Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Co oznaczają nabłonki płaskie w moczu? Sprawdź, jak je leczyć

Pojedyncze nabłonki płaskie w moczu nie są powodem do obaw. Nabłonki płaskie, które wyściełają wnętrze cewki oraz pęcherza moczowego, podlegają naturalnym procesom złuszczania się i są wydalane drogami układu moczowego. Dopiero większe ilości nabłonków płaskich w moczu mogą świadczyć o zakażeniu dróg moczowych.
Próbka moczu do badania nabłonków płaskich
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Raz w roku każdy pacjent powinien profilaktycznie wykonać badanie osadu moczu, bo w trakcie tej mikroskopowej analizy można sprawdzić, czy w moczu pojawiły się nabłonki.
 • Wyniki obecności nabłonków w moczu muszą być zinterpretowane przez lekarza, który określi ich ilość oraz kształt, a to może pozwolić mu na rozpoznanie miejsca w układzie dróg moczowych, w których toczy się stan chorobowy.
 • Nabłonki płaskie dość licznie występują w moczu u kobiet przed menstruacją i w pierwszym trymestrze ciąży Powodem do zmartwień są wówczas, kiedy utrzymują się na wysokim poziomie w dalszym czasie trwania ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Na czym polega badanie ogólne moczu?
Spis treści

Reklama

Nabłonki płaskie w moczu

Raz w roku każdy pacjent powinien profilaktycznie wykonać badanie osadu moczu, bo w trakcie mikroskopowej analizy odwirowanej próbki moczu można sprawdzić m.in. czy w moczu pojawiły się nabłonki. Badanie takie pozwala w szybki sposób wykryć rozwijające się choroby układu moczowego.

W interpretacji wyników badania zawsze powinien brać jednak udział lekarz, bo w stawianiu diagnozy ważna jest nie tylko ilość nabłonków w moczu, ale przede wszystkim ich kształt. Dzięki temu wiadomo, z którego odcinka dróg moczowych pochodzą nabłonki i w którym miejscu rozpoczyna się proces chorobowy.

Nabłonki płaskie zwane też wielokątnymi, wyściełają wnętrze dolnego odcinka dróg moczowych, w sposób naturalny ulegają złuszczaniu i są wydalane wraz z moczem, dlatego można je znaleźć w moczu każdego zdrowego człowieka. Przyjmuje się, że w wynikach badania osadu moczu normą jest występowanie 3-5 nabłonków płaskich widzianych w polu widzenia mikroskopu.

Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?

Jeśli nabłonków płaskich złuszcza się więcej niż powinno, to znaczy, że u pacjenta może rozpoczynać się zakażenie dróg moczowych. Stan zapalny w pęcherzu lub cewce moczowej mogą wywołać wirusy, bakterie lub pasożyty. Dość liczne nabłonki płaskie w moczu mogą pojawić się także po zabiegach w obrębie cewki moczowej.

Trzeba pamiętać, że nadmierna ilość nabłonków płaskich potrafi zafałszować wynik badania bakteriologicznego moczu, dlatego tak ważne jest, żeby interpretacją wyników zajął się lekarz, który w razie wątpliwości zlecić dodatkowe badania.

Reklama

Nabłonki płaskie w moczu w ciąży

Dość liczne nabłonki płaskie w moczu mogą wystąpić także u kobiet przed menstruacją i u przyszłych mam w pierwszym trymestrze ciąży i nie są powodem do zmartwień.

Warto jednak powtórzyć badania za jakiś czas, bo w II i III trymestrze ciąży bardzo liczne nabłonki płaskie w moczu są zdecydowanym sygnałem zakażenia dróg moczowych, które może spowodować przedwczesny poród i niekorzystnie wpływa na rozwój płodu (może spowodować np. niską masę urodzeniową).

Dlatego tak ważne jest, żeby rozszerzyć diagnostykę o posiew moczu i jak najszybciej rozpocząć leczenie, zanim infekcja nie zajmie obszaru dróg rodnych.

Reklama

Nabłonki płaskie w moczu u dzieci

U dzieci norma nabłonków płaskich w moczu jest niższa niż dla dorosłych i wynosi 0-4 w polu widzenia mikroskopu.

Większa liczba nabłonków w moczu dziecka może świadczyć o zapaleniu cewki moczowej.

Reklama

Nabłonki okrągłe w moczu

Podczas badania posiewu moczu może okazać się, że w próbce pojawiły się także nabłonki okrągłe.

Nabłonki okrągłe naturalnie występują w górnej części dróg moczowych (wspomagają funkcje wydzielnicze i transportu jonów wewnątrz kanalików nerkowych) i bardzo rzadko przedostają się do moczu u zdrowych pacjentów.

Gdy jednak wyniki badania osadu moczu wykażą ich obecność, można podejrzewać choroby nerek.Pacjent może cierpieć na kłębuszkowe zapalenie nerek lub martwicę cewek nerkowych.

Nabłonki okrągłe w moczu pojawiają się także przy niektórych chorobach wirusowych, takich jak:

 • odra,
 • cytomegalia,
 • wirusowe zapalenie wątroby.

 Niepokojące wyniki mogą wskazywać również na uszkodzenie nerek przez toksyny lub odrzucenie przeszczepionej nerki.

Reklama

Czy nabłonki w moczu mogą oznaczać raka?

Zdarza się, że w mikroskopowym badaniu osadu moczu widoczne są również atypowe komórki nabłonkowe. Istnieje wtedy podejrzenie choroby nowotworowej pęcherza moczowego.

Warto wspomnieć, że rak pęcherza moczowego w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów. Dopiero wraz z jego rozwojem, pacjent może odczuwać różne dolegliowści i zauważyć, np. krew w moczu.

W takim przypadku konieczna jest dalsza diagnostyka. Lekarz powinien zlecić  wtedy pacjentowi cytologiczne badanie moczu oraz tomografię komputerową jamy brzusznej.

Czytaj również

Bibliografia

 • Althof S, Kindler J. Atlas osadu moczu. Red. wyd. pol. Bil-Lula I, Mantur M. MedPharm. 2018.
 • Brunzel NA. Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych. Red. wyd. pol. Kemona H, Mantur M. Edra URBAN&PARTNER. 2016.
 • Solnica B. Zalecenia ECLM: Kontrola czynników przedanalitycznych w badaniach moczu. Badanie i Diagnoza. 2000; 6 (6-7): 49-52.
 • European Urinalysis Guidelines. European Confederation of Laboratory Medicine. Scand J Clin Lab Invest. 2000; 60: 1 – 96.
 • Archer J.: Urine analysis. [W:] BSAVA Manual of Canine and Feline Clinical Pathology. Pod red. Villiers E., Blackwood L., 2 ed. Wyd. BSAVA 2005.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Próba moczu do badania szczawianów wapnia
O czym świadczy podwyższony poziom szczawianów wapnia w moczu?
Próbka moczu do badania nabłonków płaskich
Co oznaczają nabłonki płaskie w moczu? Sprawdź, jak je leczyć

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!