Jak wywołać poród?
Wskazaniem do wywołania porodu jest ciąża przeterminowana. Przedział czasowy ciąży „donoszonej” to okres pomiędzy 37 a 42 tygodniem. Ciąża po 40 tygodniu uważana jest za ciążę po terminie.
Lekarze uważają, iż po tym terminie łożysko jest już niewydolne. Wody płodowe po tym czasie już zaczynają gęstnieć, a to może stanowić zagrożenie dla życia dziecka. Przychodzi ten moment, kiedy dziecko powinno pojawić się na świecie.
Przyszła mama musi uzbroić się w cierpliwość i udać do lekarza, który przeprowadza badania i podejmuje decyzję o wywoływaniu porodu. Lekarz ocenia stan zdrowia dziecka i matki oraz przebieg ciąży. Przyspieszenie porodu może odbywać się w dwóch formach – naturalnej i farmakologicznej, zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych.
Jak wygląda wywołanie porodu? Metody naturalne głównie polegają na stymulowaniu i pobudzaniu organizmu kobiety do wytworzenia oksytocyny, bez użycia środków farmakologicznych. Ten sposób jest zalecany, kiedy termin porodu jest bliski, a ciąża nie jest zagrożona. Zalecana jest wtedy rozsądna aktywność fizyczna, seks, który uwalnia oksytocynę oraz ziołowe herbaty.
W przypadku ciąży zagrożonej, gdy stan zdrowia matki i dziecka wymaga przyspieszenia porodu, kobieta kierowana jest do szpitala w celu zastosowania metod farmakologicznych.
Indukcja porodu następuje poprzez podanie oksytocyny, balonikowanie czy użycie żelu z prostaglandynami.
Wywołanie porodu balonikiem
Indukcja porodu balonikiem to bezpieczny dla matki i dziecka sposób na wywołanie porodu w warunkach szpitalnych, który nie powoduje skutków ubocznych.
Balonik, fachowo nazywany cewnikiem Foleya, jest niewielkim urządzeniem, które ma stymulować szyjkę macicy do rozwarcia. Kiedy można rozpocząć indukcje porodu cewnikiem Foleya? Warunkiem niezbędnym przy tej metodzie jest co najmniej jednocentymetrowe rozwarcie. Ciężarna zostaje podłączona do KTG, a balonik umieszczany jest powyżej górnego ujścia szyjki macicy.
Za pomocą urządzenia pompowana jest sól fizjologiczna, której zadaniem jest powiększenie rozwarcia. To właśnie sól stymuluje organizm do wydzielania prostaglandyn, przyspieszających zmiękczenie szyjki macicy i powiększanie rozwarcia. Wypychające skurcze macicy powodują w późniejszym etapie samoistne wypadnięcie balonika.
Wskazaniami do balonikowania są:
- mała ilość wód płodowych,
- nagłe pogorszenie stanu dziecka,
- pękniecie macicy lub szyjki,
- ciąża trwająca dłużej niż 42 tygodnie,
- urazy okołoporodowe u dziecka.
Zbliżoną metodą do balonikowania jest wywołanie porodu tasiemką, nasączoną specjalną substancją czynną. Efekty widoczne są po kilku godzinach.
Domowe sposoby na wywołanie porodu
Naturalne wywołanie porodu nie wykorzystuje środków farmakologicznych. Takie metody można stosować w 40 lub więcej tygodniu ciąży. Ich skuteczność jest sprawą indywidualną i nie zawsze skutkują. Warto jednak poznać i wiedzieć, jak wywołać poród w domu, aby przyspieszyć w ten sposób późniejszą akcję porodową w szpitalu.
Do domowych sposobów na przyspieszenie porodu zaliczane są:
- umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacer lub chodzenie po schodach, która wspiera pojawienie się skurczy,
- stymulacja brodawek, która wspomaga wydzielanie oksytocyny,
- seks, który również sprzyja wytwarzaniu oksytocyny,
- ciepła kąpiel, która działa rozluźniająco,
- napar z liści malin, który posiada działanie rozkurczowe,
- jedzenie zwiększające perystaltykę jelit, gdyż ruchy jelit sprzyjają obkurczaniu macicy,
- spożywanie ananasa, mango lub kiwi.
W warunkach szpitalnych położne często zalecają kobietom spacery, chodzenie po schodach czy delikatne robienie przysiadów, trzymając się łóżka. Zalecają także ciepły prysznic czy zmiany pozycji w czasie porodu. Pozytywne efekty przynosi także akupresura, czyli uciskanie odpowiednich punktów na ciele kobiety.
Naturalne sposoby na wywołanie porodu warto także skonsultować z lekarzem, jeśli mają być przeprowadzane w warunkach domowych, poza szpitalem.
Wywołanie porodu oksytocyną
Jedną z metod farmakologicznych jest indukcja porodu oksytocyną. Czym jest naturalna oksytocyna? To hormon wydzielany przez tylny płat przysadki mózgowej, który jest uwalniany w sytuacjach podrażnienie receptora brodawek sutkowych lub szyjki macicy i pochwy.
Posiada właściwości pobudzające komórki mięśniowe do skurczu. W postaci syntetycznej jest lekiem na wywołanie porodu i posiada dokładnie takie same właściwości, jak naturalny hormon.
Oksytocyna na wywołanie porodu podawana jest w kroplówce. Wywołuje silne skurcze macicy, ale jest także przyczyną bólu. Jej dawka zależy od indywidualnych wskazań medycznych. Lek jest także stosowany w sytuacjach za słabych skurczy porodowych. Podanie oksytocyny nie daje pełnej gwarancji zakończenia porodem i zawsze wymaga zgody rodzącej.
Wskazaniami do podania hormonu są:
- duża waga dziecka,
- przenoszenie ciąży,
- pęknięcie pęcherza płodowego,
- cholestaza.
Ile trwa wywołanie porodu oksytocyną? Poród może rozpocząć się już po kilku minutach, ale to bardzo indywidualna sprawa. Niektóre zaczynają nawet po kilku godzinach. Czas jest uzależniony od wielkości dziecka, budowy anatomicznej kobiety lub liczby wcześniejszych porodów.
Ile trwa wywołanie porodu?
Wiele kobiet boi się akcji porodowej i bólu, jaki związany jest z przygotowaniem organizmu do rozwiązania. Czas trwania porodu jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników, a zatem trudno jednoznacznie go określić.
Ile trwa wywołanie porodu cewnikiem Foleya? Może trwać nawet do 24 godzin przy zastosowaniu balonikowania. Cewnik w szyjce macicy pozostaje przez 15 godzin, działa mechanicznie i rozszerza wewnętrzne ujście szyjki macicy.
Ile trwa indukcja porodu oksytocyną? Pierwsze skurcze mogą pojawić się nawet po kilku minutach od podania. W niektórych przypadkach poród tak wywoływany może trwać nawet kilkanaście godzin, gdyż działanie oksytocyny jest bardzo indywidualną sprawą każdej rodzącej, uzależnioną od stanu zdrowia kobiety i dziecka.
Poród można także wywołać poprzez podanie prostaglandyn w żelu. Stosowany jest dopochwowo, podawany w szpitalu, a jego działanie trwa do 24 godzin. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile trwa wywołanie porodu w szpitalu. Metody indukcji nie są gwarancją błyskawiczne porodu, ale przede wszystkim mają zapewnić bezpieczeństwo matce i dziecku.
Żel na wywołanie porodu
Żel przyspieszający poród stworzony został na bazie prostaglandyny. Jest to jedna z metod indukcji porodu. Prostaglandyny to hormony tkankowe przeznaczone dla ciężarnych w czasie porodu, które powodują działanie naskurczowe na macicę.
Zastosowanie żelu z prostaglandyny sprawia, iż w szyjce macicy uaktywnia się kolagenaza, czyli substancja rozbijająca ściany szyjki macicy. Dzięki tej metodzie czas porodu skraca się i zmniejsza się niebezpieczeństwo powikłań. Ten rodzaj żelu na wywołanie porodu podawany jest bezpośrednio do kanału szyjki macicy.
Stosowanie żelu prostaglandynowego na wywołanie porodu jest wskazane w następujących przypadkach:
- braku reakcji na podaną wcześniej oksytocynę,
- niedojrzałej szyjki macicy,
- przedterminowej ciąży,
- zbyt wczesnego wydalenia płynu owodniowego,
- konfliktu serologicznego.
Specjaliści zalecają dużą ostrożność przy stosowaniu prostaglandyny u kobiet z zaburzeniami krążenia, czynności nerek lub wątroby, u kobiet z astmą, nadciśnieniem tętniczym lub padaczką. Ta metoda wymaga wcześniejszej szczegółowej oceny stanu zdrowia rodzącej.