Bluszczyk kurdybanek – niezawodny na trawienie i przemianę materii

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, ściągającemu, odtruwającemu, przeciwbiegunkowemu oraz żółciopędnemu bluszczyk kurdybanek pozytywnie wpływa na problemy trawienne. Ponadto roślina ta stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, a także pobudza regenerację błony śluzowej przewodu pokarmowego. Bluszczyk może również leczyć drogi oddechowe, ponieważ ma działanie wykrztuśne, bakteriobójcze i przeciwastmatyczne.

Spis treści

Inne nazwy to: bluszczyk ziemny, bluszczyk pospolity, obłożnik. Surowcem zielarskim bluszczyku pospolitego jest ziele (Herba Glechomae, syn. Herba Hederae terrestris). Górne części pędów zbierane są przez dwa miesiące: od kwietnia do czerwca. Roślina ta jest łatwo dostępna, ponieważ powszechnie występuje w Polsce. Surowiec bluszczyku pospolitego zawiera związki biologicznie czynne, takie jak: flawonoidy, saponiny, glechomina (substancja goryczkowa), garbniki (ok. 7%), olejek eteryczny, cholina, kwasy organiczne i sole mineralne. Warto też dodać, że bluszczyk kurdybanek jest rośliną miododajną.

Czytaj też: Zioła lecznicze w domu - rodzaje i uprawa

Lecznicze zalety bluszczyku

Zawartość garbników w surowcu bluszczyku zapewnia jego przeciwzapalne, ściągające i przeciwbiegunkowe działanie na błony śluzowe układu pokarmowego. Odwary i napary z tej rośliny łagodzą stany zapalne i nieżytowe przewodu pokarmowego, a ponadto pobudzają wydzielanie soków trawiennych, stymulując tym samym trawienie i przemianę materii. Preparaty z bluszczykiem mogą więc być stosowane do zwiększenia łaknienia. Zażywanie leków zawierających ziele bluszczyku pospolitego przyczynia się do neutralizacji i wydalenia z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Ponadto odwary i napary z surowca tej rośliny stymulują wątrobę do sekrecji żółci. Zapobiegają one w ten sposób zastojom żółci w pęcherzyku i powstawaniu kamieni żółciowych. Ciekawostką jest fakt, że żółć wytwarzana podczas leczenia bluszczykiem kurdybankiem zawiera duże ilości kwasu chenodeoksycholowego, który hamuje tworzenie się kamieni cholesterolowych i ułatwiają ich rozpuszczanie.

Zobacz też: kaszel-i-serce,3106557,1.html">Bluszcz pospolity – na kaszel i serce.

Bluszczyk pospolity ma zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób związanych z przewodem pokarmowym, ale może być także wykorzystywany w innych dolegliwościach. W formie płukanek stosuje się go przy astmie, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz innych chorobach dróg oddechowych. Dzieła też regenerująco na drogi moczowe.

Zewnętrznie odwary z ziela bluszczyku wykorzystuje się do przemywania skóry przy świądzie, trądziku pospolitym i innych zmianach skórnych. Te działania wiązane są ze zdolnościami przeciwzapalnymi, łagodzącymi i stymulującymi regenerację skóry i błon śluzowych. Preparaty zawierające bluszczyk używane są też do smarowania ran, oparzeń oraz jako dodatek do kąpieli w kuracjach przeciwreumatycznych.

Co leczy bluszczyk?

W medycynie ludowej już od dawna uważa się, że okłady z wyciągu tej rośliny zapobiegają zakażeniom i przyspieszają gojenie się ran.

Zastosowanie odwaru to poprawienie procesów trawiennych. Aby go przygotować, należy do niewielkiego garnuszka wsypać 1 łyżkę ziela, zalać 1- 1,5 szklanki ciepłej wody i całość doprowadzić do wrzenia. Następnie zawartość garnuszka należy gotować na niewielkim ogniu i pod przykryciem jeszcze przez ok. 5 minut. Całość trzeba odstawić na ok. 10 minut, a później odcedzić.
Tak przygotowany odwar należy pić 2-3 razy dziennie po pól szklanki, 30 minut przed posiłkiem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak naturalnie uzupełniać swoją dietę i wzmocnić swój organizm – pobierz za darmo naszego e-booka.

Źródła:

  • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.
  • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

Poznaj: Zioła, które leczą