Addamel N

Spis treści

Addamel N - skład

1 ml preparatu zawiera 0,02 µmol chromu, 2 µmol miedzi, 2 µmol żelaza, 0,5 µmol manganu, 0,1 µmol jodu, 5 µmol fluoru, 0,02 µmol molibdenu, 0,04 µmol selenu, 10 µmol cynku oraz 5,12 µmol sodu i 0,1 µmol potasu. Osmolalność ok. 3100 mOsm/kg H2O, pH: 2,4-2,5.

Addamel N - Działanie

Koncentrat pierwiastków śladowych do sporządzania roztworu uzupełniającego żywienie pozajelitowe. Pierwiastki śladowe są wychwytywane przez tkanki w różnym stopniu, w zależności od zapotrzebowania na utrzymanie lub uzupełnienie stężenia tych pierwiastków, co jest związane z metabolizmem danej tkanki. Miedź i mangan są wydalane głównie z żółcią, natomiast selen, cynk i chrom (zwłaszcza u pacjentów żywionych dożylnie), są wydalane głównie z moczem. Molibden jest wydalany głównie moczem, chociaż niewielkie ilości są również wydalane z żółcią. Żelazo jest wydalane w niewielkich ilościach z potem i złuszczającym się naskórkiem oraz ze złuszczającymi się komórkami śluzówki jelita. Kobiety w okresie przedmenopauzalnym mogą tracić 30-150 mg żelaza w krwawieniu miesiączkowym. Żelazo jest tracone przy każdym rodzaju krwawienia.

Addamel N - wskazania

Uzupełnienie żywienia pozajelitowego w celu zaspokojenia podstawowego lub umiarkowanie podwyższonego zapotrzebowania na pierwiastki śladowe.

Addamel N - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Całkowite zatrzymanie odpływu żółci.

Addamel N - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami wydzielania żółci, z zaburzeniami czynności nerek u których wydalanie pierwiastków śladowych może być znacznie zmniejszone lub wątroby (szczególnie u pacjentów z cholestazą). Podczas stosowania dłuższego niż 4 tyg. należy kontrolować stężenie manganu we krwi.

Addamel N - ciąża

Nie prowadzono badań klinicznych w okresie ciąży. Jednakże, zapotrzebowanie na pierwiastki śladowe u kobiet w okresie ciąży jest nieco zwiększone w porównaniu do kobiet niebędących w okresie ciąży. Nie należy oczekiwać występowania działań niepożądanych w przypadku podania preparatu kobietom w okresie ciąży.

Addamel N - dawkowanie

Dożylnie we wlewie kroplowym. Dorośli: 10 ml/dobę; dzieci o masie ciała ≥15 kg: 0,1 ml/kg mc./dobę. Nie podawać w postaci nierozcieńczonej.

Addamel N - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex