Najzdrowsze miejsce w internecie

Jaka jest prawidłowa temperatura u małego dziecka?

Prawidłowa temperatura u niemowlaka jest nieco wyższa niż u starszego dziecka i dorosłej osoby. Dzieje się tak z powodu niedojrzałego układu termoregulacji. Zmieniająca się aktywność hormonów w ciągu doby sprawia też, że inną temperaturę może mieć zdrowy maluszek rano, a inną wieczorem.
Niemowlak z podwyższoną temperaturą ciała
Źródło: 123RF
Spis treści

Przeciętny dorosły człowiek ma temperaturę ciała w wysokości 36,6 stopni Celsjusza, choć zdarzają się zdrowi ludzie, którzy mają stale obniżoną lub podwyższoną temperaturę. Prawidłowa temperatura u niemowląt jest trochę wyższa i w zależności od miejsca mierzenia może wahać się między 36,6 a 37,5 stopni C. Ta różnica jest spowodowana niewykształconym w pełni systemem termoregulacji. Wahania temperatury można zaobserwować nawet kilka razy w ciągu doby i nie powinny być one powodem do niepokoju dla rodziców.

Temperatura u niemowlaka może podskoczyć nagle pod wpływem płaczu, po zmęczeniu, czy intensywnym ssaniu piersi. Rano, gdy dziecko jest wypoczęte temperatura jest zwykle nizsza o pół stopnia. Małe dzieci w związku ze swoją niedojrzałością systemu termoregulacji są bardziej czułe na wahania temperatury otoczenia – szybko się wychładzają, gdy jest zbyt zimno i rozgrzewają w upał. Dlatego tak ważne jest dostosowanie ubioru niemowlaka do pory roku i panującego w domu klimatu.

Reklama

Jak zmierzyć temperaturę u dziecka?

Zdaniem wielu pediatrów dzieciom do drugiego roku życia powinno się mierzyć temperaturę w odbycie. Prawidłowa temperatura powinna wtedy wynosić 36,6-38,5 st. Celsjusza. Jeśli mamy termometr elektroniczny do pomiaru temperatury w uchu, to powinien on w normalny stanie zdrowia pokazać 35,7-38 stopni Celsjusza. U niemowlaków nie zaleca się mierzenia temperatury w ustach ani pod pachą, bo wynik może odbiegać od rzeczywistości. Niezależne od rodzaju i miejsca pomiaru trzeba przyjąć zasadę, że wiarygodna jest zawsze najwyższy wskaźnik temperatury.

Kiedy temperatura jest zbyt wysoka

Gdy temperatura niemowlaka przekracza 37,5 stopni Celsjusza mamy do czynienia ze stanem podgorączkowy. Nadal nie jest to powód do niepokoju, raczej do baczniejszej obserwacji. Podwyższona temperatura może wynikać ze zmęczenia, stanu emocjonalnego, silnego niepokoju lub przegrzania. Wystarczy uspokoić dziecko, napoić, obniżyć temperaturę w pomieszczeniu i nadal obserwować. Gdy temperatura dziecka rośnie i przekroczy 38 stopni Celsjusza można mówić o gorączce, która prawdopodobnie jest symptomem choroby wirusowej lub bakteryjne. Może jednak być też konsekwencją ząbkowania lub reakcją na szczepionkę. Przy takiej utrzymującej się temperaturze, niemowlaka powinien zobaczyć lekarz.

Niepokój rodziców może wzbudzić nie tylko zbyt wysoka, ale także zbyt niska temperatura u dziecka. Jeśli termometr pokazuje poniżej 36 stopni Celsjusza prawdopodobnie doszło do osłabienia organizmu lub zbytniego jego wychłodzenia.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Przegrzanie dziecka - objawy i skutki. Co robić?
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Jak sobie radzić z wysoką gorączką u dziecka?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!