Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków

Ból sutków przed okresem, w czasie ciąży, menopauzy lub pokwitania jest niegroźną i naturalną dolegliwością. Jeśli jednak nie jest związany ze zmianami hormonalnymi, nasila się lub towarzyszą mu inne objawy, należy udać się do lekarza w celu odpowiedniej diagnostyki.
Bolące sutki
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Przyczyny bólu sutków mogą być naturalne (np. związane z menopauzą lub dojrzewaniem) albo patologiczne (wywołane przez zmiany chorobowe).
  • Ból sutków w okresie ciąży jest zjawiskiem naturalnym, związanym ze zmianami hormonalnymi. Podczas karmienia może być powodowanym mechanicznym podrażnieniem przez ssące niemowlę.
  • Najniebezpieczniejsze przyczyny bólu sutków to choroby rakowe. Niestety, często wykrywa się je w bardzo zaawansowanym stadium.
  • U mężczyzn ból sutków jest często bagatelizowany. Tymczasem panowie również mogą zmagać się ze zmianami hormonalnymi, stanami zapalnymi i nowotworami sutków.
SPRAWDŹ TEŻ: Ostre zapalenie sutka
Spis treści

Ból sutków jest częstą dolegliwością występującą u kobiet w różnym wieku. Najczęściej związana jest z naturalnymi zmianami hormonalnymi, jednak może sygnalizować także niebezpieczne schorzenia. Dlatego też, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas lub nasila się, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Bolące sutki - przyczyny bólu sutków

Przyczyny mogą być naturalne lub patologiczne. Aby poznać ich źródło, najlepiej udać się do ginekologa w celu diagnostyki. 

Najczęściej dolegliwości bólowe wywołane są przez:

Konsultacja lekarska pozwoli rozwiać wątpliwości i jeśli jest to konieczne wprowadzić odpowiednie leczenie. 

Reklama

Ból sutków przed okresem

Wiele kobiet skarży się na ból sutków przed okresem. Wynika on ze zmian hormonalnych zachodzących po owulacji, które wywołują zespół napięcia przedmiesiączkowego. 

Piersi stają się nabrzmiałe i tkliwe, ze względu na zatrzymanie wody w tkance gruczołowej za sprawą zmieniającego się stężenia hormonów płciowych. Objawy ustępują po wystąpieniu menstruacji i nie są powodem do niepokoju. 

Bóle mogą być cykliczne lub pojawiać się sporadycznie. Niekiedy są łagodne, a innym razem utrudniają aktywność fizyczną i powodują rozdrażnienie. 

Uporczywe bóle można złagodzić chłodnymi okładami lub piciem herbat moczopędnych w drugiej fazie cyklu, aby zmniejszyć obrzęki. Nie wolno zapominać o zbilansowanej diecie 
i odpowiednim nawodnieniu organizmu. 

Reklama

Ból sutków przy dotykaniu – dojrzewanie i menopauza

Ból sutków przy dotykaniu może występować przy zmianach hormonalnych wywołanych pokwitaniem lub przekwitaniem. W zależności od etapu rozwoju dochodzi do rozrastania się tkanki gruczołowej lub jej zanikania. 

Kobiety w okresie menopauzy powinny pamiętać o regularnych badaniach piersi, gdyż w tym czasie znacznie wzrasta ryzyko występowania nowotworów łagodnych i złośliwych. 

Reklama

Ból sutków w ciąży - od kiedy i dlaczego występuje?

Co oznacza ból sutków w ciąży? Jest objawem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Pojawia się najczęściej około 5. tygodnia i trwa nawet do końca ciąży. W tym czasie piersi stają się wrażliwe na dotyk i nabrzmiałe. Wynika to z rozrostu gruczołów sutkowych, które za sprawą estrogenów i progesteronu przygotowują się do laktacji.

Można je łagodzić chłodnymi okładami lub natryskami. Warto zastosować również odpowiednią bieliznę dobraną przez brafitterkę. 

Reklama

Ból sutków podczas karmienia

Ból brodawek sutkowych w czasie karmienia spowodowany jest nieprawidłowym chwytaniem ich przez dziecko. Niemowlę drażni je poprzez nieumiejętne ssanie samej brodawki bez jej otoczki. Nadmierne uciskanie dziąsłami sprawiają, że brodawki pękają i krwawią. Nieumiejętne ssanie brodawki może prowadzić do stanów zapalnych. Objawiają się powiększeniem brodawek i węzłów chłonnych, osłabieniem i wysoką gorączką. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Aby złagodzić ból sutków podczas karmienia, można stosować specjalne nakładki silikonowe, które chronią je przed nadmiernym uciskiem dziąseł dziecka. 

Reklama

Ból sutków – nowotwór, rak zapalny sutka i choroba Pageta 

Najniebezpieczniejszą chorobą objawiającą się poprzez ból sutków są nowotwory. Niestety najczęściej dolegliwości pojawiają się w zaawansowanym stadium, a rokowania nie są pomyślne. Jednym ze złośliwych nowotworów, które dotyczą bezpośrednio brodawki sutkowej, a dokładnie wylotowych kanałów mlekowych jest choroba Pageta. Równie groźna i rzadka przypadłość to też rak zapalny sutka, który - wbrew nazwie - daje najczęściej bardzo niespecyficzne objawy szybko narastającego obrzęku całego gruczołu piersiowego.

Nowotwory piersi są jednym z najczęściej występujących, dlatego tak ważne jest samobadanie piesi i okresowe badania mammograficzne

Reklama

Samobadanie sutków

Podstawą w diagnostyce piersi jest samobadanie i obserwacja własnego ciała. To dzięki nim każda kobieta może zauważyć nieprawidłowości, które skłaniają do wizyty u ginekologa. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu może wykonać następujące badania:

  • palpacyjne, 
  • obrazowe – mammografię i USG,
  • w przypadku odnalezienia zmiany w powyższych badaniach może być zastosowana biopsja cienkoigłowa w celu pobrania i zbadania wycinka.

Jeśli jest to konieczne, lekarz może zadecydować o wprowadzaniu odpowiedniej farmakoterapii lub konieczności interwencji chirurgicznej. 

Ból sutka u mężczyzny - co może go powodować?

Ból sutków u mężczyzn jest bardzo często lekceważony, gdyż panowie uważają, że problem chorób piersi dotyczy tylko kobiet. Jednak nic bardziej mylnego. Podobnie jak u pań dolegliwości bólowe brodawek mogą świadczyć o:

Niezwykle ważne jest, aby w przypadku bólu sutków skontaktować się z lekarzem. Niestety przez bagatelizowanie problemu w wielu przypadkach nowotworów zmiany są już bardzo rozległe i niemożliwe do wyleczenia. 

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Paździor, M. Stachowska, A. Zielińska, Wiedza kobiet na temat profilaktyki raka piersi, Nowiny Lekarskie, 2011
  • J. Woroń, Farmakoterapia bólu u pacjentów z nowotworem sutka, Forum Położnictwa i Ginekologii, 2017
  • W. Pawłowska, Z. Szałkowski, E. Falkowska–Pijagin, E. Jankowska, Choroby łagodne i nowotwory gruczołu sutkowego - współczesne poglądy na etiopatogenezę, diagnostykę i postępowanie, Zeszyty Naukowe nr 52, 2013
  • H. Gawrych, J. Urban, Wpływ świadomości kobiet na profilaktykę i leczenie raka sutka, 2013
  • M. Tartar, Diagnostyka obrazowa raka sutka, 2011
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowie kobiety
Jakie są rodzaje zakażenia pochwy i jak je skutecznie leczyć?
Kobieta łapie się rękoma w dole brzucha, bo ma zakażenie pochwy
Wargi sromowe mniejsze - jakie są przyczyny ich przerostu?
Małe wargi sromowe
Suchość pochwy - przed okresem, w ciąży i podczas stosunku. Jak sobie z tym radzić?
Kobieta z suchością pochwy trzyma kwiat blisko krocza
Podobne artykuły
Bolące sutki
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Kobietę boli brzuch
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?
Kobieta trzyma się za łono
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca się za podbrzusze
Ból macicy - po stosunku, w ciąży i przed okresem. Kiedy jeszcze się go odczuwa?
Kobietę boli brzuch
Ból jajnika przed okresem - prawego i lewego. Ile dni trwa i czy zawsze oznacza ciążę?

Reklama


Sposoby na przyspieszenie metabolizmu 🔥
Poznaj najskuteczniejsze!