Acidum folicum Hasco

Reklama

Działanie

Preparat z grupy witamin B. Jest metabolizowany w organizmie do czynnej postaci - kwasu tetrahydrofoliowego, który uczestniczy m.in. w syntezie związków purynowych i pirymidynowych, syntezie DNA i RNA, metabolizmie aminokwasów. Pełni także istotną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe, zwłaszcza w układzie krwiotwórczym, nabłonku przewodu pokarmowego i tkankach płodu. Przyjmowanie kwasu foliowego w okresie poprzedzającym zajście w ciążę oraz w jej początkowym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Jego biodostępność wynosi 60-90%. Po podaniu doustnym wchłaniany jest z dwunastnicy i jelita czczego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po upływie 1-1,5 h. Metabolizowany i magazynowany jest w wątrobie, a wydalany z moczem w postaci metabolitów oraz w postaci niezmienionej, ponadto niewielkie ilości są wydalane z kałem.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie chorób wywołanych niedoborem kwasu foliowego: niedokrwistość megaloblastyczna, zaburzenia wchłaniania jelitowego, sprue, niedożywienie, alkoholizm, łuszczyca, choroby związane z przewlekłą hemolizą (talasemia, niedokrwistość sierpowata), długotrwałe dializy. Wtórna profilaktyka wad wrodzonych cewy nerwowej u kobiet ze zwiększonym ryzykiem ich wystąpienia u potomstwa (przez miesiąc poprzedzający zajście w ciążę i w I trymestrze). Jednoczesne stosowanie leków przeciwdrgawkowych, doustnych środków antykoncepcyjnych lub leków przeciwbakteryjnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas foliowy lub inne składniki preparatu. Niedokrwistość megaloblastyczna spowodowana niedoborem witaminy B12.

Środki ostrożności

Nie należy stosować dawek większych niż 0,4 mg (z wyjątkiem ciąży i okresu karmienia) bez uprzedniego wykluczenia niedokrwistości megaloblastycznej ze względu na ryzyko maskowania objawów hematologicznych przy dalszym rozwoju objawów neurologicznych. Ze względu na zawartość laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Rzadko obserwowano reakcje alergiczne (wysypka, zaczerwienienie, swędzenie) oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Interakcje

Leki przeciwpadaczkowe, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwgruźlicze, alkohol i antagoniści kwasu foliowego jak aminopteryna, metotreksat, pirymetamina, trymetoprym i sulfonamidy (w tym sulfasalazyna) zwiększają zapotrzebowanie na kwas foliowy. Kwas foliowy osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych pochodnych hydantoiny; konieczne może być zwiększenie dawki tych leków.

Dawkowanie

Doustnie. Niedokrwistość megaloblastyczna: 5 mg na dobę przez 4 miesiące (zawsze w skojarzeniu z witaminą B12). Stany złego wchłaniania: 15 mg na dobę. Przewlekłe stany hemolityczne oraz pacjenci hemodializowani: 5 mg na dobę co 1 do 7 dni (przez miesiąc). Ciąża, okres poprzedzający ciążę u kobiet ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u ich potomstwa: 5 mg na dobę przez miesiąc przed planowaną ciążą oraz podczas I trymestru ciąży.

Reklama

Uwagi

Pharmindex