Dla Ciebie, na zdrowie!

Łysienie androgenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn i kobiet. Na wystąpienie tej dolegliwości wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Jak poradzić sobie z androgenowym wypadaniem włosów?
Mężczyzna cierpiący na łysienie androgenowe
Źródło: 123RF
Spis treści

Androgenowe łysienie nazywane jest często łysieniem typu męskiego – wszystko przez to, że u panów występuje ono częściej niż u kobiet, a za jego pojawienie się zazwyczaj odpowiada zbyt wysoki poziom dihydrotestosteronu (DHT) we krwi. Wpływ na wystąpienie tej przypadłości mają także czynniki genetyczne i środowiskowe.

U mężczyzn łysienie androgenowe może być związane ze schorzeniami takimi, jak niedokrwienna choroba serca, przerost lub rak prostaty i nadciśnienie. Kobiety, które zmagają się z łysieniem androgennym często mają zdiagnozowany zespół policystycznych jajników (pcos).

Łysienie androgenowe – objawy

Łysienie androgenowe u mężczyzn objawia się stopniową utratą włosów zaczynającą się od skroni. W późniejszej fazie włosy przerzedzają się także na czubku głowy. Z czasem pozostaje jedynie pas włosów po bokach i z tyłu, rzadko dochodzi jednak do całkowitej ich utraty. Łysienie androgenowe u kobiet daje podobne objawy – panie tracą włosy zwłaszcza z przodu głowy, mogą pojawić się lekkie zakola. Owłosienie staje się również cieńsze i rzadsze w okolicy przedziałka, gdzie powstają prześwity. Czasem objawom tym towarzyszy łojotok, łupież i swędzenie.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

W pierwszej kolejności należy wykonać szereg badań hormonalnych. Warto sprawdzić poziomy androstendionu, kortyzolu, wolnego testosteronu, DHEA-SO4, prolaktyny, 17hydroksyprogesteronu, FSH, LH, TSH, FT3 i FT4. Niestety refundowane są jedynie badania tarczycy. Wyniki pokażą czy mamy do czynienia z wypadaniem włosów na tle hormonalnym, czy przyczyny należy szukać gdzieś indziej.

Leczenie łysienia

Leczenie łysienia androgenowego w dużej mierze zależy od ustalenia jego podłoża. Najczęściej zalecanymi preparatami do zewnętrznego stosowania są te z zawartością minoxidilu. Składnik ten stymuluje porost włosów poprzez wydłużenie fazy wzrostu mieszków. Ważne, aby nie zacząć terapii zbyt późno, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jej efekty. Najlepsze rezultaty osiągane są, jeśli minoxidil zostaje włączony do leczenia do pięciu lat od wystąpienia pierwszych objawów.

Inne sposoby na łysienie androgenowe

W zaawansowanych przypadkach warto rozważyć mezoterapię igłową. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami ze składnikami aktywnymi o wysokim stężeniu, które intensywnie stymulują wzrost mieszków. W przypadku podwyższonego stężenia DHT i/lub testosteronu we krwi, często stosuje się tabletki o odpowiednim składzie. Panowie przyjmują leki z finasterydem, panie częściej sięgają po antyandrogenne pigułki antykoncepcyjne, które są zapisywane także w przypadku pcos. Mężczyźni często godzą się z utratą włosów i jeśli podstawowe metody leczenia zawodzą, nie korzystają z tych najbardziej inwazyjnych. Na przeszczep włosów, który polega na przeszczepieniu zdrowych mieszków włosowych na obszary dotknięte łysieniem decydują się tylko nieliczni.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biopsja prostaty (stercza) - zalecenia. Jak się przygotować?
Badanie diagnozujące raka gruczołu krokowego
Przeczytaj artykuł
Krew w spermie - przyczyny i leczenie. Co to hematospermia?
Mężczyzna z problemem krwi w spermie
Przeczytaj artykuł
Gruczoł krokowy - czym jest? Prostata a płodność
Badanie gruczołu krokowego u urologa
Podobne artykuły
Kosmetyki do zdrowych włosów
Kosmetyki do zdrowych włosów – co warto mieć w kosmetyczce?
Badanie obrazowe włosów i skóry głowy
Trichoskopia - czym jest i kiedy warto ją wykonać?
Lekarz trycholog w czasie pracy
Trycholog - czym się zajmuje i kiedy udać się na wizytę?
Nawilżanie włosów
Sposoby na nawilżenie bardzo suchych włosów
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!