Uporczywy, suchy, poranny – wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kaszlu

Gdy dopada nas uporczywy kaszel, zwykle prędzej czy później udajemy się do apteki. W reklamówce lądują lekarstwa na przeziębienie i tabletki do ssania, czasem syrop. Należy jednak pamiętać, że kasłanie jest tylko objawem – reakcją dróg oddechowych na podrażnienia – nie chorobą.

Spis treściGdy dopada nas uporczywy kaszel, zwykle prędzej czy później udajemy się do apteki. W reklamówce lądują lekarstwa na przeziębienie i tabletki do ssania, czasem syrop. Należy jednak pamiętać, że kasłanie jest tylko objawem – reakcją dróg oddechowych na podrażnienia – nie chorobą. Często towarzyszy rozmaitym infekcjom i grypie, wywołuje je wdychany pył lub spływający do gardła katar. Pomaga odkrztusić zalegającą wydzielinę oraz oczyścić tchawicę. Mimo że stanowi przydatny mechanizm obronny ludzkiego organizmu, czasem bywa oznaką poważniejszej choroby, która wymaga konsultacji z lekarzem.

Niezależnie od przyczyn, warto znać kilka sposobów na załagodzenie męczącego kaszlu.

Zobacz: Kaszel może mieć wiele przyczyn. Sprawdź je wszystkieKaszel suchy:

Przyczyną kaszlu suchego może być zarówno przeziębienie lub grypa, jak i podrażnienie gardła przez pył, kurz czy dym z papierosów. Najlepszym sposobem na szybką ulgę są lekarstwa blokujące odruch kaszlowy, które zapewniają także spokojniejszy sen. Zaleca się ssanie cukierków przeciwkaszlowych, nawilżanie powietrza, picie dużej ilości płynów i inhalacje z soli fizjologicznej.

Reklama

Kaszel mokry:

W przypadku kaszlu mokrego ważne jest odkrztuszanie. Pomoże w tym oklepywanie klatki piersiowej, które powoduje odrywanie się śluzu od ścianek oskrzeli. Zaleca się zażywanie środków wykrztuśnych rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających wykasływanie oraz nacieranie maściami rozgrzewającymi. Nie należy przyjmować leków na kaszel przy poważniejszych chorobach (jak rozedma, zapalenie płuc, astma) bez konsultacji z lekarzem. W wypadku obu rodzajów kaszlu istotne jest nie przegrzewanie chorego i wietrzenie pomieszczeń. Nie powinno się podawać leków przeciwkaszlowych dzieciom poniżej 4. roku życia.Farmaceutyczną walkę z kaszlem warto wspomagać sprawdzonymi metodami domowymi. W pokoju, w którym przebywa chory można ustawić nawilżacz powietrza – mgiełka podziała kojąco na podrażnione gardło i ułatwi odkrztuszanie wydzieliny. Oprócz tego wskazane jest przyjmowanie dużej ilości płynów i podłożenie kilku poduszek pod głowę przed snem. Na uporczywy kaszel dobrze podziała również odrobina miodu i… ciemna czekolada. Dodatkowo zaleca się: Na kaszel suchy – siemię lniane, cytrynę z oliwą, wywar z imbiru i płukankę z soli. Na kaszel mokry – syrop z nasion kopru włoskiego i syrop z cebuli.Wbrew powszechnemu przekonaniu, antybiotyki nie zawsze pomagają zwalczyć kaszel – przeciwdziałają jedynie infekcjom bakteryjnym, a większość przeziębień to sprawka wirusów. Należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu leków na kaszel dzieciom poniżej 6. roku życia, każdorazowo konsultując się z lekarzem. Nieumiejętne dawkowanie może wywołać bardzo poważne skutki uboczne. Aby przynieść ulgę cierpiącym z powodu kaszlu niemowlętom, można podać im ok. ½ łyżeczki miodu – pomoże w wykrztuszaniu wydzieliny.Kaszel o podłożu alergicznym zdecydowanie różni się od kaszlu spowodowanego infekcjami i grypą. Zwykle atakuje w nocy i nad ranem, znacznie utrudniając wypoczynek. Leczenie wymaga zastosowania leków przeciwhistaminowych (nowsze receptury nie wywołują senności), pozbycia się czynników wywołujących alergię lub tzw. odczulania. Kaszlu alergicznego nie należy lekceważyć, gdyż nieleczony może przerodzić się w astmę oskrzelową, która powoduje groźne napady duszności. Dlatego jeśli kasłaniu towarzyszy świszczący oddech, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.Kaszel „poranny”, spowodowany koniecznością usunięcia wydzieliny nagromadzonej w ciągu nocy, to częsty problem osób palących. Nie wolno go bagatelizować, ponieważ może oznaczać zapalenie dróg oddechowych wywołane podrażnieniem przez dym papierosowy. Nieleczone zwykle przeradza się w przewlekłe zapalenie oskrzeli, chorobę prowadzącą m.in. do astmy i rozedmy płuc. Kaszel palaczy to również jedna z oznak raka płuc. Dlatego jeśli trwa nawet mimo rzucenia nałogu, należy skontaktować się z lekarzem i poinformować o wszystkich niepokojących symptomach.

Zobacz: Naturalne sposoby na kaszelSprawdź: Suchy kaszel - jak leczyć uciążliwe objawy

Kaszel przewlekły (utrzymujący się dłużej, niż 8 tygodni) wymaga konsultacji lekarskich i przeprowadzenia odpowiednich badań. Jego przyczyną może być m.in. refluks żołądkowo-przełykowy, koklusz, choroba serca, zażywane lekarstwo (zwłaszcza inhibitory ACE regulujące ciśnienie krwi), a nawet gruźlica. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

  • męczący kaszel nie ustępuje po tygodniu leczenia;
  • kasłaniu towarzyszy wysoka gorączka, która trwa dłużej niż 3 dni;
  • oddech jest świszczący i płytki;
  • pojawia się uczucie ucisku w klatce piersiowej i duszności;
  • kaszel jest głęboki i grzmiący, towarzyszy mu wydzielina lub wydzielina z krwią.

Czy wiesz, że: Kaszel u dziecka ma różne rodzaje

Czytaj też: Duszący kaszel u dziecka. Skąd się bierze?

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!