Isotrex

Reklama

Działanie

Lek z grupy retynoidów (stereoizomer tretynoiny) w postaci preparatu do stosowania zewnętrznego. Stymuluje mitozę w komórkach naskórka, zmniejsza spójność międzykomórkową w warstwie rogowej naskórka oraz wpływa na hiperkeratozę charakterystyczną dla trądziku pospolitego. Wspomagając złuszczanie naskórka, zapobiega tworzeniu się zmian na skórze. Pośredniczy w wytwarzaniu komórek łojowych naskórka o mniejszej spoistości i w wyniku tego prawdopodobnie pobudza proces usuwania zaskórników oraz zapobiega tworzeniu się nowych zaskórników. Wchłanianie przezskórne izotretynoiny jest nieistotne; w krwi, moczu i kale wykryto tylko 0,03% zastosowanej dawki.

Wskazania

Leczenie miejscowe łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na izotretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża lub planowane zajście w ciążę. Okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Lek należy ostrożnie stosować u pacjentów, u których występowały w wywiadzie reakcje nietolerancji miejscowej na inne preparaty lub fotoalergia. Zachować ostrożność u pacjentów z przebytym rakiem skóry lub rakiem skóry w wywiadzie rodzinnym. Unikać kontaktu żelu z oczami, ustami, błonami śluzowymi, podrażnioną skórą i miejscami na skórze, na których występują skaleczenia, zadrapania, oparzenia słoneczne lub wyprysk. Uważać, aby żel nie gromadził się w fałdach skóry i w fałdach nosowo-wargowych. Należy zachować ostrożność podczas stosowania na wrażliwe obszary skóry takie jak szyja lub u pacjentów z trądzikiem różowatym lub okołoustnym zapaleniem skóry. Zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania różnych leków przeciwtrądzikowych stosowanych miejscowo, ponieważ może wystąpić sumowanie się działania drażniącego. W przypadku wystąpienia podrażnienia lub zapalenia skóry należy zmniejszyć częstotliwość stosowania leku lub czasowo przerwać leczenie. Po ustąpieniu podrażnienia należy kontynuować leczenie zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Jeśli podrażnienie utrzymuje się nadal, leczenie nie powinno być kontynuowane. Miejsca leczone izotretynoiną należy chronić przed działaniem promieni słonecznych i sztucznymi źródłami promieniowania UV (np. solaria). Jeśli nie można uniknąć silnego światła słonecznego, należy stosować produkty z filtrami UV i odzież ochronną. Nie należy stosować leku u pacjentów z oparzeniami słonecznymi. Ze względu na zawartość substancji pomocniczej butylohydroksytoluenu, żel może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry lub podrażnienie oczu i błon śluzowych). Ze względu na łatwopalność preparatu, należy ostrzec pacjenta aby nie palił ani nie znajdował się w pobliżu otwartego ognia w trakcie lub tuż po nałożeniu żelu.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet w ciąży, u kobiet planujących zajście w ciążę oraz w okresie karmienia piersią. Jeśli żel jest stosowany w trakcie ciąży, lub gdy pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku, leczenie musi zostać przerwane. Nie ma konieczności stosowania szczególnych środków antykoncepcyjnych u mężczyzn stosujących miejscowo izotretynoinę.

Działania niepożądane

Bardzo często: rumień w miejscu zastosowania, złuszczanie skóry, pieczenie, uczucie ciepła i parzenia na skórze (ból), świąd, uczucie kłucia, podrażnienie, tkliwość i przesuszenie skóry w miejscu zastosowania. Rzadko: przebarwienie skóry, odbarwienie skóry, reakcje nadwrażliwości na światło.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania środków utleniających, takich jak nadtlenek benzoilu, ponieważ mogą one zmniejszyć skuteczność izotretynoiny stosowanej miejscowo. Jeżeli wymagana jest terapia skojarzona, leki należy stosować o różnych porach dnia (np. jeden rano, a drugi wieczorem).

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli: małą ilość żelu rozprowadzić opuszkami palców na zmianach trądzikowych 1-2 razy na dobę. Efekt leczniczy występuje najczęściej po 6-8 tyg. Przekroczenie zalecanej dawki nie zwiększa skuteczności leku, lecz może powodować zwiększenie ryzyka podrażnienia skóry. Dzieci: nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności preparatu u dzieci, ponieważ u dzieci przed okresem dojrzewania trądzik pospolity występuje bardzo rzadko. Szczególne grupy pacjentów. Trądzik pospolity nie występuje u pacjentów w podeszłym wieku, dlatego żelu nie stosuje się w tej grupie wiekowej. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie jest wymagana zmiana dawkowania. Jako że, wchłanianie przezskórne izotretynoiny stosowanej na skórę jest ograniczone, zaburzenia czynności nerek lub wątroby nie powinno powodować znaczącej klinicznie ekspozycji na produkt.

Reklama

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu.

Pharmindex