Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Przepuklina kresy białej - objawy i operacja. Jak wygląda?

Przepuklina kresy białej jest schorzeniem, w przebiegu którego fragment jelita przemieszcza się na zewnątrz przez powłoki brzuszne. Zobacz, jak powstaje i jakie są jej objawy. Sprawdź na czym polega operacja przepukliny kresy białej.
Chirurdzy operują przepuklinę białej kresy
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest przepuklina kresy białej?

Przepuklina kresy białej jest jedną z najczęściej występujących przepuklin brzusznych. Jest to stan chorobowy, którego istotą jest patologiczne wysunięcie się narządów wewnętrznych poza ich naturalne ograniczenia, w tym przypadku wyznaczane przez skórne powłoki brzucha. Aby doszło do przepukliny, wnętrzności muszą się przedostać na zewnątrz przez swego rodzaju „wrota”. 

Jedną z takich bram w ciele człowieka jest kresa biała (łac. linea alba), czyli wyraźnie zaznaczona linia, przebiegająca między mostkiem a spojeniem łonowym, dzieląca brzuch na dwie części. W miejscu tym łączą się włókna powięzi mięśni skośnych i poprzecznych. Jest ono w związku z tym względnie słabe i w naturalny sposób podatne na wystąpienie przepukliny. 

Dokładny patomechanizm choroby nie został dotąd poznany, przyjmuje się jednak, że głównymi czynnikami sprawczymi są:

 • ubytek lub osłabienie włókien kolagenowych na skutek urazów albo zaburzeń metabolizmu kolagenu;
 • wysiłek związany z aktywnością fizyczną, kasłaniem, kichaniem, wypróżnianiem się, powodujący wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.  

Szacuje się, że z tego typu problemem zdrowotnym zmaga się 3 do 10 procent populacji w wieku średnim, przy czym trzykrotnie częściej mężczyźni niż kobiety. Przepuklina kresy białej jest schorzeniem typowym dla osób aktywnych fizycznie, czynnie uprawiających sport. 

Występuje też często u małych dzieci. Początkowo przebiega bezobjawowo, potencjalnie stanowi jednak śmiertelne niebezpieczeństwo związane z ryzykiem tzw. uwięźnięcia jelit. 

Reklama

Objawy przepukliny kresy białej

Objawy przepukliny kresy białej początkowo są znikome lub całkowicie niezauważalne. Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort w centralnej części brzucha, nasilający się w takich okolicznościach, jak:

 • wysiłek fizyczny;
 • podnoszenie ciężarów;
 • wypróżnianie się;
 • kaszel, kichanie;

Na nieco późniejszym etapie dolegliwości bólowe mogą (choć nie muszą) być silniejsze. Dochodzi też do wyraźnego uwypuklenia się guzka na powierzchni brzucha. Jest on doskonale widoczny, a także wyczuwalny w czasie badania palpacyjnego, co znacznie ułatwia postawienie diagnozy. 

Ze względu na lokalizację, rozpoznanie jest jednoznaczne, trudno bowiem wskazać inne schorzenia objawiające się w ten dokładnie sposób i w tym właśnie miejscu. Jedyną poważniejszą trudność w tej materii stanowi otyłość, guzek może być niewidoczny u osób z dużą ilością tkanki tłuszczowej. 

To o tyle ważne, że pacjenci otyli stanowią znaczny odsetek cierpiących na ten rodzaj przepukliny. Tak czy inaczej, w przypadku uprawdopodobnienia podejrzenia należy wykonać badanie ultrasonograficzne lub z użyciem tomografu komputerowego. 

Przepuklina kresy białej u dziecka

Przepuklina kresy białej u dziecka jest schorzeniem stosunkowo częstym. W największym stopniu ujawnia się u maluchów w wieku przedszkolnym, ale często bezobjawowo występuje już wcześniej, u niemowląt a nawet noworodków. 

Może być efektem wrodzonych wad budowy powłok brzusznych, jeśli zaś jest nabyta, do głównych czynników ją wywołujących należą:

 • ogólna słabość aparatu mięśniowego dzieci, 
 • duże obciążenia, jakim poddawana jest jama brzuszna m.in. w związku z nauką siadania i chodzenia, codzienną aktywnością fizyczną, ale też licznymi infekcjami oraz zaparciami. 

Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, schorzenie to zdecydowanie częściej dotyka płeć męską – chłopcy chorują kilkukrotnie częściej, niż dziewczynki. 

Do typowych objawów u dzieci należą:

 • guzek wielkości ziarnka grochu widoczny na powierzchni brzucha;
 • ból brzucha, uczucie „ciągnięcia”;
 • marudność, płaczliwość;

Reklama

Operacja przepukliny kresy białej

Tak jak wszystkie inne tego typu schorzenia, przepuklina kresy białej związana jest z ryzykiem potencjalnie śmiertelnego powikłania, jakim jest tzw. uwięźnięcie jelita w woreczku przepuklinowym, wynikające z zasklepienia się powłok brzusznych za wysuniętym na zewnątrz fragmentem układu pokarmowego. 

W takiej sytuacji wychodzących na zewnątrz fragmentów jelita nie daje się z powrotem odprowadzić do pod powierzchnię skóry. Konsekwencje tego mogą być tragiczne: zator jelit, martwica, zapalenie otrzewnej, śmierć. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego pacjent musi być natychmiast operowany. 

Należy pamiętać, że operacja kresy białej jest jedyną skuteczną metodą terapeutyczną na każdym etapie choroby. Co więcej, jest ona nieunikniona. Przepuklina nigdy bowiem samoistnie nie zniknie, może być tylko coraz większa, a stan pacjenta coraz gorszy. Dlatego zabiegowi lepiej poddać się profilaktycznie już we wczesnym stadium, gdy objawy nie są jeszcze uciążliwe, a ryzyko ewentualnych powikłań jest minimalne. 

Zakres interwencji chirurgicznej może wówczas ograniczyć się do prostego zszycia tzw. wrót przepukliny, czyli zamknięcia otworu w powłoce brzusznej. Na bardziej zaawansowanym etapie niezbędne staje się:

 • odprowadzenie jelita do wnętrza jamy brzusznej;
 • wzmocnienie powłok brzucha, np. poprzez wstawienie specjalnej siatki chirurgicznej. 

Jeżeli operacja wykonywana jest w ostatnim momencie, w sytuacji uwięźnięcia, dodatkowo konieczne jest udrożnienie jelita, w którym zatrzymany został pasaż treści pokarmowych. 

Co więcej, uzasadnione może być usunięcie tego fragmentu przewodu pokarmowego, jeśli doszło w nim do stanu zapalnego i zapoczątkowany został proces zmian martwiczych. W takiej sytuacji operacja wiąże się z dużym ryzykiem powikłań, z których część jest śmiertelna. 

Reklama

Operacja przepukliny kresy białej na NFZ

Czy operację przepukliny można wykonać za darmo? Czy Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabieg? Teoretycznie tak. Operacja przepukliny kresy białej znajduje się w wykazie świadczeń refundowanych, zatem można jej się poddać z publicznym szpitalu lub placówce, która ma podpisaną umowę z Funduszem. 

Należy jednak liczyć się z tym, że w wielu miejscowościach czas oczekiwania wynosi w takim przypadku nawet kilka miesięcy. Alternatywą jest pełnopłatny zabieg w prywatnej klinice. Średni koszt zabiegu wynosi obecnie niespełna 4 tys. zł, przy czym rozstrzał cenowy w różnych ośrodkach jest ogromny. Najtańsze operują pacjenta już za 2 tysiące zł, najdroższe – za około 7 tys. zł.

[link url="https://www.medme.pl/choroby/przepuklina-udowa-objawy-leczenie-operacja-jak-rozpoznac,87099.html"]Przepuklina udowa: objawy, leczenie, operacja[/link

Czytaj również

Bibliografia

 • Umbilical (navel) Hernias ~ & Other Midline Hernias, The British Hernia Centre, https://www.hernia.org
 • Przepukliny brzuszne, Seminarium dla III roku Wydziału Lekarskiego. Uniwersytet Jagielloński, III Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, http://chirurgia3.cm-uj.krakow.pl
 • Przepuklina kresy białej, https://www.luxmed.pl
 • Operacje przepukliny kresy białej - cena zabiegu, https://www.tourmedica.pl
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Podobne artykuły
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Młoda kobieta ma biegunkę
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Kobieta siedzi na sedesie
Postrzępiony stolec – co go wywołuje i jak wygląda?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda