} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Nadciśnienie a długość snu

Zbyt krótki jak i zbyt długi sen ma związek z powstawaniem nadciśnienia tętniczego. Najbardziej zdrowo jest spać 7- 8 godzin na dobę
Spis treści

Na nadciśnienie negatywny wpływ ma przede wszystkim zła i bogata w tłuszcze dieta, nadużywanie soli oraz brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Ale to nie wszystko. Niedawno opublikowano bardzo poważne badania, z których wynika, że nadciśnienie mogą także wywoływać - lub pomagać mu w rozwoju - zaburzenia snu

Europejskie Stowarzyszenie Nadciśnienia Tętniczego napisało w swoim naukowym newsletterze, iż istnieją liczne dowody na związek snu z chorobami układu sercowo - naczyniowego, a w tym nadciśnienia. 

Reklama

Śpimy coraz krócej

W ostatnich 30 latach zaobserwowano skrócenie się średniej długości snu u ludzi w populacji ogółem. W samych tylko Stanach Zjednoczonych, procent osób (dorosłych - w wieku produkcyjnym) śpiących średnio krócej niż 6 godzin na dobę - wzrósł z 12 do 16 proc. (dane z 2005 r.). Inne badania wykazały, że aż 23 proc. populacji cierpi tam na bezsenność
 
W Polsce nie jest lepiej. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy SMG/KRC wynika, że co druga osoba po 30. roku życia nie dosypia. W 1996 r. na tę przypadłość narzekało tylko 29 proc. naszego społeczeństwa. Specjaliści twierdzą, że pod tym względem jesteśmy już w światowej czołówce. Najczęściej niedosypiają osoby w wieku produkcyjnym i pracujące.
 
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorminox
Dorminox jest lekiem zawierającym doksylaminę jako substancję czynną. Doksylamina należy do grupy leków przeciwhistaminowych o działaniu nasennym i uspokajającym. Lek stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania:
  • trudności z zasypianiem,
  • częstych przebudzeń nocnych,
  • wczesnego budzenia w godzinach porannych związanych ze stresem bądź zmianą stref czasowych.
Kliknij tutaj
REKLAMA

Krótki i zbyt długi sen = nadciśnienie

Z najnowszych badań populacyjnych dowiadujemy się - jak donosi Europejskie Stowarzyszenie Nadciśnienia Tętniczego - że długość snu ma istotny związek z występowaniem choroby nadciśnienia tętniczego. 
 
To samo dotyczy osób niedosypiających, jak i śpiących zbyt długo. Ich wyniki badań porównywano z wynikami osób śpiących 7-8 godzin dziennie. Różnice były podobne dla niedosypiających i przesypiających. W badaniach nie brano pod uwagę płci, rasy, otyłości, stylu życia i indeksu bezdechów. 
 
W innych badaniach, długość snu krótsza niż 5 godzin wiązała się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego w ciągu 8 - 10 lat obserwacji badanych osób.
W ostatnich dostępnych badaniach populacyjnych stwierdzono także wzrost ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego - o 500 proc. -  u osób, u których długość snu jest krótsza niż 5 godzin.

Co trzeba wiedzieć o śnie

- Długość snu jest sprawą bardzo indywidualną. Człowiek potrzebuje średnio 7-9 godzin snu na dobę.
- W ciągu życia każdy człowiek przesypia średnio 20 lat.
- Noworodek potrzebuje około 18 godzin snu na dzień.
- W trakcie snu następuje zniesienie stanu świadomości.
-Sen odbywa się w występujących na przemian fazach: NREM i REM.
 
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Sen
Czym jest sen głęboki i jak można go wydłużyć?
Kobieta śpi na chmurze
Paraliż senny - co to jest? Jakie są mechanizmy jego powstawania? Ile trwa i jak sobie z nim radzić?
Kobieta przywiązana do łóżka
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa senność po jedzeniu
Czy senność po jedzeniu może świadczyć o chorobie?
Kobieta śpi na wznak
Spanie na wznak - co oznacza i jak wygląda? Czy jest zdrowe?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Sen
Co się dzieje z twoim ciałem po 24 godzinach bez snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Budzenie się w nocy – co oznacza częste i o tej samej godzinie?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!