Kadzidłowiec indyjski - właściwości. Czy działa na stawy?

Kadzidłowiec indyjski jest rośliną leczniczą o wyjątkowych właściwościach przeciwzapalnych. Ekstrakt z drzewa Boswellia serrata łagodzi też obrzęki oraz poprawia ukrwienie tkanki stawowej. Dzięki zawartości unikalnych kwasów bosweliowych stanowi idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową oraz reumatoidalne zapalenie stawów.
Kadzidłowiec indyjski
Źródło: 123RF
Spis treści

Kadzidłowiec indyjski

Kadzidłowiec indyjski, znany też pod łacińską nazwą Boswellia serrata, jest rośliną leczniczą wywodzącą się z Indii. To niewielkie, ale rozłożyste, silnie rozgałęzione drzewo, z którego pozyskuje się cenną żywicę. W tradycyjnej medycynie Wschodu stosowany od kilku tysięcy lat, dziś zyskuje uznanie także w kręgu cywilizacji Zachodu.

Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dlatego z powodzeniem stosowany jest między innymi w terapii wybranych schorzeń układu kostno-stawowego. Ekstrakt z żywicy kadzidłowca, po uprzednim oczyszczeniu i właściwym spreparowaniu, stanowi cenny składnik produktów leczniczych i suplementów diety. Doskonale komponuje się i uzupełnia z innymi substancjami wspierającymi zdrowe funkcjonowanie kości i stawów, takimi jak kolagen czy kwas hialuronowy.

Pamiętać należy, że rodzina Boswellia obejmuje aż 25 różnych gatunków  - kadzidłowiec indyjski jest tylko jednym z nich. Pozostałe, takie jak Boswellia sacra, carterii, frereana czy rivae, pochodzą z innych zakątków świata (głównie Bliski Wschód i Afryka) i mają nieco odmienne, choć zbliżone właściwości.

Właściwości kadzidłowca indyjskiego

Lecznicze właściwości kadzidłowca indyjskiego, przydatne między innymi w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, zostały wielokrotnie potwierdzone w badaniach naukowych. Kluczową rolę odgrywają zawarte w jego składzie unikalne kwasy alfa i beta bosweliowy oraz ich pochodne, takie jak między innymi:

 • kwas acetylo-beta-bosweliowy,
 • kwas 11-keto-beta-bosweliowy,
 • kwas acetylo-11-keto-beta-bosweliowy (znany szerzej jako AKBA).

Substancje te stanowią łącznie nawet do 30 procent składu żywicy kadzidłowca indyjskiego. Z chemicznego punktu widzenia kwasy bosweliowe są związkami organicznymi. Istotą ich działania jest między innymi hamowanie i niwelowanie procesów zapalnych w organizmie. Wprost przekłada się to na lecznicze działanie preparatów zawierających w swoim składzie wyciąg z Boswellia serrata.

Działanie kadzidłowca indyjskiego

Działanie kadzidłowca indyjskiego jest wielokierunkowe. Dzięki zawartości wymienionych wyżej triterpenów oraz innych związków chemicznych, żywica kadzidłowca:

 • łagodzi stan zapalny,
 • zmniejsza obrzęk,
 • minimalizuje sztywność stawów,
 • poprawia ukrwienie tkanki stawowej,
 • działa przeciwbólowo.

Są to właściwości bardzo ważne z punktu widzenia osób cierpiących na schorzenia oraz zaburzenia funkcjonowania układu kostno-stawowego. Wiedzieć jednak należy, że ekstrakt z kory kadzidłowca ma też działanie przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne, uspokajające oraz antyproliferacyjne (dowiedziono, że hamuje wzrost komórek nowotworowych).

Może więc być stosowany także przez pacjentów zmagających się z problemami neurologicznymi, psychiatrycznymi czy onkologicznymi.

Zastosowanie kadzidłowca

Dzięki swoim właściwościom oraz szerokiemu działaniu, kadzidłowiec znalazł zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce tak różnych chorób i dysfunkcji, jak między innymi:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli postępująca z wiekiem degradacja chrząstki stawowej, do której dochodzi na skutek działania czynników biologicznych oraz mechanicznych,
 • reumatoidalne zapalenie stawów – choroba zapalna objawiająca się najczęściej w piątej lub szóstej dekadzie życia, powodująca nadmierne zużywanie chrząstki stawowej,
 • stany depresyjne i lękowe,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • spastyczne zapalenie jelita,
 • choroba Leśniowskiego Crohna,
 • biegunki, zaparcia, wzdęcia,
 • alergiczny nieżyt nosa oraz astma,
 • cukrzyca typu 1,
 • nadmierne stężenie „złego” cholesterolu,
 • nadaktywność gruczołów łojowych,
 • choroba Alzheimera,
 • niektóre schorzenia nowotworowe (rak jelita grubego, guzy mózgu).

Gdzie kupić kadzidłowiec?

Wyciąg z kadzidłowca znajduje się w składzie preparatów na stawy, wspierających rozwój i kondycję chrząstki stawowej, dostępnych w saszetkach do rozpuszczenia i picia lub w tabletkach.

Gdzie kupić kadzidłowiec? Preparaty zawierające ten składnik dostępne są w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, zarówno internetowych, jak też stacjonarnych. Do ich zakupu nie jest potrzebna recepta od lekarza.

Cena suplementów w saszetkach to około 40 – 45 złotych za opakowanie (30 sztuk), dostępne są też większe zestawy w niższych cenach jednostkowych. Należy pamiętać, że przyjmowanie tego typu preparatów jest jedynym sposobem, aby skorzystać z dobroczynnych właściwości kwasów bosweliowych. Występują one bowiem jedynie w składzie żywicy z kadzidłowca.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Ali Ridha Mustafa Al-Yasiry, Bożena Kiczorowska, Frankincense – therapeutic properties, Postepy Hig Med Dosw (online), 2016; 70
 • https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/beta-Boswellic-acid
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dni płodne objawy – jak kobieta odczuwa owulację?
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Podobne artykuły
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Ból pod kolanem - z tyłu, z przodu, z boku. Co oznacza?
Ból pod pachami - możliwa diagnoza i zalecenia

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama