Gdy śpisz za długo – co to oznacza dla zdrowia?

Starszy niż rok
Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało regeneruje się wówczas i pozbywa toksyn. Wiemy, że brak snu wywołuje niepożądane skutki. Co jednak, jeśli śpimy za długo?

Kiedy śpimy za długo

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach raczej śpimy za krótko niż zbyt długo. Okazuje się jednak, że to właśnie problem zbyt długiego snu staje się często spotykaną przypadłością. Osoby, które kładą się spać bardzo późno, równie późno wstają i są narażone na niekorzystne dla zdrowia konsekwencje. W jaki sposób zbyt długi sen wpływa na nasz organizm?

Czynniki wpływające na długość snu

Ilość godzin, jaką należy przeznaczyć na zdrowy sen, zależy nie tylko od naszego wieku, ale także od stylu życia, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Osoby, które prowadzą stresujący styl życia, będą miały trudności z zasypianiem i porannym stawaniem. Osoby starsze będą poświęcały na sen znacznie mniej czasu niż noworodki, które śpią nawet 18 godzin na dobę. Ci zaś, którzy często podróżują, są narażeni na zmiany czasu, które powodują zaburzenia snu.

Często popełniane błędy

Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. I to powinno w zupełności wystarczyć, by organizm mógł się zregenerować. Często zdarza się jednak, że próbujemy dosypiać kilka godzin na zapas, jeśli czeka nas długi i ciężki dzień lub odsypiamy stracone godziny kolejnego dnia. Niestety, nie jest to korzystne dla naszego zdrowia.

Zobacz: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Co się dzieje, gdy śpimy za długo?

Po przespaniu więcej niż 10 godzin możemy obudzić się z silnym bólem głowy. Towarzyszyć nam może dezorientacja, osłabienie oraz rozdrażnienie. Ogólne złe samopoczucie utrzyma się przez cały dzień. Do tego dojść mogą zaburzenia snu i, co za tym idzie, rozregulowanie naszego wewnętrznego zegara.

Czym grozi zbyt długi sen

Jeśli zbyt długie przebywanie w łóżku zdarza się sporadycznie, wystarczy powrócić do poprzednich nawyków i przesypiać około 8 godzin na dobę. Jeśli jednak problem ten zdarza się częściej, należy mieć na uwadze wiążące się z tym poważne konsekwencje dla zdrowia.

Spędzając większą część dnia na spaniu, zaniedbujemy inne sfery życia, takie jak aktywność fizyczna. Brak ruchu oraz zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej może przyczynić się do rozwoju takich schorzeń, jak: nadwaga i otyłość, choroby serca, problemy z kręgosłupem, cukrzyca, migrenowe bóle głowy, problemy z koncentracją oraz depresja,609.html">depresja. W rezultacie zbyt długi sen może wiązać się z przedwczesną śmiercią.

Nadmierna senność

Innym, dość poważnym schorzeniem, jest narkolepsja, której towarzyszy nadmierna senność w ciągu dnia. Osoby mające ten problem czują się zmęczone oraz nie mają energii. Na dodatek uczucie senności jest na tyle silne, że są w stanie zasnąć niemal w każdym miejscu i w każdej pozycji. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być uszkodzenia w obrębie układu nerwowego.

Nadmierna senność jest również jednym z objawów takich chorób jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, depresja czy anemia. By wyeliminować problem przesypiania zbyt dużej ilości godzin, należy zdiagnozować problem u lekarza.

Czytaj też: Narkolepsja – niecodzienne zaburzenia snu

Oceń artykuł

(liczba ocen 27)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA