Szybkie czytanie - trening mózgu

Czy wiesz o tym, że każdy jest w stanie nauczyć się czytać co najmniej 4-5 razy szybciej niż zwykle? Wystarczy regularnie prowadzić trening mózgu w szybkim czytaniu, a już w niedługim czasie będziesz w stanie ze zrozumieniem przeczytać 200-stronicową książkę w ok. 2 godziny.
Osoba trzymająca w dłoniach czytnik książek
Źródło: 123RF

Spis treści

Zwykle czytamy 800-1200 słów na minutę. Jest to tempo naturalne. Zawsze jednak można podkręcić moc mózgu i mieć znacznie wyższe osiągi! Szybkie czytanie to umiejętność do sprawnego spostrzegania i analizowania czytanych treści wraz z ich trwałym zapamiętaniem. Do tego niezbędny jest trening mózgu.

Szybkie czytanie - trening mózgu i oczu

Za czytanie odpowiada płat potyliczny mózgu – znajduje się z tyłu głowy, nad szyją. Oczy odbierają informacje znajdujące się w tekście. Aby mózg mógł odebrać dane zakodowane w poszczególnych wyrazach, oko musi na ułamek sekundy zatrzymać się na tekście. Ten czas zatrzymania nazywa się fiksacją i zazwyczaj trwa od 0,25 do 1,5 s. W szybkim czytaniu, za pomocą odpowiedniego treningu, np. pamięci fotograficznej, skraca się czas fiksacji oka na czytanym tekście do niezbędnego minimum. Indywidualnego dla każdej osoby.

Szybkie czytanie – na czym polega?

Szybkie czytanie polega na postrzeganiu całych grup wyrazów w jak najszybszym tempie. Osoby, które osiągają bardzo wysoką szybkość czytania i radzą sobie z postrzeganiem kilku tysięcy słów na minutę, czytają często nie linijkami a całymi akapitami. Szybkie czytanie jest jednak zajęciem pozbawionym sensu, gdy nie towarzyszy mu zrozumienie treści. Świadoma analiza jest kluczowa w szybkim czytaniu.

Rozumienie czytanego tekstu składa się z następujących etapów:

  • rozumienia słów
  • rozumienia fragmentów tekstu
  • rozumienia całości

Uwaga i koncentracja podczas szybkiego czytania powinny być skierowane na wychwytywanie najistotniejszych wyrazów koniecznych do zrozumienia tekstu. Temu procesowi powinna towarzyszyć umiejętność przewidywania słów i myśli autora. Ważny w szybkim czytaniu jest więc nie tylko sprawny odbiór wyrazów przez oko, ale też analiza tych treści przez mózg i szybkie domyślenie się sensu tego, co cię czyta.

Reklama

Szybkie czytanie – koncentracja

Na początek, aby zmobilizować oczy do sprawnego poruszania się po tekście, a mózg do utrzymywania na nim uwagi, niezbędny jest wskaźnik. Może to być wąski patyczek z na czerwono zaznaczoną końcówką, ołówek czy długopis. Osoby uczące się szybkiego czytania korzystają także z metronomu, który wybija rytm lektury. W szybkim czytaniu należy utrzymywać tempo czytania. W innym wypadku, gdy zaczniesz wolno czytać, zgubisz sens tekstu.  Warto wiedzieć o tym, że na stopień koncentracji, a więc i także na tempo czytania ma wpływ wiele różnych czynników.

Na tempo czytania mają wpływ:

  • styl tekstu – czytanie bardzo małych liter, napisanych niewyraźnie lub w obszernych akapitach bez marginesów, może dekoncentrować, męczyć i wzbudzać niechęć do dalszego czytania
  • trudność tekstu – wysoka trudność czytanego tekstu częściej wiąże się z częstszym przerywaniem czytania.
  • motywacja, jeśli jesteś zainteresowany tym, o czym masz przeczytać, to poprawia się twoja koncentracja i zwiększa się szybkość czytania, lepiej też rozumiesz czytane treści

Specjaliści w zakresie szybkiego czytania podkreślają, że nauka zwiększania prędkości odbierania i rozumienia czytanego tekstu, to przede wszystkim świetny trening dla mózgu. Rozwija on w sposób bardzo efektywny zdolność do koncentracji uwagi i rozumienia. Trening szybkiego czytania jest więc świetnym sposobem na poprawę kondycji mózgu i zwiększenia wydajności jego pracy.

Czytaj też:

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!