Najzdrowsze miejsce w internecie

Maść na oparzenia dla dzieci i niemowląt. Jaką wybrać?

Maść na oparzenia skóry wrzątkiem i słońcem, a także na odparzenia pieluszkowe, alergię kontaktową, czy atopowe zapalenie skóry – czy jest jeden środek na wszystkie tego typu urazy i dolegliwości? Jaką wybrać maść dla dzieci? Dlaczego szczególną uwagę warto zwrócić na preparaty zawierające w swoim składzie alantoinę i pantenol?
Dziecko sięgające po patelnię
Fot. 123RF
Spis treści

Maść na oparzenia 

Maść na oparzenia jest preparatem o szerokim spektrum zastosowań, od typowych uszkodzeń termicznych, przez chemiczne, aż po urazy skóry związane ze stanami zapalnymi i owrzodzeniami. Środki tego typu znajdują zastosowanie w leczeniu i pielęgnacji: 

  • oparzeń termicznych wrzątkiem, ogniem, żelazkiem, kuchenką, 
  • oparzeń chemicznych kwasami i innego typu substancjami żrącymi
  • oparzeń radiacyjnych (promieniowanie słoneczne, RTG)
  • odparzeń skóry (np. pieluszkowe zapalenie skóry)
  • przewlekłych stanów zapalnych skóry w przebiegu schorzeń takich jak łuszczyca, a także łojotokowe oraz atopowe zapalenie skóry
  • owrzodzeń, występujących np. w przypadku odleżyn
  • trudno gojących się ran.

Czy jest możliwe, aby wszystkie te założenia spełniał jeden środek leczniczy, który w dodatku może być stosowany do pielęgnacji delikatnej skóry małych dzieci?

Maść na oparzenia dla dzieci 

Maść na oparzenia dla dzieci uwzględniać musi wyjątkową delikatność skóry w pierwszych miesiącach i latach życia oraz wszystkie jej specyficzne parametry, takie jak pH, czy skłonność do przesuszania się. Jednocześnie preparat tego typu odpowiadać musi na typowe wyzwania wieku niemowlęcego oraz wczesnodziecięcego. A należą do nich takie problemy zdrowotne, jak: 

W przebiegu większości z nich pojawiają się typowe objawy skórne, takie jak rumień, obrzęk, niekiedy krostki i grudki, czemu zazwyczaj towarzyszy nadmierne łuszczenie się skóry, silny świąd oraz bolesność. Jakie składniki powinna zawierać maść na oparzenia dla niemowląt, aby eliminować tego typu symptomy? 

Najlepsza maść na oparzenia dla niemowląt 

Wśród wszystkich substancji czynnych stosowanych w leczeniu dziecięcych dermatoz, wyróżnić należy dwie, cechujące się wyjątkową skutecznością. To alantoina oraz dekspantenol. Obie od lat są na szeroką skalę wykorzystywane przez przemysł kosmetologiczny oraz farmaceutyczny. Pierwsza z nich jest pochodną mocznika. Działa keratolitycznie – zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka i wspiera proces usuwanie martwych, zrogowaciałych tkanek. Ponadto alantoina stymuluje mechanizmy podziałów komórkowych oraz ziarninowania, dzięki czemu przyspiesza odbudowę uszkodzonych powierzchni.

Ma też działanie nawilżające, kojące, łagodzące. Podobne właściwości wykazuje dekspantenol, czyli 50-procentowy roztwór pantenolu w glikolu propylenowym. Substancja ta dodatkowo działa przeciwzapalnie. W leczeniu oparzeń, odparzeń i ran, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie obu substancji jednocześnie, tak by wykorzystać efekt synergii. Czy istnieją preparaty zawierające w swoim składzie zarówno alantoinę jak i dekspantenol? Tak. W aptekach dostępne są maści na oparzenia dla niemowląt. Są one przeznaczone przede wszystkim do pielęgnacji skóry małych dzieci, ale też między innymi dla młodych mam, cierpiących z powodu podrażnień błon śluzowych po porodzie, czy sutków w związku z laktacją. 

zdrowie
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Przeczytaj artykuł

Maść na oparzenia skóry wrzątkiem 

Składniki w nich zawarte pozwalają też stosować ją jako maść na oparzenia skóry wrzątkiem i gorącymi przedmiotami, a także - maść na oparzenia słoneczne, jakże często będące efektem pierwszych dłuższych spacerów w letnie dni. W obu przypadkach preparat będzie natłuszczać skórę, minimalizować uczucie bolesności i świądu, a także redukować obrzęk. Niezwykle istotne jest też ograniczanie łuszczenia się i usuwanie martwego naskórka oraz przyspieszanie procesów gojenia.

Stosowanie tego typu maści na oparzenia często jest też warunkiem ograniczenia zasięgu uszkodzeń jedynie do wierzchnich warstw naskórka i skóry. Pamiętać należy, że w przypadku oparzeń, za wszelką cenę należy powstrzymać proces degradacji głębiej położonych tkanek. 

Maść na oparzenia bez recepty 

Zarówno alantoina, jak i dekspantenol są substancjami tyleż skutecznymi, co i bezpiecznymi w stosowaniu. Oznacza to, że bazujące na nich preparaty można używać nawet kilka razy dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dopuszczone jest ich wykorzystanie w przypadku małych dzieci, a także mam karmiących piersią. Warunkowo, po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego, środki tego typu można też stosować w ciąży. Jako taka, dostępna jest maść na oparzenia bez recepty.

Dodatkowym walorem jest niska cena – zaledwie 6-8 złotych za opakowanie o wielkości 30 gram, zawierające środek leczniczy w stężeniu  20mg+50mg/g. Warto dodać, że maść na oparzenia z alantoiną i pantenolem rekomendowana jest do używania w terapii skojarzonej z kortykosteroidami, między innymi w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry, na które cierpi wiele dzieci przed ukończeniem 2-3 roku życia. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Elżbieta Szymańska, Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012/8/1
  • Oparzenia, Wydział Chemii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernia w Toruniu, https://www.chem.umk.pl
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Wysypka na brzuchu u dziecka – jak wygląda?
Zespół Sandifera. Jakie objawy i leczenie u niemowląt?
Co na kolki u noworodka? Leki i domowe sposoby

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Kiedy rozpoczęły się kolki u Twojego dziecka?