Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Biały mocz może też być sygnałem o chorobie. Dlaczego pojawia się taka barwa?

Biały mocz pojawia się u dzieci i dorosłych. Często wskazuje na zakażenia układu moczowego. Przeczytaj, kiedy należy zdiagnozować białą i mleczną barwę moczu.
Kobieta ma dolegliwości układu moczowego
źródło:123RF
W skrócie
 • Prawidłowy kolor moczu mieści pomiędzy żółtym a jasnożółtym kolorem. Odbarwieniu ulega na skutek picia dużej ilości płynów. Każda zmiana koloru może być sygnałem o chorobie.
 • Biały mocz najczęściej pojawia się jako objaw infekcji układu moczowego. U niektórych osób sugeruje choroby nerek lub zaburzenia metaboliczne. Warto każdą wątpliwość konsultować z lekarzem.
 • Jasna barwa moczu u kobiet w ciąży może oznaczać obecność bakterii, niebezpiecznych dla płodu. Konieczne jest w takich sytuacjach badanie moczu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu zakażenia w organizmie matki. U dzieci biały mleczny mocz wskazuje często na infekcje dróg moczowych.
SPRAWDŹ TEŻ: Kolor moczu – co oznacza i jaki jest prawidłowy? Choroby
Spis treści

Reklama

Co oznacza biały mocz? 

Biały mocz wzbudza u wielu osób niepokój i obawę co do możliwości pojawienia się choroby. Czy słusznie? Niektórzy zastanawiają się, czy kolor moczu ma znaczenie

Zanim pojawi się odpowiedź na to pytanie warto poznać, jaka jest prawidłowa barwa moczu. Właściwy kolor moczu mieści się pomiędzy jasnożółtym a żółtym. Zależy od ilości przyjmowanych płynów i stopnia nawodnienia organizmu. Zdrowy mocz może zawierać leukocyty, erytrocyty, nieliczne nabłonki i nie posiada bakterii. 

Najczęstszą przyczyną białego przezroczystego moczu jest picie dużych ilości wody, która rozcieńcza mocz. Zdarza się to często po intensywnych treningach, kiedy organizm dopomina się większego nawodnienia. Taki stan nie powinien wzbudzać niepokoju. Biały mocz pojawia się także w ciąży.

Problemy powstaje, jeśli biały mocz można zauważyć systematycznie, bez obiektywnie określonych przesłanek. Jakie są przyczyny białego moczu

Oto najważniejsze:

 • zapalenie dróg moczowych, wywołane bakteriami, które powoduje taką zmianę barwy,
 • chyluria czyli obecność chłonki (limfy), pojawiająca się na skutek infekcji pasożytniczych,
 • wrodzone wady układu limfatycznego,
 • nowotwory,
 • kamica nerkowa,
 • białkomocz,
 • zespół nerczycowy,
 • moczówka prosta.

Co oznacza biały kolor moczu w takich sytuacjach? Niestety może być objawem groźnych chorób, szczególnie, kiedy utrzymuje się dłużej niż dwa dni i nie jest jednorazowym przypadkiem. W takich okolicznościach należy skontaktować się z lekarzem. 

Reklama

Biały mętny mocz

Biały mocz pojawia się nie tylko w przezroczystej postaci, a także w formie mętnego płynu.Biały mętny mocz najczęściej oznacza zakażenie układu moczowego. 

Mocz jest zbiorem odpadów, przefiltrowanych przez nerki z krwi. Znajduje się w pęcherzu moczowym i wydalany w przejrzystej postaci nie powinien wzbudzać powodów do niepokoju. Jeśli pojawia się w mętnej postaci może oznaczać choroby i wymaga konsultacji lekarskiej. Najpierw jednak należy zastanowić się nad składem diety z danego dnia, przyjmowanymi lekami czy uprawianiem seksu. 

Wszystkie te elementy mogą mieć wpływ na mętność moczu. Ważna rolę w ocenie odgrywa także ogólne samopoczucie.  

Jakie są najczęstsze przyczyny mętnego białego moczu? Oto one:

 • zakażenie dróg moczowych, które wywołuje zwiększenie objętości białka w moczu,
 • infekcje bakteryjne dróg moczowych kobiet ciężarnych,
 • infekcje nerek, którym towarzyszy ropa w moczu, dająca mu mętny obraz,
 • kamica nerkowa,
 • ropne schorzenia układu moczowego, które charakteryzuje biały mocz jak mleko,
 • cukrzyca wywołująca mętną białą barwę moczu,
 • choroby serca, które wpływają na drogi moczowe,
 • nowotwory.

Biały mocz w ciąży 

Prawidłowa barwa moczu kobiety ciężarnej nie powinna odbiegać od normalnego koloru. W czasie ciąży organizm kobiety funkcjonuje inaczej, ale sama ciąża nie wpływu na barwę i przejrzystość moczu. W normalnych warunkach zdrowej ciąży nie powinno być odstępstw od ogólnie przyjętej normy. 

Problemy pojawiają się, gdy jest zauważalny biały osad w moczu w ciąży. Taka mętna konsystencja i biały kolor moczu mogą wskazywać na obecność bakterii w moczu, które zagrażają nie tylko przyszłej mamie, ale także płodowi. 

Ciężarne kobiety mają większe predyspozycje do „łapania” zakażeń z uwagi na działanie hormonów, które obniża napięcie cewki moczowej. Rozrastająca się macica uciska na pęcherz moczowy i wywołuje zaleganie uryny, a to idealna pożywka dla bakterii. 

Biały mocz może być pierwszym sygnałem o rozprzestrzeniającym się zakażeniu bakteryjnym układu moczowego. Szczególnie niebezpieczne są bakterie E. coli w moczu, które bardzo często nie dają innych objawów zakażenia. Ich duże namnożenie może być nawet przyczyną przedwczesnego porodu lub nawet poronienia.     

Każda zmiana koloru jest sygnałem o możliwym zagrożeniu dla dziecka. Ciąża to czas szczególnej dbałości o jego rozwój i żadne odstępstwa nie powinny być bagatelizowane.

Reklama

Biały mocz u dziecka

Prawidłowy mocz u dziecka powinien mieć słomkową i przejrzystą barwę. Tak jak u dorosłych, jego odcień może ulec zmianie na skutek spożywanych wcześniej pokarmów

Biały mocz u dziecka pojawia się często po wypiciu dużej ilości wody i pełnym nawilżeniu organizmu. Ale ta przyczyna nie stanowi zagrożenia i nie powinna a niepokoić rodziców.

Biały osad w moczu dziecka jest bardzo często pierwszym sygnałem o rozwijającej się infekcji bakteryjnej dróg moczowych. Częsta przyczyną takich infekcji u dzieci jest bakteria E.coli (Escherichia coli), która wywołuje duże zmętnienie moczu i jego mleczna barwę. 

Mętnej konsystencji często towarzyszy także nieprzyjemny zapach moczu. Mleczny mocz u dzieci może także wywoływać obecność białych krwinek, śluzu lub tłuszczu. Każdy przypadek należy indywidualnie skonsultować z lekarzem. Jeśli biała barwa utrzymuje się dłużej i towarzyszą jej dodatkowe nieprzyjemne objawy warto skorzystać z pomocy lekarza i wykonać badanie moczu. 

Zupełnie inaczej wygląda mocz u noworodków i małych niemowlaków. Z reguły jest bardzo jasny i nie wydziela żadnego zapachu. Biały mocz u niemowlaka nie powinien wzbudzić niepokoju rodziców do 3 miesiąca życia. 

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Górnicka „Choroby układu moczowego” (eBook), AWM Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, 2013 r., ISBN 978-83-7250-849-2,
 • J. Mańdziuk „Podstawowe objawy i ich różnicowanie w chorobach układu moczowego”, Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Mocz
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?
Próba moczu z erytrocytami
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Ketony w moczu (ketonuria) - jakie są jej przyczyny i objawy?
Próbka moczu do badania ketonurii
Podobne artykuły
Próbki z moczem do badania ph
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbki z różnymi kolorami moczu
Kolor moczu - jak wygląda prawidłowy? Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie moczu
Badanie próbki z moczem
Białko w moczu - normy. Co oznacza podwyższony poziom?
Próbka moczu do badania escherichia coli
Bakteria Escherichia coli w moczu (pałeczki okrężnicy) - objawy i leczenie
Próbka moczu do badania
O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!