Acidum folicum Hasco

Spis treści

Acidum folicum Hasco - skład

1 tabl. zawiera 5 lub 15 mg kwasu foliowego. Preparat zawiera laktozę.

Acidum folicum Hasco - Działanie

Preparat z grupy witamin B. Jest metabolizowany w organizmie do czynnej postaci - kwasu tetrahydrofoliowego, który uczestniczy m.in. w syntezie związków purynowych i pirymidynowych, syntezie DNA i RNA, metabolizmie aminokwasów. Pełni także istotną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe, zwłaszcza w układzie krwiotwórczym, nabłonku przewodu pokarmowego i tkankach płodu. Przyjmowanie kwasu foliowego w okresie poprzedzającym zajście w ciążę oraz w jej początkowym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Jego biodostępność wynosi 60-90%. Po podaniu doustnym wchłaniany jest z dwunastnicy i jelita czczego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po upływie 1-1,5 h. Metabolizowany i magazynowany jest w wątrobie, a wydalany z moczem w postaci metabolitów oraz w postaci niezmienionej, ponadto niewielkie ilości są wydalane z kałem.

Acidum folicum Hasco - wskazania

Profilaktyka i leczenie chorób wywołanych niedoborem kwasu foliowego: niedokrwistość megaloblastyczna, zaburzenia wchłaniania jelitowego, sprue, niedożywienie, alkoholizm, łuszczyca, choroby związane z przewlekłą hemolizą (talasemia, niedokrwistość sierpowata), długotrwałe dializy. Wtórna profilaktyka wad wrodzonych cewy nerwowej u kobiet ze zwiększonym ryzykiem ich wystąpienia u potomstwa (przez miesiąc poprzedzający zajście w ciążę i w I trymestrze). Jednoczesne stosowanie leków przeciwdrgawkowych, doustnych środków antykoncepcyjnych lub leków przeciwbakteryjnych.

Acidum folicum Hasco - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas foliowy lub inne składniki preparatu. Niedokrwistość megaloblastyczna spowodowana niedoborem witaminy B12.

Acidum folicum Hasco - ostrzeżenia

Nie należy stosować dawek większych niż 0,4 mg (z wyjątkiem ciąży i okresu karmienia) bez uprzedniego wykluczenia niedokrwistości megaloblastycznej ze względu na ryzyko maskowania objawów hematologicznych przy dalszym rozwoju objawów neurologicznych. Ze względu na zawartość laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Acidum folicum Hasco - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią.

Acidum folicum Hasco - efekty uboczne

Rzadko obserwowano reakcje alergiczne (wysypka, zaczerwienienie, swędzenie) oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Acidum folicum Hasco - interakcje

Leki przeciwpadaczkowe, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwgruźlicze, alkohol i antagoniści kwasu foliowego jak aminopteryna, metotreksat, pirymetamina, trymetoprym i sulfonamidy (w tym sulfasalazyna) zwiększają zapotrzebowanie na kwas foliowy. Kwas foliowy osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych pochodnych hydantoiny; konieczne może być zwiększenie dawki tych leków.

Acidum folicum Hasco - dawkowanie

Doustnie. Niedokrwistość megaloblastyczna: 5 mg na dobę przez 4 miesiące (zawsze w skojarzeniu z witaminą B12). Stany złego wchłaniania: 15 mg na dobę. Przewlekłe stany hemolityczne oraz pacjenci hemodializowani: 5 mg na dobę co 1 do 7 dni (przez miesiąc). Ciąża, okres poprzedzający ciążę u kobiet ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u ich potomstwa: 5 mg na dobę przez miesiąc przed planowaną ciążą oraz podczas I trymestru ciąży.

Acidum folicum Hasco - uwagi

Pharmindex