Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Swędzące stopy i dłonie. Przyczyny, zapobieganie. Jak się chronić?

Swędzenie dłoni i stóp nie jest związane z jedną konkretną jednostką chorobową. Aby jednak skutecznie wyleczyć to schorzenie, należy zdiagnozować źródło problemu. Jak to zrobić? Pomocne będzie między innymi zaobserwowanie objawów towarzyszących świądowi.
Sposoby na swędzące stopy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Swędzenie dłoni i stóp bywa uciążliwe i powoduje dyskomfort. Powód najczęściej jest błahy, jednak silne swędzenie może być objawem wielu schorzeń.
  • Jak zapobiec swędzeniu dłoni i stóp? Trzeba zadbać o to, by dłonie czy stopy były odpowiednio nawilżone i chronione przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Jeśli mimo ochrony swędzenie dłoni i stóp nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza. Wśród przyczyn swędzenia znajduje się grzybica, atopowe zapalenie skóry czy pokrzywka.
SPRAWDŹ TEŻ: Co powoduje drętwienie rąk i palców?
Spis treści

Reklama

Przyczyny swędzenia dłoni i stóp

Swędzenie dłoni i stóp bywa uciążliwe i powoduje dyskomfort. Jeśli chodzi o dłonie, to szczególnie w zimie swędzenie często związane jest z przesuszeniem naskórka, ale nie zawsze powód jest tak błahy. Silne swędzenie może być także objawem wielu schorzeń. Wśród nich:

Reklama

Zapobieganie swędzeniu dłoni i stóp

Jak zapobiec swędzeniu dłoni i stóp? Na początek należy zadbać o odpowiednie nawilżenie dłoni czy stóp i chronić je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą nie obędzie się więc bez bogatego w witaminy kremu, ciepłych butów i rękawiczek.

Drugim krokiem powinno być zabezpieczanie dłoni w czasie prac domowych. Aby nie narażać delikatnego naskórka na działanie detergentów, należy pamiętać o rękawiczkach podczas zmywania czy sprzątania mieszkania.

Swędzenie, które pojawia się przy ubieraniu lub po położeniu się do łóżka, może mieć związek z detergentami używanymi do prania. Być może któryś ze składników proszku lub płynu do płukania jest drażniący dla naszej skóry? W takim przypadku warto poszukać w sklepach łagodniejszych środków.

Jeśli swędzenie nadal nie ustępuje, to bezzwłocznie należy się skonsultować z lekarzem.

Jak leczyć swędzenie dłoni i stóp?

Dermatolog natychmiast zdiagnozuje grzybicę stóp lub dłoni, która oprócz swędzenia charakteryzuje się także złuszczaniem naskórka, wysypką czy występowaniem zaczerwienionych ognisk na skórze. W takim wypadku konieczne będzie wykupienie w aptece leków zaleconych przez lekarza.

Osoby dotknięte grzybicą nie mogą zapomnieć o odpowiedniej higienie, w tym o dokładnym osuszaniu miejsc dotkniętych tą przypadłością. Wskazane będzie również pranie ubrań w wyższej temperaturze.

Objawy związane z podwyższonym stężeniem bilirubiny we krwi to nie tylko swędzenie dłoni, ale raczej ostry świąd całego ciała. Poza tym mamy wtedy do czynienia z żółknięciem białek ocznych, powiększeniem obwodu brzucha i ogólnym złym samopoczuciem.

Jeśli zauważymy u siebie te objawy natychmiast należy skonsultować się z lekarzem, zdiagnozować problem i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Reklama

Gdy swędzące dłonie i stopy to alergia

Silne swędzenie skóry może być także reakcją alergiczną na zjedzenie niektórych produktów spożywczych, użycie nowego kosmetyku czy proszku do prania lub zabawę ze zwierzęciem. Inne objawy towarzyszące alergiito zaczerwienienia czy pojawiające się na skórze obrzęki i bąble.

W takim przypadku warto wykonać testy skórne, aby dowiedzieć się, które produkty są dla nas niekorzystne. O ewentualnym odczulaniu czy zalecanych lekach zadecyduje alergolog.

Reklama

Swędzenie dłoni po wewnętrznej stronie

Swędzenie dłoni może oznaczać, że dotknęło nas poważne schorzenie. Zwłaszcza w przypadku, gdy odczuwamy swędzenie po wewnętrznej stronie dłoni.

Wprawdzie nie zawsze musi się to wiązać z zagrożeniem dla naszego zdrowia - może być efektem alergii - jednak nie można go w żadnym wypadku lekceważyć. Swędzenie dłoni po wewnętrznej stronie może stanowić np. objaw MCAS - Zespołu Aktywacji Komórek Tucznych.

Reklama

Swędzące stopy i dłonie podczas ciąży

Silnego swędzenia dłoni i stóp nie powinny lekceważyć kobiety w ostatnich miesiącach ciąży. Może on być bowiem objawem cholestazy, czyli choroby wątroby, która związana jest z wewnątrzwątrobowym zastojem żółci.

Choć ta przypadłość nie jest groźna dla płodu, to może jednak doprowadzić do wcześniejszego rozwiązania ciąży. Jeśli więc świąd utrzymuje się przez kilka dni, warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

  • G. Ka­miń­ska­-Win­cio­rek, L. Brze­ziń­ska­-Wci­sło, Grzy­bi­ca stóp u pa­cjen­tów ze scho­rze­nia­mi der­ma­to­lo­gicz­ny­mi na pod­sta­wie ba­dań wła­snych. „Po­stę­py Der­ma­to­lo­gii i Aler­go­lo­gii” 2005/3, nr XXII.
  • K. Modrzyńska, Alergia na insulinę – istotny problem kliniczny?. Alergoprofil, 10(1), Pobrano z https://journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/784 [dostęp: 21.02.2022]
  • A. J. Sybilski, Ciąża a choroby alergiczne, Medycyna po dyplomie, kwiecień 2016.
  • E. Małek, Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych. Poradnik dla ucznia, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawcz,y Radom 2007.
  • E. Wiercińska, Świerzb – zapobieganie zarażeniu, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, Kraków 2015.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja dłoni
Pocące się dłonie - przyczyny, leczenie i sposoby. Co zrobić?
Kobieta wyciera pot z dłoni
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i objawy. Jak zadbać o warstwę ochronną skóry?
Mężczyzna pokazuje pękającą skórę na palcach
Parafina na stopy i dłonie - zabieg i efekty
Zabieg z parafiny na dłonie i stopy
Podobne artykuły
Dłonie starszej osoby
Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - skąd się biorą? O czym świadczą? Jak się ich pozbyć?
Sposoby na swędzące stopy
Swędzące stopy i dłonie. Przyczyny, zapobieganie. Jak się chronić?
Badanie opuchniętych dłoni
Puchnięcie dłoni - po nocy, w ciąży i po wysiłku. Jak zapobiegać obrzękowi?
Stopa z sinymi paznokciami
Sine paznokcie u nóg i rąk. Przyczyny, choroba i leczenie
Mężczyzna z czerwonymi dłońmi
Czerwone dłonie - od wewnątrz i na zewnątrz. Jak leczyć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial