Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Wypuklina kręgosłupa (krążka międzykręgowego) – objawy i leczenie

Wypuklina kręgosłupa to nic innego, jak wysunięcie się części dysku. Nie zawsze jest bolesna, jednak nieleczona może prowadzić do powstania poważniejszego schorzenia zwanego przepukliną krążka międzykręgowego. Leczenie i rehabilitacja podjęte w odpowiednim momencie cechują się dużą skutecznością.
Wada kregosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

O wypuklinie krążka międzykręgowego słyszało niewielu, o dyskopatii prawie każdy, bo to popularna choroba ludzi siedzących i żyjących w nieustannym stresie, można powiedzieć - plaga dzisiejszych czasów dotykająca mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Tymczasem wypuklina jest pierwszą, najłagodniejszą fazą tej coraz częstszej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Od tego jak poważnie potraktujemy pierwsze objawy choroby zależy sprawność naszego kręgosłupa w przyszłości.

Reklama

Co to jest wypuklina krążka międzykręgowego

Wypukliny krążków międzykręgowych mogą pojawić się u młodych i starszych pacjentów. Krążek międzykręgowy to struktura kręgosłupa zwana potocznie dyskiem. Bardzo często dochodzi do uszkodzeń krążka w wyniku czego w pierwszej kolejności powstaje wypuklina, czyli wysunięcie się części dysku. To nie zawsze musi być stan bardzo poważny, bo w przypadku wypukliny nie zostaje przerwana część włóknista. Upośledza się jednak dopływ krwi do struktur, co prowadzi do powstania stanu zapalnego.

Jeśli pacjent nie zgłosi się w porę do rehabilitanta i nie rozpocznie leczenia, może dojść do jeszcze większego uwypuklenia, a nawet rozlania jądra miażdżystego, który uciśnie rdzeń korzeniowy, rdzeń kręgowy albo inne części kanału kręgowego. Im większe uszkodzenie, tym dłuższe leczenie czeka potem pacjenta. Największe niebezpieczeństwo pojawia się, gdy wypuklina prowadzi do zwężenia kanału kręgowego, czyli do stenozy kanału kręgowego.

Reklama

Wypuklina krążka międzykręgowego objawy

Niestety, bardzo często pierwsze objawy wypukliny kręgosłupa są lekceważone przez pacjentów. Ból początkowo nie musi być bardzo intensywny, najczęściej jest kojarzony z nadwyrężeniem mięśni, zwykłym zmęczeniem czy przepracowaniem fizycznym.

Intensywny, rozlewający się ból pojawia się głównie, gdy do wypukliny dochodzi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Tu, ze względu na bliskość korzeni nerwowych, nawet niewielkie wysunięcie się dysku może doprowadzić do ich ucisku i podrażnienia. Przy mocniejszym wysunięciu się dysku w tym miejscu może dojść nawet do ograniczenia czucia lub osłabienia mięśni.

U pacjentów najczęściej występuje wypuklina tylno-boczna (w kierunku otworu międzykręgowego, przez który korzenie opuszczają kanał kręgowy). Dochodzi wtedy do uciśnięcia korzenia kręgowego między wysuniętym fragmentem dysku a stawem międzykręgowym.  Rzadziej dysk wysuwa się do przodu, a jeśli pojawi się w tym miejscu wypuklina nie jest bardzo uciążliwa, bo w okolicach nie ma żadnych struktur nerwowych.  Podobnie jest w przypadku wypukliny kręgosłupa w części centralnie-tylnej, gdzie kanał kręgowy ma dużą objętość i nerwy nie zostają tak szybko uciśnięte.

Reklama

Wypuklina krążka międzykręgowego leczenie

Stan zapalny, który powstaje w trakcie wypukliny krążka międzykręgowego wymaga zastosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. To stan, w którym leczenie zachowawcze bardzo dobrze się sprawdza. Pacjent powinien jednak poszukać pomocy nie tylko lekarza, ale także doświadczonego rehabilitanta, który pomoże zmniejszyć napięcia mięśni i skóry. Podstawą jest tu terapia manualna, w trakcie której niweluje się ciasnotę i ucisk krążka, poprawia funkcje ruchowe i ruchomość stawów.

Rehabilitant pokaże także ćwiczenia, które pacjent powinien regularnie wykonywać. Pacjent musi wzmocnić mięśnie tułowia, pośladków, grzbietu i brzuch. Musi również nauczyć się kontroli postawy, która zapobiegnie kolejnym przypadkom pojawienia się wypukliny.  

Elementem leczenia może być także masaż, zwłaszcza tzw. masaż Breussa, który polega na rozszerzaniu przestrzeni międzykręgowych.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ kostno-stawowy
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Boląca lewa ręka
Osteomalacja - co to jest i jak się objawia? Leczenie
Mężczyzna z bolącą nogą z powodu osteomalacji
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Rentgen żeber
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior