Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Białe plamy na skórze - od czego i jak je leczyć? Domowe sposoby i zabiegi

Białe plamy na skórze są objawem chorób, zaburzeń i urazów-Dlaczego często występują po opalaniu? Czy mogą oznaczać grzybicę? Jak leczy się tego typu przebarwienia? Zobacz, czy białe plamy na skórze są groźne.
Kobieta z białymi plamami na skórze
źródło:123RF
W skrócie
 • Białe plamy na skórze mogą różnić się ze względu na przyczyny, które je spowodowały.
 • Odbarwienia na ciele najczęściej pojawiają się w wyniku opalania bez użycia kremu z filtrem UV. Dlaczego?
 • Prawidłowa diagnoza białych plam na skórze jest niezwykle ważna dla dobrania odpowiedniego leczenia., dlatego najlepiej pozostawić ją specjaliście.
SPRAWDŹ TEŻ: Plamy na skórze - czego mogą być objawem w zależności od koloru?
Spis treści

Reklama

Co oznaczają białe plamy na skórze? Przyczyny

Białe plamy na skórze najczęściej są efektem zaburzeń pigmentacji o zróżnicowanym podłożu. Wymienić w tym kontekście można przede wszystkim bielactwo oraz zaburzenia autoimmunologiczne, hormonalne czy emocjonalne.

Powodują one uszkodzenia lub zaburzenia pracy melanocytów, a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję naturalnego barwnika ludzkiej skóry, jakim jest melanina.

Chorobą, której istotnie polega na występowaniu jasnych plam na skórze, jest bielactwo (albinizm). Schorzenie to występuje u 0,5 do 2 proc. osób (w zależności od populacji). (Sokołowska-Wojdyło M.)

Jego bezpośredni patomechanizm polega na uszkodzeniu melanocytów, w efekcie czego dochodzi do tzw. hipopigmentacji, a więc niewystarczającego zabarwienia skóry. Etiologia tego zaburzenia nie jest znana.

Najbardziej rozpowszechniona hipoteza zakłada, że bielactwo ma charakter autoimmunologiczny, tzn. spowodowane jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, który niszczy komórki własnego organizmu, w tym przypadku - melanocyty. 

Istnieje jednak także teoria neurogenna, wedle której występujące na skórze przebarwienia to efekt działania substancji hamujących syntezę melaniny, uwalnianych z zakończeń nerwowych. Część naukowców przyczyn bielactwa upatruje też w aktywności wolnych rodników.

Odbarwienia skóry nie są jedynie objawem bielactwa, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem i poznanie przyczyny białych plam na skórze.

Gdy specjalista podejrzewa alibinizm, w ramach diagnostyki zbada również wzrok. Zmiany w tym narządzie mogą bowiem potwierdzić wstępną tezę.

Natomiast swędzące białe plamy które mają czerwoną obwódkę, mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry (AZS), które nazywane jest także egzemą. Te wypukłe, suche krostki są alergiczną chorobą skóry, której nie należy ignorować.

Pojawiają się zwłaszcza na rękach i nogach w miejscach zgięć, które są najbardziej podatne potowi. Rozpoznanie AZS ułatwia zachodzenie tzw. demografizmu białego. Polega ono na tym, że po naciśnięciu naskórka, na ciele pozostają  białe plamy.

Niestety białe plamy mogą pojawić się również jako efekt uboczny stosowania maści sterydowych, szczególnie jeśli skóra jest narażona bezpośrednio na kontakt z promieniowaniem słonecznym.

Co jeszcze oznaczają białe plamy? Mogą wystąpić w przebiegu takich schorzeń, jak:

 • grzybica, 
 • łuszczyca,
 • łupież, 

a także na skutek poparzeń chemicznych i słonecznych i innych czynników środowiskowych.

Na białe plamy, które pojawiają się nagle, np. na nogach, należy uważać zwłaszcza w ciąży. Właśnie tak objawia się łupież pstry, który jest wynikiem infekcji grzybicznej.

W okresie ciąży każda choroba może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Białe plamy na skórze to problem nie tylko kosmetyczny, ale też często medyczny. W wielu przypadkach defekty te mają charakter odwracalny - ustępują na skutek leczenia bezpośredniego lub pośredniego (terapia chorób pierwotnych), miejscowego albo ogólnoustrojowego, .Zdarza się jednak, że przebarwienia pozostają na ciele do końca życia.

Reklama

Czy jasne plamy na skórze są groźne?

Przebarwienia występujące od osób chorych na bielactwo mają kształt owalnych, okrągłych lub nieregularnych plam. 

Występują jednostronnie lub symetrycznie. Pojawiają się w szczególności:

 • w miejscach eksponowanych na działanie promieni słonecznych, a więc na twarzy, szyi i dłoniach,
 • pod pachami,
 • wokół naturalnych otworów ciała,
 • na błonach śluzowych.

Tego typu jasne plamy na skórze same w sobie nie są groźne. Należy jednak mieć na uwadze, iż bielactwo bardzo często współwystępuje z innymi chorobami, z których część stanowi zagrożenie dla życia.

Są to między innymi:

Natomiast białe plamki na penisie zazwyczaj oznaczają prosaki, kaszaki lub plamki Fordyce’a.

Białe plamy na skórze u dziecka

Białe plamy mogą pojawić się nie tylko na ciele dorosłego, ale także u dziecka. Ich przyczyna może być jednak podobna i oznaczać m.in. infekcje grzybiczne czy bielactwo.

Zmiany barwnikowe pojawiają się na rękach, nogach i twarzy.

W związku z tym, że skóra dzieci jest delikatniejsza, o wiele łatwiej o białe plamy po opalaniu.

Białe plamy na skórze mogą wystąpić nawet na skórze niemowlaka i być pierwszymi oznakami egzemy.

Reklama

Białe plamy na skórze po opalaniu  

Białe plamy na ciele mogą wystąpić po opalaniu. W tym przypadku istotą problemu również jest uszkodzenie melanocytów i związane z tym zaburzenie ich funkcji, jednak czynnik sprawczy jest wyraźnie zewnętrzny i łatwy do określenia - to promieniowanie ultrafioletowe.

Promienie słoneczne pobudzają aktywność melanocytów. Wytwarzana przez nie melanina chroni głębsze warstwy skóry przed falami UVB. Jeśli jednak ekspozycja na słońce jest zbyt silna, dojść może do hiper- lub hipopigmentacji.

Pierwszy z wymienionych przypadków oznacza trwałe zabarwienie ciała na kolor brązowy w wyniku wytworzenia zbyt dużej ilości melaniny.

Drugie zaburzenie skutkuje wystąpieniem białych plam, czego powodem jest utrata zdolności organizmu do wytwarzania właściwych ilości melaniny.

Nie ma jednak znaczenia, czy osoba opala się na słońcu czy w solarium. Białe plamy mogą pojawić się w ten sam sposób. W każdym miejscu na ciele, a także na skórze twarzy.

Reklama

Białe plamy na skórze głowy

U osób chorych na bielactwo, białe plamy mogą wystąpić na skórze głowy. W takim przypadku należy się liczyć z tym, że odbarwieniu ulegną również włosy, co będzie szczególnie widoczne u ich nasady.

Bywa, że w takiej sytuacji proces przedwczesnego siwienia wystąp już w trzeciej dekadzie życia.

Trzeba jednak pamiętać, że plamy na głowie niekoniecznie muszą być związane z zaburzeniami pigmentacji. Wyraźne rozjaśnienia prześwitujące między włosami mogą też świadczyć o rozwoju schorzeń typowo dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy łupież.

Ich różnicowanie z bielactwem jest proste - w tym przypadku plamy pojawiają się na powierzchni skóry i nie są przebarwieniami, lecz różnego typu wykwitami, łuskami, skorupami etc.

Reklama

Co jeszcze mogą oznaczać białe plamy na skórze?

Białe plamy na skórze mogą oznaczać także grzybicę (najczęściej w postaci łupieżu pstrego). Jest to jeden z najbardziej typowych objawów skórnej postaci tej choroby, wywoływanej przez czynniki infekcyjne, a konkretnie przez:

 • dermatofity Epidermophyton, Microsporum iTrichophyton,
 • drożdżaki Candida albicans, Candida tropicalisczy Candida guuilliermondi.

Stany zapalne o podłożu grzybiczym obejmują różne części ciała, w tym między innymi owłosioną skórę głowy, brodę pachwiny, ręce, nogi i tułów. 

Należy pamiętać, że grzybica jest chorobą bardzo zakaźną, z łatwością przenoszącą się z człowieka na człowieka, a także obejmującą coraz bardziej rozległe obszary ciała.

Dlatego obserwując białe plamy na skórze niezwłocznie należy się poddać diagnostyce pod kątem zakażenia grzybiczego, a po jego ewentualnym potwierdzeniu rozpocząć profesjonalne leczenie. 

Reklama

Leczenie białych plam na skórze

Leczenie białych plam na skórze zależne jest od etiopatogenezy zaburzenia oraz skali problemu, które ocenić może najlepiej dermatolog.

W przypadku bielactwa, stosuje się:

 • Glikokortykosteroidy - silne środki przeciwzapalne o działaniu miejscowym, będące lekami pierwszego rzutu w przypadku występowania niewielkich ognisk hipopigmentacji; przy dłuższym stosowaniu mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne;
 • Inhibitory kalcyneuryny(takrolimus, pimekrolimus), czyli leki immunomodulujące, tłumiące reakcje zapalne. Zalecane w sytuacji, gdy przebarwienia znajdują się w miejscach wrażliwych (twarz, szyja).
 • Fototerapia UVB metoda często łączona z farmakoterapią. Leczenie światłem stymuluje melanocyty znajdujące się w korzeniach włosów do wzrostu, a następnie migracji w kierunku naskórka.
 • Fototerapia PUVA wykorzystuje promieniowania UVA w połączeniu z substancjami foto-toksycznymi, takimi jak 8-metoksypsoralen czy 5-metoksypsoralen. Metoda ta jest powszechna przed laty, dziś stosowana coraz rzadzie.
 • Laseroterapia - do stymulacji melanocytów używane są takie urządzenia, jak laser excimerowy lub helowo-neonowy.
 • Leczenie chirurgiczne jest wykorzystywane w leczeniu tzw. bielactwa segmentowego o utrwalonym przebiegu. Operacje polegają na wykonaniu przeszczepów naskórka, zawiesiny żywych komórek lub wyhodowanych melanocytów.

Leczenie grzybicy wymaga zastosowania środków o działaniu miejscowym, a niekiedy także ogólnoustrojowym. 

Należą do nich:

 • preparaty grzybobójcze, pochodne imidazolu - ketonazol, itrakonazol, flukonazol, klotrimazol, biofonazol;
 • leki z grupy alliloamin, takie jak terbinafina i naftina;
 • antybiotyki grzybobójcze - gryzeofulwina, nystatyna.

Domowe sposoby na białe plamy na skórze

Jakiekolwiek zmiany barwnikowe należy skonsultować z lekarzem. Jednak jeśli białe plamy powstały po opalaniu, załagodzić może je ekstrakt z aloesu. Jest to jeden z bezpiecznych domowych sposobów na leczenie przebarwień. Innym jest ekstrakt z alg morskich.

Naturalne środki powinny być jedynie leczeniem uzupełniającym zmian chorobowych i należy je uprzednio skonsultować z lekarzem. Pomóc może:

 • olejek z miodli indyjskiej - ma charakter przeciwgrzybiczny i przeciwzapalny, a także usuwa przebarwienia (należy codziennie smarować miejsca objęte zmianami skórnymi);
 • miód - jest bogaty w przeciwutleniacze, a także nawilża i odżywia skórę (nakłada się go na twarz w formie maseczki na 30 minut, po czym należy ją zmyć);
 • bazylia - jako środkiem przeciwbakteryjnym (można robić napoje z bazylii i pić je rano przed posiłkiem);
 • ocet jabłkowy - usprawnia pracę jelit, co pomaga we wchłanianiu składników odżywczych i może prowadzić do zmniejszenia plam (1 łyżkę octu należy rozcieńczyć w wodzie i wypić 30 minut przed posiłkiem).

Czytaj również

Bibliografia

 • Małgorzata Misterska, Joanna Szulczyńska-Gabor, Ryszard Żaba, Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz leczenie bielactwa, Post Dermatol Alergol 2009; XXVI, 4.
 • Dorota Trzmiel, Anna Lis-Święty, Beata Bergler-Czop, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego - problem ciągle aktualny, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011, Tom 17, Nr 4.
 • Miękoś-Zydek B, Czyż P. Zaburzenia pigmentacji skóry - przebarwienia. [w:] Adamski Z, Kaszuba A (red.). Dermatologia dla kosmetologów. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008: 114-117.
 • Placek W (red.). Kosmetologia i farmakologia skóry. Wyd. PZWL, Warszawa 2007.
 • Cichorek M, Wachulska M, Stasiewicz A, Tymińska A. Melanocyty skóry: biologia i rozwój. Postępy Dermatol Alergol . 2013, vol. 30 (1): 30-41.
 • Sokołowska-Wojdyło M. Bielactwo od teorii do praktyki klinicznej. Dermatologia po Dyplomie 2018: 1.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobietę swędzą nogi
Czerwone kropki na ciele - co oznaczają i jak je zlikwidować?
Czerwone kropki na plecach
Podobne artykuły
Przebarwienia na stopach
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial