NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Tatarak - właściwości i zastosowanie kłącza tataraku

Często spotykany nad wodą tatarak posiada moc prozdrowotnych właściwości. Na co jest dobry tatarak i kiedy warto po niego sięgnąć?
Zielona bylina tataraku
Źródło: 123RF
Spis treści

Tatarak zwyczajny - co to jest?

Tatarak zwyczajny to charakterystyczna roślina występująca przede wszystkim na terenach bagnistych. Bylina ta pochodzi z Azji, a do Polski trafiła dzięki Tatarom, czemu zawdzięcza swą nazwę. Dzięki temu, że jest mrozoodporna, zadomowiła się u nas na dobre i choć nie jest rośliną bardzo pospolitą, w niektórych rejonach kraju występuje powszechnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kłącze tataraku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kłącze tataraku zwyczajnego znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Żucie suszonych kłączy tataraku może pomóc w rzuceniu palenia, a odwar z kłączy tataraku wykazuje działanie bakteriobójcze, które może okazać się pomocne, np. w walce z łupieżem. Kłącze tataraku pospolitego posiada aż do 5,5% olejku eterycznego! W samym olejku występuje kilkadziesiąt cennych składników. Oprócz nich kłącze tataraku zawiera również m.in. garbniki, cholinę, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

 

 

 

 

 

 

 

Tatarak - właściwości

 

 

 

 

 

 

 

Tatarak zwyczajny posiada moc właściwości prozdrowotnych. Jego regularne spożywanie wzmacnia cały organizm i działa krwiotwórczo. Tatarak wykazuje również działanie moczopędne, napotne, łagodzące bóle menstruacyjne i kostne, a także pobudzające czynność żołądka. Żucie kawałków kłączy wzmocni wydzielanie żółci, zadziała również rozkurczowo na drogi moczowe i żółciowe. Odwar stosowany zewnętrznie na skórę głowy zadziała przeciwzapalnie, bakteriobójczo i ściągająco, a olejek tatarakowy zmniejszy dolegliwości związane z reumatyzmem i artretyzmem.

 

 

 

 

 

 

 

Sprawdź: Wilcza jagoda – czy jest trująca? Zastosowanie

 

 

 

 

 

 

 

zdrowie
Dieta ketogeniczna a cholesterol – podnosi czy obniża jego poziom?
Czy dieta ketogeniczna, opierająca się na maksymalnej podaży tłuszczy kosztem węglowodanów, wpływa na poziom cholesterolu? A jeśli tak, to w jaki sposób?
Przeczytaj artykuł

Tatarak na włosy

 

 

 

 

 

 

 

Odwar z tataraku z powodzeniem można stosować w formie płukanki do jamy ustnej i gardła, choć nieoceniony jest również wpływ tataraku zwyczajnego na włosy i skórę głowy. Działanie byliny docenią przede wszystkim osoby walczące z łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry głowy i nadmiernym wypadaniem włosów. Wystarczy spłukać głowę i kosmyki naparem z tataraku po myciu włosówi wypłukaniu z nich szamponu.

 

 

 

 

 

 

 

Kłącze tataraku na jelita

 

 

 

 

 

 

 

Ze względu na zawartość goryczy napar z kłącza tataraku pobudza wydzielanie soku żołądkowego, poprawia trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Tatarak zwyczajny zwiększa również wydzielanie mukopolisacharydów, które powlekają błonę śluzową żołądka warstwą ochronną. Tatarak przyjmowany regularnie przywraca prawidłową perystaltykę jelit, co przeciwdziała zaleganiu pokarmu i wzdęciom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kłącze tataraku do picia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby przygotować napar z kłącza tataraku, pół łyżki rozdrobnionych kłączy tataraku zwyczajnego należy zalać jedną szklanką wrzącej wody i zaparzać przez godzinę. Napar pity w ilości 1/4 - 1/3 szklanki 2 do 3 razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem ułatwi trawienie i zadziała uspokajająco. Jeśli zależy nam na pozbyciu się bólu żołądka, przygotujmy nalewkę z tataraku. W tym celu 10 g świeżego korzenia tataraku kroimy, zalewamy połową litra spirytusu i odstawiamy na 3 tygodnie. Po tym czasie przyjmujemy 30 kropli nalewki na wodę lub cukier 2 razy dziennie przed posiłkiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
Przeczytaj artykuł
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Przeczytaj artykuł
Syrop z mniszka lekarskiego – jak zrobić? Przepis
Podobne artykuły
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Syrop z mniszka lekarskiego – jak zrobić? Przepis
Syrop z pędów sosny - właściwości, przepis. Jak go zrobić?
Żywność koszerna - co to znaczy i jakie są zasady koszerności?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama