Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Jasny stolec może sugerować chorobę. Przeczytaj, co go wywołuje

Jasny stolec może być wynikiem spożywania określonego jedzenia, przyjmowanych leków lub objawem choroby. U małych dzieci i osób starszych często jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. W jakich przypadkach powinien wzbudzić niepokój?
Wizualizacja przewodu pokarmowego
źródło:123RF
W skrócie
 • Naturalną barwą zdrowego stolca jest kolor brązowy. Jego barwa zmienia się w zależności od ilości wypitych płynów czy rodzaju zjedzonego pokarmu. Może zawierać resztki niestrawionych pokarmów i błonnik pokarmowy.
 • Jasny stolec często jest skutkiem zjadanie dużej ilości warzyw i owoców. Gdy pojawia się systematycznie i na dłuższy czas może być objawem choroby trzustki lub wątroby (choroby dróg żółciowych). Takie sytuacje wymagają konsultacji medycznej.
 • Małe dzieci mają tendencję do oddawania jasnego stolca. Lekarze zalecają jednak kontrolować zmiany barwy stolca także u maluchów, gdyż nieleczone mogą oznaczać poważniejsze dolegliwości, jak zapalenie wątroby lub złe wchłanianie pokarmów.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak powinien wyglądać prawidłowy stolec?
Spis treści

Reklama

Jak wygląda jasny stolec?

Wygląd stolca i konsystencja bardzo często wynikają ze składników pokarmowych w codziennej diecie, dlatego też mogą ulegać pewnym wahaniom. Punktem odniesienia musi być zawsze kał zdrowej osoby. Normalny stolec ma barwę brązową, o dość zwartej konsystencji, najczęściej przypominającą kształtem banan. Taki wygląd świadczy o prawidłowym trawieniu.

Jasny stolec nie zawsze sygnalizuje chorobęa może być skutkiem diety lub przyjmowania zbyt dużej ilości wody. Konsultacji z lekarzem wymaga sytuacja, kiedy jasny kał pojawia się regularnie i utrzymuje przez dłuższy czas. 

Stolec o jasnej barwie pojawia się najczęściej w sytuacji problemów ze strony dróg żółciowych. Ten rodzaj stolca może przybierać różny wygląd: 

 •  jasnożółtego stolca, który może sygnalizować utrudniony odpływ żółci, produkowanej w wątrobie,
 • białego stolca, który oznacza brak bilirubiny,
 •  jasnego stolca z resztkami pokarmu, który może oznaczać zespół jelita drażliwego,
 • jasnobrązowego stolca, którego kolor uzależniony jest od spożywanego pokarmu.

Należy pamiętać, iż tylko systematycznie pojawiająca się jasna barwa, utrzymująca się przez dłuższy czas powinna być powodem do niepokoju i rozmowy z lekarzem. Jasny stolec może także przyjmować różną konsystencję – zwartą, wodnistą lub luźna. 

Wodniste kupy sygnalizują biegunkę, a luźne mogą być objawem nadwrażliwości na niektóre produkty, które podrażniają układ trawienny.

Reklama

Co oznacza jasny stolec?

Jasny stolec nie zawsze jest powodem do niepokoju. Niektóre leki mają działanie uboczne właśnie w takiej postaci. Do takich należy np. zażywanie niektórych antybiotyków.

Jeśli w ulotce informacyjnej leku zawarta jest taka informacja to barwa nie powinna być powodem do obaw. Jasny kolor stolca może także pojawiać się sporadycznie w zależności od przyjmowanego jedzenia. Jakie są przyczyny jasnego stolca bez podłoża chorobowego? 

Oto przykłady:

 • po alkoholu
 • po mleku,
 • po spożyciu dużej ilości warzyw,
 • po zjedzeniu dużej ilości owoców,
 • przy wypijaniu dużych ilości wody.

Pojawienie się odbarwionego stolca może mieć także podłoże chorobowe. To sytuacje, w których jasna barwa pojawia się dość systematycznie i trudno połączyć ją z przyjmowanymi w codziennej diecie produktami.  Takie sytuacje wymagają już konsultacji medycznej i szczegółowej porady specjalisty wraz z diagnostyką.  

Oto przyczyny jasnych stolców o podłożu zdrowotnym:

 • nerwica,
 • helicobacter, bakteria wywołująca stany zapalne w obrębie błony śluzowej żołądka,
 • choroba dróg żółciowych (np. kamica dróg żółciowych),
 • nieprawidłowa praca trzustki (np. przewlekłe zapalenie trzustki, niedobór enzymów trzustkowych lub stany pooperacyjne),
 • problemy z pracą wątroby (np. wytwarzanie zbyt małej ilości żółci),
 • usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Reklama

Jasny stolec u dziecka

Jasny stolec u dzieci pojawia się często z tych samych powodów bez podłoża chorobowego, co u dorosłych. Pokarmy przyjmowane przez dzieci, duże ilości owoców i warzyw wskazane w diecie malucha powodują jasna barwę stolca. Kolor ten zmienia się po strawieniu pokarmu i nie jest powodem do obaw, jeśli nie ma stałego charakteru. Często leki podawane dzieciom także zmieniają zabarwienie stolca. 

Bardzo jasny stolec u dziecka małego i niemowlaka to naturalny skutek przemiany materii w tym okresie. Pojawia się u osób, których organizm nie radzi sobie jeszcze w prawidłowy sposób z trawieniem, a do tej grupy należą małe dzieci. 

Jeśli biały stolec u dziecka starszego pojawia się systematycznie i utrzymuje przez dłuższy, a dodatkowo towarzyszą mu nieprzyjemne bóle brzucha należy koniecznie skonsultować taki stan z lekarzem. Wygląd stolca może wtedy sugerować chorobę wątroby, dróg żółciowych lub trzustki.

Reklama

Jasny stolec u dorosłego

Jasny stolec u dorosłego może wskazywać na spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Jest także skutkiem picia dużej ilości wody. W tych przypadkach nie powinien wzbudzać niepokoju. Taki kolor pojawia się okresowo i mija. Nie wymaga konsultacji medycznej, gdyż w tych przypadkach jest tylko skutkiem diety i nie towarzyszą mu z reguły dolegliwości bólowe żołądka. 

U osób starszych (seniorów) mogą pojawiać się stolce tłuszczowe, które charakteryzuje jasna barwa. Seniorzy często doświadczają przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, zaburzeń trawienia i zaburzeń wchłaniania. Układ pokarmowy osób starszych trudniej trawi tłuszcze, stąd jasny kolor stolca.

Często jednak taka barwa ma podłoże chorobowe i pojawia się często, niezależnie od rodzaju jedzenia. Wymaga to konsultacji z lekarzem, gdyż może oznaczać choroby trzustki lub wątroby. w takich przypadkach stanu zmian nie wolno bagatelizować.

Dość często pojawia się u kobiet jasny stolec w ciąży. Przyszła mama więcej je i ma ochotę na różnorodne przekąski. Jeśli barwa kału ma związek z jedzeniem nie jest czymś niepokojącym. Kolor stolca kobiet w ciąży ma prawo często się zmieniać i posiadać różną konsystencję, zawierającą nawet resztki pokarmu. Jeśli jednak jasna barwa występuje często i towarzyszą jej dolegliwości bólowe warto skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Dieta na jasny stolec

Co jeść, aby stolec miał prawidłową barwę? Kolor i wygląd dają konkretne informacje w jaki sposób traktowane są jelita. Każda zmiana barwy powinna być powodem do zmiany diety i nawyków żywieniowych. 

Dieta na jasny stolec musi wspierać pracę wątroby i wspomagać wytwarzanie większej ilości żółci. Warto zrezygnować z dań zawierających duże ilości tłuszczu i cukrów prostych, częściej spożywać produkty zbożowe gruboziarniste i ograniczyć słodycze oraz nabiał.

Jasne stolce to także sygnał o zbyt małej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w codziennych posiłkach, których źródłem są oleje roślinne, orzechy i ryby. 

Bardzo jasny stolec może mieć podłoże chorobowe, nie związane z dietą. W tych przypadkach pomocna może być tylko diagnostyka, przeprowadzona przez lekarza.  

Czytaj również

Bibliografia

 • N. Dudek „Podstawowe objawy i ich różnicowanie w chorobach układu pokarmowego”, Oddział Obserwacyjno-Izolacyjny i Pediatrii WUM,
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie „Dieta w zespole nadwrażliwości jelita grubego”, dietetyczny plan na zdrowie.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ pokarmowy
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Jasny stolec może sugerować chorobę. Przeczytaj, co go wywołuje
Wizualizacja przewodu pokarmowego
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior