Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Edging: co to jest? Jak przedłużyć przyjemność z seksu?

Edging, zwany też surfowaniem, jest sztuką balansowania na krawędzi orgazmu, jednak bez przeżywania go. To odkładanie przyjemności na później, po to by była jeszcze bardziej intensywna.
Para, która przedłuża przyjemność z seksu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Edging to wyższy poziom sztuki miłości. Jest to sposób na to, by seksualne zbliżenie trwało jak najdłużej.
  • Techniki wykorzystywane w edgingu służą odwlekaniu orgazmu. Dzięki temu szczytowanie jest dłuższe i bardziej intensywne
SPRAWDŹ TEŻ: Jak zaskoczyć faceta w łóżku? - techniki, porady, wskazówki
Spis treści

Reklama

Co to jest edging?

Edging w wolnym tłumaczeniu oznacza balansowanie na krawędzi, brzegu, granicy (ang. the edge – krawędź). W seksie pojęcie to odnosi się do różnego rodzaju technik pozwalających utrzymywać bardzo wysoki poziom podniecenia, bliski ostatecznemu spełnieniu, jednakże bez przekraczania granicy orgazmu. Stan ten przyrównuje się często do surfowania na wysokiej fali.

Edging wymaga znacznego doświadczenia oraz pełnej kontroli nad reakcjami własnego organizmu, jednak osiągnięcie biegłości w tej sztuce pozwala wymiernie wydłużyć przyjemność płynącą z aktu seksualnego. W ten sposób stosunek może trwać nie kilka-kilkanaście minut, jak to przeciętnie bywa, lecz nawet kilka godzin.

Ponadto opanowanie trudnej sztuki edgingu ułatwia współżycie osobom cierpiącym z powodu nadmiernej pobudliwości. Umiejętność wstrzymywania orgazmu jest niezwykle ważna w przypadku mężczyzn zmagających się z problemem przedwczesnego wytrysku.

Techniki seksualne przedłużające stosunek

Jeśli chodzi o konkretne techniki seksualne, wymienić można przede wszystkim metodę start and stop oraz rozmaite jej wariacje. Opracowana w latach pięćdziesiątych XX wieku i sprawdzona przez dziesięciolecia, może być wykorzystana zarówno do nauki, jak też jako element wyrafinowanej gry erotycznej.

Polega na doprowadzaniu się na skraj orgazmu i przerywaniu aktywności tuż przed dojściem na szczyt – w czasie masturbacji należy zaprzestać ruchów ręką, zaś podczas stosunku – frykcyjnych. Niezwykle istotne jest wyczucie momentu, po przekroczeniu którego powtrzymanie orgazmu nie byłoby już możliwe.

Jeśli powstrzymanie szczytowania wydaje się z początku trudne, można zastosować technikę uciskową – wymaga ona zdecydowanego ułożenia kciuka na wędzidełku (fałd skórny łącząca napletek z żołędziem penisa), przy jednoczesnym silnym objęciu prącia pozostałymi palcami.

Metodę tę stworzono z myślą o mężczyznach mających problem z kontrolą wytrysku, ale odwlekanie orgazmu z powodzeniem mogą praktykować również panie. Bardzo doświadczeni i świadomi swojej seksualności partnerzy z czasem nabierają umiejętności kontrolowania orgazmu poprzez regulowanie tempa, a także siłą woli.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Edging na intensywny orgazm

Edging nie tylko pomaga przedłużyć cały akt miłosny, ale w wielu przypadkach potęguje orgazm. Wielokrotne ocieranie się o szczyt, bez jego osiągania, może sprawić, że moment kulminacji, który w końcu nadejdzie, będzie wyjątkowo długi i intensywny.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że surfowanie nie zawsze kończy się w ten właśnie upragniony sposób. Istnieje ryzyko, zwłaszcza w przypadku osób z mniejszym doświadczeniem, że wycofanie tuż przed orgazmem może doprowadzić do spadku erotycznego napięcia, na tyle istotnego, że niemożliwe będzie już szczytowanie, a nawet dokończenie stosunku.

Dlatego edging jest doświadczeniem, które wymaga długiej praktyki, zanim możliwe będzie efektywne korzystanie z przebogatej palety dostarczanych w ten sposób doznań.

Reklama

Lepszy orgazm z erotycznymi akcesoriami

Utrzymywanie napięcia przez długi czas może wymagać dodatkowej stymulacji. W wielu przypadkach przydatne okazują się różnego typu akcesoria erotyczne. Lepszy orgazm, dłuższe zbliżenie, silniejsze doznania – to wszystko jest możliwe dzięki wykorzystaniu gadżetów. Zapewniają one stymulację czysto fizyczną, ale też pozwalają utrzymać wysoki poziom ekscytacji czysto emocjonalnej.

Do wspólnej zabawy, którą można przeciągać w nieskończoność, nadają się wibratory, dilda, nakładki. Używając stymulujących, rozgrzewających bądź chłodzących żeli intymnych, partnerzy mogą przenieść pieszczoty na wyższy poziom zaawansowania.

Dla osób będących wzrokowcami, ciekawym doznaniem może być przewiązanie oczu i pozbawienie bodźców wizualnych. Można też wykorzystać kajdanki i inne akcesoria do krępowania, by zdominować partnera(kę), ograniczyć swobodę ruchów i kontrolę nad sytuacją.

Wszelkie tego typu eksperymenty sprawiają, że seks jest ciekawszy, bardziej różnorodny, mniej monotonny i mechaniczny. To dobra zachęta, by pozostać w łóżku dłużej, niż przez chwilę.

Reklama

Przedłużanie orgazmu wymaga czasu

Pamiętaj – edging, przedłużanie aktu seksualnego w nieskończoność, wymaga… większej ilości czasu. A także dobrej atmosfery, warunków. Tego typu miłości nie uprawia się dla szybkiego rozładowania napięcia seksualnego, byle jak i byle gdzie.

Edging służy delektowaniu się seksem i wzajemną bliskością. To też doskonałe rozwiązanie dla par, w przypadku których jedno potrzebuje zdecydowanie więcej czasu, by dojść do orgazmu – drugi z partnerów, kontrolując reakcje swojego organizmu, może sprawić, że oboje osiągną szczyt w tym samym momencie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Anna Pulley, A Guide to Edging - The Art of Building Up to Extremely Intense Orgasms, https://www.vice.com/en/contributor/anna-pulley, data dostępu 30 09 2021
  • Kimberly Holland, How to Use the Squeeze Technique, the Stop-Start Technique, and More, https://www.healthline.com/health/squeeze-technique, data dostępu 30 09 2021
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?
Bolesny pierwszy raz
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Orgazm przez sen
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? Techniki, porady, najlepsze sposoby
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Podobne artykuły
Kobieta w łóżku
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Bolesny pierwszy raz
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!