Z czym jeść hummus?
Hummus to gładka pasta zrobiona z warzyw strączkowych, najczęściej z ciecierzycy, z dodatkiem masy sezamowej (tahini), czosnku, soku z cytryny, oliwy i przypraw. Jest ona bardzo zdrowym i smacznym dodatkiem do wielu potraw. Przepis na hummus można dowolnie modyfikować, dodając do niego rozmaite składniki. Pastę z ciecierzycy można również jeść na wiele różnych sposobów i wszystko to sprawia, że na bazie jednego przepisu można uzyskać naprawdę spore urozmaicenie.
Jak i z czym jeść hummus? Najpopularniejszą formą jedzenia hummusu jest smarowanie nim pieczywa. Mogą to być:
- bułki,
- chleb (właściwie każdy jego rodzaj – pszenny, żytni, pełnoziarnisty, pumpernikiel, lavash, pita),
- zapiekane tosty,
- pieczywo chrupkie,
- sucharki,
- wafle ryżowe,
- chałka – do niej sprawdzi się wersja na słodko.
Pieczywo posmarowane samym hummusem smakuje świetnie. Jest lekką przekąską, świetną np. na drugie śniadanie lub nieobfitą kolację. Jednak hummus sprawdzi się także jako dodatek do bardziej treściwej kanapki, z masłem, wędliną, serem, jajkiem i świeżymi warzywami. Warstwa pasty z ciecierzycy nadaje kanapkom świeżości i urozmaica ich smak.
Ponadto, zawierając cieciorkę, czosnek i oliwę z oliwek, wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, więc zwyczajnie czyni kanapkę zdrowszą.
Hummus w wersji fit (bez dość kalorycznego tahini) może na pieczywie zastąpić masło. Jest to propozycja szczególnie dla osób dążących do redukcji masy ciała. Pasta z ciecierzycy na kanapkito jednak nie jedyny pomysł na jej zastosowanie.
Reklama
Z czym jeść hummus? Z plackami
Choć najpopularniejsze jest jedzenie hummusu z pieczywem, absolutnie nie jest to jedyna możliwość na zastosowanie pysznej pasty. Z czym jeszcze jeść hummus?Na pewno świetnie smakuje ze wszelkiego rodzaju plackami:
- plackami ziemniaczanymi – ta polska potrawa może zostać atrakcyjnie urozmaicona dodatkiem hummusu i np. wędzonego łososia,
- naleśnikami – jak powszechnie wiadomo, naleśniki są dobre ze wszystkim; naprawdę warto spróbować ich również z pastą z ciecierzycy (zarówno klasyczną, jak i z innymi dodatkami); do naleśnika z hummusem można dodać np. kawałki smażonego kurczaka i posypać go startym parmezanem, propozycji może być bardzo wiele,
- tortillą – tortilla z pastą z ciecierzycy, serem, wędliną i świeżymi warzywami to świetny pomysł na pyszne, zdrowe i pożywne śniadanie.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Z czym podawać hummus? Jako sos lub dip
Niektórzy doceniają smak hummusu i jego wartości odżywcze, ale rzadko po niego sięgają, ponieważ brakuje im pomysłu na podawanie arabskiej pasty. A jednak jej zastosowań jest naprawdę wiele. Hummus można podawać jako sos lub dip do bardzo wielu potraw.
Świetnie sprawdzi się jako dodatek na stole do kolacji, na imprezę czy spotkanie ze znajomymi. Ponieważ przepis na pastę z ciecierzycy można dowolnie modyfikować, możliwe jest również nadawanie jej różnych konsystencji.
Jeśli chcemy, by pasta była rzadsza, wystarczy dodać więcej oliwy lub ciepłej wody, natomiast dla uzyskania raczej suchej konsystencji ogranicza się ilość płynnych składników.
Z czym podawać hummus?Pasta o konsystencji gęstego sosu może okazać się pysznym dipem do wszelkiego rodzaju przekąsek:
- świeżych warzyw podawanych w całości lub pokrojonych w słupki – marchewki, ogórka, rzodkiewki, selera naciowego, cykorii, kalarepy,
- warzyw gotowanych – kalafiora, buraka, brokuła itd.,
- potraw grillowanych – kiełbasek, grillowanego mięsa, szaszłyków, pieczywa,
- słonych przekąsek – chipsów, nachosów, paluszków chlebowych, krakersów itp.,
- suchych ciastek i owoców (hummus w wersji na słodko).
Pasta z cieciorki o luźniejszej konsystencji może natomiast zastąpić sos nawet do dań obiadowych:
- mięs – wieprzowiny, drobiu, jagnięciny, cielęciny,
- makaronów,
- ryb właściwie pod każdą postacią: gotowanych, smażonych, pieczonych
Pasta z ciecierzycy polecana jest również jako dodatek do dań warzywnych, np. falafeli (kotlecików z jarzyn) lub jako sos do sałatek. Hummus z warzywamikomponuje się dobrze właściwie w każdej potrawie.
Reklama
Jak jeść hummus?
Pasta z ciecierzycy przede wszystkim przyrządzana jest w wersji wytrawnej. Klasyczny hummus (można przygotować go samemu lub kupić np. w sklepach ze zdrową żywnością lub marketach spożywczych) składa się z:
- ugotowanej ciecierzycy lub cieciorki z puszki,
- masy sezamowej tahini,
- czosnku,
- oliwy z oliwek,
- soku z cytryny,
- wody,
- przypraw (sól, pieprz, kmin rzymski i natka pietruszki).
Przepis ten można dowolnie urozmaicać, dodając do niego inne składniki lub zmieniając proporcje. Zmiana proporcji wpływa np. na gęstość pasty (bardziej suchą uzyskać można, ograniczając ilość wody i oliwy, rzadszą – dodając więcej płynnych składników).
Składniki dodawane do pasty najczęściej to:
Dodatki te tworzą rozmaite wytrawne wariacje na temat oryginalnego hummusu.
Pastę z ciecierzycy można jednak przyrządzić również na słodko. W tym celu do składników podstawowych dodaje się słodkie dodatki jak bakalie (najczęściej daktyle, namoczone uprzednio we wrzątku, by zmiękły), kakao, miód, zmielone orzechy itp. Słodki hummus świetnie sprawdza się jako dip do suchych ciasteczek lub twardych owoców (jabłek, bananów, gruszek itd.).