Najzdrowsze miejsce w internecie

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta to specjalista zajmujący się leczeniem schorzeń i nieprawidłowości związanych z narządem ruchu, usprawnieniem pacjentów oraz przywracaniem właściwego i pożądanego funkcjonowania. Czym konkretnie zajmuje się fizjoterapeuta? Kiedy należy wybrać się na wizytę do tego specjalisty?
Fizjoterapeuta w pracy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Fizjoterapia to osoba, która specjalizuje się w terapii osób z zaburzeniami dotyczącymi aparatu ruchu. Taki specjalista ma za zadanie usprawnianie pacjentów. Od 2015 r. to zawód medyczny, zatem fizjoterapeuci mogą samodzielnie prowadzić leczenie pacjenta.
 • Fizjoterapeuci zajmują się m.in. kuracją kontuzji u sportowców, zwalczaniem przeciążeń u kobiet ciężarnych, pracą z niemowlętami mającymi problemy z narządem ruchu. Obecnie fizjoterapia obejmuje też m.in. terapeutyzowanie osób po COVID-19, czy przeciwdziałanie nietrzymaniu u kobiet po porodach.
 • Na wizytę do fizjoterapeuty należy się odpowiednio przygotować. Jej koszt zależy od wielu czynników. Średnio na spotkanie z fizjoterapeutą wydaje się około 100 zł.
SPRAWDŹ TEŻ: Rehabilitacja domowa – kiedy jest potrzebna? Jak ćwiczyć?
Spis treści

Reklama

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba, która posiada uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 25.09.2015 r.

Od tego terminu także zawód polskich fizjoterapeutów został uregulowany prawnie i znalazł się w grupie zawodów medycznych. Oznacza to, że fizjoterapeuci mogą obecnie decydować o terapii pacjentów, nie tylko - jak to było dotychczas - realizować wytyczne lekarskie.

Z drugiej strony zwiększa to bezpieczeństwo pacjentów, którzy mogą sprawdzić czy nazwisko konkretnego fizjoterapeuty znajduje się na liście Krajowej Izby Fizjoterapeutów (każdy fizjoterapeuta posiada swój unikatowy numer, znajdujący się w rejestrze).

Kim jest fizjoterapeuta? To specjalista fizjoterapii, który ukończył odpowiednie studia i został dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Obecnie w naszym kraju pracuje około 70 tysięcy specjalistów z zakresu fizjoterapii.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Co robi fizjoterapeuta? Osoba specjalizująca się w tym fachu ma uprawnienia, by od początku do końca zaplanować i przeprowadzić terapię pacjenta. W dalszym ciągu odpowiedzialna jest też za wykonywanie zleconych przez np. lekarza ortopedii zabiegi fizjoterapeutyczne.

To, czym zajmuje się fizjoterapeuta, to współcześnie coraz szersze spektrum zadań. Może bowiem wspierać:

 •  osoby dorosłe z różnego rodzaju bólami mięśniowo-stawowo-kostnymi, borykające się z kontuzjami (nie tylko dotyczy to sportowców),
 • kobiety ciężarne np. cierpiące na przeciążenia kręgosłupa,
 • panie po porodach, które mają np. kłopoty z nietrzymaniem moczu (tzw. fizjoterapia uroginekologiczna),
 • dzieci z wadami postawy,
 • chorych np. po udarach, czy z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Fizjoterapeuta terapeutyzuje pacjentów ze schorzeniami albo problemami z narządem ruchu, ponadto przywraca maksymalną dla danego człowieka sprawność ruchową. Dzięki temu chorzy szybciej wracają do formy i „normalnego” funkcjonowania w życiu codziennym.

To, co w ostatnich czasach robi fizjoterapeuta, to opieka fizjoterapeutyczna w rozumieniu pulmonologicznym nad pacjentami po COVID-19.

Reklama

Wizyta u fizjoterapeuty

Do wizyty u fizjoterapeuty należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej ubrać wygodny, luźny strój, taki jak dres oraz sportowe buty, ponieważ jest wysoce prawdopodobne, że trzeba będzie wykonywać jakieś ruchy ciałem, być może jakieś ćwiczenia, itp.

Na wizytę do fizjoterapeuty warto przynieść dokumentacją medyczną (czyli np. wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie, zapisy USG) związaną z problemem, czy schorzeniem, które przywiodło pacjenta do gabinetu fizjoterapeutycznego.

Fizjoterapeuta z pewnością poprosi o szczegółowy opis jak doszło do urazu, jak przebiegało dotychczasowe leczenie (o ile już jakieś było), zapyta o rodzaj bólu i w jakich sytuacjach się on pojawia, jak długo trwa. Może także chcieć dopytać o inne szczegóły.

Specjalista będzie też oglądał, dotykał, naciskał wybrane obszary ciała. Być może przeprowadzi już jakieś czynności uruchamiające, krótki masaż, itp.

Wybierając się na wizytę do fizjoterapeuty z niemowlakiem należy wziąć ze sobą całą dokumentację dotyczącą ciąży, porodu oraz oceny stanu zdrowia dziecka, trzeba się także liczyć z pytaniami m.in. o przebieg porodu, sposób karmienia, noszenia i opieki nad niemowlęciem, czy ewentualne jego schorzenia.

Wizyta u fizjoterapeuty trwa tyle, ile potrzeba – to specjalista decyduje o czasie spotkania. Z reguły taka pierwsza wizyta zajmuje około 30-40 minut. Ilość wizyt u fizjoterapeuty także ma związek z konkretnym leczeniem i jego postępami, zatem u jednej osoby wystarczą 2-3 spotkania, u innej – kilkanaście albo więcej.

W niektórych przypadkach fizjoterapeuta odbywa wizyty domowe, np. u pacjenta, który ma problem z dojazdem do kliniki, jest schorowany, na jego życzenie, czy występują inne wskazania.

Fizjoterapeuta dziecięcy

Fizjoterapia dzieci jest pomocna nie tylko najmniejszym pacjentom, którzy cierpią na jakieś problemy związane z aparatem ruchu, ale także zdrowym dzieciom. Fizjoterapeuta dla niemowląt może bowiem wychwycić błędy rodzicielskie w opiece lub pielęgnacji dziecka.

Mowa np. o nieprawidłowym noszeniu, karmieniu, przewijaniu, układaniu do snu, czy wykonywaniu innych zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonuje się każdego dnia. Pozwoli to uniknąć kłopotów z wadami postawy i innymi nieprawidłowościami u dziecka w przyszłości.

Fizjoterapeuta niemowlęcy podpowie również na co zwracać uwagę kiedy dziecko zacznie raczkować, stawać, chodzić, itd.

Na fizjoterapię dzieci i niemowląt warto udać się także wówczas, gdy rodzice zauważą jakieś niepokojące objawy lub nieprawidłowości u dziecka związane z narządem ruchu, czy kiedy wizytę u takiego specjalisty zasugeruje pediatra.

Uwagę rodziców powinny zwrócić m.in. takie sytuacje jak:

 • wyraźne różnice między sprawnością jednej i drugiej strony ciała,
 • odmawianie leżenia na brzuchu,
 • niewykazywanie zainteresowania otoczeniem,
 • niepodążanie wzrokiem za przedmiotem, np. palcem, czy zabawką.

Reklama

Ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty?

Decydując się na wizytę u fizjoterapeuty, trzeba także liczyć się z kosztem związanym z kuracją. Rzadko kiedy wystarcza jedno spotkanie ze specjalistą, by rozwiązać problem. Najczęściej potrzebny jest cykl wizyt, najczęściej połączonych z właściwą, opracowaną dla danego pacjenta rehabilitacją, zabiegami fizykoterapeutycznymi, itp.

Cena wizyty u fizjoterapeuty jest uzależniona od wielu różnych parametrów, m.in. od: wielkości konkretnej kliniki fizjoterapeutycznej, rozmiaru miasta, w którym odbywa się leczenie, doświadczenia i fachowości konkretnego specjalisty, rodzaju urazu, bądź leczonego problemu, czasu, jaki minął od pojawienia się kontuzji, zaangażowania pacjenta w terapię, schorzeń towarzyszących, itp.

Mniej więcej koszt wizyty u fizjoterapeuty waha się od ok 70 do 150 zł. Jeśli terapia jest poważniejsza i trwa dłużej, należy przygotować się na całościowe wydatki rzędu kilku tysięcy złotych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Straburzyński Gerard, Straburzyńska-Lupa Anna, Fizjoterapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2003, Warszawa, 3, ISBN 978-83-200-3741-8.
 • Rosławski Adam, Woźniewski Marek, Fizjoterapia oddechowa, AWF Wrocław, 2001, Wrocław, 3, ISBN 83-87389-68-4.
 • Kuliński Włodzisław, Zeman Krzysztof, Fizjoterapia w pediatrii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021, Warszawa, 1, ISBN 9788320040777.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból nadgarstka – przy zginaniu. Przyczyny, co robić?
Ból w nadgarstku
Przeczytaj artykuł
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Tejpy dla biegaczy
Przeczytaj artykuł
Leczenie zachowawcze po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego
Podobne artykuły
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) – objawy, przyczyny i długość życia
Jak wybrać chodzik dla seniora? Który rodzaj dla kogo?
Ginekolog - jakie badania wykonuje i jak wygląda wizyta?
Laseroterapia - co to jest? Wskazania i przeciwwskazania
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!