Dla Ciebie, na zdrowie!

Odbudowa chrząstki stawowej i mazi - leki, tabletki i maść

Odbudowa chrząstki stawowej to marzenie wielu pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów. Sprawdź, jakie leki na odbudowę chrząstki stawowej uchodzą za skuteczne oraz jakie inne metody leczenie ubytków tkanki chrzęstnej oferuje współczesna medycyna.
Odbudowa chrząstki stawowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Odbudowa chrząstki stawowej

Chrząstka jest tkanką łączną zbudowaną z chondrocytów (komórek chrzęstnych) oraz macierzy zewnątrzkomórkowej. W organizmie człowieka występują trzy rodzaje tkanek chrzęstnych – szklista, włóknista i sprężysta, które różnią się między sobą proporcją masy macierzy zewnątrzkomórkowej do liczby chondrocytów.

Największą ilość stanowi tkanka chrzęstna szklista, która pokrywa stawy. Chrząstka stawowa często ulega urazom, a także traci swoje właściwości wraz z wiekiem. Ze względu na znikomą zdolność do regeneracji naukowcy od lat dwoją się i troją by wynaleźć skuteczny lek na odbudowę chrząstki stawowej.

Reklama

Skuteczny lek na odbudowę chrząstki stawowej

Skutecznego leku na odbudowę chrząstki stawowej poszukuje się od lat. Ubytki chrząstki są bowiem najczęstszymi dolegliwościami związanymi z narządem ruchu. Powstają najczęściej na skutek kontuzji, w wyniku starzenia się organizmu, a także w przebiegu reumatoidalnego zapalenie stawów czy zespołu przedwczesnego zużywania się chrząstki stawowej. Pacjenci cierpiący na chorobę zwyrodnieniową stawów nie tylko odczuwają bóle stawów, ale także mają ograniczony zakres ruchów, co znacząca pogarsza ich jakość życia.

Od lat 40. ubiegłego wieku lekarze próbują opracować skuteczną metodę na odbudowę chrząstki stawowej. Za najskuteczniejsze uchodzą metody należące do inżynierii tkankowej, czyli dziedziny nauki, która zajmuje się wytwarzaniem zamienników uszkodzonych tkanek. Na rynku medycznym można też znaleźć różnego rodzaju leki, tabletki oraz maści na ubytki w tkance chrzęstnej. Poza metodami inwazyjnymi oraz farmakologicznymi zastosowanie znajdują także metody fizjoterapeutyczne - zabiegi fizykoterapeutyczne, kinezyterapia.

Reklama

Co na odbudowę chrząstki stawowej?

Choroby zwyrodnieniowej stawów nie da się zatrzymać, ale można wspierać jej leczenie. Warto, by preparaty miały w składzie:

Przy chorobie zwyrodnieniowej stawów stosuje się nie tylko preparaty spowalniające proces zwyrodnienia, ale także różnego rodzaju środki farmaceutyczne o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz miorelaksacyjnym.

Na odbudowę chrząstki stawowej można stosować nie tylko środki farmakologiczne. Zastosowanie znajdują różnego rodzaju metody należące do inżynierii tkankowej. Obecnie za najskuteczniejszą uchodzi implantacja autologicznych chondrocytów oraz bardziej zaawansowana implantacja autologicznych chondrocytów powiązanych z macierzą. W celu odbudowy chrząstki stawowej wykonuje się także inne, bardziej tradycyjne metody – tj. abrazję i mikrozłamania, mające na celu pobudzenie regeneracji tkanki chrzęstnej. Leczenie ubytków tkanki chrzęstnej można też wykonać metodą polegającą na połączeniu tradycyjnej techniki mikrozłamań z użyciem biomateriałów – m.in. błony kolagenowej.

Czytaj również

Bibliografia

  • Dziedzic Katarzyna, Zalewski Mateusz, Gądek Artur, Drukała Justyna, Zastosowanie chondrocytów w medycynie regeneracyjnej, Przegląd Lekarski 2014 / 71 / 6.
  • Osiecka Aleksandra, Matuszewska-Zbrońska Hanna, Drzastwa Witold J., Bujak-Rosenbeiger Ewa, Mizgała Elżbieta, Choroba zwyrodnieniowa stawów w praktyce lekarza rodzinnego, Ann. Acad. Med. Siles. (online) 2017; 71: 407–417.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ kostno-stawowy
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Rentgen żeber
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Boląca lewa ręka
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Mężczyzna z bolącą nogą z powodu osteomalacji
Osteomalacja - co to jest i jak się objawia? Leczenie
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!