Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Poliamoria - co to jest i na czym polega wielomiłość?

Poliamoria, zwana również wielomiłością i miłością mnogą, to pojęcie używane do określenia niemonogamicznych związków z więcej niż jedną osobą jednocześnie, za zgodą wszystkich zaangażowanych. W przeciwieństwie do związków otwartych, czy tzw. swingowania, poliamoria opiera się na miłości romantycznej i bliskości emocjonalnej. Kontakty seksualne nie są wykluczone, jednak nie są najważniejsze i nie stanowią podstawy relacji. Skąd wzięła się potrzeba tworzenia tego typu związków i czy mają one szanse na przetrwanie?
Związek poligamiczny
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest poliamoria?

„Poli” oznacza wielość, a „amor” miłość, co razem daje wielomiłość. Tak popularnie nazywana jest poliamoria, inaczej zwana miłością mnogą. Zjawisko to, chociaż może wcale nie takie młode, zostało w ten sposób nazwane na początku lat 60. XX wieku, jako określenie związku niemonogamicznego opisanego w powieści Roberta Heinleina „Stranger in a Strange Land”. Niektóre źródła podają, że sporadycznie termin ten pojawiał się już dziesięć lat wcześniej. Oficjalnie zdefiniowano poliamorię w 1990 roku, jako pragnienie lub praktykę bycia w wielu romantycznych związkach w tym samym czasie, przy pełnej wiedzy i świadomości wszystkich zaangażowanych osób oraz przy zachowaniu szczerości i otwartości. Wielomiłość często klasyfikowana jest jako jedna z form etycznej, konsensualnej niemonogamii. 

Choć pojęcie poliamorii jest stosunkowo młode, to samo zjawisko jest pewnym powrotem do korzeni i formy związków, które w dawnych kulturach plemiennych były podstawą funkcjonowania. Innym przykładem mogą być lata 60. i 70. XX wieku, które obfitowały w podobne struktury społeczne, jak chociażby komuny hippisowskie dzieci kwiatów, które żyły jak rodziny, a podstawą ich egzystencji było m.in. przywiązanie emocjonalne członków całej wspólnoty. 

Ideologicznie, poliamoria ma wyzwalać spod presji narzuconych norm, przede wszystkim tych przyporządkowanych monogamii, przez co ma zapewniać wolność wyboru oraz szczęście. Zwolennicy wielomiłości przekonują, że związki poliamoryczne są jak najbardziej naturalne, a sprzeczna z prawami natury jest monogamia. Swoją teorię opierają na tym, że wiązanie się z jednym partnerem jest bardzo rzadkim zjawiskiem w świecie zwierząt, a w przypadku ludzi jest to kwestia odgórnie przyjętych standardów społecznych. 

Reklama

Poliamoria a inne formy miłości

Poliamorii nie należy mylić z poligamią, która występuje wówczas, gdy jeden mężczyzna, ma kilka żon oraz z poliandrią, kiedy to kobieta ma kilku mężów. Wielomiłość ma również niewiele wspólnego ze zjawiskiem swingingu, w którym to główną rolę odgrywa seks. 

Poliamoria opiera się bowiem przede wszystkim na:

 • więziach emocjonalnych pomiędzy wszystkimi partnerami, 
 • miłości, 
 • zaufaniu,
 • szczerości, 

a nie na zaspokajaniu potrzeb seksualnych. Nie oznacza to, że związki poliamoryczne wykluczają zbliżenia intymne, jednak to nie seks jest tutaj podstawą relacji.

Reklama

Zasady poliamorii 

Chociaż poliamoria odrzuca pewne narzucone normy społeczne, to wbrew pozorom jest oparta na jasno sprecyzowanych zasadach. Podstawą istnienia poliamorycznej relacji jest zgoda wszystkich osób zaangażowanych w związek na taki rodzaj więzi i styl życia.

Poliamoria opiera się na konkretnych wartościach, takich jak:

 • zaufanie, 
 • zrozumienie, 
 • akceptacja, 
 • lojalność, 
 • równość, 
 • wzajemny szacunek. 

Osoby tworzące poliamoryczny związek powinny być ze sobą szczere i potrafić otwarcie rozmawiać o swoich emocjach. Nie ma tu miejsca na kłamstwo, czy zdradę - nawet zdradę emocjonalnąRelacje pomiędzy związanymi ze sobą poliamorystami są jawne dla wszystkich zaangażowanych osóbi w pełni przez nie akceptowane, dlatego ukrywanie bliskości, czy kontaktów seksualnych wewnątrz grupy, a tym bardziej poza nią, jest niedopuszczalne i uznawane za zdradę. 

Dla poliamorystów najważniejsza jest miłość oparta na bliskości emocjonalnej, która może, ale nie musi wiązać się ze sferą seksualną. Spełnienie potrzeb seksualnych może być istotne, jednak nie jest podstawą funkcjonowania wielomiłości. 

Czytaj także: Demiseksualizm - co to znaczy?

Reklama

Na czym polega związek w poliamorii? 

Związek mnogiej miłości składa się z co najmniej trzech osób, ale nie ma przeszkód, aby w relację zaangażowanych było więcej poliamorystów. Poza wyznawaniem wspólnych wartości, mają oni wspólne plany, mogą, ale nie muszą mieszkać pod jednym dachem. Z badań naukowców wynika, iż takie związki mają większe szanse na przetrwanie, gdy tworzą je osoby otwarte i dojrzałe emocjonalnie. Wiąże się to również z wiekiem, bowiem osoby po trzydziestym roku życia potrafią stworzyć bardziej stabilne i silne więzi, niż chociażby dwudziestolatkowie.

Na trwałość związku opartego na mnogiej miłości może również wpływać ilość osób zaangażowanych we wspólną relację. Im więcej osób, tym mniej czasu dla poszczególnych partnerów, a w związkach poliamorycznych każdy powinien być traktowany tak samo, z taką samą uwagą. 

Reklama

Czy poliamoria w małżeństwie jest możliwa?

Wśród różnych typów otwartości seksualnej i emocjonalnej, to właśnie poliamoria opiera się na wartościach, które są podstawą małżeństwa. 

Fundamenty dojrzałego związku to przede wszystkim:

 • miłość romantyczna, 
 • bliskość, 
 • zaufanie, 
 • lojalność, 
 • odpowiedzialność za drugiego człowieka i jego uczucia, 
 • dbanie o trwałość relacji, 
 • silne więzi. 

W wielomiłości, ważniejsze od zbliżeń seksualnych są rozmowy, wspólne spędzanie czasu, troska o innych. 

Czy poliamoria jest zatem możliwa w małżeństwie? To wszystko zależy od dwojga ludzi, którzy już są małżonkami, czy dopiero pragną zalegalizować swój związek. Relacje poliamoryczne wymagają pełnej wiedzy, zgody i akceptacji wszystkich zaangażowanych w nie osób. Taki związek z pewnością nie będzie miał racji bytu jeśli jedna ze stron nie ma na to ochoty, nie chce dzielić swoich uczuć i uczuć swojego partnera pomiędzy więcej osób, czy taka sytuacja wzbudzi w niej ból lub zazdrość. Poliamoryści powinni być świadomi swoich decyzji i nie mogą angażować się w takie związki wbrew swoim emocjom i przekonaniom.

W innej sytuacji są osoby poliamoryczne, które zastanawiają się nad tym czy wejść w związek małżeński i jak to później wpłynie na powiększenie ich relacji o kolejne osoby. Czy Ci co pojawią się później, nie będą się czuć gorzej? Takie wątpliwości wynikają z zasad wielomiłości, które opierają się m.in. na wspomnianych wcześniej szacunku i równości. Część poliamorystów odrzuca formalności, które są zaprzeczeniem nienarzucania norm, z kolei inni chcieliby mieć wybór i móc swobodnie wchodzić w niemonogamiczne związki partnerskie.

Reklama

Poliamoria w Polsce

O poliamorii w Polsce nie mówi się zbyt wiele, co nie znaczy że zjawisko to nie występuje w kraju nad Wisłą. Nie może być zakazana, ponieważ nie wiąże się z żadnymi formalnościami, a sami poliamoryści póki co niespecjalnie walczą o prawo do legalizowania tego typu związków. 

Poliamoria, podobnie jak wszelkie inne relacje odbiegające od ogólnie przyjętych norm, mogą być w Polsce źle odbierane i nie zawsze spotykają się z tolerancją i akceptacją. Z kolei małżonkowie wchodzący w poliamoryczne związki mogą być postrzegani bardziej jako swingersi bądź niewierni. Sami poliamoryści wymieniają się swoimi doświadczeniami, troskami i oferują wsparcie na stronach i forach internetowych. 

Czytaj również:

Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Orientacje i preferencje seksualne
Transseksualizm - czym jest i jak się objawia? Czym się różni od transpłciowości?
Transseksualny mężczyzna
Swingersi - kim są? Czym jest swinging?
Swingersi w łóżku
Demiseksualizm - pociąg emocjonalny. Co to znaczy?
Para odczuwa pociąg emocjonalny
Podobne artykuły
Flaga osób niebinarnych
Osoba niebinarna - co to znaczy?
Związek poligamiczny
Poliamoria - co to jest i na czym polega wielomiłość?
Para siedzi na podłodze
Sapioseksualizm – co to jest? Kim jest sapioseksualista?
Biseksualna kobieta
Co to jest biseksualizm i czym się charakteryzuje?
Flaga panseksualizmu
Panseksualizm - miłość niezależnie od płci. Czym jest i na czym dokładnie polega?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!