
Spis treści
- Kadzidłowiec indyjski
- Właściwości kadzidłowca indyjskiego
- Działanie kadzidłowca indyjskiego
- Zastosowanie kadzidłowca
- Gdzie kupić kadzidłowiec?
Kadzidłowiec indyjski
Kadzidłowiec indyjski, znany też pod łacińską nazwą Boswellia serrata, jest rośliną leczniczą wywodzącą się z Indii. To niewielkie, ale rozłożyste, silnie rozgałęzione drzewo, z którego pozyskuje się cenną żywicę. W tradycyjnej medycynie Wschodu stosowany od kilku tysięcy lat, dziś zyskuje uznanie także w kręgu cywilizacji Zachodu.
Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dlatego z powodzeniem stosowany jest między innymi w terapii wybranych schorzeń układu kostno-stawowego. Ekstrakt z żywicy kadzidłowca, po uprzednim oczyszczeniu i właściwym spreparowaniu, stanowi cenny składnik produktów leczniczych i suplementów diety. Doskonale komponuje się i uzupełnia z innymi substancjami wspierającymi zdrowe funkcjonowanie kości i stawów, takimi jak kolagen czy kwas hialuronowy.
Pamiętać należy, że rodzina Boswellia obejmuje aż 25 różnych gatunków - kadzidłowiec indyjski jest tylko jednym z nich. Pozostałe, takie jak Boswellia sacra, carterii, frereana czy rivae, pochodzą z innych zakątków świata (głównie Bliski Wschód i Afryka) i mają nieco odmienne, choć zbliżone właściwości.
Właściwości kadzidłowca indyjskiego
Lecznicze właściwości kadzidłowca indyjskiego, przydatne między innymi w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, zostały wielokrotnie potwierdzone w badaniach naukowych. Kluczową rolę odgrywają zawarte w jego składzie unikalne kwasy alfa i beta bosweliowy oraz ich pochodne, takie jak między innymi:
- kwas acetylo-beta-bosweliowy,
- kwas 11-keto-beta-bosweliowy,
- kwas acetylo-11-keto-beta-bosweliowy (znany szerzej jako AKBA).
Substancje te stanowią łącznie nawet do 30 procent składu żywicy kadzidłowca indyjskiego. Z chemicznego punktu widzenia kwasy bosweliowe są związkami organicznymi. Istotą ich działania jest między innymi hamowanie i niwelowanie procesów zapalnych w organizmie. Wprost przekłada się to na lecznicze działanie preparatów zawierających w swoim składzie wyciąg z Boswellia serrata.
Działanie kadzidłowca indyjskiego
Działanie kadzidłowca indyjskiego jest wielokierunkowe. Dzięki zawartości wymienionych wyżej triterpenów oraz innych związków chemicznych, żywica kadzidłowca:
- łagodzi stan zapalny,
- zmniejsza obrzęk,
- minimalizuje sztywność stawów,
- poprawia ukrwienie tkanki stawowej,
- działa przeciwbólowo.
Są to właściwości bardzo ważne z punktu widzenia osób cierpiących na schorzenia oraz zaburzenia funkcjonowania układu kostno-stawowego. Wiedzieć jednak należy, że ekstrakt z kory kadzidłowca ma też działanie przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne, uspokajające oraz antyproliferacyjne (dowiedziono, że hamuje wzrost komórek nowotworowych).
Może więc być stosowany także przez pacjentów zmagających się z problemami neurologicznymi, psychiatrycznymi czy onkologicznymi.
Zastosowanie kadzidłowca
Dzięki swoim właściwościom oraz szerokiemu działaniu, kadzidłowiec znalazł zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce tak różnych chorób i dysfunkcji, jak między innymi:
- choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli postępująca z wiekiem degradacja chrząstki stawowej, do której dochodzi na skutek działania czynników biologicznych oraz mechanicznych,
- reumatoidalne zapalenie stawów – choroba zapalna objawiająca się najczęściej w piątej lub szóstej dekadzie życia, powodująca nadmierne zużywanie chrząstki stawowej,
- stany depresyjne i lękowe,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- spastyczne zapalenie jelita,
- choroba Leśniowskiego Crohna,
- biegunki, zaparcia, wzdęcia,
- alergiczny nieżyt nosa oraz astma,
- cukrzyca typu 1,
- nadmierne stężenie „złego” cholesterolu,
- nadaktywność gruczołów łojowych,
- choroba Alzheimera,
- niektóre schorzenia nowotworowe (rak jelita grubego, guzy mózgu).
Gdzie kupić kadzidłowiec?
Wyciąg z kadzidłowca znajduje się w składzie preparatów na stawy, wspierających rozwój i kondycję chrząstki stawowej, dostępnych w saszetkach do rozpuszczenia i picia lub w tabletkach.
Gdzie kupić kadzidłowiec? Preparaty zawierające ten składnik dostępne są w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, zarówno internetowych, jak też stacjonarnych. Do ich zakupu nie jest potrzebna recepta od lekarza.
Cena suplementów w saszetkach to około 40 – 45 złotych za opakowanie (30 sztuk), dostępne są też większe zestawy w niższych cenach jednostkowych. Należy pamiętać, że przyjmowanie tego typu preparatów jest jedynym sposobem, aby skorzystać z dobroczynnych właściwości kwasów bosweliowych. Występują one bowiem jedynie w składzie żywicy z kadzidłowca.
Czytaj też:
Zobacz Także:
Gęsia stopka - co to jest? Objawy i leczenie zapalenia
Artykuł zawiera lokowanie produktu
Bibliografia
- Ali Ridha Mustafa Al-Yasiry, Bożena Kiczorowska, Frankincense – therapeutic properties, Postepy Hig Med Dosw (online), 2016; 70
- https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/beta-Boswellic-acid
Oceń artykuł
(liczba ocen 2)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!