Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Nie tylko hemoroidy - dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do proktologa

Mam hemoroidy – to pierwsza myśl towarzysząca pacjentom, którzy zauważają niepokojące objawy ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęściej zalicza się do nich ból, świąd, pieczenie okolicy odbytu, wyczuwalne guzki lub zgrubienia oraz krew, która pojawia się w toalecie podczas wypróżniania. Czy zawsze oznaczają one chorobę hemoroidalną? Absolutnie nie! Proktolodzy ostrzegają, by nie utożsamiać wszystkich dolegliwości jedynie z tym problemem, a tym bardziej ich nie bagatelizować. Podpowiadamy, czym charakteryzują się różne choroby okolic odbytu, jak powstają, jak się leczy i kiedy konieczna jest wizyta u proktologa.
Mężczyzna cierpi na dolegliwości odbytu
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Czym są i jak powstają hemoroidy?

Wielu pacjentów jest przekonanych, że hemoroidy to jednostka choroba. Tymczasem jest to określenie splotów naczyń krwionośnych, które ma każdy człowiek. Każdy ma hemoroidy (guzki krwawnicze), jednak nie każdy cierpi z powodu choroby hemoroidalnej, powstającej na skutek nieprawidłowego funkcjonowania wspomnianych struktur.

W prawidłowych warunkach hemoroidy pozostają niewielkimi, niewyczuwalnymi poduszeczkami, których zadaniem – wraz ze zwieraczami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi – jest utrzymywanie szczelności odbytu.

W związku z tym, że zwieracze przez większość czasu pozostają napięte, w hemoroidach gromadzi się krew. Dzięki temu mogą one ciasno do siebie przylegać i tworzyć blokadę dla treści jelitowej, która w przeciwnym wypadku mogłaby zostać usunięta z organizmu w niekontrolowany sposób.

Fizjologicznie podczas defekacji mięśnie okrężne, czyli zwieracze, rozluźniają się. Tym samym z hemoroidów odpływa krew, a stolec może być oddany bez przeszkód.

Kiedy dochodzi do choroby hemoroidalnej, guzki krwawnicze nadmiernie napełniają się, a następnie nie zostają do końca opróżnione. Podczas wypróżnienia zostają uszkodzone przez masy kałowe, na skutek czego tracą prawidłową strukturę – stają się mniej elastyczne i wpadają do kanału odbytu.

Z każdą kolejną wizytą w toalecie stolec podrażnia hemoroidy, przesuwając je coraz niżej (aż do wypadnięcia poza zwieracz) i nasilając przykre dolegliwości, takie jak: krwawienie podczas defekacji, świąd, ból, wrażenie niepełnego wypróżnienia, ucisku i wilgoci w okolicy odbytu.

Co istotne, objawy choroby hemoroidalnej mają tendencję do nasilania się stopniowo. W pierwszym okresie zwykle obserwuje się jedynie delikatne krwawienie. Kolejne symptomy pojawiają się wraz z upływem czasu i zaostrzaniem choroby – o ile nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Reklama

Przyczyny powstawania hemoroidów

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej, to m.in.:

  • Częste zaparcia – intensywne napinanie brzucha (wraz z towarzyszącym mu wzrostem ciśnienia) podczas wypróżniania sprawia, że hemoroidy nie są całkowicie opróżniane z krwi. Powstawaniu zaparć sprzyja
  • Nieprawidłowa dieta (zwłaszcza niedostateczna podaż błonnika pokarmowego i przyjmowanie zbyt małej ilości wody), brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia.
  • Ciąża – podczas ciąży organizm kobiety zwiększa podatność tkanek na rozciąganie (przede wszystkim poprzez wzrost poziomu progesteronu), co ma przygotować pacjentkę do porodu siłami natury. Często zmiany te sprawia ją jednak, że hemoroidy się rozluźniają. Co więcej, powiększona macica wywiera ucisk na naczynia, powodując zwiększenie ilości krwi w guzkach. U części kobiet dolegliwości związane z hemoroidami cofają się w ciągu kilku tygodni po porodzie, u innych utrzymują się i wymagają specjalistycznego leczenia.
  • Predyspozycje genetyczne – u części pacjentów obserwuje się zwiększoną skłonność do rozciągania tkanek i wypadania hemoroidów poza zwieracze. Najczęściej jest ona związana z czynnikami genetycznymi.

Do powstawania hemoroidów istotnie przyczynia się również zaawansowany wiek pacjentów i naturalna utrata elastyczności tkanek, do jakiej dochodzi pod wpływem starzenia się organizmu.

Reklama

Leczenie proktologiczne – operacja hemoroidów

W początkowej fazie choroby stosuje się leczenie zachowawcze – zmianę stylu życia oraz środki farmakologiczne. Jeżeli problem jest zaawansowany lub powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy rozważyć możliwość operacyjnego leczenia hemoroidów, z wykorzystaniem fal radiowych (w ten sposób przeprowadza się autorski zabieg RAFAELO w Kriocentrum), specjalistycznego staplera podciągającego wypadające guzki lub termicznej ablacji.

Nowoczesne metody leczenia choroby hemoroidalnej są przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dzięki temu nie obciążają organizmu pacjenta i pozwalają na natychmiastowy powrót do codziennej aktywności.

Reklama

Szczelina odbytu – kiedy pojawia się krew

Szczelina odbytu powstaje, kiedy dojdzie do linijnego pęknięcia anodermy – skóry pokrywającej kanał odbytu. Do urazu dochodzi zwykle podczas wypróżniania. Pacjenci odczuwają wówczas silny ból (może on utrzymywać się przez kilka godzin po defekacji), a także krwawienie z odbytu, które często jest obfite.

Przyczyny powstawania szczeliny odbytu są zróżnicowane i bywają trudne do określenia. Bez wątpienia dużą rolę odgrywa tutaj nadmierne napięcie spoczynkowe zewnętrznego zwieracza odbytu, które upośledza proces przepływu krwi przez anodermę. Chorobie często towarzyszą zaburzenia wypróżniania – zarówno zaparcia, jak i biegunki.

U 6 na 10 pacjentów szczelinę odbytu udaje się wyleczyć dzięki odpowiednim działaniom zachowawczym – zmianie diety, stosowaniu określonych środków farmakologicznych oraz rozluźnianiu mięśnia zwieracza odbytu poprzez nasiadówki i korzystanie z ćwiczeń wskazanych przez proktologa.

W najtrudniejszych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne – sfinkterotomię klasyczną lub laserową. Zabieg polega na przecięciu części włókien mięśniowych zwieracza zewnętrznego.

Reklama

Zakrzepica splotu okołoodbytniczego – bolesny problem

Zakrzep splotu okołoodbytniczego objawia się nagłym, przeszywającym bólem. Na brzegu zwieracza zewnętrznego pojawia się fioletowy, niezwykle tkliwy guzek – podrażnianie go powoduje nasilenie dolegliwości. W związku z tym pacjenci zgłaszają problemy z defekacją, podmywaniem się, a nawet siedzeniem.

Do zakrzepicy najczęściej dochodzi na skutek intensywnego wysiłku (np. podniesienia dużego ciężaru) lub długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Czasami doświadczają go również pacjenci zmagający się z zaparciami.

Leczenie zakrzepicy okołoodbytowej jest nieskomplikowany, trwa kilkanaście minut i przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Polega na nacięciu guzka i opróżnieniu go ze skrzepu, który odpowiada za dolegliwości bólowe. Zabieg natychmiast uwalnia pacjenta od bólu, przynosząc wyczekaną ulgę.

Ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia powikłań (np. powstanie fałdy okołoodbytniczej) zaleca się przeprowadzenie zabiegu proktologicznego w ciągu 72 godzin od wystąpienia pierwszych dolegliwości.

Reklama

Fałdy okołoodbytnicze – problem estetyczny i higieniczny

Fałdy okołoodbytniczne to dolegliwość, która wiąże się z występowaniem przerośniętych, nadmiernie rozciągniętych – od kilku milimetrów do dwóch centymetrów – fragmentów anodermy, czyli skóry w okolicach odbytu. Najcześciej występuje u osób po nieleczonej zakrzepicy odbytu.

Pacjenci, którzy zmagają się z tym problemem, zwykle nie doświadczają bólu, jednak miewają problem z utrzymaniem odpowiedniej higieny. Skutkiem tego bywają stany zapalne, świąd odbytu i inne, nieprzyjemne dolegliwości. Co więcej, fałdy okołoodbytnicze prezentują się nieestetycznie, powodując u pacjentów psychiczny dyskomfort i utrudniając prowadzenie satysfakcjonującego życia intymnego.

Do usunięcia fałdów okołoodbytniczych wykorzystuje się laser CO2. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i najczęściej trwa około 20 minut.

Reklama

Kiedy warto umówić się do proktologa?

Wizyta u proktologa zwykle wzbudza spore emocje. I nic w tym dziwnego, skoro okolice odbytu są obszarem intymnym, a wszelkie dolegliwości w tym obszarze, uznaje się za wstydliwe. Warto jednak zerwać z tym myśleniem. Zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się poważne problemy.

Objawem alarmującym dla każdego pacjenta powinno być krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Każde zdarzenie tego typu powinno zostać skonsultowane z proktologiem! Pomimo tego, że krwawienie okolic odbytu najczęściej związane jest z niegroźnymi hemoroidami lub szczeliną odbytu, może świadczyć również o poważniejszych chorobach, w tym o nowotworach złośliwych.

Wizyta u proktologa może uratować zdrowie, a w pewnych przypadkach nawet życie pacjentów. W sytuacjach, kiedy problemem są mniej poważne dolegliwości – jak te, w których wspomnieliśmy w powyższym artykule – leczenie i zabiegi proktologiczne mogą znacząco poprawić komfort życia i uchronić przed przykrymi powikłaniami chorób okolic odbytu.

Dowiedz się więcej na temat hemoroidów oraz leczenia chorób związanych z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowym na stronie kriocentrum.com 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odbyt i defekacja
Wymaz z odbytu - jak jest pobierany i w jakim celu?
Patyczki do wymazu z odbytu
Gumkowanie hemoroidów (metoda Barrona) – czy boli? Przebieg zabiegu i zalecenia po
młoda kobieta zwija się z bólu wywołanego przez hemoroidy - rozwiązaniem problemu jest gumkowanie hemoroidów
Bóle odbytu - jak je leczyć?
Kobietę boli odbyt
Podobne artykuły
Kolory stolca
Jaki jest prawidłowy kolor stolca? Sprawdź, jaki kolor kału powinien cię niepokoić
Człowiek siada na kaktusie
Hemoroidy (żylaki odbytu) - objawy i leczenie. Jak wyglądają i czy znikną?
Mężczyzna cierpiący z powodu krwawień z okolic odbytu
Krwawienie z odbytu - jakie są przyczyny jednorazowego i nawracającego?
Polip w odbycie
Polipy odbytu - objawy, usuwanie i leczenie
Osoba cierpiąca na zewnętrzne żylaki odbytu
Hemoroidy zewnętrzne - jak wyglądają i czy pękają? Maści, leki, ćwiczenia i czopki

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!