Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Rzeżucha, cytryna, czosnek - na katar i przeziębienie

Jesień - czas katarów i niekończących się infekcji. Kłopotliwych, denerwujących i komplikujących codzienne życie. Jak z nimi walczyć? Zamiast od razu sięgać po drogie specyfiki polecane przez wszechobecne reklamy, spróbujmy rozprawić się z dolegliwościami domowym sposobem. Na przykład przy pomocy rzeżuchy, cytryny i czosnku.
Rzeżucha, cytryna i czosnek leżące na stole
Źródło: 123RF
Spis treści

O wielu leczniczych właściwościach każdego z tych produktów można pisać dużo i obszernie. Dziś skupmy się na tym, jakie usługi mogą oddać zakatarzonemu i przeziębionemu człowiekowi. Jak się okazuje, wszystkie trzy mają to, czego potrzeba choremu w takiej sytuacji - dostarczają witamin i mikroelementów oraz działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Reklama

Rzeżucha nie tylko na Wielkanoc

W Niemczech przeprowadzono badania, które potwierdziły wysoką skuteczność rzeżuchy przy leczeniu przeziębień. Roślina ta zawiera ogromne ilości witamin oraz mikroelementów - m.in. jod i siarkę, dlatego na początku wzrostu trochę "niemiło" pachnie. Jednak w smaku, ze swoją specyficzną goryczką, może zadowolić najbardziej wybredne podniebienia. Świetnie się sprawdza jako dodatek do potraw: sałatek, surówek, zup czy sosów. Rzeżucha, wysiana w domu, nadaje się do jedzenia już po kilku dniach. Odpowiednią ilość wystarczy obciąć nożyczkami i posypać nią kanapkę z wędliną, jajkiem lub samym masłem. To niemiecki sposób na przeziębienie.

Reklama

Cytrynowa dezynfekcja

Picie soku z cytryny to z kolei francuski sposób na pozbycie się kataru. Regularnie pita lemoniada sporządzona z co najmniej czterech cytryn dziennie może sprawić, że już nazajutrz katar przestanie nękać tak dokuczliwie. Drugim skutecznym, choć intrygującym sposobem jest... zakrapianie soku z cytryny do nosa, dokładnie tak samo, jak się to robi w przypadku kropli kupionych w aptece. Cytryna zawiera nie tylko duże ilości witaminy C, ale również cenne substancje antybakteryjne i dezynfekujące, których działanie bardzo szybko przynosi efekty.

Reklama

Nalewka z czosnku

A teraz recepta z rodzimego podwórka. Gdy dopadnie nas katar, dobrze jest pić kilka razy dziennie gorącą herbatę z cytryną i łyżką stołową pewnej nalewki, którą można samodzielnie przyrządzić z naszego czosnku. Jej przygotowanie jest trochę uciążliwe, ale działanie zbawienne. Bierzemy 20 ząbków czosnku, obieramy, po czym siekamy na drobniutkie kawałki - to właśnie ta część "uciążliwa" pracy, przy której porządnie sobie popłaczemy, ale przy okazji oczyścimy woreczki łzowe. Tak przygotowany czosnek zalewamy 200 ml spirytusu o mocy 95 procent. Słoik odstawiamy nie zakręcony, lecz przykryty szmatką, w ciemne miejsce na około tydzień. Odcedzamy, i tak przygotowaną nalewkę pijemy z herbatą - profilaktycznie raz dziennie wieczorem, leczniczo 4-5 razy w ciągu dnia.

Poznaj właściwości i przepis na: Syrop z czosnku

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby zakaźne
Polio - objawy, leczenie i przyczyny choroby Heinego-Medina
Literki tworzące napis
Owsiki (owsica) u dzieci i dorosłych - objawy, lek, leczenie
Choroba owsica
Różyczka u dzieci - objawy, leczenie, zdjęcia
Podobne artykuły
Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie
Mleko z miodem i czosnkiem - naturalny antybiotyk. Jak je zrobić i na co pomaga?
Chore gardło i krtań
Brodawczak w gardle - leczenie. Jak objawia się w jamie ustnej?
Mężczyzna mierzy sobie temperaturę ciała
Obniżona temperatura - przyczyny. Co oznacza i co robić?
Wirusy w infekcji
Infekcja wirusowa - ile trwa? Objawy, przebieg i leczenie.
Dziecko z wysypką na ciele
Ospa wietrzna - jak ją rozpoznać u dzieci i dorosłych?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!