Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?

Masło klarowane - określane też jako hasło ghee - jest używane przez kucharzy w najlepszych restauracjach. Ma wielkie właściwości odżywcze i zdrowotne. Masło klarowane to produkt, który powinien znaleźć się w każdej kuchni. Jak przeprowadza się klarowanie masła?
Masło klarowane
Źródło: 123RF

Spis treści

Masło klarowane to masło pozbawione pochodzących z mleka substancji stałych. To czysty tłuszcz pozbawiony białka i wody. Można rozgrzewać je do wysokich temperatur. Punkt dymienia masła klarowanego to 252° Celsjusza, a więc temperatura wyższa niż w przypadku większości olejów.

Klarowane masło ma najwększą tradycję w kuchni indyjskiej. Właśnie w Indiach masło klarowane jest określane jako "ghee" lub "ghi".

Masło klarowane - do kanapek, gotowania i smażenia

Klarowane msło dzięki delikatnemu, słodkawemu i lekko orzechowemu posmakowi masło klarowane wydobywa wspaniały smak ze smażonych na nim potraw. Przekonamy się o tym jedząc zwykłą kanapkę z posmarowanym nim pieczywem lub smażąc na nim jajecznicę.

Ajurweda opisuje, że masło klarowane to jeden z najlepszych tłuszczów do gotowania, ponieważ zwiększa odżywczość potraw oraz poprawia wchłanianie. Można wykorzystywać je do gotowania, smażenia, pieczenia oraz spożywać jako tłuszcz do kanapek.

Masło klarowane a zdrowie - właściwości lecznicze

Klarowane masło zarządza tkankami ciała i równoważy gospodarkę hormonalną. Według ajurwedy odpowiednia ilość tego tłuszczu w organizmie zapewnia sprawny umysł i ciało, odporność na choroby i jest niezbędna do osiągnięcia długowieczności.

Masło klarowane wpływa na gojenie się ran i stanów zapalnych żołądka i jelit, takich jak owrzodzenia czy zapalenia okrężnicy. Ponadto zawiera kwasy tłuszczowe o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych.

Jak zrobić masło klarowane - przepis

Najlepiej pozyskać masło klarowane od krów hodowanych metodami ekologicznymi. Taki produkt możemy kupić w sklepach ekologicznych lub nieraz w supermarketach, takich jak: Lidl, Biedronka czy Carrefour.

Istnieje również bardzo prosta i mało czasochłonna, domowa metoda uzyskania masła klarowanego, które zrobimy ze zwykłego masła kupowanego w każdym sklepie spożywczym. Sprawdź przepis:

  1. W rondlu lub na patelni podgrzewaj 2 lub 3 kostki masła (nie solonego), pokrojone na mniejsze kawałki. Powoli doprowadź zawartość do wrzenia, nieustannie mieszając.
  2. Potem należy zmniejszyć ogień, aby masło tylko lekko bulgotało.
  3. Kiedy gromadząca się na wierzchu biała piana zacznie gęstnieć i powiększać się, należy ją zebrać.
  4. Znajdujący się pod spodem tłuszcz o żółtej, przezroczystej barwie, to już nasze masło klarowane. Gdy przestygnie kilka minut, należy je przelać do innego naczynia, najlepiej kamionkowego lub z ciemnego szkła.
  5. Należy je przelewać należy wolno i ostrożnie – wskazane jest też przecedzanie – tak aby nie wlać znajdującej się na samym dole białej ściętej zawartości.

Tak przygotowane masło, przechowywane w zamknięciu i chłodzie, nie będzie się psuło nawet przez kilka tygodni.

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

17766
Pytanie: W jakiej formie najczęściej stosujesz suplementy diety?

  Tabletki

  Syrop

  Proszek do rozpuszczania

  Krople

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!