} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Maść na oparzenia dla dzieci i niemowląt. Jaką wybrać?

Maść na oparzenia skóry wrzątkiem i słońcem, a także na odparzenia pieluszkowe, alergię kontaktową, czy atopowe zapalenie skóry – czy jest jeden środek na wszystkie tego typu urazy i dolegliwości? Jaką wybrać maść dla dzieci? Dlaczego szczególną uwagę warto zwrócić na preparaty zawierające w swoim składzie alantoinę i pantenol?
Dziecko sięgające po patelnię
Fot. 123RF
Spis treści

Reklama

Maść na oparzenia 

Maść na oparzenia jest preparatem o szerokim spektrum zastosowań, od typowych uszkodzeń termicznych, przez chemiczne, aż po urazy skóry związane ze stanami zapalnymi i owrzodzeniami. Środki tego typu znajdują zastosowanie w leczeniu i pielęgnacji: 

  • oparzeń termicznych wrzątkiem, ogniem, żelazkiem, kuchenką, 
  • oparzeń chemicznych kwasami i innego typu substancjami żrącymi
  • oparzeń radiacyjnych (promieniowanie słoneczne, RTG)
  • odparzeń skóry (np. pieluszkowe zapalenie skóry)
  • przewlekłych stanów zapalnych skóry w przebiegu schorzeń takich jak łuszczyca, a także łojotokowe oraz atopowe zapalenie skóry
  • owrzodzeń, występujących np. w przypadku odleżyn
  • trudno gojących się ran.

Czy jest możliwe, aby wszystkie te założenia spełniał jeden środek leczniczy, który w dodatku może być stosowany do pielęgnacji delikatnej skóry małych dzieci?

Reklama

Maść na oparzenia dla dzieci 

Maść na oparzenia dla dzieci uwzględniać musi wyjątkową delikatność skóry w pierwszych miesiącach i latach życia oraz wszystkie jej specyficzne parametry, takie jak pH, czy skłonność do przesuszania się. Jednocześnie preparat tego typu odpowiadać musi na typowe wyzwania wieku niemowlęcego oraz wczesnodziecięcego. A należą do nich takie problemy zdrowotne, jak: 

W przebiegu większości z nich pojawiają się typowe objawy skórne, takie jak rumień, obrzęk, niekiedy krostki i grudki, czemu zazwyczaj towarzyszy nadmierne łuszczenie się skóry, silny świąd oraz bolesność. Jakie składniki powinna zawierać maść na oparzenia dla niemowląt, aby eliminować tego typu symptomy? 

Reklama

Najlepsza maść na oparzenia dla niemowląt 

Wśród wszystkich substancji czynnych stosowanych w leczeniu dziecięcych dermatoz, wyróżnić należy dwie, cechujące się wyjątkową skutecznością. To alantoina oraz dekspantenol. Obie od lat są na szeroką skalę wykorzystywane przez przemysł kosmetologiczny oraz farmaceutyczny. Pierwsza z nich jest pochodną mocznika. Działa keratolitycznie – zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka i wspiera proces usuwanie martwych, zrogowaciałych tkanek. Ponadto alantoina stymuluje mechanizmy podziałów komórkowych oraz ziarninowania, dzięki czemu przyspiesza odbudowę uszkodzonych powierzchni.

Ma też działanie nawilżające, kojące, łagodzące. Podobne właściwości wykazuje dekspantenol, czyli 50-procentowy roztwór pantenolu w glikolu propylenowym. Substancja ta dodatkowo działa przeciwzapalnie. W leczeniu oparzeń, odparzeń i ran, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie obu substancji jednocześnie, tak by wykorzystać efekt synergii. Czy istnieją preparaty zawierające w swoim składzie zarówno alantoinę jak i dekspantenol? Tak. W aptekach dostępne są maści na oparzenia dla niemowląt. Są one przeznaczone przede wszystkim do pielęgnacji skóry małych dzieci, ale też między innymi dla młodych mam, cierpiących z powodu podrażnień błon śluzowych po porodzie, czy sutków w związku z laktacją. 

Reklama

Maść na oparzenia skóry wrzątkiem 

Składniki w nich zawarte pozwalają też stosować ją jako maść na oparzenia skóry wrzątkiem i gorącymi przedmiotami, a także - maść na oparzenia słoneczne, jakże często będące efektem pierwszych dłuższych spacerów w letnie dni. W obu przypadkach preparat będzie natłuszczać skórę, minimalizować uczucie bolesności i świądu, a także redukować obrzęk. Niezwykle istotne jest też ograniczanie łuszczenia się i usuwanie martwego naskórka oraz przyspieszanie procesów gojenia.

Stosowanie tego typu maści na oparzenia często jest też warunkiem ograniczenia zasięgu uszkodzeń jedynie do wierzchnich warstw naskórka i skóry. Pamiętać należy, że w przypadku oparzeń, za wszelką cenę należy powstrzymać proces degradacji głębiej położonych tkanek. 

Reklama

Maść na oparzenia bez recepty 

Zarówno alantoina, jak i dekspantenol są substancjami tyleż skutecznymi, co i bezpiecznymi w stosowaniu. Oznacza to, że bazujące na nich preparaty można używać nawet kilka razy dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dopuszczone jest ich wykorzystanie w przypadku małych dzieci, a także mam karmiących piersią. Warunkowo, po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego, środki tego typu można też stosować w ciąży. Jako taka, dostępna jest maść na oparzenia bez recepty.

Dodatkowym walorem jest niska cena – zaledwie 6-8 złotych za opakowanie o wielkości 30 gram, zawierające środek leczniczy w stężeniu  20mg+50mg/g. Warto dodać, że maść na oparzenia z alantoiną i pantenolem rekomendowana jest do używania w terapii skojarzonej z kortykosteroidami, między innymi w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry, na które cierpi wiele dzieci przed ukończeniem 2-3 roku życia. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Elżbieta Szymańska, Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012/8/1
  • Oparzenia, Wydział Chemii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernia w Toruniu, https://www.chem.umk.pl
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Syrop na owsiki
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Dziecko z blizną na czole
Pigułka gwałtu - jak działa tabletka gwałtu?
Kobieta pije drinka w klubie
Podobne artykuły
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!