Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Zespól Hornera - leczenie i przyczyny objawu Hornera

Zespół Hornera (inaczej objaw Hornera) to choroba, a właściwie zespół objawów, powstały w wyniku uszkodzenia lub przerwania unerwienia współczulnego oka, znajdującego się pomiędzy okiem a pniem mózgu. Sprawdź, jakie ma zespół Hornera objawy, a także czy można się z tego wyleczyć?
Badanie oka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zespół Hornera - co to za choroba?

Zespół Hornera określany jest także jako objaw Hornera, syndrom Hornera lub po prostu jako choroba Hornera. Pod tymi nazwami kryje się zaburzenie funkcjonowania układu współczulnego w obrębie oka. Po raz pierwszy zaburzenie to opisał w 1869 roku szwajcarski okulista – Johann Friedrich Horner.

Układ współczulny to obok układu przywspółczulnego, jedna z dwóch głównych części autonomicznego układu nerwowego. Odpowiedzialny jest za mobilizację organizmu i utrzymanie go w homeostazie.

Reklama

Zespół Hornera - objawy

Na zespół Hornera czy objaw Hornera składa się cały zespół objawów, takich jak:

- zwężenie szpary powiekowej spowodowane porażeniem lub osłabieniem mięśni tarczkowych, z reguły zwężenie powstaje na skutek opadnięcia górnej powieki lub uniesienia dolnej (ptosis, ptoza)

- zwężenie źrenicy oka spowodowane działaniem mięśnia zwieracza źrenicy bez opozycji rozwieracza, źrenica jest zwężona niejako na stałe - nie rozszerza się w ciemności, powstaje anizokoria, czyli nierówność źrenic (miosis, mioza)

- zapadnięcie gałki ocznej do oczodołu spowodowane porażeniem mięśnia oczodołowego (enophtalmus, enoftalmia)

- różnobarwność tęczówek, z reguły ta dotknięta zespołem Hornera jest jaśniejsza

- źrenica oka rozszerza się bardzo wolno

Reklama

Zespół Hornera- przyczyny

Objaw Hornera powstaje na skutek uszkodzenia jakiegokolwiek fragmentu ciała odpowiedzialnego za unerwienie gałki ocznej, czyli poprzez uszkodzenie odcinka szyjnego rdzenia kręgowego, uszkodzenie tętnicy szyjnej wewnętrznej, porażenie splotu barkowego lub uszkodzenie pnia współczulnego. Do tego ostatniego dochodzi najczęściej, kiedy zwoje szyjne zostają uciśnięte w różnych stanach chorobowych. Często przyczyną ucisku na zwoje szyjne jest guz Pancoasta. Uszkodzenie układu współczulnego może być wrodzone, ale także może powstać w wyniku urazu głowy lub szyi lub być efektem źle wykonanego zabiegu chirurgicznego.

Do innych przyczyn syndromu Hornera zalicza się:

Reklama

Zespół Hornera  a guz Pancoasta

Guz Pancoasta to rak oskrzela umiejscowiony w szczycie płuca, który często nacieka na położone w sąsiedztwie: szyjną część pnia współczulnego i splot barkowy. Guz Pancoasta poza ptozą, miozą czy enoftalmią, powoduje też zmniejszenie lub całkowity brak pocenia się na części głowy i/lub przekrwienie części głowy, w miejscu, gdzie doszło do uszkodzenia. Dodatkowo może także powodować wytrzeszcz, obniżenia ciśnienia w gałce ocznej, zmianę składu łez.

Czytaj również: Drganie powieki - przyczyny drgającej powieki i oka

Reklama

Objaw Hornera – diagnostyka

Choroba Hornera jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Niekiedy wystarczy analiza objawów i wykonanie badania oka, ale istnieją też testy, które pozwolą na stuprocentowe postawienie diagnozy.

Jednym z nich jest test polegający na wprowadzeniu do oka jednoprocentowego roztworu kokainy. U osoby zdrowej źrenica powinna się rozszerzyć. Jeśli natomiast tak się nie stanie, oznacza to, że doszło do uszkodzenie zakończeń nerwowych i stąd brak reakcji na kokainę.

Drugi test to test sympatykomimetyków, czyli leków pobudzających współczulny układ nerwowy. Podobnie jak w pierwszym przypadku, jeśli układ współczulny jest uszkodzony, nie zareaguje on na sympatykomimetyki.

By rozpoznać zespół Hornera, wykonuje się także test polegający na podaniu do oczu półprocentowego roztworu apraklonidyny. Jeśli pacjent ma syndrom Hornera, źrenica rozszerzy się, natomiast zdrowa źrenica nie zareaguje w ogóle lub w minimalnym stopniu.

Można jeszcze wykonać test sprawdzający opóźnienie rozszerzania się źrenicy.

Reklama

Zespół Hornera – leczenie

Leczenie polega przede wszystkim na znalezieniu przyczyny wystąpienia objawu Hornera i eliminacji choroby, która dała zespół objawów nazywanych chorobą Hornera. Lekarz powinien zatem w pierwszej kolejności zlecić wykonanie badania RTG płuc, by wykluczyć guz Pancoasta. Następnie pacjent powinien mieć wykonaną tomografię głowy, by wykluczyć udar, tętniaka czy inny uraz głowy. Lekarz powinien przeprowadzić kompleksową diagnostykę pod kątem wszystkich chorób, które mogą objawić się wystąpieniem syndromu Hornera.

Zobacz: Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby oczu i wady wzroku
Zapalenie spojówek u dzieci – czy można się zarazić? Czym leczyć?
Dziecko z zapaleniem spojówek
Najczęściej występujące wady wzroku - jak sobie z nimi radzić?
Okulary na wady wzroku
Przyczyny występowania oczopląsu
Pacjent z oczopląsem
Podobne artykuły
Chłopiec z gronkowcem w oku
Gronkowiec w oku – objawy, przyczyny, leki. Jest zaraźliwy?
Ludzkie oko z objawem zapalenie nerwu wzrokowego
Zapalenie nerwu wzrokowego - jak się objawia i leczy?
Badanie oka
Zespól Hornera - leczenie i przyczyny objawu Hornera
Guzek na powiece przy oku
Jak wygląda gradówka na oku? Poznaj przyczyny i domowe sposoby leczenia
Osoba z pękniętym naczynkiem w oku
Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!