Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Bluszczyk kurdybanek - jak wygląda i z czym można go pomylić? Właściwości

Bluszczyk kurdybanek dzięki działaniu przeciwzapalnemu, odtruwającemu, przeciwbiegunkowemu oraz żółciopędnemu pozytywnie wpływa na problemy trawienne. Ponadto roślina ta stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, a także pobudza regenerację błony śluzowej przewodu pokarmowego. Bluszczyk kurdybanek ma także inne właściwości. Kiedy jeszcze warto po niego sięgnąć?
W skrócie
  • Bluszczyk kurdybanek ma wiele właściwości leczniczych. Na co pomaga?
  • Bluszczyk kurdybanek można przygotować na różne sposoby, np. robiąc z niego napar. Jak jeszcze się go spożywa?
  • Bluszczyk jest powszechnie rosnącą rośliną w Polsce, jednak należy uważać przy zbiorach. Dlaczego?
SPRAWDŹ TEŻ: Zioła na wątrobę - ostropest, dziurawiec i mniszek lekarski
Spis treści

Czym jest bluszczyk kurdybanek?

Surowcem zielarskim bluszczyku pospolitego jest ziele (Herba Glechomae, syn. Herba Hederae terrestris lub Glechoma hederacea). Inne nazwy tej rośliny: bluszczyk ziemnybluszczyk pospolityobłożnik czy Variegata.

Roślina ta jest łatwo dostępna, ponieważ powszechnie występuje w Polsce. Surowiec bluszczyku pospolitego zawiera związki biologicznie czynne, takie jak:

  • flawonoidy,
  • saponiny,
  • glechomina (substancja goryczkowa),
  • garbniki (ok. 7%),
  • olejek eteryczny,
  • cholina,
  • kwasy organiczne
  • sole mineralne.

Warto też dodać, że bluszczyk kurdybanek jest rośliną miododajną. Miód z kurdybanku ma charakterystyczną, jasnożółtą barwę.

Reklama

Jak wygląda kurdybanek?

Bluszczyk kurdybanek jest niewielką rośliną zielną o wysokości 10-20 cm, która łatwo się zakorzenia.

Charakteryzuje się płożącą, rozgałęzioną łodygą. Jego liście są zimotrwałe, sercowato-okrągłe lub nerkowate z karbowanym brzegiem. Mają długość od 1-3 cm. Od kwietnia do czerwca roślinę zdobią niebieskofioletowe, drobne kwiaty.

Bluszczyk kurdybanek najlepiej rośnie na żyznych i wilgotnych terenach. Powinno się go hodować z dala od innych roślin ozdobnych, gdyż przez jego ekspansywność może okazać się uciążliwym chwastem.

Z czym można pomylić bluszczyk kurdybanek?

Kurdybanek jest często mylony z bluszczem oraz jasnotą różową i purpurową, gdyż są one do niego bardzo podobne.

Jak zatem uniknąć pomyłki? Należy pamiętać, że bluszcz jest rośliną pnącą, a kurdybanek płożącą. Z kolei jasnota choć ma podobne kwiaty, znaczenie różni się liśćmi, które są zdecydowanie większe i przypominają liście pokrzywy.

Jak i kiedy zbierać bluszczyk kurdybanek?

Przede wszystkim należy wiedzieć, kiedy kwitnie ta roślina. Bluszczyk zbierany jest w okresie od kwietnia do czerwca.

Pozyskiwanym surowcem są górne części pędów. Najwięcej substancji aktywnych będą miały rośliny zebrane z nasłonecznionych miejsc. Można je rozpoznać po zdecydowanie ciemniejszym kolorze liści.

Po zbiorze rośliny można spożywać ją na surowo lub przejść do jej suszenia. Proces ten powinien zachodzić w temperaturze pokojowej. Wysuszone ziele bluszczyku można przechowywać w ciemnym i suchym miejscu przed okres roku.

Reklama

Właściwości bluszczyku kurdybanku

Bluszczyk kurdybanek przejawia przede wszystkim właściwości lecznicze, dlatego przez niektórych nazywany jest chwastem cudotwórcą. Zawartość garbników w surowcu bluszczyku zapewnia jego przeciwzapalne, ściągające i przeciwbiegunkowe działanie na błony śluzowe układu pokarmowego. Jak zatem go stosować?

Odwary i napary z tej rośliny łagodzą stany zapalne i nieżytowe przewodu pokarmowego, a ponadto pobudzają wydzielanie soków trawiennych, stymulując tym samym trawienie i przemianę materii. Preparaty z bluszczykiem mogą więc być stosowane do zwiększenia łaknienia.

Zażywanie leków zawierających ziele bluszczyku pospolitego przyczynia się do neutralizacji i wydalenia z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn.

Ponadto odwary i napary z surowca tej rośliny stymulują wątrobę do sekrecji żółci. Zapobiegają one w ten sposób jej zastojom w pęcherzyku i powstawaniu kamieni żółciowych.

Ciekawostką jest fakt, że żółć wytwarzana podczas leczenia bluszczykiem kurdybankiem zawiera duże ilości kwasu chenodeoksycholowego, który hamuje tworzenie się kamieni cholesterolowych i ułatwiają ich rozpuszczanie.

Bluszczyk pospolity ma zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób związanych z przewodem pokarmowym, ale może być także wykorzystywany w innych dolegliwościach.

W formie płukanek stosuje się go przy astmie, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz innych chorobach dróg oddechowych. Działa też regenerująco na drogi moczowe.

Zewnętrznie odwary z ziela bluszczyku wykorzystuje się do przemywania skóry przy świądzie, trądziku pospolitym i innych zmianach skórnych. Te działania wiązane są ze zdolnościami przeciwzapalnymi, łagodzącymi i stymulującymi regenerację skóry i błon śluzowych.

Preparaty zawierające bluszczyk używane są też do smarowania ran, oparzeń oraz jako dodatek do kąpieli w kuracjach przeciwreumatycznych.

Czy kurdybanek pomaga na odchudzanie?

Kurdybanek może wspierać również odchudzanie. Poprzez swoje właściwości stymule wydzielanie soków trawiennych, co przyśpiesza przemianę materii.

Dodatkowo działa diuretycznie, wspierając pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Należy jednak pamiętać, że zioło to może być jedynie dodatkiem do zrównoważonej diety oraz odpowiednio dobranej aktywności fizycznej.

Reklama

Bluszczyk kurdybanek na surowo

Bluszczyk kurdybanek ma szerokie zastosowanie kulinarne. Można go jeść na surowo, podobnie jak natkę pietruszki. Sprawdzi się jako dodatek do sałatek, kanapek, zup, a także past i twarożków.

Z powodzeniem można go dodać również do mięs, omletów czy jajecznicy. Wystarczy go jedynie wcześniej dokładnie umyć i posiekać.

Reklama

Jak pić bluszczyk kurdybanek? Przepis

W medycynie ludowej już od dawna uważa się, że okłady z wyciągu tej rośliny zapobiegają zakażeniom i przyspieszają gojenie się ran. Zastosowanie odwaru to poprawienie procesów trawiennych.

Jak parzyć kurdybanek? Aby przygotować napar, należy do niewielkiego garnuszka wsypać 1 łyżkę ziela, zalać 1-1,5 szklanki ciepłej wody i całość doprowadzić do wrzenia.

Następnie zawartość garnuszka należy gotować na niewielkim ogniu i pod przykryciem jeszcze przez ok. 5 minut. Całość trzeba odstawić na ok. 10 minut, a później odcedzić.

Tak przygotowany odwar należy pić 2-3 razy dziennie po pól szklanki, 30 minut przed posiłkiem.

Z bluszczyku kurdybanku można zrobić nalewkę. Wystarczy zalać około 10 łyżek ususzonego zioła 0,5 l wódki i poczekać 30 dni. Po tym czasie można przecedzić nalewkę, by była gotowa do picia.

Bluszczyku można dodać także jako przyprawę do zupy pomidorowej, ziemniaczanej oraz rosołu ze względu na swój ziołowo-korzenny smak.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania bluszczyku kurdybanku

Przede wszystkim należy pamiętać, by nie spożywać bluszczyku kurdybanka za dużo. Zalecana dawka to np. 150 ml wywaru 2-3 razy dziennie lub w takiej samej częstotliwości łyżeczka nalewki 30 minut przed posiłkiem.

Jeśli przyjmuje się go więcej przez dłuższy czas, może on podrażnić żołądek i jelita, a nawet uszkodzić wątrobę czy nerki. Niewskazany jest zatem dla osób, które mają te narządy chore lub wrażliwe.

Oczywiście powinni uważać także alergicy. Niepożądana reakcja wystąpić może, kiedy osoba uczulona jest na miętę, rozmaryn, tymianek, lawendę czy oregano.

Przeciwwskazaniem jest również ciąża, gdyż bluszczyk kurdybanek przejawia działanie poronne. Nie ma jednak badań, które by to z pewnością potwierdzały.

Reklama

Gdzie kupić bluszczyk kurdybanek?

Bluszczyk kurdybank można kupić w sklepach ekologicznych oraz zielarskich. Dostępny jest nie tylko w postaci ususzonego zioła, ale także w postaci nasion lub sadzonki.

Cena bluszczyku w pierwszej formie suszonej to około 12 złoty za 100 g. Nasiona kosztują podobnie. Wyrośnięta roślina może być również niewiele droższa.

Bluszczyk kurdybanek można zasadzić również  bez problemu samodzielnie w ogrodach lub donicyaby uprawiać go na balkonie. Wtedy zazwyczaj zwisa on z balustrady.

Jak zlikwidować bluszczyk kurdybanek?

Bluszczyk kurdybanek może być wykorzystywany jako roślina ozdobna, jednak jest on chwastem i wielu ogrodników nie chce go na swoich uprawach. Jak zatem się go pozbyć?

Zwalczanie bluszczyku kurdybanku jest proste, ale najczęściej żmudne. Najskuteczniej można go wytępić mechanicznie, czyli poprzez wyrywanie.

Istnieją również pewne preparaty, które mogą pomóc się go pozbyć, jednak ich użycie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia pozostałych roślin.

Czytaj również

Bibliografia

  • T. Traczyk: Rośliny lasu liściastego. Warszawa: PZWS, 1959.
  • Cz. Bańkowski, J. Serwatka: Pożyteczne chwasty. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1977, s. 18‒19.
  • M. Gorzkowska, Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować, wyd. Bosz. 2013, ISBN: 978-83-757-6195-5
  • Ożarowski A. Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich. Warszawa, 1982.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zioła
Przytulia czepna - właściwości i przeciwwskazania. Jak ją pić i stosować?
Białe kwiatki przytulii czepnej
Nawłoć pospolita - czym różni się od odmiany kanadyjskiej? Właściwości
Nawłoć pospolita
Nawłoć kanadyjska - czym różni się od pospolitej? Właściwości i zastosowanie
Dziko rosnąca nawłoć kanadyjska
Podobne artykuły
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Liście piołunu
Piołun - wygląd, właściwości i działanie. Jak stosować?
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Mak lekarski - jak go rozpoznać i gdzie rośnie? Nasiona i uprawa

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!