Najzdrowsze miejsce w internecie

Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało regeneruje się wówczas i pozbywa toksyn. Wiemy, że brak snu wywołuje niepożądane skutki. Co znaczy zbyt długi sen? Jaka długość snu powinna wystarczyć?
Technika spania - sen polifazowy
Źródło: 123RF
Spis treści
Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach raczej śpimy za krótko niż zbyt długo. Okazuje się jednak, że to właśnie problem zbyt długiego snu staje się często spotykaną przypadłością.

Osoby, które kładą się spać bardzo późno, równie późno wstają i są narażone na niekorzystne dla zdrowia konsekwencje. W jaki sposób zbyt długi sen wpływa na nasz organizm?

Reklama

Zbyt długi sen - przyczyny

Liczba godzin, jaką należy przeznaczyć na zdrowy sen, zależy nie tylko od naszego wieku, ale także od stylu życia, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Osoby, które prowadzą stresujący styl życia, będą miały trudności z zasypianiem i porannym stawaniem

Osoby starsze będą poświęcały na sen znacznie mniej czasu niż noworodki, które śpią nawet 18 godzin na dobę. Ci zaś, którzy często podróżują, są narażeni na zmiany czasu, które powodują zaburzenia snu.

Często popełniane błędy

Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. I to powinno w zupełności wystarczyć, by organizm mógł się zregenerować. Często zdarza się jednak, że próbujemy dosypiać kilka godzin na zapas, jeśli czeka nas długi i ciężki dzień lub odsypiamy stracone godziny kolejnego dnia. Niestety, nie jest to korzystne dla naszego zdrowia.

Objawy długiego snu

Po przespaniu więcej niż 10 godzin możemy obudzić się z silnym bólem głowy. Towarzyszyć nam może:

  • dezorientacja,
  • osłabienie,
  • rozdrażnienie.

Ogólne złe samopoczucie utrzyma się przez cały dzień. Do tego dojść mogą zaburzenia snu i, co za tym idzie, rozregulowanie naszego wewnętrznego zegara.

Czy możesz mieć problem z bezsennością? Sprawdź!

Czym grozi zbyt długi sen?

Jeśli zbyt długie przebywanie w łóżku zdarza się sporadycznie, wystarczy powrócić do poprzednich nawyków i przesypiać około 8 godzin na dobę. Jeśli jednak problem ten zdarza się częściej, należy mieć na uwadze wiążące się z tym poważne konsekwencje dla zdrowia.

Spędzając większą część dnia na spaniu, zaniedbujemy inne sfery życia, takie jak aktywność fizyczna. Brak ruchu oraz zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej może przyczynić się do rozwoju takich schorzeń, jak: nadwaga i otyłość, choroby serca, problemy z kręgosłupem, cukrzyca, migrenowe bóle głowy, problemy z koncentracją oraz depresja. W rezultacie zbyt długi sen może wiązać się z przedwczesną śmiercią.

Nadmierna senność - narkolepsja

Innym, dość poważnym schorzeniem, jest narkolepsja, której towarzyszy nadmierna senność w ciągu dnia. Osoby mające ten problem czują się zmęczone oraz nie mają energii. Na dodatek uczucie senności jest na tyle silne, że są w stanie zasnąć niemal w każdym miejscu i w każdej pozycji. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być uszkodzenia w obrębie układu nerwowego.

W przypadku sporadycznie pojawiających się problemów z bezsennością u osób dorosłych można krótkotrwale zastosowywać środki dostępne bez recepty. Mogą zawierać np. doksylaminę, która wspomaga niwelowanie trudności z zasypianiem, częstym budzeniem się w nocy oraz wczesnym budzeniem się w godzinach porannych. Jeśli dotyczy to również Ciebie, koniecznie kliknij tutaj. Pamiętaj jednak, że utrzymujące się przez dłuższy czas lub nasilające problemy ze snem należy skonsultować się z lekarzem.

Nadmierna senność jest również jednym z objawów takich chorób jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, depresja czy anemia. By wyeliminować problem przesypiania zbyt dużej ilości godzin, należy zdiagnozować problem u lekarza.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Głęboki sen - ile powinien trwać i jak go wydłużyć?
Kobieta śpi na chmurze
Przeczytaj artykuł
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Przeczytaj artykuł
Wstawanie z łóżka wcześnie rano - jak wstać rano?
Mężczyzna, który wstał wcześnie rano
Podobne artykuły
Kobieta borykająca się z problemem bezsenności z powodu nerwicy
Bezsenność na tle nerwowym - jak sobie radzić?
Mężczyzna z jet lagiem po długim locie samolotem
Jet lag - co to jest i jak sobie z nim radzić?
Osoba medytująca wieczorem w domu
Medytacja na sen - spokojny i głęboki. Jak działa?
Kobieta mająca problemy z bezsennością
Doksylamina - preparaty na sen. Czy jest bez recepty?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj