Najzdrowsze miejsce w internecie

Jasny stolec może sugerować chorobę. Przeczytaj, co go wywołuje

Jasny stolec może być wynikiem spożywania określonego jedzenia, przyjmowanych leków lub objawem choroby. U małych dzieci i osób starszych często jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. W jakich przypadkach powinien wzbudzić niepokój?
Wizualizacja przewodu pokarmowego
źródło:123RF
W skrócie
 • Naturalną barwą zdrowego stolca jest kolor brązowy. Jego barwa zmienia się w zależności od ilości wypitych płynów czy rodzaju zjedzonego pokarmu. Może zawierać resztki niestrawionych pokarmów i błonnik pokarmowy.
 • Jasny stolec często jest skutkiem zjadanie dużej ilości warzyw i owoców. Gdy pojawia się systematycznie i na dłuższy czas może być objawem choroby trzustki lub wątroby (choroby dróg żółciowych). Takie sytuacje wymagają konsultacji medycznej.
 • Małe dzieci mają tendencję do oddawania jasnego stolca. Lekarze zalecają jednak kontrolować zmiany barwy stolca także u maluchów, gdyż nieleczone mogą oznaczać poważniejsze dolegliwości, jak zapalenie wątroby lub złe wchłanianie pokarmów.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak powinien wyglądać prawidłowy stolec?
Spis treści

Jak wygląda jasny stolec?

Wygląd stolca i konsystencja bardzo często wynikają ze składników pokarmowych w codziennej diecie, dlatego też mogą ulegać pewnym wahaniom. Punktem odniesienia musi być zawsze kał zdrowej osoby. Normalny stolec ma barwę brązową, o dość zwartej konsystencji, najczęściej przypominającą kształtem banan. Taki wygląd świadczy o prawidłowym trawieniu.

Jasny stolec nie zawsze sygnalizuje chorobęa może być skutkiem diety lub przyjmowania zbyt dużej ilości wody. Konsultacji z lekarzem wymaga sytuacja, kiedy jasny kał pojawia się regularnie i utrzymuje przez dłuższy czas. 

Stolec o jasnej barwie pojawia się najczęściej w sytuacji problemów ze strony dróg żółciowych. Ten rodzaj stolca może przybierać różny wygląd: 

 •  jasnożółtego stolca, który może sygnalizować utrudniony odpływ żółci, produkowanej w wątrobie,
 • białego stolca, który oznacza brak bilirubiny,
 •  jasnego stolca z resztkami pokarmu, który może oznaczać zespół jelita drażliwego,
 • jasnobrązowego stolca, którego kolor uzależniony jest od spożywanego pokarmu.

Należy pamiętać, iż tylko systematycznie pojawiająca się jasna barwa, utrzymująca się przez dłuższy czas powinna być powodem do niepokoju i rozmowy z lekarzem. Jasny stolec może także przyjmować różną konsystencję – zwartą, wodnistą lub luźna. 

Wodniste kupy sygnalizują biegunkę, a luźne mogą być objawem nadwrażliwości na niektóre produkty, które podrażniają układ trawienny.

Co oznacza jasny stolec?

Jasny stolec nie zawsze jest powodem do niepokoju. Niektóre leki mają działanie uboczne właśnie w takiej postaci. Do takich należy np. zażywanie niektórych antybiotyków.

Jeśli w ulotce informacyjnej leku zawarta jest taka informacja to barwa nie powinna być powodem do obaw. Jasny kolor stolca może także pojawiać się sporadycznie w zależności od przyjmowanego jedzenia. Jakie są przyczyny jasnego stolca bez podłoża chorobowego? 

Oto przykłady:

 • po alkoholu
 • po mleku,
 • po spożyciu dużej ilości warzyw,
 • po zjedzeniu dużej ilości owoców,
 • przy wypijaniu dużych ilości wody.

Pojawienie się odbarwionego stolca może mieć także podłoże chorobowe. To sytuacje, w których jasna barwa pojawia się dość systematycznie i trudno połączyć ją z przyjmowanymi w codziennej diecie produktami.  Takie sytuacje wymagają już konsultacji medycznej i szczegółowej porady specjalisty wraz z diagnostyką.  

Oto przyczyny jasnych stolców o podłożu zdrowotnym:

 • nerwica,
 • helicobacter, bakteria wywołująca stany zapalne w obrębie błony śluzowej żołądka,
 • choroba dróg żółciowych (np. kamica dróg żółciowych),
 • nieprawidłowa praca trzustki (np. przewlekłe zapalenie trzustki, niedobór enzymów trzustkowych lub stany pooperacyjne),
 • problemy z pracą wątroby (np. wytwarzanie zbyt małej ilości żółci),
 • usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Jasny stolec u dziecka

Jasny stolec u dzieci pojawia się często z tych samych powodów bez podłoża chorobowego, co u dorosłych. Pokarmy przyjmowane przez dzieci, duże ilości owoców i warzyw wskazane w diecie malucha powodują jasna barwę stolca. Kolor ten zmienia się po strawieniu pokarmu i nie jest powodem do obaw, jeśli nie ma stałego charakteru. Często leki podawane dzieciom także zmieniają zabarwienie stolca. 

Bardzo jasny stolec u dziecka małego i niemowlaka to naturalny skutek przemiany materii w tym okresie. Pojawia się u osób, których organizm nie radzi sobie jeszcze w prawidłowy sposób z trawieniem, a do tej grupy należą małe dzieci. 

Jeśli biały stolec u dziecka starszego pojawia się systematycznie i utrzymuje przez dłuższy, a dodatkowo towarzyszą mu nieprzyjemne bóle brzucha należy koniecznie skonsultować taki stan z lekarzem. Wygląd stolca może wtedy sugerować chorobę wątroby, dróg żółciowych lub trzustki.

Jasny stolec u dorosłego

Jasny stolec u dorosłego może wskazywać na spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Jest także skutkiem picia dużej ilości wody. W tych przypadkach nie powinien wzbudzać niepokoju. Taki kolor pojawia się okresowo i mija. Nie wymaga konsultacji medycznej, gdyż w tych przypadkach jest tylko skutkiem diety i nie towarzyszą mu z reguły dolegliwości bólowe żołądka. 

U osób starszych (seniorów) mogą pojawiać się stolce tłuszczowe, które charakteryzuje jasna barwa. Seniorzy często doświadczają przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, zaburzeń trawienia i zaburzeń wchłaniania. Układ pokarmowy osób starszych trudniej trawi tłuszcze, stąd jasny kolor stolca.

Często jednak taka barwa ma podłoże chorobowe i pojawia się często, niezależnie od rodzaju jedzenia. Wymaga to konsultacji z lekarzem, gdyż może oznaczać choroby trzustki lub wątroby. w takich przypadkach stanu zmian nie wolno bagatelizować.

Dość często pojawia się u kobiet jasny stolec w ciąży. Przyszła mama więcej je i ma ochotę na różnorodne przekąski. Jeśli barwa kału ma związek z jedzeniem nie jest czymś niepokojącym. Kolor stolca kobiet w ciąży ma prawo często się zmieniać i posiadać różną konsystencję, zawierającą nawet resztki pokarmu. Jeśli jednak jasna barwa występuje często i towarzyszą jej dolegliwości bólowe warto skontaktować się z lekarzem.

Dieta na jasny stolec

Co jeść, aby stolec miał prawidłową barwę? Kolor i wygląd dają konkretne informacje w jaki sposób traktowane są jelita. Każda zmiana barwy powinna być powodem do zmiany diety i nawyków żywieniowych. 

Dieta na jasny stolec musi wspierać pracę wątroby i wspomagać wytwarzanie większej ilości żółci. Warto zrezygnować z dań zawierających duże ilości tłuszczu i cukrów prostych, częściej spożywać produkty zbożowe gruboziarniste i ograniczyć słodycze oraz nabiał.

Jasne stolce to także sygnał o zbyt małej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w codziennych posiłkach, których źródłem są oleje roślinne, orzechy i ryby. 

Bardzo jasny stolec może mieć podłoże chorobowe, nie związane z dietą. W tych przypadkach pomocna może być tylko diagnostyka, przeprowadzona przez lekarza.  

Czytaj również

Bibliografia

 • N. Dudek „Podstawowe objawy i ich różnicowanie w chorobach układu pokarmowego”, Oddział Obserwacyjno-Izolacyjny i Pediatrii WUM,
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie „Dieta w zespole nadwrażliwości jelita grubego”, dietetyczny plan na zdrowie.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból brzucha po alkoholu
Ból brzucha po alkoholu - tuż po i na kacu. Jak leczyć?
Mężczyzna z problemem wymiotów
Wymioty - przyczyny i rodzaje. Jak je zatrzymać i co brać?
Nieprawidłowe trawienie u człowieka
Zespół złego wchłaniania: objawy i diagnostyka. Co jeść?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj