Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało regeneruje się wówczas i pozbywa toksyn. Wiemy, że brak snu wywołuje niepożądane skutki. Co znaczy zbyt długi sen? Jaka długość snu powinna wystarczyć?
Technika spania - sen polifazowy
Źródło: 123RF
Spis treści
Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach raczej śpimy za krótko niż zbyt długo. Okazuje się jednak, że to właśnie problem zbyt długiego snu staje się często spotykaną przypadłością. Odpowiednią liczbę godzin snu, którego potrzebuje człowieka można szybko obliczyć z pomocą kalkulatora snu.

Osoby, które kładą się spać bardzo późno, równie późno wstają i są narażone na niekorzystne dla zdrowia konsekwencje. W jaki sposób zbyt długi sen wpływa na nasz organizm?

Reklama

Zbyt długi sen - przyczyny

Liczba godzin, jaką należy przeznaczyć na zdrowy sen, zależy nie tylko od naszego wieku, ale także od stylu życia, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Osoby, które prowadzą stresujący styl życia, będą miały trudności z zasypianiem i porannym stawaniem

Osoby starsze będą poświęcały na sen znacznie mniej czasu niż noworodki, które śpią nawet 18 godzin na dobę. Ci zaś, którzy często podróżują, są narażeni na zmiany czasu, które powodują zaburzenia snu.

Często popełniane błędy

Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. I to powinno w zupełności wystarczyć, by organizm mógł się zregenerować. Często zdarza się jednak, że próbujemy dosypiać kilka godzin na zapas, jeśli czeka nas długi i ciężki dzień lub odsypiamy stracone godziny kolejnego dnia. Niestety, nie jest to korzystne dla naszego zdrowia.

Objawy długiego snu

Po przespaniu więcej niż 10 godzin możemy obudzić się z silnym bólem głowy. Towarzyszyć nam może:

  • dezorientacja,
  • osłabienie,
  • rozdrażnienie.

Ogólne złe samopoczucie utrzyma się przez cały dzień. Do tego dojść mogą zaburzenia snu i, co za tym idzie, rozregulowanie naszego wewnętrznego zegara.

                          suplement diety
Humana Benelife® TriSen
Humana Benelife® TriSen Night Complex to suplement diety opracowany z myślą o uzupełnieniu diety osób dorosłych. Saszetki z proszkiem przeznaczone są do stosowania przed snem jako wsparcie w cenne składniki aktywne o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych.

Humana Benelife® TriSen Night Complex – potrójna moc!
  • Magnez + witaminy z grupy B (B3, B5, B6, B12).
  • 1 mg melatoniny w każdej saszetce.
  • Dodatek tryptofanu.
REKLAMA

Czym grozi zbyt długi sen?

Jeśli zbyt długie przebywanie w łóżku zdarza się sporadycznie, wystarczy powrócić do poprzednich nawyków i przesypiać około 8 godzin na dobę. Jeśli jednak problem ten zdarza się częściej, należy mieć na uwadze wiążące się z tym poważne konsekwencje dla zdrowia.

Spędzając większą część dnia na spaniu, zaniedbujemy inne sfery życia, takie jak aktywność fizyczna. Brak ruchu oraz zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej może przyczynić się do rozwoju takich schorzeń, jak: nadwaga i otyłość, choroby serca, problemy z kręgosłupem, cukrzyca, migrenowe bóle głowy, problemy z koncentracją oraz depresja. W rezultacie zbyt długi sen może wiązać się z przedwczesną śmiercią.

Reklama

Nadmierna senność - narkolepsja

Innym, dość poważnym schorzeniem, jest narkolepsja, której towarzyszy nadmierna senność w ciągu dnia. Osoby mające ten problem czują się zmęczone oraz nie mają energii. Na dodatek uczucie senności jest na tyle silne, że są w stanie zasnąć niemal w każdym miejscu i w każdej pozycji. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być uszkodzenia w obrębie układu nerwowego.

Nadmierna senność jest również jednym z objawów takich chorób jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, depresja czy anemia. By wyeliminować problem przesypiania zbyt dużej ilości godzin, należy zdiagnozować problem u lekarza.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Sposoby na szybkie zasypianie
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Podobne artykuły
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!