Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Krwiściąg - właściwości i zastosowanie. Na co działa i w jakiej formie stosować?

Krwiściąg lekarski to roślina zielna, która przede wszystkim wykazuje właściwości przyspieszające proces krzepnięcia krwi. Poza tym działa m.in. antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie oraz przeciwnowotworowo. Co jeszcze przypisuje się tej mało znanej roślinie? Sprawdź, jak stosować krwiściąg i gdzie go kupić.
Krwiściąg lekarski
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Krwiściąg lekarski to mało popularne zioło, które wykazuje właściwości lecznicze. Występuje m.in. w Europie środkowej i południowej oraz w Azji.
  • Właściwości krwiściągu lekarskiego to m.in. działanie pobudzające proces krzepnięcia krwi, cechy antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antyoksydacyjne.
  • Roślinę można stosować zewnętrznie i wewnętrznie, np. pod postacią nalewek, tabletek, kropli, naparów, odwarów, czy nasiadówek.
Spis treści

Reklama

Co to jest krwiściąg?

Krwiściąg nie jest popularną rośliną, jednak domniemywa się, że jego właściwości i zastosowanie są olbrzymie. Krwiściąg lekarski, po łacinie Sanguisorba officinalis L., dosłownie oznacza „chłonąć krew.

Tłumacząc nazwę tej rośliny można więc wywnioskować, jaka jest jej wiodąca cecha. Jednak oprócz przymiotu polegającego na przyspieszeniu krzepnięcia krwi, ziele ma jeszcze wiele innych atrybutów.

Krwiściąg lekarski występuje niemal w całej Europie, głównie jednak w części środkowej i południowej, a także w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce raczej nie jest pospolity.

Rozrasta się samoistnie, jednak istnieją też uprawy krwiściągu lekarskiego, gdzie można m.in. kupić jego sadzonki. Ziele można tez hodować samodzielnie lub zbierać na łąkach i suszyć.

Roślina nie jest wymagająca w uprawie, bo wyróżnia ją odporność na mróz. Potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska, przepuszczalnej, wilgotnej i średnio żyznej gleby, a latem podlewania, gdy ziemia jest sucha. Okres kwitnienia przypada na czas od czerwca do września.

Krwiściąg lekarski wygląda dość niepozornie. Jest zaopatrzony w długą, prostą łodygę (liczącą od ok. 30 do nawet 150 cm), zakończoną groniastym kwiatostanem składającym się z niedużych, kielichowatych, ciemnobordowych kwiatów.

Reklama

Jakie właściwości ma krwiściąg?

Roślina ta cieszy się uznaniem zielarzy ze względu na obecność w składzie cennych komponentów, takich jak m.in. flawonoidy, kwas salicylobinowy, czy saponiny trójterpenowe.

Krwiściągowi przypisuje się przede wszystkim właściwości przyspieszające krzepnięcie krwi, za co odpowiada przede wszystkim tanina oraz ziyuglycosida I.

Dzięki występowaniu fenoli, ziele krwiściągu lekarskiego działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie (to działanie dodatkowo podbijają kwercetyna i kwas elagowy) i przeciwnowotworowo (do czego również przyczynia się ziyuglycosida II).

Obecność β-amyloidu sprawia, że krwiściąg lekarski posiada też zdolności chroniące układ neurologiczny (wskazuje się tu m.in. na ochronę przed chorobą Alzheimera), ale działa też napotnie i przeciwgorączkowo. Inne właściwości lecznicze krwiściągu to przeciwdziałanie wirusom i bakteriom.

Za prozdrowotne uznaje się w krwiściągu leczniczym kłącze oraz części nadziemne w postaci ziela. Młode korzonki i liście zaleca się jeść w postaci surowej, jako dodatek do sałatek, jarzyn, czy zup.

Krwiściąg lekarski można wyhodować z nasion albo nabyć roślinę w postaci sadzonki.

Reklama

Na co działa krwiściąg?

Wiedza o tym, na co działa krwiściąg lekarski oparta jest głównie na badaniach przeprowadzanych na zwierzętach oraz doświadczeniach osób wykorzystujących ziele w ziołolecznictwie. Należy się więc wykazać ostrożnością i przezornością podczas stosowania tej rośliny, a w razie konieczności skonsultować się z lekarzem.

Powszechne opinie o krwiściągu lekarskim są bardzo pozytywne. Przede wszystkim podkreśla się duże zastosowanie rośliny w kontekście zdrowotnym. Jakie zatem działanie ma krwiściąg?

Wymienia się jego korzystny wpływ na zwalczanie gronkowca. Ponadto należy podkreślić wpisaną w nazwę rośliny cechę związaną z tamowaniem krwotoku zewnętrznego oraz wewnętrznego.

Ze względu na przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości krwiściągu lekarskiego, jest on wykorzystywany m.in. do eliminacji Helicopacter pylori.

Ponadto krwiściąg lekarski ma redukować trądzik, a także zmiany atopowe skóry, alergie skórne, czy egzemy.

Co więcej, kłącze i ziele krwiściągu lekarskiego znajdują zastosowanie przy częstych infekcjach, problemach związanych z hemoroidami, w przypadku zapalenia błony śluzowej organów układu pokarmowego (np. żołądka, dwunastnicy).

Roślina ta ma również działać ochronnie na układ sercowo-naczyniowy, neurologiczny, opóźnia procesy związane ze starzeniem się organizmu oraz wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Reklama

W jakiej postaci stosować krwiściąg?

Krwiściąg lekarski występuje w różnych postaciach. Zioło można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Można go kupić, jako gotowy susz do zaparzenia herbaty, zrobienia naparu, bądź jako sok oraz odwar.

Krwiściąg lekarski jest też do kupienia w formie kropli. Ponadto, w sklepach z produktami ziołowymi można także dostać nalewkę z krwiściągu. Jednak roślina ta nie jest dedykowana wyłącznie do picia. Jak już zostało wspomniane, można ją aplikować również zewnętrzne.

Ten sposób korzystania z dobrodziejstwa krwiściągu lekarskiego wybiera się m.in. w przypadku stosowania nasiadówek (np. by zmniejszyć i wesprzeć leczenie guzków krwawniczych oraz zmian skórnych), okładów na zmiany skórne, czy płukanek do przemywania włosów i głowy (na łupież lub łojotok).

Reklama

Jak stosować krwiściąg lekarski?

To, jak stosować krwiściąg lekarski, zależy przede wszystkim od postaci, w jakiej roślina ma być wykorzystywana. Aplikując ją wewnętrznie, można np. sięgnąć po susz, który wystarczy zaparzyć i pić jak herbatę.

Stosując krwiściąg w formie gotowej do spożycia, czyli np. w postaci tabletek, kropli, czy nalewki, należy kierować się zaleceniami producenta takiego wyrobu, bądź dawkowaniem krwiściągu lekarskiego zalecanym przez lekarza albo farmaceutę.

Sposób aplikacji krwiściągu drogą zewnętrzną warto skonsultować z lekarzem specjalizującym się w ziołolecznictwie, dermatologiem, zaufanym farmaceutą lub zielarzem.

Przeciwwskazania do zażywania krwiściągu lekarskiego to przede wszystkim zakrzepica, ciąża, karmienie piersią oraz młody wiek dziecka.

Należy także wykazać ostrożność w sytuacji podatności na alergie (zwłaszcza pokarmowe i skórne). Wynika to z faktu, że jak do tej pory krwiściąg nie został poddany testom na ludziach. Jedyne dostępne wyniki badań są oparte na testowaniu zwierząt.

Skutki uboczne, jakie można zaobserwować po zażywaniu krwiściągu lekarskiego, to m.in. kłopoty żołądkowo-jelitowe, a także zmiany na skórze, czy błonie śluzowej.

Reklama

Gdzie kupić krwiściąg i ile kosztuje?

Nie jest łatwo kupić krwiściąg lekarski, ponieważ nie jest to zbyt popularne zioło. Można jednak próbować w sklepie zielarskim, bądź ze zdrową żywnością, lub też w aptece sprzedającej wyroby zielarskie.

Najłatwiej można znaleźć poszukiwany produkt w Internecie, niezależnie od postaci w jakiej chcemy go nabyć. Przykładowo, nalewkę z krwiściągu lekarskiego można dostać w sklepie z nalewkami, natomiast suszu, z którego przyrządzimy napar, nasiadówkę, czy herbatę warto szukać na witrynach z ziołami i zdrową żywnością.

Ziele krwiściągu oraz nasiona rośliny też są do kupienia np. w sklepach ogrodniczych, czy internetowych z asortymentem ogrodowo-ziołowym.

Cena krwiściągu jest uzależniona od postaci, w jakiej planujemy kupić roślinę. Nalewka z krwiściągu lekarskiego kosztuje około 25-60 zł, w zależności od gramatury oraz producenta.

Za 50 g ziela z krwiściągu lekarskiego trzeba zapłacić około 5-6 zł. Natomiast nasiona tej rośliny kosztują około 7 zł za opakowanie mieszczące w sobie około 50 bylin.

Czytaj również

Bibliografia

  • Krejča Jindřich, Macků Jan, Atlas roślin leczniczych, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989, Warszawa, ISBN 83-04-03281-3.
  • Szweykowska Alicja, Szweykowski Jerzy, Słownik botaniczny, 2003, Wiedza Powszechna, Warszawa, wyd. II zmienione i uzupełnione, ISBN 83-214-1305-6.
  • Kowal-Gierczak Barbara, Lamer-Zarawska Eliza, Niedworok Jan, Fitoterapia i leki roślinne, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2007, Warszawa, wyd. 1, ISBN 788320046502.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zioła
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Nasiona kozieradki
Ostropest plamisty - dawkowanie i skutki uboczne. Jak stosować i na co pomaga?
Roślina ostropest plamisty
Maść żywokostowa - na co pomaga i która najlepsza? Zastosowanie i przeciwwskazania
Maść żywokostowa w białym pojemniku na drewnianej desce
Podobne artykuły
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Ziele czystku
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie
Kwiaty rumianku
Rumianek - właściwości i działanie. Na co pomaga i czy można pić codziennie?
Roślina babka płesznik
Babka płesznik - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak ją stosować?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
W jakim kierunku chcesz wykonać test DNA?
DNA ERA