Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Łysienie androgenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn i kobiet. Na wystąpienie tej dolegliwości wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Jak poradzić sobie z androgenowym wypadaniem włosów?
Mężczyzna cierpiący na łysienie androgenowe
Źródło: 123RF
Spis treści

Androgenowe łysienie nazywane jest często łysieniem typu męskiego – wszystko przez to, że u panów występuje ono częściej niż u kobiet, a za jego pojawienie się zazwyczaj odpowiada zbyt wysoki poziom dihydrotestosteronu (DHT) we krwi. Wpływ na wystąpienie tej przypadłości mają także czynniki genetyczne i środowiskowe.

U mężczyzn łysienie androgenowe może być związane ze schorzeniami takimi, jak niedokrwienna choroba serca, przerost lub rak prostaty i nadciśnienie. Kobiety, które zmagają się z łysieniem androgennym często mają zdiagnozowany zespół policystycznych jajników (pcos).

Reklama

Łysienie androgenowe – objawy

Łysienie androgenowe u mężczyzn objawia się stopniową utratą włosów zaczynającą się od skroni. W późniejszej fazie włosy przerzedzają się także na czubku głowy. Z czasem pozostaje jedynie pas włosów po bokach i z tyłu, rzadko dochodzi jednak do całkowitej ich utraty. Łysienie androgenowe u kobiet daje podobne objawy – panie tracą włosy zwłaszcza z przodu głowy, mogą pojawić się lekkie zakola. Owłosienie staje się również cieńsze i rzadsze w okolicy przedziałka, gdzie powstają prześwity. Czasem objawom tym towarzyszy łojotok, łupież i swędzenie.

Reklama

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

W pierwszej kolejności należy wykonać szereg badań hormonalnych. Warto sprawdzić poziomy androstendionu, kortyzolu, wolnego testosteronu, DHEA-SO4, prolaktyny, 17hydroksyprogesteronu, FSH, LH, TSH, FT3 i FT4. Niestety refundowane są jedynie badania tarczycy. Wyniki pokażą czy mamy do czynienia z wypadaniem włosów na tle hormonalnym, czy przyczyny należy szukać gdzieś indziej.

Leczenie łysienia

Leczenie łysienia androgenowego w dużej mierze zależy od ustalenia jego podłoża. Najczęściej zalecanymi preparatami do zewnętrznego stosowania są te z zawartością minoxidilu. Składnik ten stymuluje porost włosów poprzez wydłużenie fazy wzrostu mieszków. Ważne, aby nie zacząć terapii zbyt późno, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jej efekty. Najlepsze rezultaty osiągane są, jeśli minoxidil zostaje włączony do leczenia do pięciu lat od wystąpienia pierwszych objawów.

Reklama

Inne sposoby na łysienie androgenowe

W zaawansowanych przypadkach warto rozważyć mezoterapię igłową. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami ze składnikami aktywnymi o wysokim stężeniu, które intensywnie stymulują wzrost mieszków. W przypadku podwyższonego stężenia DHT i/lub testosteronu we krwi, często stosuje się tabletki o odpowiednim składzie. Panowie przyjmują leki z finasterydem, panie częściej sięgają po antyandrogenne pigułki antykoncepcyjne, które są zapisywane także w przypadku pcos. Mężczyźni często godzą się z utratą włosów i jeśli podstawowe metody leczenia zawodzą, nie korzystają z tych najbardziej inwazyjnych. Na przeszczep włosów, który polega na przeszczepieniu zdrowych mieszków włosowych na obszary dotknięte łysieniem decydują się tylko nieliczni.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie mężczyzny
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Ginekomastia u chłopców i mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie, zabieg
Zwisająca męska pierś
Rak prostaty - objawy, badania, leczenie i rokowania
Męski układ rozrodczy
Podobne artykuły
Symbol kobiecości i męskości
Rozmiar penisa ma znaczenie?
Penis z żylakami powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego - objawy, leczenie
Prostata pokazana na przekroju
Przerost gruczołu krokowego - objawy, leczenie, icd10
Wodniak jądra u mężczyzn
Wodniak jądra u dziecka i u dorosłych - objawy, leczenie
osoba z zapaleniem prostaty
Zapalenie gruczołu krokowego - objawy, leczenie, leki

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!