Poród bliźniaków - jak przebiega?

Ciąże bliźniacze to dość często występujące zjawisko, choć u człowieka wiąże się ze wzrostem ryzyka powikłań. Poród bliźniaków może przebiegać na różne sposoby, statystycznie w połowie przypadków jest on naturalny. Sprawdź, jak wygląda poród bliźniaków, od czego może zależeć decyzja o cesarskim cięciu oraz kiedy najczęściej następuje rozwiązanie ciąży bliźniaczej.
Poród bliźniaków
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Jak przebiega poród w ciąży bliźniaczej?

Przyjście na świat bliźniaków wiąże się zwykle z większym wysiłkiem i dłuższym porodem, choć czynniki te uwarunkowane są indywidualnie. Bóle porodowe odczuwane przez kobietę rodzącą bliźniaki nie są mocniejsze niż w przypadku ciąży pojedynczej.Fazy porodu również są zbliżone, jednak bóle parte dzielą się na dwie fazy przypadające na każde z dzieci w przypadku porodu siłami natury. Warto jednak zauważyć, że drugi z bliźniaków najczęściej wymaga już mniejszego wysiłku do urodzenia, bo kanał rodny jest już w pełni przygotowany po przejściu pierwszego dziecka.

Statystyki wskazują, że czas od narodzin pierwszego bliźniaka do momentu przyjścia na świat drugiego wynosi około 17 minut. Zanim to nastąpi, dziecko jest monitorowane, a często wykonywane jest także badanie USG sprawdzające położenie. Po przyjściu na świat noworodków następuje już etap rodzenia łożyska oraz ewentualne zabiegi związane z szyciem krocza. W przypadku cesarskiego cięcia dla bliźniaków standardowo operacja trwa około godziny, a dzieci rodzą się w odstępie maksymalnie kilku minut.

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

To, czy ciążę bliźniaczą zakończy poród naturalny, czy cesarskie cięcie, zależy od licznych czynników. Jednym z nich jest rodzaj ciąży bliźniaczej, popularnie określany jako bliźnięta jedno lub dwujajowe. W rzeczywistości podział jest bardziej złożony. Oprócz tego ważne jest także ułożenie dzieci w macicy. Poród naturalny jest możliwy i wiąże się z najmniejszym ryzykiem gdy:

  • stan zdrowia matki oraz dzieci jest dobry,
  • ciąża jest heterozygotyczna lub jednojajowa, ale dwukosmówkowa i dwuowodniowa,
  • ułożenie bliźniąt jest główkowe lub przynajmniej jedno z nich jest w ułożeniu główkowym.

Oczywiście zaistnienie innych czynników nie wyklucza porodu naturalnego, jednak może zwiększyć jego ryzyko. W każdym przypadku ostateczną decyzję podejmuje lekarz specjalista zajmujący się pacjentką. W niewielkim odsetku przypadku ciąż bliźniaczych dochodzi do sytuacji, w których pierwsze dziecko rodzone jest siłami natury, zaś drugie - poprzez cesarskie cięcie.

Poród bliźniaków - kiedy następuje?

Każda ciąża mnoga u człowieka jest ciążą o podwyższonym ryzyku. Bliźniaki w łonie matki rozwijają się w tempie zbliżonym do ciąży pojedynczej, zatem może trwać ona 38-40 tygodni, choć zwykle uznaje się ją za gotową do rozwiązania już w 37 tygodniu. Statystycznie rozwiązanie ciąży mnogiej następuje wcześniej, często z uwagi na konkretne wskazania.

Zależne są one od tego, czy bliźniaki mają wspólne łożysko, czy też osobne dla każdego z nich. W pierwszym przypadku poród powinien nastąpić między 34 a 37 tygodniem, gdyż potem rośnie ryzyko komplikacji. Należy jednak pamiętać, że każda ciąża ma swój indywidualny przebieg i wszystkie decyzje uzależnione są od aktualnej sytuacji, wyników badań i wielu innych czynników.

Co jeszcze warto wiedzieć o ciąży i porodzie bliźniaków?

Jeżeli interesuje Cię tematyka związana z ciążą oraz porodem, odwiedź portal https://dzidziusiowo.pl/. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów związanych z tematem ciąży i porodu bliźniaków. To rzetelne informacje i porady specjalistów oraz możliwość podzielenia się opiniami również przez rodziców bliźniaków. 

Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy zaburzeń hormonalnych dostrzegasz w swoim organizmie?

  Zaburzenia miesiączkowania

  Trądzik

  Nadmierne owłosienie

  Problem z utrzymaniem odpowiedniej wagi

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ryzyko poronienia w poszczególnych tygodniach ciąży – kiedy?
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama