Odparzenia pod pachami i w pachwinach - czym smarować? Maść

Odparzenia pod pachami i w pachwinach przytrafiają się nie tylko niemowlętom. Cierpią na nie także dorośli – m.in. osoby otyłe, zmagające się z nietrzymaniem moczu, a także kulturyści. Sprawdź, jak zapobiec zmianom zapalnym skóry, a także czym smarować odparzenia w pachwinach i pod pachami, jeśli już się pojawią.
Odparzenia w pachwinach
Fot. 123RF

Spis treści

Odparzenia pachwin 

Odparzenia to określenie na zmiany zapalne skóry powstałe pod wpływem gorąca, wilgoci, tarcia oraz małego dostępu powietrza. Skóra w miejscu odparzenia jest zaczerwieniona i przekrwiona. Z czasem może pojawić się obrzęk oraz wysięk. Zmianom skórnym zwykle towarzyszy świąd, pieczenie oraz ból. Odparzenia powstają najczęściej na skutek wzajemnego tarcia przylegających do siebie powierzchni skóry lub ocierania się skóry o ubranie, zwłaszcza wykonane ze sztucznego tworzywa.

Miejsca szczególnie narażone na ich powstanie to pachwiny. Odparzenia pachwin w szczególności dotykają niemowlęta, osoby obłożnie chore oraz cierpiące na inne choroby, które zmuszają do stosowania pieluch czy pieluchomajtek. Żeby uchronić się przed odparzeniami pachwin, należy często zmieniać środki absorpcyjne, dbać o higienę oraz odpowiednio pielęgnować skórę. 

Odparzenia pod pachami 

Kolejne miejsce na ciele podatne na odparzenia to pachy. W nich znajduje się bowiem duża ilość gruczołów potowych. Pod wpływem gorąca oraz wysiłku fizycznego produkują one pot, który w połączeniu ze słabym dostępem powietrza oraz tarciem przyczynia się do powstawania bolesnych odparzeń. Odparzenia pod pachami występują często u kulturystów. Żeby zminimalizować ryzyko ich powstawania, nie powinno się trenować w ubraniu nieprzepuszczającym powietrza, wykonanym ze sztucznego tworzywa. Najlepiej zainwestować w specjalną odzież sportową, która odprowadza wilgoć. 

Podatne na powstawanie odparzeń są także osoby otyłe oraz zmagające się z nadmierną potliwością. Żeby się uchronić przed odparzeniami pod pachami, powinny one nosić bawełniane, przewiewne ubrania. Warto także prześledzić skład używanego antyperspirantu. Może on bowiem zawierać glinowe wodziany chloru lub inne składniki, które podrażniają skórę, a tym samym zwiększają ryzyko powstawania zmian zapalnych. 

Odparzenia w pachwinach u niemowląt, czyli PZS 

Na odparzenia w pachwinach najbardziej są narażone niemowlęta. Ich skóra jest bowiem od 5 do 10 razy cieńsza niż u osoby dorosłej. Zawiera także mniej włókien kolagenowych i elastynowych, a naskórek ma gorszą zdolność do wiązania wody. To sprawia, że skóra niemowlaka jest niezwykle podatna na przesuszenie i urazy. Jedną z najczęstszych chorób skóry okresu niemowlęcego jest tzw. pieluszkowe zapalenie skóry (PZS). Szacuje się, że jedna czwarta wszystkich wizyt rodziców z dziećmi poniżej roku ma wiązek właśnie z pieluszkowym zapaleniem skóry. 

PZS powstaje pod wpływem: 

  • długiego kontaktu skóry z wilgotną od moczu pieluszką, a także drażniącymi substancjami znajdującymi się w kale, 
  • pocierania skóry o pieluszkę, 
  • niewłaściwej pielęgnacji skóry. 

PZS charakteryzuje się otarciami i czerwonymi, łuszczącymi się obszarami skóry. Zmiany występują w tych miejscach na ciele, które mają bezpośredni kontakt z pieluchą, czyli w pachwinach, na pośladkach oraz sromie. Żeby nie dopuścić do PZS należy często zmieniać pieluszki – nie rzadziej niż co 3 godziny, a także odpowiednio pielęgnować skórę. Okolica pieluszkowa powinna być oczyszczana wodą z syndetem i delikatnie osuszana ręcznikiem. Nie powinno się stosować pudrów i zasypek w połączeniu z oliwką. Zaleca się natomiast zabezpieczać skórę przed odparzeniem tłustym kremem lub maścią. 

Odparzenia pachwin u mężczyzn i kobiet z NTM 

Odparzenia pachwin zdarzają się równie często osobom dorosłym cierpiących na nietrzymanie moczu (NTM). Choroba dotyka przede wszystkim kobiet, ale występuje też wśród mężczyzn. Szacuje się, że co czwarta kobieta na świecie zmaga się z niekontrolowanym oddawaniem moczu. Chorzy są zmuszeni do stosowania środków absorpcyjnych. W przypadku lekkiej inkontynencji stosują specjalne wkładki, a w poważniejszych stanach – pieluchy anatomiczne lub pieluchomajtki.

Wymienione preparaty nie tylko absorbują mocz, ale także neutralizują jego zapach. Chorzy cierpiący na NTM muszą ściśle przestrzegać zasad higieny oraz stosować odpowiednie kosmetyki, które uchronią skórę przez odparzeniami pachwin, narządów płciowych i pośladków. 

Czym smarować odparzenia w pachwinach i pod pachami? 

Nie zawsze stosowanie się do zaleceń profilaktycznych uchroni nas przed zmianami zapalnymi skóry. Czym smarować odparzenia w pachwinach i pod pachami, jeśli już się pojawią? Lekarze zalecają stosowanie leków miejscowych z alantoiną, która działa przeciwzapalnie i D-pantenolem, który wykazuje silne działanie nawilżające.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Łosik M., Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, Postępy Neonatologii 2018;24(2).
  • Wojtaszek A., NTM – nietrzymanie moczu. Etiologia, diagnostyka, farmakologia, Pielęgniarstwo Polskie 4(46), 190–192, 2012.
  • https://bonifratrzy.pl/szpital-katowice/wp-content/uploads/sites/20/2016/07/Poradnik-dla-pacjentów-i-rodzin-ulotka-ostatecznie.pdf
  • http://www.zrozumiecstarosc.pl/wp-content/uploads/2018/11/Promedica24_Zaczyn_ZrozumiecStarosc.pdf

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!