Nie ma chyba drugiego tak powszechnie znanego i łatwo dostępnego ziela o tak szerokim spektrum działania jak rumianek lekarski. Mogą go stosować praktycznie wszyscy – od niemowląt do osób starszych. Przeciwwskazany jest tylko kobietom w trzecim trymestrze ciąży. Znane są zdrowotne właściwości zarówno naparów, jak i nalewek, okładów, inhalacji, kąpieli, kremów, szamponów itd. Czemu rumianek zawdzięcza aż taką popularność? Przyczyn jest co najmniej kilka.
Reklama
Na trawienie
Przede wszystkim rumianek znajduje uznanie ze względu na swój zbawienny wpływ w dolegliwościach układu pokarmowego. Działa on pobudzająco na wydzielanie żółci i ograniczająco na fermentację w jelitach. Wykorzystywany jest już wszakże w leczeniu niemowlęcych kolek. Starszym dzieciom przynosi ulgę w bólach brzucha, wzdęciach, zatwardzeniach, rozwolnieniach i nudnościach. Dorośli mogą po obfitym posiłku pozwolić sobie na kieliszek nalewki z rumianku, która zapobiegnie zgadze i ułatwi procesy trawienia.
Na kobiece dolegliwości
Właściwości rozkurczowe rumianku stanowią ratunek nie tylko w przypadku niedyspozycji trawiennych, ale są prawdziwym skarbem dla kobiet w okresie menstruacji. Skutecznie zmniejsza on bowiem bóle miesiączkowe. Natomiast u kobiet w pierwszych miesiącach ciąży łagodzi nudności i pobudza apetyt. Rumianek przyda się również paniom w okresie menopauzy, gdyż ogranicza objawy z nią związane. Ma on ponadto działanie łagodzące w stanach zapalnych błon śluzowych dróg rodnych.
Reklama
Na uspokojenie
Nie tylko kobietom w trakcie ich „trudnych dni”, ale i wszystkim, którzy skarżą się na stresującą pracę, łatwe wpadanie w złość i nieumiejętność odpoczywania, przyda się rumiankowa herbatka. Ukoi ona skołatane nerwy, zrelaksuje i ułatwi zaśnięcie. Uśmierzy także towarzyszące stresowi nerwobóle, bóle mięśni i bóle głowy, a paniom, u których na skutek napięć nerwowych doszło do zatrzymania miesiączki, pomoże w jej przywróceniu.
Inhalacje, płukanki, okłady
W okresie gryp i przeziębień warto stosować inhalacje z rumianku ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Pomogą one również w łagodzeniu przebiegu astmy, kataru, zapalenia zatok i gorączki siennej. W przypadku anginy i zapalenia gardła lub dziąseł poleca się płukanki. W leczeniu grzybicy, egzemy, oparzeń słonecznych, stanów zapalnych skóry, wyprysków i owrzodzeń pomocne okażą się natomiast okłady z rumianku.
Reklama
Dla urody
Rumianek stanowi również prawdziwy eliksir piękności. Wiedzą o tym producenci kosmetyków i proponują nam całą gamę kremów, szamponów, odżywek, mleczek itp. W domowym zaciszu naturalnymi środkami warto jednak samemu przygotować sobie kąpiel czy okłady z rumianku. W postaci wywaru można go także stosować jako płyn do przemywania twarzy. Zabiegi te polecane są szczególnie w przypadku cery tłustej z tendencją do łojotoku i trądziku. Jeśli użyjemy go do mycia włosów, staną się one bardziej miękkie i podatne na układanie.
Do tych wszystkich niewątpliwych zalet rumianku dodać trzeba jeszcze jedną: kupimy go w niemal każdym sklepie spożywczym, w każdej aptece, a samodzielnie zebrać go możemy od kwietnia do czerwca. Nie jest to ziele dostępne tylko dla wybranych. Z jego właściwości może skorzystać każdy. I to pod postacią, która najbardziej mu pasuje.
Czytaj też: Zioła, które leczą