fizyczne, badanie zewnętrzne oraz – jeśli pacjent wyrazi na to zgodę – wewnętrzne. Na tej podstawie jest ustalana terapia dla danej osoby.
Spis treści

Reklama

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to stosunkowo młoda dziedzina fizjoterapii. Niestety nawet młode osoby często nie zdają sobie sprawy z istnienia takiej formy pomocy terapeutycznej. A warto podkreślić, że z dobrodziejstwa tej fizjoterapii mogą korzystać nie tylko ciężarne, kobiety po porodach, czy osoby nietrzymające moczu, ale także mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego oraz pary mające problemy z niepłodnością.

Zadaniem terapii uroginekologicznej jest przywrócenie balansu w pracy mięśni i powięzi, a także właściwego funkcjonowania narządów znajdujących się w obszarze miednicy mniejszej, ale także w innych rejonach ciała.

Uogólniając to, na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna to prewencja, diagnozowanie oraz terapia schorzeń i anomalii związanych z miednicą.

Rehabilitacja uroginekologiczna bazuje na indywidualnie dopasowanych do konkretnego pacjenta nieinwazyjnych metodach i technikach fizjoterapeutycznych, przy wykorzystaniu takich sprzętów jak np. ultrasonograf.

Reklama

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to osoba uprawniona do przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, badania (także wewnętrznego, czyli np. przez pochwę lub/oraz przed odbyt), rozplanowania terapii i wdrożenia jej w życie, po to, by poprawiła się jakość życia osoby z daną dysfunkcją.

Co może leczyć lub jakie leczenie może wspomagać specjalista uroginekologiczny?

Fizjoterapeuta o takiej specjalizacji podejmuje się m.in. następujących terapii:

 • chorób i nieprawidłowości urologicznych, takich jak np. nietrzymanie moczu, częstomocz, nawracające zapalenia dróg moczowych;
 • kwestii ginekologicznych, takich jak np. przygotowanie do porodu, opieka nad kobietą po porodzie (w tym praca nad blizną po cesarskim cięciu), rozejście mięśni prostych brzucha, ból podczas stosunków płciowych, czy niepłodność (poprzez wspomaganie leczenia niepłodności);
 • schorzeń i problemów proktologicznych, np. kłopoty z utrzymaniem stolca, gazów, zaparcia;
 • zaburzeń związanych z seksuologią, np. brak satysfakcji seksualnej.

Praca fizjoterapeuty, o czym wcześniej wspomniano, nie dotyczy wyłącznie prowadzenia kuracji, ale też profilaktyki i diagnozowania różnych zaburzeń z obszaru miednicy.

Rehabilitant uroginekologiczny daje wskazówki jak postępować, jakie ćwiczenia wykonywać, a czego nie robić, by cieszyć się dobrym funkcjonowaniem narządów znajdujących się w miednicy.

Reklama

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego zaczyna się od wywiadu z pacjentem.

Osoba zgłaszająca się do terapeuty może być przygotowana na pytania dotyczące problemu, z którym przyszła:

 • jak długo trwa dysfunkcja,
 • jak i gdzie się objawia,
 • czy trwa już jakieś leczenie,
 • jakie leki są stosowane, itp.

Można przynieść ze sobą wyniki wcześniejszych badań, które specjalista obejrzy.

Następnie fizjoterapeuta albo fizjoterapeutka uroginekologiczna przejdą do badania. Zewnętrzne testy mogą polegać na przyjrzeniu się postawie, chodzeniu, kondycji kręgosłupa i innym częściom ciała pacjenta, funkcjonowaniu mięśni brzucha, torowi oddechowemu, ale też na pracy manualnej w danym rejonie.

Wewnętrzne badanie (o ile jest konieczne i pacjent wyrazi na nie zgodę) są przeprowadzane transwaginalnie lub/i przezodbytniczo. Na podstawie zebranych informacji zostaje podjęta decyzja o sposobie prowadzenia rehabilitacji uroginekologicznej.

Wizyta u fizjoterapeuty trwa od 45 minut do około godziny – zależy od skali problemu oraz tego, która jest to wizyta.

Reklama

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży to przede wszystkim działania profilaktyczne, zmierzające do zminimalizowania lub wykluczenia ryzyka rozejścia mięśnia prostego brzucha, czy rozejścia spojenia łonowego.

Fizjoterapia w ciąży świetnie przygotowuje przyszłą mamę do porodu, zarówno pod względem fizycznym, oddechowym, jak i psychicznym oraz emocjonalnym. Co więcej dobrze poprowadzona fizjoterapia kobiet w ciąży nierzadko pozwala uniknąć rozerwania krocza, a także nacięcia pochwy podczas porodu.

Fizjoterapia dla ciężarnych jest też nauką działania mięśni dna miednicy i krocza w taki sposób, by intensywnie pracowały i rozluźniały się w odpowiednich fazach porodu. Polega również na poznaniu właściwej pracy oddechowej podczas tego ogromnego wysiłku.

Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty w ciąży? Najbezpieczniej na wizytę do specjalisty wybrać się w drugim trymestrze ciąży.

Reklama

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie

Do fizjoterapeuty po porodzie powinno się udać jak najszybciej, po to by dokonał on oceny stanu mięśni dna miednicy. Fizjoterapia po porodzie może obejmować m.in. takie zagadnienia jak przepuklina kresy białej, czy rozejście spojenia łonowego, stąd z wizytą u specjalisty nie warto zwlekać.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie może się także przydać do opracowania blizny po cięciu cesarskim. Co więcej, fizjoterapia poporodowa pomoże kobiecie wrócić do sprawności związanej z działaniem układu moczowego i wydalniczego. Taki rodzaj kuracji wspiera również panie po porodzie, które odczuwają ból podczas stosunków płciowych.

Fizjoterapia w połogu oraz po jego zakończeniu może dotyczyć masowania konkretnych obszarów ciała, wykonywaniu zleconych przez specjalistę ćwiczeń fizycznych i oddechowych oraz wprowadzeniu w życie zasad opracowanych przez osobę prowadzącą terapię, dotyczących np. sposobu wstawania z krzesła, podnoszenia się z pozycji leżącej, załatwiania się, higieny miejsc intymnych, itp.

Czytaj również

Bibliografia

 • Chmielewska Daria, Fizjoterapia w zachowawczym leczeniu nietrzymania moczu u kobiet, AWF Katowice, 2014, ISBN 978-83-64036-40-8.
 • Manheim Carol, Rozluźnianie mieśniowo-powięziowe, Wydawnictwo WSEIT, 2011, ISBN 978-83-927622-1-8.
 • Barcz Ewa, Uroginekologia. Schorzenia dna miednicy, Wydawnictwo Via Medica, 2017, ISBN 978-83-65672-81-0.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Położna podczas wizyty domowej
Czym jest psychoonkologia? Sprawdź, jak osobom z nowotworem może pomóc psychoonkolog
Dziecko rozmawiające z psychoonkologiem
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Jaki ma zakres obowiązków i uprawnienia ma opiekun medyczny?
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!