To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Montelukast - mechanizm działania i sposoby dawkowania

Montelukast jest jednym z przedstawicieli leków zwanych antagonistami receptorów leukotrienowych. Jest to nowa grupa medykamentów stosowana między innymi w astmie, która może być przydatna jako uzupełnienie terapii glikokortykosteroidami. W niektórych przypadkach może nawet ją zastąpić. Leki antyleukotrienowe, bo tak inaczej są nazywane, stosuje się także z powodzeniem w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, a nawet w atopowym zapaleniu skóry.
Tabletki zawierające montelukast
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Montelukast jest jednym z przedstawicieli nowej generacji leków antyleukotrienowych.
  • Stosuje się go wspomagająco w leczeniu objawów astmy oskrzelowej.
  • Nie można go nigdy stosować do przerywania nagłych napadów astmy.
Spis treści

Reklama

Co to jest i na co pomaga montelukast?

Montelukast jest lekiem antyleukotrienowym. Oznacza to, że hamuje działanie receptorów leuktotrienowych, które z kolei odpowiadają za tworzenie się stanu zapalnego w organizmie.

Czy montelukast to steryd? To silny lek przeciwzapalny, podobnie jak leki sterydowe. Nie ma jednak budowy typowej dla leków sterydowych, więc nie jest do nich zaliczany.

Na co pomaga montelukast? Jego działanie, jako przedstawiciela leków przeciwleukotrienowych, obejmuje przede wszystkim hamowanie receptorów leukotrienowych. Leukotrieny są końcowym produktem metabolizmu kwasu arachidonowego (bardzo silnego czynnika prozapalnego w organizmie).

Po połączeniu leukotrienów z ich odpowiednimi receptorami, które są zlokalizowane głównie w górnych drogach oddechowych dochodzi do efektu biologicznego w postaci skurczu i obrzęku oskrzeli głównych oraz obwodowych, a także wzrostu wydzielania gęstego i lepkiego śluzu.

Mechanizm działania montelukastu sprawia, że wspomniane receptory ulegają zablokowaniu i nie dochodzi do niepożądanych objawów ze strony organizmu, takich jak skurcz oskrzeli, wydzielanie śluzu, czy nieżyt nosa.

Po jakim czasie działa montelukast? Według badań klinicznych, działanie montelukastu może być widoczne już po dwóch godzinach od doustnego przyjęciu leku.

Montelukast jest stosowany przede wszystkim pomocniczo, jako lek wspomagający w przewlekłej astmie oskrzelowej łagodnej i umiarkowanej. Stosuje się go jako uzupełnienie glikokortykoterapii.

Czasami, w przebiegu bardzo łagodnej postaci tej choroby może być stosowany samodzielnie, zamiast sterydów. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać, że montelukast nie jest przeznaczony do przerywania nagłych ataków astmy oskrzelowej! Do tego służą inne leki.

Inne jednostki chorobowe, w jakich ma zastosowanie montelukast, to alergiczny nieżyt nosa, czy polipy nosa. Obecnie trwają także badania nad zastosowaniem tego typu leków w terapii niektórych chorób przewodu pokarmowego, jak eozynofilowe zapalenie żołądka, czy chorób skóry, jak atopowe zapalenie skóry lub pokrzywki.

Reklama

Dawkowanie montelukastu w tabletkach i proszku

Jakie są możliwe formy oraz dawki montelukastu? Substancja ta może występować w trzech różnych postaciach.

Najrzadziej stosowane są doustne tabletki z montelukastem, częściej można spotkać granulat. Najpowszechniejszą formą stosowaną przez pacjentów są tabletki do rozgryzania i żucia. Trzeba jednak pamiętać, że tabletki te trzeba później połknąć, nie można ich wypluwać!

Dawkowanie montelukastu najczęściej zakłada przyjmowanie leku raz dziennie, lecz jest to zawsze ustalane indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są dawki montelukastu 4 mg, 5 mg lub 10 mg, z czego:

  • Tabletki do rozgryzania i żucia z 4 mg substancji są przeznaczone dla dzieci od 2 do 5. roku życia.
  • Tabletki do rozgryzania i żucia z 5 mg substancji są przeznaczone dla dzieci od 6 do 14. roku życia.
  • Tabletki do rozgryzania i żucia z 10 mg substancji są przeznaczone dla dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia.

Ponadto w obrocie aptecznym znajduje się granulat o dawce 4 mg przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca życia do 5. roku życia.

Kiedy montelukast zaczyna działać? Ten lek całkiem szybko się wchłania. Po dwóch godzinach od podania można zaobserwować pierwsze efekty jego stosowania. Jednakże pełny efekt terapeutyczny obserwujemy po 24 godzinach od podania. 

Działania uboczne montelukastu - jakie powikłania może powodować?

Jakie mogą wystąpić skutki uboczne montelukastu u dzieci i dorosłych? Trzeba pamiętać, że jest to lek o wysokim profilu bezpieczeństwa, co oznacza, że nie prowadzi do poważnych działań niepożądanych.

Działania uboczne montelukastu obejmują przede wszystkim zawroty i bóle głowy oraz bóle brzucha, a także senność, krwawienia z nosa, suchość w jamie ustnej, czy niestrawność. 

Z innych efektów ubocznych występować może także gorączka, czy wysypki. Nie odnotowano do tej pory śmiertelnego przypadku przedawkowania montelukastu. Niemniej, gdy zażyje się większą ilość tego leku to mogą wystąpić silne bóle brzucha, nudności, wymioty i  biegunki.

W trakcie terapii trzeba pamiętać o zależności między montelukastem a jedzeniem. Lek powinno się spożywać 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku.

Reklama

Leki zawierające montelukast na receptę i bez recepty

Wszystkie leki w Polsce, które zawierają montelukast są na receptę. Większość z nich jest dostępna z refundacją.

Jednym z nierefundowanych odpowiedników montelukastu jest Singulair. Jest to także lek oryginalny, który był pierwszym tego typu medykamentem na rynku.

Wszystkie pozostałe leki zawierające montelukast są tak zwanymi lekami generycznymi, czyli zamiennikami, które muszą być równoważne lekowi oryginalnemu. Są zawsze tak samo skuteczne i bezpieczne, jak lek pierwotny.

Cena montelukastu waha się w zależności od producenta. Pełnopłatnie, bez refundacji, to skala między 10 a 25 zł za opakowanie, co wystarcza na miesiąc kuracji. Leki z refundacją kosztują poniżej 10 zł, a kobiety w ciąży powinny otrzymać lek za darmo.

Reklama

Montelukast wycofany ze sprzedaży

22 kwietnia 2020 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu czterech serii preparatu montelukast produkowanego przez firmę Bluefish.

Przyczyna wycofania Montelukast Bluefish była na szczęście spowodowana tylko błędami w dokumentacji. Rzeczone serie leku miały nieprawidłową treść znajdującą się na opakowaniu w porównaniu do treści w oficjalnie zatwierdzonej Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Tym samym, cofnięcie dystrybucji leku nie miało żadnego związku z zanieczyszczeniem, czy nieprawidłowym działaniem, a lek jest całkowicie bezpieczny dla pacjentów.

Reklama

Leki i preparaty zawierające montelukast

Bibliografia

  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Montelukast Sandoz; https://leki.urpl.gov.pl/files/44_Montelukast_Sandoz_tabl_rozgryz_zuc_5_mg_17099.pdf [data dostępu: 23.06.2022]
  • E. Szałek; Opieka farmaceutyczna w astmie; Farmacja Współczesna; 2016; 9; 25-32
  • K. Kuziemski; Nowe spojrzenie na montelukast – lek antyleukotrienowy; Forum Medycyny Rodzinnej; 2009; tom 3; nr 5; 380-387
  • Główny Inspektorat Farmaceutyczny; Decyzja wycofania z obrotu z dnia 22.04.2020; https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4225 [data dostępu 23.06.2022]
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!