Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Nerwiakowłókniakowatość - objawy zespołu Recklinghausena

Nerwiakowłókniakowatość to choroba dziedziczna objawiająca się powstawaniem na ciele licznych, niezłośliwych nowotworów pochodzenia nerwowego. Po jakich jeszcze objawach można poznać chorobę Recklinghausena? Jak ją leczyć?
Nieuleczalna choroba genetyczna
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Nerwiakowłókniakowatość - co to za choroba?

Nerwiakowłókniakowatość to choroba genetyczna pochodzenia nerwowego, która cechuje się powstawaniem na ciele chorego licznych guzów nazywanych nerwiakowłókniakami. Guzy te są niezłośliwe, jednak istnieje ryzyko, że przerodzą się w guzy złośliwe. Nerwiakowłókniakowatość należy do chorób nazywanych fakomatozami. U chorych cierpiących na nerwiakowłókniakowatość niestety częściej występują glejaki, oponiaki czy guzy chromochłonne rdzenia nadnerczy.

Nerwiakowłókniakowatość występuje w dwóch odmianach: nerwiakowłókniakowatość typu 1 (choroba Recklinghausena) i nerwiakowłókniakowatość typu 2 (dawniej neurofibromatoza nerwu słuchowego lub typu centralnego).

Reklama

Nerwiakowłókniakowatość - objawy

Nerwiakowłókniakowatość typu 1

Nerwiakowłókniakowatość typu 1, inaczej choroba Recklinghausena, charakteryzuje się powstawaniem licznych nerwiakowłókniaków (podskórnych i skórnych guzów), plam na skórze w kolorze kawy z mlekiem, piegów pod pachami i w pachwinach, a także zmianami barwnikowymi tęczówki (guzkami Lischa). Nerwiakowłókniak jest zbudowany z tkanki nerwowej i włóknistej. Guzy powoli, ale stale się powiększają, powodując deformacje ciała.

Do innych objawów zespołu Recklinghausena zalicza się zmiany kostne: skoliozę, dysplazje kostne, zwężenie kości długich.

Dodatkowo, ponieważ nerwiakowłókniakowatość to choroba o podłożu nerwowym, guzy mogą się pojawiać także wewnątrz ciała, w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Chorzy na nerwiakowłókniakowatość chorują często na padaczkę, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze.

Nerwiakowłókniakowatość typu 2

Nerwiakowłókniakowatość typu 2 to choroba objawiająca się nerwiakami nerwów słuchowych, plamami kawowymi, oponiakami. Choroba ta zaczyna się najczęściej od zaburzeń słuchowych, a to za sprawą guzów powstających w obrębie nerwów słuchowych. Z czasem, na skutek rozrostu guzów, dochodzi do  chorób neurologicznych, zaburzeń równowagi, zaćmy. Plamy kawowe pojawiają się rzadziej, częściej w chorobie von Reckinghausena. Nerwiakowłókniakowatość typu 2 dużo częściej prowadzi do rozwoju innych, złośliwych guzów: guza Wilmsa, guza chromochłonnego nadnerczy, mięsaka prążkowanokomórkowego czy białaczki.

Zobacz też: Czerwone plamy na twarzy - przyczyny i leczenie

Nerwiakowłókniakowatość u dzieci

Nerwiakowłókniakowatość u dzieci (typu 1) najczęściej rozpoznaje się poprzez zmiany skórne w kolorze kawy z mlekiem. Pojawiają się one zazwyczaj już w okresie niemowlęcym. Plamy są płaskie i gładkie, występują najczęściej na tułowiu i kończynach, rzadko na twarzy.

W chorobie Reckinghausena u dzieci wcześnie pojawiają się też guzki tęczówki, tzw. guzki Lischa. Dzieci cierpiące na chorobę Reckinghausena są z reguły niższe, bardziej bojaźliwe od rówieśników, nieco niezdarne. Mają trudności z czytaniem, pisaniem, koncentracją.

Około 6. roku życia na skórze dziecka można zauważyć nerwiakowłókniaki. Większość zwiastujących chorobę Recklinghausena objawów pojawia się między 5 a 10 rokiem życia.

Natomiast nerwiakowłókniakowatość typu 2 najczęściej rozpoznaje się u dzieci po zaburzeniach słuchu.

Reklama

Choroba Reckilnghausena - dziedziczenie

Nerwiakowłókniakowatość to choroba genetyczna dziedziczona autosomalnie dominująco, co oznacza, że zapadnie na nią nawet osoba, która posiada tylko jeden nieprawidłowy gen.

Jeśli jeden z rodziców jest chory na nerwiakowłókniakowatość to prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u dziecka wynosi 50 procent. W dziedziczeniu autosomalnym dominująco płeć potomstwa nie ma znaczenia. 

Reklama

Choroba Recklinghausena - jak ją leczyć?

Choroba Reckinghausena i nerwiakowłókniakowatość typu 2 to choroby dziedziczne i niestety nieuleczalne. Leczenie przebiega objawowo i zależy od konkretnego przypadku.  Nerwiakowłókniaki skóry usuwa się chirurgicznie, zmiany nowotworowe w mózgu wymagają interwencji neurochirurgicznej. Jeżeli chory na nerwiakowłókniakowatość cierpi na padaczkę, konieczne jest leczenie farmakologiczne. Chorzy na nerwiakowłókniakowatość typu 1 (chorobę Recklinghausena) prowadzą długie, normalne życie. Niestety nerwiakowłókniakowatość typu 2 często prowadzi do wystąpienia złośliwych guzów, dlatego ważne jest by jak najszybciej postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Czytaj również: 

Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Onkologia
Przyzwojak: objawy i leczenie. Co atakuje i czy jest groźny?
Kobieta wyczuwa zmiany w szyi
HTLV 1 - wirus wywołujący białaczkę i chłoniaka - objawy, leczenie
Wirus HTLV 1
Zwłóknienie szpiku - przyczyny, objawy, leczenie
Szpik kostny
Podobne artykuły
Kobieta z chorobą nowotworową
Co przysługuje osobie chorej na nowotwór?
Pielęgniarka pociesza dziewczynę chorą na raka i zastanawia się, jak z nią rozmawiać
Jak rozmawiać z chorym na raka? Rady psychoonkologa
Mikroskopowy obraz włókniakomięsaka
Włókniakomięsak - objawy i rokowania. Gdzie się rozwija?
Zespoły mielodysplastyczne
Zespoły mielodysplastyczne - objawy, rokowania, leczenie
Próbki krwi w laboratorium
Nadpłytkowość samoistna - objawy, rokowania, dieta

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!