Zasady racjonalnego żywienia - czym są? Piramida

Zasady racjonalnego żywienia to nie tylko słynna piramida żywieniowa. To również żywność ekologiczna, mało przetworzona i wyprodukowana w uczciwy sposób. Poznaj na czym dokładnie polegają.

Spis treści

Zasady racjonalnego żywienia

Powyższe obserwacje skłoniły ekspertów od spraw żywienia do stworzenia zaleceń żywieniowych opisujących zasady warunkujące prawidłowy rozwój organizmu, a także gwarantowały długowieczne życie w zdrowiu.
Zalecenia żywieniowe po raz pierwszy sformułowane zostały w 1917 roku w Stanach Zjednoczonych.

Kolejno pojawiały się wielu innych krajach i stale poddawane są modyfikacjom, odpowiednio do zmieniających się zwyczajów żywieniowych oraz wyników ilościowej oceny sposobu żywienia w określonych grupach społecznych, społecznościach danego kraju bądź regionu.

Rekomendacje zdrowego odżywiania

W 2005 roku opracowano tzw. Deklarację z Giessen, która powstała z inicjatywy Międzynarodowej Unii Nauk Żywieniowych (International Union of Nutritional Sciences) oraz Światowego Forum Polityki Zdrowotnej (World Health Policy Forum) i przedstawia koncepcję „zdrowego odżywiania” opartą na rekomendacjach:

 1.  Ciesz się tym, co jesz.
 2.  Wybieraj żywność pochodzenia roślinnego, a produkty mięsne, rybne, mleczne oraz jaja jedz w umiarkowanych ilościach.
 3. Wybieraj żywność jak najmniej przetworzoną.
 4. Wybieraj żywność organiczną, produkowaną metodami ekologicznymi.
 5. Wybieraj żywność ze swojego regionu, a także sezonową.
 6. Kupuj żywność pakowaną w sposób ekologiczny, przyjazny dla środowiska z materiałów łatwo degradowalnych lub podlegających recyklingowi.
 7. Wybieraj żywność produkowaną metodami uczciwej konkurencji.

Piramida żywieniowa

Zalecenia żywieniowe od 1992 roku prezentowane są w postaci piramidy żywieniowej, która uwzględnia różnice geograficzne i kulturowe, a także dostępność określonych produktów żywnościowych w danym regionie. Mimo częstych przeobrażeń oraz udoskonaleń, symbolika zmieniających się piramid jest taka sama. U podstawy piramidy znajdują się produkty najbardziej preferowane w diecie człowieka, natomiast im bliżej szczytu tym bardziej produkty te powinny być ograniczane.

Zalecenia żywieniowe dla Polaków

Zalecenia żywieniowe dla osób dorosłych w Polsce (opracowane na podstawie wytycznych Komitetu Żywienia Człowieka PAN, Instytutu Żywności i Żywienia oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych):

 1. Jedz regularnie co najmniej 3 posiłki dziennie, rozpoczynając od śniadania.
 2. Jedzenie powinno zawierać żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
 3. Każdego dnia jedz produkty zbożowe, warzywa i owoce, najlepiej surowe lub krótko gotowane.
 4. Dwa lub trzy razy dziennie spożywaj mleko i produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu.
 5. Dwa lub trzy razy w tygodniu spożywaj mięso i jego przetwory, w pozostałe dni jadaj dania rybne i z roślin strączkowych.
 6. Ograniczaj  ilości spożywanego tłuszczu i zastępuj tłuszcze zwierzęce roślinnymi.
 7. Ograniczaj spożycie soli kuchennej, jedna łyżeczka soli dziennie.
 8. Ograniczaj słodycze i cukier.
 9. Prowadź aktywny tryb życia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!