Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Poród bliźniaków - jak przebiega?

Ciąże bliźniacze to dość często występujące zjawisko, choć u człowieka wiąże się ze wzrostem ryzyka powikłań. Poród bliźniaków może przebiegać na różne sposoby, statystycznie w połowie przypadków jest on naturalny. Sprawdź, jak wygląda poród bliźniaków, od czego może zależeć decyzja o cesarskim cięciu oraz kiedy najczęściej następuje rozwiązanie ciąży bliźniaczej.
Poród bliźniaków
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Jak przebiega poród w ciąży bliźniaczej?

Przyjście na świat bliźniaków wiąże się zwykle z większym wysiłkiem i dłuższym porodem, choć czynniki te uwarunkowane są indywidualnie. Bóle porodowe odczuwane przez kobietę rodzącą bliźniaki nie są mocniejsze niż w przypadku ciąży pojedynczej. Fazy porodu również są zbliżone, jednak bóle parte dzielą się na dwie fazy przypadające na każde z dzieci w przypadku porodu siłami natury. Warto jednak zauważyć, że drugi z bliźniaków najczęściej wymaga już mniejszego wysiłku do urodzenia, bo kanał rodny jest już w pełni przygotowany po przejściu pierwszego dziecka.

Statystyki wskazują, że czas od narodzin pierwszego bliźniaka do momentu przyjścia na świat drugiego wynosi około 17 minut. Zanim to nastąpi, dziecko jest monitorowane, a często wykonywane jest także badanie USG sprawdzające położenie. Po przyjściu na świat noworodków następuje już etap rodzenia łożyska oraz ewentualne zabiegi związane z szyciem krocza. W przypadku cesarskiego cięcia dla bliźniaków standardowo operacja trwa około godziny, a dzieci rodzą się w odstępie maksymalnie kilku minut.

Reklama

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

To, czy ciążę bliźniaczą zakończy poród naturalny, czy cesarskie cięcie, zależy od licznych czynników. Jednym z nich jest rodzaj ciąży bliźniaczej, popularnie określany jako bliźnięta jedno lub dwujajowe. W rzeczywistości podział jest bardziej złożony. Oprócz tego ważne jest także ułożenie dzieci w macicy. Poród naturalny jest możliwy i wiąże się z najmniejszym ryzykiem gdy:

  • stan zdrowia matki oraz dzieci jest dobry,
  • ciąża jest heterozygotyczna lub jednojajowa, ale dwukosmówkowa i dwuowodniowa,
  • ułożenie bliźniąt jest główkowe lub przynajmniej jedno z nich jest w ułożeniu główkowym.

Oczywiście zaistnienie innych czynników nie wyklucza porodu naturalnego, jednak może zwiększyć jego ryzyko. W każdym przypadku ostateczną decyzję podejmuje lekarz specjalista zajmujący się pacjentką. W niewielkim odsetku przypadku ciąż bliźniaczych dochodzi do sytuacji, w których pierwsze dziecko rodzone jest siłami natury, zaś drugie - poprzez cesarskie cięcie.

Poród bliźniaków - kiedy następuje?

Każda ciąża mnoga u człowieka jest ciążą o podwyższonym ryzyku. Bliźniaki w łonie matki rozwijają się w tempie zbliżonym do ciąży pojedynczej, zatem może trwać ona 38-40 tygodni, choć zwykle uznaje się ją za gotową do rozwiązania już w 37 tygodniu. Statystycznie rozwiązanie ciąży mnogiej następuje wcześniej, często z uwagi na konkretne wskazania.

Zależne są one od tego, czy bliźniaki mają wspólne łożysko, czy też osobne dla każdego z nich. W pierwszym przypadku poród powinien nastąpić między 34 a 37 tygodniem, gdyż potem rośnie ryzyko komplikacji. Należy jednak pamiętać, że każda ciąża ma swój indywidualny przebieg i wszystkie decyzje uzależnione są od aktualnej sytuacji, wyników badań i wielu innych czynników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Akcja porodowa
Odejście wód płodowych - jak wygląda i kiedy pojawiają się skurcze?
Kobieta przed porodem
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!