Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗

Domowy majonez - jak zrobić i ile ma kalorii? Przepis

Majonez, czyli inaczej sos majonezowy to popularny dodatek do wielu polskich dań. Szczególnie często pojawia się on na wielkanocnym stole w towarzystwie świątecznych jaj. Jest produktem o wysokiej zawartości tłuszczu, a tym samym kalorii. Stosowany w umiarze może jednak nie tylko poprawić smak wielu potraw, ale i być źródłem zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Majonez jest sosem, który w prosty sposób można przygotować samodzielnie w domu. Sprawdź, jak to zrobić.
Domowy majonez w słoiku na stole
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Domowy majonez jest zaliczany do sosów, które można przygotować łatwo i szybko.
  • Choć domowy majonez stanowi dobrą alternatywę dla tego typu produktów sklepowych, nie należy zapominać, że jest jest on bardzo kaloryczny.
  • Smak domowego majonezu może uatrakcyjnić aromatyzowany olej czosnkowy lub z truflami. Co jeszcze?
Spis treści

Czy warto zrobić domowy majonez?

Majonez to nic innego jak emulsyjny, zimny sos powstający na bazie oliwy lub innego oleju, żółtka jaja oraz dodatków takich jak musztarda, sok z cytryny lub ocet i sól. Niekiedy dodaje się do niego także miód lub cukier.

Zalicza się go do bardzo prostych sosów, które można przygotować samodzielnie. Majonez domowy możemy sporządzić z dobrych jakościowo składników i poprzez odpowiedni dodatek przypraw nadać mu pożądany smak.

Taki sos, choć nadal bardzo kaloryczny, będzie dobrą alternatywną dla kupnych produktów. Te w swoim składzie nierzadko posiadają dodatki, np. służących zagęszczeniu lub cukier.

Zastanawiając się nad tym, jak zrobić majonez, należy rozpocząć od skompletowania dobrych jakościowo składników tj. przede wszystkim oliwy z oliwek lub olejów takich jak rzepakowy, z awokado, lniany czy rydzowy, a także jaj.

Do zakwaszenia warto wybrać ocet winny lub jabłkowy. Można również wykorzystać sok z cytryny. Przygotowany na tej bazie zdrowy majonez domowy będzie zawierał nienasycone kwasy tłuszczowe, które spożywane w odpowiednich ilościach będą korzystnym dla zdrowia składnikiem diety.

Warto wiedzieć, że samodzielne przygotowanie tego typu sosu jest proste i bardzo szybkie. Choć będzie on krócej przydatny do spożycia niż jego wersja sklepowa, mamy większa pewność, że nie będzie zawierał niepotrzebnych dodatków obniżających jego jakość.

Ile kalorii ma domowy majonez?

Sos majonezowy na pewno nie jest produktem, który możemy uznać za niskokaloryczny. Powstaje przede wszystkim na bazie oleju oraz żółtek jaj. Sprawia to, że jest zaliczany do pokarmów o wysokiej gęstości energetycznej. Łyżka tego produktu dostarcza około 160 kalorii.

Dlatego też zaleca się zachowywać umiar w jego spożyciu. Wiele osób zastanawia się, czy domowy majonez tuczy. Odpowiedź brzmi - tak, jak każdy produkt, który będziemy konsumować w nadmiarze, wpływając tym samym na wystąpienie dodatniego bilansu energetycznego.

Wersja domowa tego sosu nie będzie szczególnie różnić się pod kątem zawartości kalorii od tej kupnej, ponieważ powstaje na bazie podobnych surowców. 100 g majonezu dostarcza około 660 kcal.

Czy domowy majonez jest bezpieczny?

Należy wiedzieć, że majonezy dostępne w sklepach powstają na bazie jaj poddawanych wcześniej procesowi pasteryzacji. Podnosi to bezpieczeństwo zdrowotne produktu minimalizując ryzyko zakażenia np. bakteriami Salmonelli.

W przypadku domowego majonezu również można zastosować tę technikę obróbki jaj umieszczając je na 3,5 minuty w wodzie o temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Tak przygotowany surowiec będzie nieco bardziej bezpieczny. Sosu powstającego w wersji domowej na bazie całkowicie surowych jaj powinny unikać:

  • kobiety w ciąży,
  • małe dzieci,
  • osoby starsze oraz chorujące przewlekle (szczególnie, jeśli mają obniżoną odporność).

Reklama

Przepis na domowy majonez

Przygotowując majonez własnej roboty w domu warto zadbać o odpowiednią jakość składników. Kluczową kwestią tutaj będzie dobór odpowiedniego oleju lub oliwy.

Bogate szczególnie w substancje o właściwościach prozdrowotnych będą tłuszcze nierafinowane. Mają one jednak specyficzny smak, który wpłynie na właściwości produktu końcowego.

Ważnym składnikiem będą także świeże jajka. Jak więc zrobić majonez w domu? Oto jedna z propozycji:

Przepis na majonez domowy z olejem rzepakowym

Składniki:

  • żółtka jaja - 2 sztuki
  • olej rzepakowy - 3/4 szklanki
  • musztarda - łyżeczka
  • sok z cytryny - łyżka
  • miód - łyżeczka
  • sól - do smaku

Przygotowanie:

Jajka sparz wrzątkiem. Oddziel białka od żółtek. Żółtka wymieszaj z musztardą i sokiem z cytryny. Dokładnie połącz je za pomocą trzepaczki. Następnie ciągle energicznie mieszając dodawaj stopniowo olej.

Obserwuj, czy składniki łączą się w kremową konsystencję. Ważne jest, aby olej dodawać małymi porcjami i dokładnie mieszać by powstawała emulsja.

Po dodaniu całej porcji oleju majonez posól i połącz z miodem. Przełóż do suchego słoiczka i wstaw do lodówki. Możesz go przechowywać w ten sposób około 7 dni.

Reklama

Jak zrobić domowy majonez blenderem?

Sos majonezowy można przygotować samodzielnie używając zwyklej trzepaczki, ale też blendera. Część osób uważa, że druga z wymienionych metod jest zdecydowanie szybsza i prostsza.

Przepis na majonez domowy z blendera obejmuje dokładnie takie same składniki, jak w wersji tradycyjnej, czyli olej, żółtko jaja, musztardę lub ocet i przyprawy. Produkty łączy się, a następnie wprowadza urządzenie do naczynia i zostawia na kilka sekund.

Po tym czasie należy pulsacyjnie uruchamiać blender, aż składniki zaczną się łączyć. Gdy zaobserwujemy tworzenie się kremowego koloru można poruszać blenderem w górę i w dół, nie przestając ubijać.

W ten sposób powinien powstać gładki, jednolity sos. Należy zauważyć, że w przypadku wersji wegańskich blender będzie urządzeniem koniecznym do przygotowania roślinnego majonezu.

Reklama

Jak zrobić majonez ręcznie?

Wiele osób zastanawia się, jak samemu, w domu zrobić majonez bez blendera. Jeśli nie dysponujemy blenderem, ani mikserem nadal nie jest to bardzo skomplikowane zadanie.

Potrzebne do tego będą przede wszystkim olej lub oliwa, żółtko jaja, sok z cytryny lub ocet, musztarda oraz przyprawy. W pierwszej kolejności należy połączyć ze sobą musztardę, żółtka oraz sok z cytryny lub ocet.

Ręczne przygotowywanie majonezu umożliwia pełną kontrolę nad konsystencja sosu. Używając trzepaczki energicznie mieszamy wyżej wymienione składniki, aż pojawi się delikatna pianka i powoli, bardzo stopniowo dodajemy olej.

W ten sposób powinna powstać emulsja. Ważne jest, aby oliwę lub olej dodawać małymi porcjami oraz szybko poruszać trzepaczką. Na koniec należy doprawić majonez pieprzem i przełożyć do lodówki.

Reklama

Różne rodzaje domowego majonezu. Jak zrobić?

Istnieje wiele modyfikacji tradycyjnego przepisu na sos majonezowy. Dużą rolę odgrywa w kontekście smaku rodzaj oleju, z jakiego on powstanie. Klasyczne przepisy bazują zwykle na oleju rzepakowym i innych tłuszczach roślinnych rafinowanych, a zatem neutralnych w smaku.

Wypróbowanie, jako surowca oliwy z oliwek, oleju rydzowego, lnianego czy z awokado może w bardzo ciekawy sposób zmienić smak domowego majonezu. Dodatkowo istnieją przepisy, które uwzględniają nie tylko same żółtka jaj, ale i całe jaja.

Jak zatem zrobić majonez z jednego jajka? Bardzo podobnie do tradycyjnego. Jajko w całości będziemy ucierać lub ubijać z musztardą, octem dodając powoli olej. Użycie również białka pozwoli uzyskać nieco bardziej jasny i puszysty sos. Majonez własnej roboty może również być bez octu, a zamiast tego zawierać cytrynę.

Sok z tego owocu skutecznie zakwasi substancje i pozwoli uzyskać jej pożądaną konsystencję. Przygotowując majonez można także skorzystać z dodatku śmietany czy mleka.

Domowy majonez bez musztardy będzie za to świetną alternatywą dla osób lubiących łagodne sosy. Ciekawym dodatkiem smakowym w tym przypadku mogą być także różne odmiany miodów.

Podsumowując, jeśli chcemy przygotować majonez własnej roboty warto wybrać zestaw składników, które odpowiadają naszemu podniebieniu pamiętając o tym, że elementami niezbędnymi do powstania tego sosu są jaja, olej oraz element kwaśny, czyli ocet lub sok z cytryny.

Pozostałe dodatki to wyłącznie kwestia naszych upodobań.

Domowy majonez FIT

Jeśli z różnych powodów ograniczamy ilość przyjmowanych kalorii i zastanawiamy się, jak nie przytyć w święta, warto poszukać alternatywy dla tradycyjnego sosu majonezowego.

Należy jednak mieć świadomość, że domowy majonez dietetyczny będzie jedynie wariacją na temat tego klasycznego, który bazuje na wysokokalorycznych składnikach.

Bazą do jego stworzenia mogą być np. serek wiejski, fasola, jogurt czy awokado. Takie alternatywny będą nie tylko zawierały nieco mniej kalorii, ale mogą być też cennym źródłem białka, witamin czy składników mineralnych. Przykładem pomysłu na lekki majonez domowy jest:

Przepis na majonez z serka wiejskiego

Składniki:

  • serek wiejski - opakowanie,
  • jajko kurze - sztuka,
  • musztarda - łyżka,
  • sok z cytryny - łyżka,
  • sól, pieprz- do smaku.

Przygotowanie:

Jajko ugotuj na twardo i obierz. Wszystkie składniki zmiksuj na gładko za pomocą blendera. Dopraw do smaku.

Jak było wspomniane wcześniej domowy majonez niskokaloryczny to pewnego rodzaju wariacja na temat tradycyjnego znanego nam sosu. Jeśli jednak mimo pewnych ograniczeń dietetycznych chcemy cieszyć się smakiem typowym dla majonezu warto sporządzić sos majonezowy na bazie jogurtu.

Sos majonezowy:

Składniki:

  • jogurt naturalny - kubek,
  • majonez tradycyjny - 2 łyżeczki,

Przygotowanie:

Składniki dokładnie wymieszaj. Dopraw do smaku według uznania.

Jak zrobić majonez wegański?

Dieta wegańska to model żywienia wykluczający udział produktów pochodzenia zwierzęcego. Jak wiemy, tradycyjny sos majonezowy bazuje oprócz oliwy lub oleju także na jajkach. Z tego powodu, aby sporządzić domowy majonez wegański podstawowy przepis należy nieco zmodyfikować.

Istnieje wiele alternatywnych propozycji na rośliną wersje tego sosu. Bazują one na wykorzystaniu mleka sojowego, fasoli, ziemniaka czy kalafiora. Często dodaje się do nich także czarną sól, która dzięki zawartości siarki nadaje specyficzny „jajeczny” posmak.

Jak jeszcze inaczej zrobić majonez bez jajek? Warto do tego wykorzystać aquafabę, czyli zalewę z ciecierzycy.

Przepis na wegański majonez

Składniki:

  • aquafaba - 1/2 szklanki,
  • sok z cytryny - 2 łyżeczki,
  • musztarda - płaska łyżeczka,
  • syrop z agawy - kilka kropel,
  • czarna sól - do smaku,
  • płatki drożdżowe - łyżka,
  • oliwa - 1 i ½ szklanki.

Przygotowanie:

Aquafabę, sok z cytryny, musztardę, syrop i płatki zmiksuj przez 1-2 minuty aż składniki się polaczą i powstanie piana.

Następnie cienkim strumieniem wlej olej nadal miksując (ale nie ruszając blenderem).

Gdy dodasz połowę oleju zacznij poruszać blenderem w górę i w dół w sposób energiczny. Ubijaj do powstania konsystencji majonezu.

Jak zrobić oryginalny majonez domowy?

O smaku sosu majonezowego decyduje rodzaj składników, z jakich skorzystamy podczas jego przygotowania. Eksperymenty w tym zakresie warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego oleju. Te nierafinowane o różnych aromatach mogą bardzo uatrakcyjnić smak majonezu.

Szczególnie ciekawe może okazać się użycie oleju z awokado, oleju rydzowego czy lnianego. Warto również rozważyć zastosowanie oliwy lub oleju aromatyzowanego np. czosnkiem czy truflami.

Wpływ na smak domowego majonezu będzie mieć również rodzaj musztardy, z której skorzystamy oraz dodatki takie jak przyprawy czy miód.

Chcąc zaskoczyć bliskich nowym, oryginalnym smakiem można zaserwować wegański majonez sojowy, majonez truflowy czy czosnkowy. Ciekawym pomysłem może być też inspirowany kuchnią azjatycką sos majonezowy Kwepie.

Przepis na majonez japoński Kwepie

Składniki:

  • majonez - szklanka,
  • ocet ryżowy - łyżeczka,
  • limonka - sztuka,
  • musztarda sarepska - łyżka,
  • sos śliwkowy - łyżka,
  • sos chilli - łyżeczka,
  • miód płynny - łyżka,
  • pomarańcza - sztuka,
  • papryka, imbir - do smaku.

Przygotowanie:

Z pomarańczy i limonki wyciśnij sok. Majonez wymieszaj z octem i sokiem z owoców. Następie dodaj do niego musztardę, sos śliwkowi i chilii oraz miód. Ponownie dokładnie wymieszaj

Dopraw do smaku papryką i imbirem. Możesz dodać także odrobinę sosu sojowego. Gdy wszystkie składniki dokładnie wymieszasz, całość wstaw do lodówki na kilka godzin by smaki się przegryzły. Sos podawaj schłodzony.

Reklama

Jak uratować domowy majonez?

Choć przygotowanie domowego majonezu z założenia wydaje się stosunkowo proste możemy w jego trakcie napotkać na pewne trudności. Niekiedy na skutek różnych czynników obserwujemy, że sporządzany sos nie chce nabrać odpowiedniej konsystencji, a jego składniki się rozwarstwiają.

Aby uzyskać gęsty majonez domowy warto korzystać ze składników o temperaturze pokojowej. Dlatego w przypadku jajek warto nieco wcześniej wyjąc je z lodówki. Dodatkowo należy również zadbać o to, by olej do masy podczas ubijania dodawać stopniowo czekając cierpliwie, aż wytworzy się emulsja.

Czynnikiem, który może wpływać na zbyt rzadką konsystencje i /lub rozwarstwienie jest także zbyt długie ubijanie. Jeśli jednak na którymś z etapów przygotowania sosu popełniliśmy błąd, nie warto się poddawać.

Istnieją bowiem domowe sposoby, które mogą pomóc w tej sytuacji. Jak zatem zagęścić majonez domowy? Jeśli powstała masa jest pełna grudek i zbyt płynna należy dodać do niej kilka dodatkowych kropel octu i dalej cierpliwie ubijać.

Jeśli źle dobraliśmy proporcje można spróbować dodać jeszcze niewielką porcję oleju lub musztardy i dalej ucierać.

Domowym sposobem na zwarzony majonez jest również dodanie kilku kropel wrzącej wody i intensywne ubijanie do czasu uzyskania pożądanej konsystencji.

Reklama

Jak długo przechowywać domowy majonez?

Samodzielnie przygotowany sos majonezowy będzie charakteryzował się krótszą trwałością niż jego sklepowy odpowiednik. Aby przedłużyć jego przydatność do spożycia, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Po pierwsze należy przygotowywać go ze sparzonych wrzątkiem jajek. Powinno się go również przechowywać w wyparzonych słoikach w lodówce. Na pytanie, ile można przechowywać domowy majonez odpowiedź brzmi - to zależy.

Zwykle zaleca się go skonsumować w ciągu 7-14 dni od przygotowania. Aby przedłużyć jego trwałość, warto unikać kontaktu majonezu z oblizanymi łyżkami czy innymi sztućcami.

Z czym jeść domowy majonez?

Sos majonezowy ma wiele zastosowań kulinarnych. Doskonale nadaje się, jako dodatek do np. domowych sałatek.

W okresie Wielkiej Nocy, ale nie tylko podawany jest na wiele sposobów z jajkami. Może służyć także, jako składnik sosu do burgerów czy zwykłych kanapek.

Swojski majonez ze względu na wysoką zawartość tłuszczu wpływa na podniesienie smakowitości dania. Warto jednak zachować umiar w jego spożyciu ze względu na jego wysoką gęstość energetyczną.

Czytaj również

Bibliografia

  • Konarzewska M., Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem, Podręcznik cz.1, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2014.
  • Materiały własne.
dietetyk i psychodietetyk Marzena Rojek-Ledwoch
Artykuł napisany przez
dietetyk i psychodietetyk Marzena Rojek-Ledwoch
Dietetyczka, specjalistka ds. zdrowia publicznego, wykładowczyni, nauczycielka i przyszła psychodietetyczka. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje z pacjentami indywidualnymi od ponad dekady w gabinecie oraz drogą online. Specjalizuje się w opiece nad osobami chorującymi na zaburzenia odżywiania oraz zaburzenia metaboliczne. Pracuje również z pacjentami po operacjach bariatrycznych. Pasjonatka prostej kuchni i zwolenniczka rozsądnych relacji z jedzeniem. Prywatnie fanka jogi i szczęśliwa mama Staszka.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Przepisy
Dania z ryżem – pomysły na szybkie potrawy
Obiad z ryżem
Co można zrobić z borówki amerykańskiej? Przepisy
Owoce borówki amerykańskiej
Zupa z selera naciowego: przepis na krem i zupy dietetyczne
Zupa z selera w białek miseczce
Podobne artykuły
Tempeh gotowy do spożycia
Tempeh - jak go zrobić i gdzie kupić? Właściwości i przepisy
Przygotowanie syropu z cebuli
Syrop z cebuli - właściwości, skutki uboczne i dawkowanie. Jak go zrobić?
Przygotowywanie siemienia lnianego na kaszel
Siemię lniane na kaszel – jak przygotować i stosować u dzieci i dorosłych? Przepis
Produkty idealne na dietetyczne śniadanie
Dietetyczne śniadanie - przepisy na niskokaloryczne posiłki
Sok z czosnku
Syrop z czosnku - właściwości i przeciwwskazania. Jak długo można go pić?

Reklama


Czym jest TouchCare i jak zmienia życie pacjentów?
Dowiedź się!