Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

O czym może świadczyć mętny mocz? Przyczyny w ciąży, u dzieci i po nocy

Mętny mocz zazwyczaj jest manifestacją infekcji bakteryjnej układu moczowego. Jakie jeszcze mogą być przyczyny nieprzejrzystości uryny? Czy mętny mocz zawsze jest oznaką stanu chorobowego?
Mocz w próbówce
źródło:123RF
W skrócie
 • Mętny mocz najczęściej jest oznaką zapalenia pęcherza moczowego o podłożu bakteryjnym. To właśnie obecność bakterii wpływa na zmniejszoną przejrzystość uryny.
 • Zmętnienie moczu może być także manifestacją kamicy nerkowej, czyli choroby polegającej na tworzeniu się złogów w drogach moczowych.
 • Przejrzystość moczu u dzieci nie musi mieć związku z procesem chorobowym.
SPRAWDŹ TEŻ: Badanie ogólne moczu - wyniki i interpretacja. Ile ml potrzebne?
Spis treści

Ogólne badanie moczu należy do najbardziej podstawowych badań, zlecanych rutynowo przez lekarzy, w celu oceny stanu zdrowia pacjenta. Badanie pozwala wykryć przede wszystkim choroby nerek i dróg moczowych, ale wykonywane jest także w diagnostyce uszkodzeń nerek powstałych w przebiegu chorób układowych, metabolicznych, krążeniowych etc. Na ogólne badanie moczu składa się sprawdzenie podstawowych parametrów, takich jak:

Dodatkowo diagnosta laboratoryjny sprawdza, czy w moczu znajdują się następujące substancje: 

 • glukoza,
 • białko
 • związki ketonowe, 
 • urobilinogen, 
 • bilirubina, 
 • azotyny. 

W pierwszej kolejności są analizowane podstawowe parametry, takie jak barwa i przejrzystość badanej próbki. Przyjmuje się, że mocz u zdrowej osoby powinien być klarowny oraz mieć kolor słomkowo-żółty. Natomiast w stanach chorobowych staje się mętny oraz przybiera inną barwę - ciemnożółtą, czerwoną, a nawet białą. Jaka może być przyczyna mętnego moczu?

Reklama

Co oznacza mętny mocz? 

Mętny mocz najczęściej jest oznaką zapalenia pęcherza moczowego. Choroba charakteryzuje się obecnością drobnoustrojów w moczu. Warto jednak podkreślić, że za 80 proc. zachorowań odpowiadają bakterie, stanowiące mikroflorę jelita grubego (głównie pałeczka okrężnicy). 

Pozostałe przypadki zachorowań są wywołane przez paciorkowce kałowe (Enterococcus), pałeczki zapalenia płuc (Klebsiella), pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas) oraz niektóre grzyby i wirusy. Obecność bakterii jest jedną z najczęstszych przyczyn zmętnienia uryny.

Co warto zaznaczyć, warunkiem niezbędnym do zdiagnozowania zapalenia pęcherza moczowego jest obecność objawów chorobowych, takich jak pieczenie lub ból w czasie mikcji, częstomocz, parcie na pęcherz. W przypadku obecności drobnoustrojów, powodującej nieprzejrzystość moczu, jednakże bez występowania objawów chorobowych, stwierdza się tzw. bezobjawowy bakteriomocz, który zwykle nie wymaga leczenia. 

Reklama

Mętny mocz u dziecka

Co warto podkreślić, mętny mocz u dziecka nie musi być oznaką procesu chorobowego. Zmętnienie moczu może wynikać z obecności składników mineralnych, dostarczanych do organizmu wraz z dietą. Najczęściej mętny mocz jest efektem obecności fosforanów

W populacji dziecięcej stwierdza się większe stężenie fosforanów w urynie, co ma związek ze wzrastaniem i przebudową układu kostnego. W skład fosforanów wchodzi bowiem fosfor, który razem z wapniem odgrywa dużą rolę w budowie kości i zębów u dzieci. Stężenie fosforu w organizmie jest z kolei regulowane przez nerki (nadmiar jest wydalany wraz z moczem). Z tego powodu u dzieci w okresie wzrostu może występować zwiększona ilość fosforanów w moczu, powodująca jego zmętnienie. 

Warto pamiętać, że także dieta ma wpływ na zawartość fosforanów oraz przejrzystość moczu. Osoby na diecie jarskiej mają zazwyczaj zasadowy mocz, o mętnym kolorze i zwiększonej ilość fosforanów.

Reklama

Mętny mocz w ciąży

Co bardzo istotne, mętny mocz w ciąży, świadczący o możliwości zakażenia układu moczowego, bezwzględnie wymaga pogłębionej diagnostyki. W przypadku kobiet w ciąży nawet bezobjawowy bakteriomocz, który zwykle nie wymaga leczenia, jest wskazaniem do antybiotykoterapii. Niewyleczona infekcja układu moczowego stanowi bowiem zagrożenie zarówno dla kobiety w ciąży, jak i dziecka. Może doprowadzić do zahamowania wzrostu płodu, przedwczesnego porodu, poronienia, a nawet śmierci okołoporodowej. 

U kobiety zaś może skutkować odmiedniczkowym zapaleniem nerek, niewydolnością nerek, a nawet sepsą. 

Reklama

Biały mętny mocz

Na utratę przejrzystości moczu wpływa ponadto obecność leukocytów (ilość leukocytów jest określana w czasie sprawdzania osadu moczu). Mętny mleczny mocz z nadmiarem leukocytów także wskazuje na zakażenia układu moczowego (głównie pęcherza), ale może ponadto występować w stanach gorączkowych i przy odwodnieniu.

Z kolei mętny mocz z osadem powstałym z kryształków lub erytrocytów może być oznaką kamicy nerkowej – jednej z najczęstszych chorób nerek, którego polega na obecności złogów w układzie moczowym, potocznie nazywanych kamieniami. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Hanna Bielarczyk, Anna Ronowska, Sylwia Gul-Hinc, Mocz jako materiał diagnostyczny. Badania przyłóżkowe [w:] Diagnostyka laboratoryjna, tom 2, Gdańsk 2011.
 • Steven Alan Ringer, Kwasice cewkowe, Pediatria po Dyplomie vol. 15 nr 3, czerwiec 2011.
 • https://szp.uwm.edu.pl/sites/default/files/download/202003/badanie_ogolne_moczu_2015_0.pdf [dostęp 04.09.2021 r.]
 • https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/162717/zalewska-puchala%20pobranie%20moczu%20do%20badania%202001.pdf?sequence=1&isAllowed=y [dostęp 04.09.2021 r.]
 • http://a.umed.pl/pl/dydaktyka/doc/nefrologia/Nefrologia%20prelekcja%20stud%20V%20rok%20Bad%20diagn%20w%20nefrol%202014.pdf [dostęp 04.09.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ moczowy
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbki z moczem do badania ph
Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Przezroczysty mocz – efekt przepojenia czy objaw cukrzycy?
Próbki moczu
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Nerka z torbielem
Torbiele nerki: prosta i korowa - przyczyny, objawy, leczenie
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Ciężar właściwy moczu poniżej i powyżej normy - ile wynosi?
Osoba w czasie filtrowania krwi z toksyn
Co to jest dializa nerek i na czym polega?
Dziecko z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Jak się objawia zapalenie pęcherza u dziecka?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior