Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Acidum folicum Hasco

Spis treści

Reklama

Acidum folicum Hasco - skład

1 tabl. zawiera 5 lub 15 mg uwodnionego kwasu foliowego. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Acidum folicum Hasco - działanie

Preparat z grupy witamin B. Jest metabolizowany w organizmie do czynnej postaci - kwasu tetrahydrofoliowego, który uczestniczy m.in. w syntezie związków purynowych i pirymidynowych, syntezie DNA i RNA, metabolizmie aminokwasów. Pełni także istotną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe, zwłaszcza w układzie krwiotwórczym, nabłonku przewodu pokarmowego i tkankach płodu. Przyjmowanie kwasu foliowego w okresie poprzedzającym zajście w ciążę oraz w jej początkowym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Jego biodostępność wynosi 60-90%. Po podaniu doustnym wchłaniany jest z dwunastnicy i jelita czczego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po upływie 1-1,5 h. Metabolizowany i magazynowany jest w wątrobie, a wydalany z moczem w postaci metabolitów oraz w postaci niezmienionej, ponadto niewielkie ilości są wydalane z kałem.

Reklama

Acidum folicum Hasco - wskazania

Dawka 5 mg. Profilaktycznie i leczniczo w stanach jego niedoboru: w niedokrwistości megaloblastycznej; w zaburzeniach wchłaniania jelitowego, sprue; w niedożywieniu, alkoholizmie, łuszczycy; u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe lub doustne środki antykoncepcyjne; u pacjentów przyjmujących leki przeciwbakteryjne; w chorobach związanych z przewlekłą hemolizą (talasemia, niedokrwistość sierpowata) i w długo trwających dializach; we wtórnej profilaktyce wrodzonych wad cewy nerwowej (u kobiet ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u ich potomstwa, przez miesiąc przed planowaną ciążą i pierwsze 3 miesiące ciąży). Dawka 15 mg. Profilaktycznie i leczniczo w zaburzeniach wchłaniania jelitowego, sprue.

Reklama

Acidum folicum Hasco - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas foliowy lub inne składniki preparatu.

Reklama

Acidum folicum Hasco - ostrzeżenia

Nie należy stosować dawek większych niż 0,4 mg (z wyjątkiem ciąży i okresu karmienia) bez uprzedniego wykluczenia niedokrwistości megaloblastycznej spowodowanej niedoborem witaminy B12 ze względu na ryzyko maskowania objawów hematologicznych przy dalszym rozwoju objawów neurologicznych. Ze względu na zawartość laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Acidum folicum Hasco - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią. Kwas foliowy przenika do mleka kobiecego, jednak podczas przyjmowania przez kobiety karmiące piersią dawek w zakresie zalecanego dziennego spożycia nie odnotowano ujemnego wpływu na dzieci.

Reklama

Acidum folicum Hasco - efekty uboczne

Rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne (wysypka, zaczerwienienia, swędzenie). Częstość nieznana: reakcja anafilaktyczna.

Acidum folicum Hasco - interakcje

Leki przeciwpadaczkowe, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwgruźlicze, alkohol i antagoniści kwasu foliowego jak aminopteryna, metotreksat, pirymetamina, trymetoprym i sulfonamidy (w tym sulfasalazyna) zwiększają zapotrzebowanie na kwas foliowy. Kwas foliowy osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych pochodnych hydantoiny; konieczne może być zwiększenie dawki tych leków.

Acidum folicum Hasco - dawkowanie

Doustnie. Niedokrwistość megaloblastyczna (zawsze w skojarzeniu z witaminą B12): 5 mg na dobę przez 4 miesiące. Stany złego wchłaniania: 15 mg na dobę. Przewlekłe stany hemolityczne (talasemia, niedokrwistość sierpowata): 5 mg co 1 do 7 dni, przez miesiąc; podobne dawki stosuje się u pacjentów poddawanych hemodializie, w celu zapobiegania niedoborom folianów. Ciąża i okres poprzedzający zajście w ciążę u kobiet ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u ich potomstwa: 5 mg na dobę przez miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę, kontynuując podawanie podczas I trymestru ciąży.

Acidum folicum Hasco - uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej.


Podobne leki
Acidum folicum Richter
Folik
Folacid
Folifem

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!