Dla Ciebie, na zdrowie!

Leczenie autyzmu przez tlenoterapię

Przez wiele lat nie było jasne, w jaki sposób ma przebiegać terapia osób chorych na autyzm. Dziś, dzięki licznym badaniom nad przyczynami autyzmu, zaczęto wprowadzać coraz skuteczniejsze terapie. Okazuje się, że dotlenienie mózgu pomaga leczyć autyzm. Spradź na czym polega tlenoterapia w komorze hiperbarycznej w leczeniu autyzmu.
Dziecko stosyjące tlenoterapię
Źródło: 123RF
Spis treści

Badania nad układem nerwowym i funkcjonowaniem mózgu człowieka doprowadziły naukowców do stwierdzenia, że znaczącym czynnikiem, również w terapii autyzmu, jest efektywne dostarczenie komórkom nerwowym budującym mózg (neurony) – tlenu.

Taki odpowiedni poziom dotlenienia komórek może nastąpić jedynie przy wykorzystaniu komory hiperbarycznej. Jest to metoda, która dostarcza tlen wszystkim komórkom budującym nasz organizm – nie tylko neuronom.

Reklama

Autyzm - na czym polega terapia za pomocą tlenu?

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej polega na wdychaniu przez specjalną maskę 100-procentowego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia (co najmniej 1,4 ATA).

Jak wygląda seans w komorze hiperbarycznej?

  • Przebieg takiego seansu jest bardzo komfortowy i dla małych pacjentów może być miłą przygodą.
  • Osoba leżąc na wygodnym materacu, wdycha przez maskę tlen, a jej głowa spoczywa na poduszce.
  • Można też przykryć się kocem dla większego relaksu.
  • Tylko przy wykorzystaniu ciśnienia wyższego niż atmosferyczne tlen nie napotyka fizjologicznych barier przenikania przez tkanki i może przez nie swobodnie się przemieszczać. Dzięki temu dociera tam, gdzie w normalnych warunkach nie miałby szans się dostać (do obszarów źle ukrwionych) – nawet podczas najbardziej intensywnego wysiłku aerobowego.

Reklama

Autyzm - tlenoterapia hiperbaryczna w Polsce i na śwecie

Naukowcy z USA prowadzili badania nad wykorzystaniem tlenoterapii hiperbarycznej w terapii u dzieci z autyzmem i odnotowali na tym polu znaczne sukcesy. Odpowiedni poziom dotlenienia, jaki zapewnia komora hiperbaryczna, aktywuje mózg do bardziej efektywnej pracy komórek nerwowych mózgu oraz regeneruje te, które zostały uszkodzone na skutek choroby.

Dzieci z zaburzeniami zaliczanymi spektrum autystycznego są częstymi naszymi pacjentami. Terapia tlenem hiperbarycznym poprawia sprawność ich mózgów do tego stopnia, że jeden z naszych pacjentów w niedługim czasie od rozpoczęcia terapii zaczął mówić – ku wielkiej radości rodziny i oczywiście naszej! Na skutek tlenoterapii hiperbarycznej rodzice zauważają u swoich dzieci poprawę umiejętności komunikowania się. Dzieci zaczynają budować dłuższe zdania, stają się bardziej dociekliwe, nawiązują lepszy kontakt wzrokowy. Mają też większy apetyt do jedzenia – mówi Grzegorz Kaczyński,  Certyfikowany Technik Hiperbaryczny  Europejskiego Stowarzyszenia Hiperbarycznego oraz właściciel Centrum Rehabilitacji Hiperbarycznej ATAmed w Warszawie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia neurologiczne
Wstrząs mózgu - objawy i leczenie
Wstrząs mózgu po urazie lub wypadku
Niedotlenienie mózgu - skutki, objawy, leczenie
Pacjent z niedotlenieniem mózgu
Krwiak mózgu - podtwardówkowy i nadtwardówkowy
Mózg człowieka
Podobne artykuły
Człowiek z obrzękiem mózgu
Obrzęk mózgu - objawy, leczenie i rokowania
Drżenie rąk
Drżenie samoistne (choroba Minora) - przyczyny. Jak leczyć?
Mózg człowieka
Wstrząśnienie mózgu - jakie są objawy wstrząsu mózgu
Osoba trzymająca dłoń na pulsie
Ból głowy - 3 najczęstsze przyczyny
Mózg człowieka oraz trzy puzzle
Amnezja - co to jest i jak się objawia? Przyczyny i leczenie utraty pamięci

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!