Ogólne badanie moczu należy do najbardziej podstawowych badań, zlecanych rutynowo przez lekarzy, w celu oceny stanu zdrowia pacjenta. Badanie pozwala wykryć przede wszystkim choroby nerek i dróg moczowych, ale wykonywane jest także w diagnostyce uszkodzeń nerek powstałych w przebiegu chorób układowych, metabolicznych, krążeniowych etc. Na ogólne badanie moczu składa się sprawdzenie podstawowych parametrów, takich jak:
- barwa,
- przejrzystość,
- ciężar właściwy,
- osad,
- odczyn pH.
Dodatkowo diagnosta laboratoryjny sprawdza, czy w moczu znajdują się następujące substancje:
- glukoza,
- białko,
- związki ketonowe,
- urobilinogen,
- bilirubina,
- azotyny.
W pierwszej kolejności są analizowane podstawowe parametry, takie jak barwa i przejrzystość badanej próbki. Przyjmuje się, że mocz u zdrowej osoby powinien być klarowny oraz mieć kolor słomkowo-żółty. Natomiast w stanach chorobowych staje się mętny oraz przybiera inną barwę - ciemnożółtą, czerwoną, a nawet białą. Jaka może być przyczyna mętnego moczu?
Reklama
Co oznacza mętny mocz?
Mętny mocz najczęściej jest oznaką zapalenia pęcherza moczowego. Choroba charakteryzuje się obecnością drobnoustrojów w moczu. Warto jednak podkreślić, że za 80 proc. zachorowań odpowiadają bakterie, stanowiące mikroflorę jelita grubego (głównie pałeczka okrężnicy).
Pozostałe przypadki zachorowań są wywołane przez paciorkowce kałowe (Enterococcus), pałeczki zapalenia płuc (Klebsiella), pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas) oraz niektóre grzyby i wirusy. Obecność bakterii jest jedną z najczęstszych przyczyn zmętnienia uryny.
Co warto zaznaczyć, warunkiem niezbędnym do zdiagnozowania zapalenia pęcherza moczowego jest obecność objawów chorobowych, takich jak pieczenie lub ból w czasie mikcji, częstomocz, parcie na pęcherz. W przypadku obecności drobnoustrojów, powodującej nieprzejrzystość moczu, jednakże bez występowania objawów chorobowych, stwierdza się tzw. bezobjawowy bakteriomocz, który zwykle nie wymaga leczenia.
Reklama
Mętny mocz u dziecka
Co warto podkreślić, mętny mocz u dziecka nie musi być oznaką procesu chorobowego. Zmętnienie moczu może wynikać z obecności składników mineralnych, dostarczanych do organizmu wraz z dietą. Najczęściej mętny mocz jest efektem obecności fosforanów.
W populacji dziecięcej stwierdza się większe stężenie fosforanów w urynie, co ma związek ze wzrastaniem i przebudową układu kostnego. W skład fosforanów wchodzi bowiem fosfor, który razem z wapniem odgrywa dużą rolę w budowie kości i zębów u dzieci. Stężenie fosforu w organizmie jest z kolei regulowane przez nerki (nadmiar jest wydalany wraz z moczem). Z tego powodu u dzieci w okresie wzrostu może występować zwiększona ilość fosforanów w moczu, powodująca jego zmętnienie.
Warto pamiętać, że także dieta ma wpływ na zawartość fosforanów oraz przejrzystość moczu. Osoby na diecie jarskiej mają zazwyczaj zasadowy mocz, o mętnym kolorze i zwiększonej ilość fosforanów.
Reklama
Mętny mocz w ciąży
Co bardzo istotne, mętny mocz w ciąży, świadczący o możliwości zakażenia układu moczowego, bezwzględnie wymaga pogłębionej diagnostyki. W przypadku kobiet w ciąży nawet bezobjawowy bakteriomocz, który zwykle nie wymaga leczenia, jest wskazaniem do antybiotykoterapii. Niewyleczona infekcja układu moczowego stanowi bowiem zagrożenie zarówno dla kobiety w ciąży, jak i dziecka. Może doprowadzić do zahamowania wzrostu płodu, przedwczesnego porodu, poronienia, a nawet śmierci okołoporodowej.
U kobiety zaś może skutkować odmiedniczkowym zapaleniem nerek, niewydolnością nerek, a nawet sepsą.
Reklama
Biały mętny mocz
Na utratę przejrzystości moczu wpływa ponadto obecność leukocytów (ilość leukocytów jest określana w czasie sprawdzania osadu moczu). Mętny mleczny mocz z nadmiarem leukocytów także wskazuje na zakażenia układu moczowego (głównie pęcherza), ale może ponadto występować w stanach gorączkowych i przy odwodnieniu.
Z kolei mętny mocz z osadem powstałym z kryształków lub erytrocytów może być oznaką kamicy nerkowej – jednej z najczęstszych chorób nerek, którego polega na obecności złogów w układzie moczowym, potocznie nazywanych kamieniami.