Swędzące stopy i dłonie – przyczyny i zapobieganie

Swędzenie dłoni i stóp nie jest związane z jedną konkretną jednostką chorobową. Aby jednak skutecznie wyleczyć to schorzenie, należy zdiagnozować źródło problemu. Jak to zrobić? Pomocne będzie między innymi zaobserwowanie objawów towarzyszących świądowi.
Sposoby na swędzące stopy
Źródło: 123RF
Spis treści

Swędzenie dłoni i stóp - przyczyny

Świąd skóry dłoni czy stóp bywa uciążliwy i powoduje dyskomfort. Jeśli chodzi o dłonie, to szczególnie w zimie swędzenie często związane jest z przesuszeniem naskórka, ale nie zawsze powód jest tak błahy. Silne swędzenie może być także objawem wielu schorzeń. Wśród nich:

Sprawdź: Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - jakie mogą być przyczyny?

Swędzenie dłoni i stóp – zapobieganie

Na początek należy zadbać o odpowiednie nawilżenie dłoni czy stóp i chronić je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą nie obędzie się więc bez bogatego w witaminy kremu, ciepłych butów i rękawiczek. Drugim krokiem powinno być zabezpieczanie dłoni w czasie prac domowych. Aby nie narażać delikatnego naskórka na działanie detergentów, należy pamiętać o rękawiczkach podczas zmywania czy sprzątania mieszkania. Swędzenie, które pojawia się przy ubieraniu lub po położeniu się do łóżka, może mieć związek z detergentami używanymi do prania. Być może któryś ze składników proszku lub płynu do płukania jest drażniący dla naszej skóry? W takim przypadku warto poszukać w sklepach łagodniejszych środków.

Jeśli swędzenie nadal nie ustępuje, to bezzwłocznie należy się skonsultować z lekarzem.

Swędzenie dłoni i stóp – leczenie

Dermatolog natychmiast zdiagnozuje grzybicę stóp lub dłoni, która oprócz swędzenia charakteryzuje się także złuszczaniem naskórka, wysypką czy występowaniem zaczerwienionych ognisk na skórze. W takim wypadku konieczne będzie wykupienie w aptece leków zaleconych przez lekarza. Osoby dotknięte grzybicą nie mogą zapomnieć o odpowiedniej higienie, w tym o dokładnym osuszaniu miejsc dotkniętych tą przypadłością. Wskazane będzie również pranie ubrań w wyższej temperaturze.

Objawy związane z podwyższonym stężeniem bilirubiny we krwi to nie tylko swędzenie dłoni, ale raczej ostry świąd całego ciała. Poza tym mamy wtedy do czynienia z żółknięciem białek ocznych, powiększeniem obwodu brzucha i ogólnym złym samopoczuciem. Jeśli zauważymy u siebie te objawy natychmiast należy skonsultować się z lekarzem, zdiagnozować problem i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zobacz też: Drętwienie rąk i palców - przyczyny, objawy i leczenie

Swędzące dłonie i stopy – alergia

Silne swędzenie skóry może być także reakcją alergiczną na zjedzenie niektórych produktów spożywczych, użycie nowego kosmetyku czy proszku do prania lub zabawę ze zwierzęciem. Inne objawy towarzyszące alergii to zaczerwienienia czy pojawiające się na skórze obrzęki i bąble. W takim przypadku warto wykonać testy skórne, aby dowiedzieć się, które produkty są dla nas niekorzystne. O ewentualnym odczulaniu czy zalecanych lekach zadecyduje alergolog.

Swędzące stopy i dłonie - ciąża

Silnego świądu dłoni i stóp nie powinny lekceważyć kobiety w ostatnich miesiącach ciąży. Może on być bowiem objawem cholestazy, czyli choroby wątroby, która związana jest z wewnątrzwątrobowym zastojem żółci. Choć ta przypadłość nie jest groźna dla płodu, to może jednak doprowadzić do wcześniejszego rozwiązania ciąży. Jeśli więc świąd utrzymuje się przez kilka dni, warto skonsultować się z lekarzem.

Więcej z kateogrii: Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Dlaczego dłonie puchną? - przyczyny i objawy. Profilaktyka dłoni
Przeczytaj artykuł
Drętwienie rąk w nocy i w dzień - co je powoduje?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dlaczego dłonie puchną? - przyczyny i objawy. Profilaktyka dłoni
Drętwienie rąk w nocy i w dzień - co je powoduje?
Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - przyczyny, leczenie
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama