Wypuklina kręgosłupa (wypuklina krążka międzykręgowego) – leczenie

Wypuklina kręgosłupa to nic innego, jak wysunięcie się części dysku. Nie zawsze jest bolesna, jednak nieleczona może prowadzić do powstania poważniejszego schorzenia zwanego przepukliną krążka międzykręgowego. Leczenie i rehabilitacja podjęte w odpowiednim momencie cechują się dużą skutecznością.
Wada kregosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

O wypuklinie krążka międzykręgowego słyszało niewielu, o dyskopatii prawie każdy, bo to popularna choroba ludzi siedzących i żyjących w nieustannym stresie, można powiedzieć - plaga dzisiejszych czasów dotykająca mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Tymczasem wypuklina jest pierwszą, najłagodniejszą fazą tej coraz częstszej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Od tego jak poważnie potraktujemy pierwsze objawy choroby zależy sprawność naszego kręgosłupa w przyszłości.

Co to jest wypuklina krążka międzykręgowego

Wypukliny krążków międzykręgowych mogą pojawić się u młodych i starszych pacjentów. Krążek międzykręgowy to struktura kręgosłupa zwana potocznie dyskiem. Bardzo często dochodzi do uszkodzeń krążka w wyniku czego w pierwszej kolejności powstaje wypuklina, czyli wysunięcie się części dysku. To nie zawsze musi być stan bardzo poważny, bo w przypadku wypukliny nie zostaje przerwana część włóknista. Upośledza się jednak dopływ krwi do struktur, co prowadzi do powstania stanu zapalnego.

Jeśli pacjent nie zgłosi się w porę do rehabilitanta i nie rozpocznie leczenia, może dojść do jeszcze większego uwypuklenia, a nawet rozlania jądra miażdżystego, który uciśnie rdzeń korzeniowy, rdzeń kręgowy albo inne części kanału kręgowego. Im większe uszkodzenie, tym dłuższe leczenie czeka potem pacjenta. Największe niebezpieczeństwo pojawia się, gdy wypuklina prowadzi do zwężenia kanału kręgowego, czyli do stenozy kanału kręgowego.

Wypuklina krążka międzykręgowego objawy

Niestety, bardzo często pierwsze objawy wypukliny kręgosłupa są lekceważone przez pacjentów. Ból początkowo nie musi być bardzo intensywny, najczęściej jest kojarzony z nadwyrężeniem mięśni, zwykłym zmęczeniem czy przepracowaniem fizycznym.

Intensywny, rozlewający się ból pojawia się głównie, gdy do wypukliny dochodzi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Tu, ze względu na bliskość korzeni nerwowych, nawet niewielkie wysunięcie się dysku może doprowadzić do ich ucisku i podrażnienia. Przy mocniejszym wysunięciu się dysku w tym miejscu może dojść nawet do ograniczenia czucia lub osłabienia mięśni.

U pacjentów najczęściej występuje wypuklina tylno-boczna (w kierunku otworu międzykręgowego, przez który korzenie opuszczają kanał kręgowy). Dochodzi wtedy do uciśnięcia korzenia kręgowego między wysuniętym fragmentem dysku a stawem międzykręgowym.  Rzadziej dysk wysuwa się do przodu, a jeśli pojawi się w tym miejscu wypuklina nie jest bardzo uciążliwa, bo w okolicach nie ma żadnych struktur nerwowych.  Podobnie jest w przypadku wypukliny kręgosłupa w części centralnie-tylnej, gdzie kanał kręgowy ma dużą objętość i nerwy nie zostają tak szybko uciśnięte.

Wypuklina krążka międzykręgowego leczenie

Stan zapalny, który powstaje w trakcie wypukliny krążka międzykręgowego wymaga zastosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. To stan, w którym leczenie zachowawcze bardzo dobrze się sprawdza. Pacjent powinien jednak poszukać pomocy nie tylko lekarza, ale także doświadczonego rehabilitanta, który pomoże zmniejszyć napięcia mięśni i skóry. Podstawą jest tu terapia manualna, w trakcie której niweluje się ciasnotę i ucisk krążka, poprawia funkcje ruchowe i ruchomość stawów.

Rehabilitant pokaże także ćwiczenia, które pacjent powinien regularnie wykonywać. Pacjent musi wzmocnić mięśnie tułowia, pośladków, grzbietu i brzuch. Musi również nauczyć się kontroli postawy, która zapobiegnie kolejnym przypadkom pojawienia się wypukliny.  

Elementem leczenia może być także masaż, zwłaszcza tzw. masaż Breussa, który polega na rozszerzaniu przestrzeni międzykręgowych.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy, przyczyny, ćwiczenia
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy, przyczyny, ćwiczenia
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Ból kręgosłupa piersiowego - przyczyny, objawy, ćwiczenia
Ból pleców - po lewej, prawej stronie. Przy oddychaniu
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - jakie mogą być przyczyny?
Przepuklina kręgosłupa szyjnego - objawy neurologiczne

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama