Dla Ciebie, na zdrowie!

Pięciornik - rodzaje, właściwości, działanie w pielęgnacji

Pięciornik kurze ziele to żyjąca dziko roślina będąca remedium na wiele rozmaitych dolegliwości. Kiedy warto sięgnąć po ziele pięciornika?
Żółty kwiat pięciornik
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Pięciornik żółty

Pięciornik w Polsce występuje w kilku odmianach, możemy wyróżnić m.in. pięciornik biały, pięciornik złoty, pięciornik czerwony. Jednak ta o właściwościach leczniczych to pięciornik żółty, zwany też pięciornikiem kurze ziele.  Pięciornika pozostałe odmiany nadają się przede wszystkim do uprawy w przydomowych ogródkach – ich drobne kwiatki cieszą oko, a sama roślina nie jest specjalnie wymagająca w uprawie.

Kłącze pięciornika

Podobnie jak wiele innych ziół, tak również kłącza pięciornika można stosować na dwa sposoby: doustnie i zewnętrznie. Napar z pięciornika pomoże w kłopotach trawiennych takich jak biegunka czy zaparcia, a okład z rośliny przyspieszy gojenie się ran. Z kolei płukanka z pięciornika stosowana jako płyn do płukania jamy ustnej złagodzi stan zapalny dziąseł i gardła. Warto pamiętać, że pięciornika nie powinny spożywać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci. Optymalny czas regularnego przyjmowania pięciornika to maksymalnie 2 miesiące. Dłuższe lub zbyt częste przyjmowanie może wywołać zatwardzenie lub kolkę jelitową.

Zobacz też: Kruszyna pospolita - na odchudzanie i zdrowie. Działanie

Reklama

Pięciornik - właściwości

Kłącze pięciornika zawiera garbniki, które są odpowiedzialne za zahamowanie biegunki. Ziele to pomoże także w nieżycie przewodu pokarmowego. Dłuższe, regularne picie herbatki z pięciornika przyniesie ulgę przy zespole jelita drażliwego i wrzodach na żołądku. Zewnętrznie stosowany, pięciornik pomoże też przy rozszerzonych, zanieczyszczonych porach, ponieważ jest wskazany do pielęgnacji skóry łojotokowej polecana jest także maść pięciornikowa na trądzik. Odwar z pięciornika warto zastosować również do płukania przetłuszczających się włosów. Ziele nie tylko odświeży i nada połysk kosmykom – dzięki niemu zyskają one też delikatny brązowy odcień.

Kłącze pięciornika

Kłącze pięciornika wykopuje się jesienią, tnie na małe kawałki, a następnie suszy w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Taki susz z kłącza pięciornika wykorzystuje się później do przygotowania odwaru. Łyżkę przygotowanego wcześniej suszu z kłącza pięciornika należy zalać szklanką zimnej wody, podgrzewać przez 2 minuty, a następnie odcedzić. Tak przygotowaną miksturę pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki. Herbatka z pięciornika świetnie sprawdzi się jako płyn do płukania jamy ustnej – pomoże w stanach zapalnych dziąseł i gardła, a także na paradontozę.

Sprawdź: Serdecznik pospolity – właściwości, przeciwwskazania

Reklama

Kłącze pięciornika - działanie

W przypadku gdy odwar z pięciornika będzie stosowany zewnętrznie, 3 łyżki zioła zalewamy szklanką letniej wody, a następnie gotujemy przez kwadrans. W tak przygotowanym naparze zamaczamy bandaż i przykładamy na zmiany skórne. Z pięciornika można przygotować także nalewkę. Wystarczy wymieszać kłącze pięciornika z alkoholem w proporcji 1:5, odstawić na dwa tygodnie, a po upływie tego czasu przecedzić i przelać do szklanych butelek. Po wlaniu do połowy szklanki wody pięciu kropli nalewki, można na przykład wypłukać nią gardło podczas infekcji.

Maść pięciornikowa

Jeśli nie chcemy przygotowywać odwaru z pięciornika do zewnętrznego stosowania, w aptece znajdziemy maść z pięciornika przeznaczoną do niewielkich uszkodzeń naskórka, takich jak zadrapania czy otarcia. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne i ściągające. Maść pięciornikową stosujemy kilka razy dziennie. Kosztuje mniej niż 10 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
Buraki w słoikach w czasie kiszenia
Przeczytaj artykuł
Mniszek lekarski - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga?
Mniszek lekarski w na stole
Przeczytaj artykuł
Syrop z mniszka lekarskiego – jak zrobić? Przepis
Syrop z mleczu mniszka lekarskiego
Podobne artykuły
Koszerne jedzenie
Żywność koszerna - co to znaczy i jakie są zasady koszerności?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Drzewo oczar wirginijski
Oczar wirginijski - właściwości i zastosowania. Jak działa?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?