Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Co oznaczają nabłonki płaskie w moczu? Sprawdź, jak je leczyć

Pojedyncze nabłonki płaskie w moczu nie są powodem do obaw. Nabłonki płaskie, które wyściełają wnętrze cewki oraz pęcherza moczowego, podlegają naturalnym procesom złuszczania się i są wydalane drogami układu moczowego. Dopiero większe ilości nabłonków płaskich w moczu mogą świadczyć o zakażeniu dróg moczowych.
Próbka moczu do badania nabłonków płaskich
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Raz w roku każdy pacjent powinien profilaktycznie wykonać badanie osadu moczu, bo w trakcie tej mikroskopowej analizy można sprawdzić, czy w moczu pojawiły się nabłonki.
  • Wyniki obecności nabłonków w moczu muszą być zinterpretowane przez lekarza, który określi ich ilość oraz kształt, a to może pozwolić mu na rozpoznanie miejsca w układzie dróg moczowych, w których toczy się stan chorobowy.
  • Nabłonki płaskie dość licznie występują w moczu u kobiet przed menstruacją i w pierwszym trymestrze ciąży Powodem do zmartwień są wówczas, kiedy utrzymują się na wysokim poziomie w dalszym czasie trwania ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Na czym polega badanie ogólne moczu?
Spis treści

Nabłonki płaskie w moczu

Raz w roku każdy pacjent powinien profilaktycznie wykonać badanie osadu moczu, bo w trakcie mikroskopowej analizy odwirowanej próbki moczu można sprawdzić m.in. czy w moczu pojawiły się nabłonki. Badanie takie pozwala w szybki sposób wykryć rozwijające się choroby układu moczowego.

W interpretacji wyników badania zawsze powinien brać jednak udział lekarz, bo w stawianiu diagnozy ważna jest nie tylko ilość nabłonków w moczu, ale przede wszystkim ich kształt. Dzięki temu wiadomo, z którego odcinka dróg moczowych pochodzą nabłonki i w którym miejscu rozpoczyna się proces chorobowy.

Nabłonki płaskie zwane też wielokątnymi, wyściełają wnętrze dolnego odcinka dróg moczowych, w sposób naturalny ulegają złuszczaniu i są wydalane wraz z moczem, dlatego można je znaleźć w moczu każdego zdrowego człowieka. Przyjmuje się, że w wynikach badania osadu moczu normą jest występowanie 3-5 nabłonków płaskich widzianych w polu widzenia mikroskopu.

Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?

Jeśli nabłonków płaskich złuszcza się więcej niż powinno, to znaczy, że u pacjenta może rozpoczynać się zakażenie dróg moczowych. Stan zapalny w pęcherzu lub cewce moczowej mogą wywołać wirusy, bakterie lub pasożyty. Dość liczne nabłonki płaskie w moczu mogą pojawić się także po zabiegach w obrębie cewki moczowej.

Trzeba pamiętać, że nadmierna ilość nabłonków płaskich potrafi zafałszować wynik badania bakteriologicznego moczu, dlatego tak ważne jest, żeby interpretacją wyników zajął się lekarz, który w razie wątpliwości zlecić dodatkowe badania.

Reklama

Nabłonki płaskie w moczu w ciąży

Dość liczne nabłonki płaskie w moczu mogą wystąpić także u kobiet przed menstruacją i u przyszłych mam w pierwszym trymestrze ciąży i nie są powodem do zmartwień.

Warto jednak powtórzyć badania za jakiś czas, bo w II i III trymestrze ciąży bardzo liczne nabłonki płaskie w moczu są zdecydowanym sygnałem zakażenia dróg moczowych, które może spowodować przedwczesny poród i niekorzystnie wpływa na rozwój płodu (może spowodować np. niską masę urodzeniową).

Dlatego tak ważne jest, żeby rozszerzyć diagnostykę o posiew moczu i jak najszybciej rozpocząć leczenie, zanim infekcja nie zajmie obszaru dróg rodnych.

Reklama

Nabłonki płaskie w moczu u dzieci

U dzieci norma nabłonków płaskich w moczu jest niższa niż dla dorosłych i wynosi 0-4 w polu widzenia mikroskopu.

Większa liczba nabłonków w moczu dziecka może świadczyć o zapaleniu cewki moczowej.

Reklama

Nabłonki okrągłe w moczu

Podczas badania posiewu moczu może okazać się, że w próbce pojawiły się także nabłonki okrągłe.

Nabłonki okrągłe naturalnie występują w górnej części dróg moczowych (wspomagają funkcje wydzielnicze i transportu jonów wewnątrz kanalików nerkowych) i bardzo rzadko przedostają się do moczu u zdrowych pacjentów.

Gdy jednak wyniki badania osadu moczu wykażą ich obecność, można podejrzewać choroby nerek.Pacjent może cierpieć na kłębuszkowe zapalenie nerek lub martwicę cewek nerkowych.

Nabłonki okrągłe w moczu pojawiają się także przy niektórych chorobach wirusowych, takich jak:

  • odra,
  • cytomegalia,
  • wirusowe zapalenie wątroby.

 Niepokojące wyniki mogą wskazywać również na uszkodzenie nerek przez toksyny lub odrzucenie przeszczepionej nerki.

Reklama

Czy nabłonki w moczu mogą oznaczać raka?

Zdarza się, że w mikroskopowym badaniu osadu moczu widoczne są również atypowe komórki nabłonkowe. Istnieje wtedy podejrzenie choroby nowotworowej pęcherza moczowego.

Warto wspomnieć, że rak pęcherza moczowego w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów. Dopiero wraz z jego rozwojem, pacjent może odczuwać różne dolegliowści i zauważyć, np. krew w moczu.

W takim przypadku konieczna jest dalsza diagnostyka. Lekarz powinien zlecić  wtedy pacjentowi cytologiczne badanie moczu oraz tomografię komputerową jamy brzusznej.

Czytaj również

Bibliografia

  • Althof S, Kindler J. Atlas osadu moczu. Red. wyd. pol. Bil-Lula I, Mantur M. MedPharm. 2018.
  • Brunzel NA. Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych. Red. wyd. pol. Kemona H, Mantur M. Edra URBAN&PARTNER. 2016.
  • Solnica B. Zalecenia ECLM: Kontrola czynników przedanalitycznych w badaniach moczu. Badanie i Diagnoza. 2000; 6 (6-7): 49-52.
  • European Urinalysis Guidelines. European Confederation of Laboratory Medicine. Scand J Clin Lab Invest. 2000; 60: 1 – 96.
  • Archer J.: Urine analysis. [W:] BSAVA Manual of Canine and Feline Clinical Pathology. Pod red. Villiers E., Blackwood L., 2 ed. Wyd. BSAVA 2005.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Podobne artykuły
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Ciężar właściwy moczu poniżej i powyżej normy - ile wynosi?
Próba moczu do badania szczawianów wapnia
O czym świadczy podwyższony poziom szczawianów wapnia w moczu?

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!